spójnica?

trepik30
Posty: 4108
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

spójnica?

Post autor: trepik30 »

Ta pszczoła to jakas spójnica?
Załączniki
spój.jpg
spój.jpg (118.23 KiB) Przejrzano 1634 razy
t.jpg
t.jpg (103.65 KiB) Przejrzano 1634 razy
trepik30
Posty: 4108
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: spójnica?

Post autor: trepik30 »

I ta druga pszczoła z czerwonym odwłokiem to epeoloides cocutiens?Ktoś na forum przy podobnym zdjęciu tak mi podpowiedział to jest trochę wyrazniejsze od poprzedniej foty
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: spójnica?

Post autor: Brachytron »

Faktycznie rodzina Melittidae - spójnicowate, Dasypoda hirtipes/plumipes/altercator (wybierz sobie synonim - mam wrażenie, że wszystkie są używane równolegle z tą samą siłą). Drugie zdjęcie ok.
trepik30
Posty: 4108
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: spójnica?

Post autor: trepik30 »

dzięki w końcu Jacek za ta pomoc będę ci musiał flakon postawić.Nie moge znależc niczego o tym gatunku epoloides cocutiens widziałem ja na łące zalewowej
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: spójnica?

Post autor: Brachytron »

Flakon? Co wy tam w Słubicach [linkowanie_z-zewnetrznych_serwerow_zabronione] :mrgreen:

Epeoloides jest pasożytem Macropis a te są związane z Lysimachia, a te rosną właśnie na mokrym.

A propos twojego miejsca zamieszkania. Lubuskie to hymenopterologiczna terra incognita. Jest z tamtąd znanych zaledwie kilka prac i to bardzo historycznych. Przesiedziałem tam ostatnie 2 sezony i jestem porażony ilością gatunków, wielu z nich jeszcze nie widziałem.
Pszczołom sprzyja zubożenie regionu widoczne na wsiach i w mniejszych miastach, układ rzeczny będący świetną trasą migracyjną dla ciepłolubów, no i ogólnie region jest ciepły. Jako lokals masz co robić.
trepik30
Posty: 4108
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: spójnica?

Post autor: trepik30 »

Dzięki za reklame regionu tu chyba we wszystkich grupach taksonomicznych sa białe plamy za daleko od dużych ośrodków naukowych.Fajnie że wszędzie działasz i to na wielu frontach jak widzę ważki,błonkówki pogratulować wszechstronności
ODPOWIEDZ

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”