Co to za robak?

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
lutefisk
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 31 lipca 2010, 09:34

Co to za robak?

Post autor: lutefisk »

Obrazek

Robaki takie chodzą po ścianach, zawsze blisko kontaktów/złącz elektrycznych. Mają około 1-1,5 mm długości, więc dlatego nie mógłbym lepszego zdjęcia pokazać. Potrzebny jest do tego profesjonalny aparat, którego nie mam. Po dotyku, robaki "pekają", zostawiając ciemne slady na ścianach.

Czy są grożne? Jak ewentualnie można pozbyć?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,

Hendrik
Filip S.
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 21:05

Re: Co to za robak?

Post autor: Filip S. »

Pewnie to psotnik zakamarnik, a groźne są jedynie dla zbiorów entomologicznych.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16334
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: Co to za robak?

Post autor: Aneta »

Filip Siedlecki pisze:Pewnie to psotnik zakamarnik
A skąd wiesz, że to akurat Trogium pulsatorium?

Niemniej jednak to faktycznie jakieś gryzki (Psocoptera). Szkodliwe same w sobie nie są, ale jeśli występują w dużej ilości, może to świadczyć o nadmiernym zawilgoceniu mieszkania.
Filip S.
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 21:05

Re: Co to za robak?

Post autor: Filip S. »

Faktycznie mogłem nie pisać, że to akurat ten gatunek ale zasugerowałem się tym, że on najczęściej występuje w mieszkaniach.
lutefisk
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 31 lipca 2010, 09:34

Re: Co to za robak?

Post autor: lutefisk »

Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Robaki występują w raczej małych ilościach, tzn. widzę kilka (od 2 do 10 sztuk) dziennie. Czy to już dużo? Faktycznie w upale mniej ich widać, a teraz po deszczach więcej.

Czy one mają gdzieś gniazdo? Bo ja nie mam pojęcia, skąd one przychodzą. Prawie wygląda na to, że zyją w kontaktach czy w manipulatorze od alarmu, bo akurat tam zawsze je widzę.

Jeszcze raz dzięki,

Hendrik
Filip S.
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 21:05

Re: Co to za robak?

Post autor: Filip S. »

Gniazda w dosłownym znaczeniu to one nie mają, lecz jak znalazły sobie zaciszne ciemne i wilgotne miejsce to mogą występować w jednym miejscu w większej ilości. Zawsze można użyć jakiegoś środka w spreju jeżeli odnajdziesz taka ich "kryjówkę".
lutefisk
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 31 lipca 2010, 09:34

Re: Co to za robak?

Post autor: lutefisk »

@filip:
Dzięki. Mam wrażenie, że chowają się w łącznikach oświetlenia. Nasz dom nie jest wilgotny, raczej po deszczach ich więcej widać, szczególnie przy drzwiach wejściowych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”