Strona 1 z 1
Tajemnicza kózka
: piątek, 30 marca 2018, 20:30
autor: JanFoto7
Wstawiam zdjęcie kózki, którą spotkałem w sierpniu 2017 w borze sosnowym, w okolicach Piły. Siedziała na stosie świeżo ściętego drewna sosnowego. Na początku sądziłem, że to Cerambyx scopolii, jednak okazuje się, że to prawdopodobnie jakiś bliżej nieokreślony gatunek żerdzianki (Monochamus), jednak taka wersja nie zgadza się z kształtem przedplecza i czułków... Ktokolwiek ma pomysł, cóż to za dziwo może być?

Re: Tajemnicza kózka
: piątek, 30 marca 2018, 21:14
autor: JanFoto7
Pogmerałem trochę po żerdziankach i czy to nie przypadkiem Monochamus sutor? W sumie zgadzają się nawet jasne plamki po bokach przedplecza. Ewentualnie Monochamus sartor..
Re: Tajemnicza kózka
: piątek, 30 marca 2018, 23:22
autor: Marcin Szewczyk
Monochamus galloprovincialis.
Re: Tajemnicza kózka
: sobota, 31 marca 2018, 10:27
autor: JanFoto7
Marcin Szewczyk pisze:Monochamus galloprovincialis.
Dziękuję

Widzę, że jesteś ekspertem od kózkowatych, mógłbyś wyjaśnić przyczynę tego nietypowego ubarwienia? Wszystkie książki do których mam dostęp i zdjęcia w Internecie przedstawiają Monochamus galloprovincialis jako owada brązowego, z jasnymi przepaskami... I takich własnie osobników widziałem wówczas całe setki na stosach drewna. Ten konkretny znacznie się różnił od pozostałych, był smoliście czarny.
Re: Tajemnicza kózka
: czwartek, 12 kwietnia 2018, 18:57
autor: latolistek
melanizm, uśpione geny...zdarza się
Re: Tajemnicza kózka
: sobota, 20 lipca 2019, 22:17
autor: Marcin Szewczyk
Chrząszcz jest mokry I przez to również może być ciemniejszy.