Wyrośnięte gąsienice Lasiocampa quercus?

Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Wyrośnięte gąsienice Lasiocampa quercus?

Post autor: Jarosław Wenta »

Trochę mnie ten widok zaskoczył; na obrzeżu torfowisk orawsko-nowotarskich znalazłem 4 szt. (w 2 różnych, odległych o kilkaset metrów miejscach) gąsienic Lasiocampa quercus. Wyrośnięte, długości 7-8 cm. Nie za późno to troszkę???
Załączniki
P1690552.JPG
P1690552.JPG (126.37 KiB) Przejrzano 2361 razy
P1690604.JPG
P1690604.JPG (106.62 KiB) Przejrzano 2361 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Rzeczywiście, to niezwykłe znalezisko. Gąsienice tej barczatki można najpóźniej spotkać w pierwszej dekadzie czerwca. Byłyby więc opóźnione o prawie dwa miesiące. Warto by przeprowadzić ich dalszą hodowlę, by się przekonać, kiedy pojawi się motyl.
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Wyrośnięte gąsienice Lasiocampa quercus?

Post autor: Tomasz G. »

a czy warunki domowe mogą zmienić czas zamiany gąsienicy w poczwarkę? (mimo lata noce są raczej chłodniejsze od temperatury pokojowej)
w taki m wypadku można by jeśli warunki pozwalają trzymać je w warunkach takich jak na zewnątrz, żeby nic nie zmieniać?
jon

Re: Wyrośnięte gąsienice Lasiocampa quercus?

Post autor: jon »

Te gąsienice mogą być spasożytowane i ich rozwój przez to zaburzony i opóźniony. Miałem taką jedną gąsienicę znalezioną w terenie, która potem zdechła.
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Wyrośnięte gąsienice Lasiocampa quercus?

Post autor: Jarosław Wenta »

jon pisze:Te gąsienice mogą być spasożytowane i ich rozwój przez to zaburzony i opóźniony. Miałem taką jedną gąsienicę znalezioną w terenie, która potem zdechła.
Jedna ze znalezionych gąsienic była już w formie "flaczka", co potwierdza Twoją teorię. W tym roku w hodowli miałem gąsienicę L.quercus, która przez ponad miesiąc żerowała jako w pełni wyrośnięta, nie przepoczwarczyła się, lecz zdechła. Jej zgon nastąpił bez żadnych widocznych wcześniejszych objawów; w ciągu kilku godzin przestała żerować i bezładnie zwisła z gałęzi wierzby.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Wiadomo, że przepoczwarczenie jest u gąsienicy "sterowane" kilkoma hormonami. Pasożyt bądź choroba może istotnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną. Np. brak ekdyzonu powoduje, że gąsienice przechodzą kolejne linienia i zdechną ze starości, a się nie przepoczwarczą. Przypuszczenie o spasożytowaniu tych gąsienic wydaje się więc bardzo prawdopodobne.
Łukasz Musiałek
Posty: 75
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 21:45
Lokalizacja: Olkusz

Re: Wyrośnięte gąsienice Lasiocampa quercus?

Post autor: Łukasz Musiałek »

nie dalej jak 3 tyg temu znalazłem gąsienicę Lasiocampa quercus (1szt). Wziąłem ją do hodowli. Po kilku dniach zaczęła robić oprzęd ale nim go skończyła wylazły z niej larwy jakiejś muchy. To samo było z niedźwiedziówką nożówką (3szt) i nastroszem lipowcem(2szt). Coś w tym roku nie mam szczęścia do zdrowych gąsienic. Na 6 hodowanych wszystkie 6 było spasożytowanych. :(
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Wyrośnięte gąsienice Lasiocampa quercus?

Post autor: Łukasz »

Ostatnio trafiłem na kilka olbrzymich gąsienic E. potatoria. Wszystkie albo były już martwe, albo sflaczały w krótkim czasie. Najczęściej siedziały w krzakach nisko nad ziemią, w pełnym słońcu. I na pewno nie miały pasożytów...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Wyrośnięte gąsienice Lasiocampa quercus?

Post autor: Jarosław Bury »

Są jeszcze choroby grzybicze, bakteryjne, wirusowe, nicienie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”