Strona 1 z 1

żerowiska Oberea linearis

: niedziela, 21 kwietnia 2013, 22:03
autor: Marek Hołowiński
Wracając z eskapady po Zamojszczyźnie wstąpiłem w stare swoje obejścia w okolicach Sawina, aby sprawdzić jak się miewa S spuleri. Niestety poza tym jednym krzakiem leszczyny nic więcej na razie tu nie znalazłem. Jednak na tym samym krzaku leszczyny zauważyłem na dwóch szczytowych pędach znany mi z dawnych lat obrazek. Otóż zamiera pęd szczytowy, a jego rolę przejmuje jeden z bocznych. Kiedy przyjrzymy się bliżej, w tym szczytowym jest kanał. Wierzchołek się łatwo obłamuje i widać że chodnik wchodzi niżej. Dwuletni pęd w tym miejscu często grubieje. Tu na pewno żeruje Oberea linearis.

Re: żerowiska Oberea linearis

: piątek, 26 kwietnia 2013, 17:25
autor: Marek Hołowiński
Przemogła mnie ciekawość. Zajrzałem do żerowiska, a tam jest już poczwarka.

Re: żerowiska Oberea linearis

: sobota, 27 kwietnia 2013, 23:32
autor: Marek Hołowiński
Dziś trafiłem na kolejne żerowisko. Tym razem miałem aparat i zrobiłem fotki w warunkach naturalnych.

Re: żerowiska Oberea linearis

: sobota, 27 kwietnia 2013, 23:42
autor: Brachytron
Tak z ciekawości. Ile lat trwa rozwój, bo ta dzisiejsza leszczyna to chyba taka 3latka.

Re: żerowiska Oberea linearis

: sobota, 27 kwietnia 2013, 23:50
autor: Marek Hołowiński
Zasiedla pędy jednoroczne. W pierwszym roku żeruje w tym pędzie powodując jego zamarcie. Jedna z bocznych ostatnich gałązek przejmuje jego rolę, a larwa schodzi w dół do dwuletniego odcinka pędu. Tu drąży chodnik w rdzeniu ok 10 cm długości. W ostatniej fazie żerowania odwraca się, przepoczwarcza i chrząszcz wychodzi ułamanym wskutek swojego żerowania kikutem.
Generacja dwuletnia.
:hi:

Re: żerowiska Oberea linearis

: sobota, 27 kwietnia 2013, 23:58
autor: Brachytron
:hi:

Re: żerowiska Oberea linearis

: wtorek, 7 maja 2013, 14:36
autor: Marek Hołowiński
Pojawił się już pierwszy chrząszczyk.

Re: żerowiska Oberea linearis

: wtorek, 7 maja 2013, 15:20
autor: Jacek Kurzawa
:ok:
Wczoraj przeglądałem leszczyny na stanowisku w Spale, gdzie ona jest, bo spotkałem dwa okazy na przestrzeni 20 lat :-)
Niestety, na przeglądanie leszczyn miałem tylko 20 minut, znalazłem 1 kolebkę (zeszłoroczną), więc to już jest jakiś sukces. Jednak poza tym nie udało mi się zlokalizować innych żerowisk. I dlatego mam kilka pytań:

"pędy jednoroczne" to odrosty od starszych gałęzi, czyli te położone wyżej na leszczynie, na wysokosci około 1,7-2,5 m czy to młode jednoroczne gałązki wyrastające z ziemi (proste, idealne na kijki do kiełbasek)?
na jakiej wysokości spotykane są żerowiska?
Czy zasiedlane są pędy w ocienieniu (np wewnątrz drzewostanu) czy raczej na brzegach dróg?

Ze zdjęcia widać, że ta gałązka jest grubsza niż te jednoroczne, jakaś taka porządna. Ile cm w ciągu roku przyrasta taki "pęd jednoroczny"?

Re: żerowiska Oberea linearis

: wtorek, 7 maja 2013, 17:54
autor: Marek Hołowiński
Pęd jednoroczny może być na każdym innym pędzie, nawet tym co ma 20 czy 100 lat. Jest to przyrost z ubiegłego roku.
Wiosna, rozwijają się pączki, te szczytowe dają pędy główne, prowadzące, z bocznych wyrastają gałęzie. Wszystkie są pędami jednorocznymi, a w kolejnym roku już będą dwuletnimi itd.
Samica składa jajo na takim pędzie. Nie obserwowałem czy jest to na pączku, w pachwinie liścia czy zupełnie przypadkowo. Larwa jak widać po żerowiskach, najpierw drąży niewielki płatowaty chodnik pod korą, ale bardzo szybko wgryza się do rdzenia i prowadzi tu żer w wyniku czego ten pęd zamiera. Nie obserwowałem w której części odbywa się pierwsze zimowanie. Po przezimowaniu drąży ten chodnik niżej do zeszłorocznego przyrostu (pędu dwuletniego). Po drugim zimowaniu następuje przepoczwarczenie. W tym momencie ten odcinek pędu jest już trzyletni.
Żerowiska obserwowałem zarówno w ocienieniu, wewnątrz lasu jak i na obrzeżach zarówno na tych pędach prostych (odroślowych) jak i na gałęziach.
Kilka lat temu trafiłem na zgrupowanie starych żerowisk, wszystkie były na tych prostych pędach. Było to z daleka widoczne, bo każdy z nich był charakterystycznie zgięty po tym jak po zamarciu szczytowego pędu jego rolę przejmował jeden z pędów bocznych.