P. bucephala

Hodowla owadów
Filip P.
Posty: 172
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2012, 13:18
UTM: EA94
Lokalizacja: Rogóżno

P. bucephala

Post autor: Filip P. »

Gąsienice straciły barwę (w sensie wyszarzały) są jakby spuchnięte i nie wiem czy przygotowują się na przepoczwarczenie czy na śmierć...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: P. bucephala

Post autor: Antek Kwiczala † »

Filipie, coś chyba w tej hodowli zrobiłeś nie tak. Piszesz:
nie wiem czy przygotowują się na przepoczwarczenie
Gąsienice tej garbatki przepoczwarczają się w ziemi. Przed wejściem do ziemi raczej nie zmieniają barwy, a co robią w ziemi - nie obserwowałem. Czy aby na pewno dałeś im do hodowlarki ziemię, by mogły się zakopać?
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: P. bucephala

Post autor: Wojtek M »

Spuchły jak dwie na ostatnich zdjęciach? http://www.lepiforum.de/cgi-bin/lepiwik ... _Bucephala
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Re: P. bucephala

Post autor: Witek Płachta »

Filip P. pisze:Gąsienice straciły barwę (w sensie wyszarzały) są jakby spuchnięte i nie wiem czy przygotowują się na przepoczwarczenie czy na śmierć...
Moje dwie gąsieniczki też na pewnym etapie hodowli napęczniały i zmieniły barwę na buro-szarą spod której nieznacznie widać było ich wcześniejszy wzór. Też myślałem że coś jest nie tak do momentu kiedy jedna z nich przepoczwarczyła sie na dnie plastikowego pojemnika (bez deka ziemi). Przeniosłem je zaraz do pojemnika z ziemią ogrodową gdzie przepoczwarczyła sie druga. Zrobiła to na powierzchni ziemi, nie zagrzebując się. W plastikowym pojemniku bez ziemi przepoczwarczyła mi się również gąsienica Smerinthus ocellata. Poczwarkę przeniosłem do pojemnika, gdzie też położyłem ją na powierzchni ziemi i zaniosłem do nieogrzewanego pomieszczenia. Wiosną wypuściłem motyla :) Dodam że przed przemianą gąsienica półpawika również zmieniła barwę robiąc się ciemniejsza i szklista.
Filip P.
Posty: 172
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2012, 13:18
UTM: EA94
Lokalizacja: Rogóżno

Re: P. bucephala

Post autor: Filip P. »

W hodowlarce jest ziemia, dzisiaj już 3 gąsienice faktycznie zniknęły pod jej powierzchnią.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: P. bucephala

Post autor: Antek Kwiczala † »

Witek Płachta pisze:jedna z nich przepoczwarczyła sie na dnie plastikowego pojemnika (bez deka ziemi).
Oczywiście, że gąsienica będzie próbowała się przepoczwarczyć bez ziemi -cóż innego jej pozostaje. Problem w tym, że często na dnie hodowlarki leżą różne "elementy", jak suche listki, odchody, nawet gałązki itp. Gąsienica podczas przepoczwarczania wykonuje dosyć intensywne ruchy by zsunąć z siebie zbędny oskórek. Może to spowodować uszkodzenie świeżej i miękkiej osłony poczwarki. Jeśli wiemy, że gąsienica przed przepoczwarczeniem wchodzi do ziemi, trzeba jej tą ziemię dostarczyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”