Pokarm i długość ssawek gatunków Sphingidae i Noctuidae

Yuuko
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 19:59
Lokalizacja: Wrocław

Pokarm i długość ssawek gatunków Sphingidae i Noctuidae

Post autor: Yuuko »

Witam :) mam pytanie odniośnie pokarmu i długości ssawek gatunków Sphingidae i Noctuidae. Wiem że Sphingidae mają najdłuższe ssawki, ale czy są jakieś dane literaturowe, które podaj te długości dla poszczególnych gatunków. Domyślam się że nie wszystkie gatunki tych wyżej wymienionych rodzin ciem żywia się nektarem, a dokładnie te , które się nim żywią bardzo mnie interesują :) Proszę o pomoc :) Pozdrawiam :o
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 21:34 przez Yuuko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

czy są jakieś dane literaturowe, które podaj te długości dla poszczególnych gatunków
Podejrzewam, że takich danych nie ma - ja się w każdym razie z takimi nie spotkałem. Wyjątkowo podaje się długość ssawki w szczególnym przypadku, np. jedną z najdłuższych ssawek ma zawisak Xanthopan morgani, i dla niego podano w literaturze wartość ponad 175 mm. W kluczach do zawisaków są też podane przypadki uwstecznienia ssawki, bądź silnego jej zredukowania. Tak jest np. dla rodzajów Mimas, Smerinthus, czy Laothoe. W przypadku sówek informacji jest jeszcze mniej.
Yuuko
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 19:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Yuuko »

Hmm to ciekawe,że te rodzaje (Mimas, Smerinthus, Laothoe) mają zredukowaną ssawkę:) Ale czy te gatunki odzywiają się nekarem? Czy są takie dane? :smile:
Czy taka zredukowana ssawka ma długość poniżej np. 5 cm? Czy są jakieś zakresy tej redukcji u zawisaków?
Dziękuje za odpowiedź :grin:
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 kwietnia 2010, 13:13 przez Yuuko, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

chciałem Ci przesłać artykuł z 1995 r. omawiający dość wyczerpująco te sprawy u zawisakowatych, ale jest on za duży na załącznik (1,8 Mb). Podaj swój mail to wyślę
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16334
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Yuuko pisze:Hmm to ciekawe,że te rodzaje (Mimas, Smerinthus, Laothoe) mają zredukowaną ssawkę:) Ale czy te gatunki odzywiają się nekarem? Czy są takie dane? :smile:
Niczym się nie odżywiają, korzystają z zapasów nagromadzonych w ciele w trakcie stadium gąsienicy.

BTW - zamiast dopisywać posty jeden pod drugim, korzystaj z funkcji "edycja" (prawy górny róg wpisu).
Yuuko
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 19:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Yuuko »

Niczym się nie odżywiają, korzystają z zapasów nagromadzonych w ciele w trakcie stadium gąsienicy.
Rozumiem, ze tak przez pewien czas potem muszą się odzywiać np. nektarem :grin:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Yuuko pisze:
Rozumiem, ze tak przez pewien czas potem muszą się odzywiać np. nektarem :grin:
"Potem" jest w innym świecie, gdzie zawisaki (nawet te bez ssawki) mają pod dostatkiem nie tylko nektaru, ale i ambrozji. ;-)

Paweł
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16334
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Pawel Jaloszynski pisze:
Yuuko pisze:
Rozumiem, ze tak przez pewien czas potem muszą się odzywiać np. nektarem :grin:
"Potem" jest w innym świecie, gdzie zawisaki (nawet te bez ssawki) mają pod dostatkiem nie tylko nektaru, ale i ambrozji. ;-)
I motylich hurys :mrgreen:

Yuuko - jeśli nie mają ssawki, to nie jedzą. Niczego. Finito.
Yuuko
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 19:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Yuuko »

Osobiście to interesują mnie postacie imago jako zapylacze pewnych gatunków roślin:) stad moje pierwsze pytanie dotyczące długości ssawek niektórych zawisaków występujących w Polsce:). Z danych literaturowych wiem dobrze, że takowe ssawki posiadają ewentualnie mają zredukowane:)... nie znalazłam nigdzie tylko jakie długości mają ich ssawki, a ta wiedza jest mi potrzebna:)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16334
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Zawisaki z rodzaju Agrius mają długą ssawkę - Tony Pittaway podaje 130 mm dla A. convolvuli, 2,5 długości ciała dla A. cingulata. Acherontia sp. mają natomiast ssawkę zaskakująco niedużą, jak na tak pokaźnego zawisaka, bo krótszą od dł. tułowia. Przejrzyj te strony, może będą jeszcze dane w tym temacie dot. innych gatunków.
Yuuko
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 19:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Yuuko »

Dziękuje:)
Yuuko
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 19:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Yuuko »

Poszukuję literatury O Noctuide:) czy jest jakaś publikacja odniośnie długości ich ssawek i pokarmu postaci dorosłej :o ?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16334
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Noctuidae żywią się głównie nektarem - u nas łatwo zaobserwować np. Autographa gamma czy Heliothis viriplaca pożywiające się w dzień na kwiatach. Jednak są też gatunki przebijające ssawką skórkę owoców (egzotyczne Catocalinae i Calpinae), a nawet żywiące się łzami i krwią kręgowców (Calyptra sp.). Tu parę linków, będzie w nich i o dł. ssawek konkretnych gatunków:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2375961/
http://www.extento.hawaii.edu/kbase/cro ... threis.htm
http://www.commanster.eu/commanster/Ins ... minis.html
http://www.commanster.eu/commanster/Ins ... phica.html
http://www.commanster.eu/commanster/Ins ... gamma.html

Poza tym możesz wrzucić w Google "Noctuidae" oraz "proboscis" i poszukać jeszcze innych materiałów.

A tu dodatkowo strona o zawisakch, może Ci się przyda:
http://www.botgard.ucla.edu/html/membgn ... moths.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”