Co to za gatunek?

Oznaczanie gąsienic, jajeczek, poczwarek, oprzędów i innych ciekawostek związanych z motylami.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Co to za gatunek?

Post autor: Pramczas »

Jak w temacie. Znaleziona dzisiaj na drodze. Czy ktoś mógłby ją oznaczyć i podać roślinę żywicielską? Ma równe 6 cm. Z góry dzięki za odpowiedź :wink:
Załączniki
Profil
Profil
Gąsienica.JPG (123.78 KiB) Przejrzano 1072 razy
Góra
Góra
Gąsienica 1.JPG (120.89 KiB) Przejrzano 1072 razy
Przód
Przód
Gąsienica 2.JPG (118.04 KiB) Przejrzano 1072 razy
Tył
Tył
Gąsienica 3.JPG (131.64 KiB) Przejrzano 1072 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Co to za gatunek?

Post autor: Adam Larysz »

Setki razy już było na forum...poszukaj w barczatkach!
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Re: Co to za gatunek?

Post autor: Pramczas »

Zgadza się- Euthrix potatoria. Mam natomiast inne pytanie, czy mogę podawać różne rodzaje pokarmu tj: trawę (Carex), trzcinę (Phragmites), pałka wodną (Typha)? Czy lepiej podawać tylko jeden rodzaj pokarmu?
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Re: Co to za gatunek?

Post autor: igor »

Według mnie możesz podać różne rodzaje pokarmu , bądź jeden. Wszystko zależy od ciebie, lecz według mnie gąsienica powinna się przystosować do jednego rodzaju pokarmu. Jak pisałem- twoja decyzja , ale oddaję głos doświadczonym entomologom>
Powodzenia :wink:
Igor W.
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Re: Co to za gatunek?

Post autor: Pramczas »

Z motyli mam doświadczenie z Bombyx mori i jemu podaje się od początku do końca jeden rodzaj pokarmu. Tak zrobię i tu. Spotkałem go w miejscu gdzie występuje trzcina i trawy, podałem trzcinę.
Ramidon
Posty: 737
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Re: Co to za gatunek?

Post autor: Ramidon »

Jeżeli znalazłeś ją na drodze, to być może nie będzie już żerować, tylko szukać miejsca do przepoczwarczenia.
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Re: Co to za gatunek?

Post autor: Pramczas »

Dzisiaj widziałem drugą w tym samym miejscu- również na drodze. Jak zapewnić gąsienicy odpowiednie miejsce i warunki do przepoczwarzenia? Dać do terrarium z siatki jakieś gałęzie, lub inne rzeczy (jeśli tak to jakie)? Będę wdzięczny za pomoc ;)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Co to za gatunek?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Gąsienice E. potatoria dobrze tolerują wilgoć. Można je trzymać nawet w akwarium - byle tylko je nie przegrzać. Skoro wędrują drogą, zapewne chcą się przepoczwarczyć (jak słusznie pisze Ramidon). Przed przepoczwarczeniem gąsienica robi kokon ( http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=236&country=PL ) przymocowany do grubej łodygi trawy lub patyka. Trzeba jej takie elementy zapewnić w hodowlarce.
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Re: Co to za gatunek?

Post autor: Pramczas »

Mam już dwie gąsienice tego gatunku, obydwie znalezione na drodze w tym samym miejscu. Trzymam je na dworze w dużym terrarium z siatki. Jest w nim butelka z wodą, w której stoi trzcina. Czyli teraz włożę do hodowlarki gałęzie i powinno być ok. No dobra, serdeczne dzięki za pomoc! :wink:
mundek
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 1 czerwca 2010, 12:00
UTM: VV47
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Co to za gatunek?

Post autor: mundek »

w ubiegłym roku z powodzeniem wyhodowałem ( dzięki pomocy forumowiczów ) jakieś 50 szt. - w większości były to samice .
Podawałem trzcinę trzymaną w pojemniku z wodą , codziennie lekko zraszałem i usuwałem kupki :wink: Badyle , na których się okokoniły wstawiałem do dużego słoja i ... wystarczyło poczekać . Powodzenia :D
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „MOTYLE inne stadia - gąsienice, poczwarki”