budowa i "działanie" karaczanów

ola_zwierzak
Posty: 5
Rejestracja: środa, 21 października 2009, 19:27
Lokalizacja: Łódź

budowa i "działanie" karaczanów

Post autor: ola_zwierzak »

Od pewnego już czasu szukam informacji na temat budowy karaczanów/hełmców, jednak nigdzie nie mogę znaleźć odpowiednio szczegółowych informacji, może ktoś z mądrzejszych i bardziej wtajemniczonych forumowiczów miałby w swojej zacnej bibliotece odpowiednie książki i mógłby mi przesłać jakieś skany odnośnie tematu? :razz:
A teraz do rzeczy... chodzi mi o jakąś profesjonalną literaturę odnośnie układu nerwowego, narządów zmysłów itp (jak widzą, słyszą, w jaki sposób i jakie informacje zapamiętują i tak ogólnie informacje na temat "mózgu" z jakich części/ośrodków się składa itd) oraz coś odnośnie ich zachowań społecznych (porozumiewanie, terytorializm, zachowania społeczne itd) Przy czym najbardziej zależy mi na tym pierwszym zagadnieniu :grin:

Z góry dziękuję wszystkim dobroczyńcom
mój e-mail: ka_aleksandra@wp.pl
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 924
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 3 times

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

"Entomologia ogólna" autor Szwanwicz, w bibliotece na uniwerku w Łodzi na pewno mają. Gdzie może być coś więcej to nie wiem.

Jurek
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: budowa i "działanie" karaczanów

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jest projekt Virtual Roach (link poniżej), ale nie wiem czy płyta już jest dostępna.

http://www.ent.uga.edu/mchugh/Virtual_Roach.htm
ola_zwierzak
Posty: 5
Rejestracja: środa, 21 października 2009, 19:27
Lokalizacja: Łódź

Re: budowa i "działanie" karaczanów

Post autor: ola_zwierzak »

niestety na podanej przez Ciebie stronie właściwie nic nie znalazłam... :sad:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: budowa i "działanie" karaczanów

Post autor: Pawel Jaloszynski »

ola_zwierzak pisze:niestety na podanej przez Ciebie stronie właściwie nic nie znalazłam... :sad:
Dlatego trzeba napisać do autorów z pytaniem czy zapowiadana płyta ujrzała światło dzienne.
Literatura dotycząca anatomii (zarówno strukturalnej jak i funkcjonalnej) karaczanów jest niezmiernie bogata, bo jeden z gatunków, Periplaneta americana, jest często używanym zwierzęciem laboratoryjnym w badaniach fizjologicznych i nie tylko. Trzeba po prostu systematycznie przeszukać Internet pod kątem odpowiednich słów kluczowych (zaczynając od nazwy rodzajowej + anatomy).

Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „LITERATURA”