"Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lukaszm »

Jarosław Buszko pisze:Jeśli ktoś ma w swoich zbiorach ten gatunek łowiony w Polsce, to także ciekaw jestem jakie były daty połowów.
Odłowione przeze mnie osobniki gatunku Traumatocampa pinivora także idealnie mieszczą się w lipcowo-sierpniowym okresie występownia
- Polska, WV41 Poligon Drawski 8 VIII 2009, 1 egz.
- Polska, WU52 Muchocin 31 VII 2008, ( Puszcza Notecka) , 2 egz.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Po przeszukaniu rozmaitych źródeł jest już chyba rozwiązanie dotyczące cyklu rozwojowego T. pinivora. Znalazłem pracę z 2006 roku o gradacji tego gatunku na Gotlandii (Larsson S., Aimi A., Ronnas C., Battisti A, 2006, A local outbreak of the northern pine processionary moth Thaumetopoea pinivora on Gotland, South Sweden). Tam gatunek ma rozwój dwuletni. Jaja, które składane są przez samicę w sierpniu, zimują. Z nich w kwietniu wylęgają się gąsienice, które dorastają w lipcu, zakopują się w piasku i przepoczwarczają w sztywnym kokonie. Poczwarki zimują, a motyle wylęgają się w lipcu następnego roku. Przy wydostawaniu się z kokonu i piasku motyl pomaga sobie piłkowatym wyrostkiem na czole zwanym "canthus". Struktury tej nie maja korowódki przepoczwarczające się w gnieździe (m.i. T. processionea). Można zakładać, że występujące w Polsce populacje T. pinivora mają taki właśnie cykl rozwojowy i wtedy wszystko by się zgadzało - gąsienice obserwowane pod koniec lipca i motyle łowione w lipcu i sierpniu. A majowo-czerwcowe znaleziska motyli są efektem przedwczesnego wylęgu.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Bardzo ciekawa praca. Pytanie tylko, czy w Polsce zachodzi analogiczna sytuacja? Szukałem informacji na temat biologii populacji tego gatunku z Hiszpanii - ale bez rezultatu - ciekawy byłem, czy tam też ta korowódka ma cykl dwuletni? Tym bardziej, że autorzy we wstępie stwierdzają:
The northern pine processionary moth Thaumetopoea pinivora Treitschke 1834 (Lepidoptera: Notodontidae) is morphologically and ecologically similar to the cedar processionary moth T. bonjeani Powell and the better known Mediterranean T. pityocampa (Denis & Schiffermüller) (Frérot & Démolin 1993), but T. pinivora has a more northerly distribution. An outbreak of T. pinivora is currently occurring on the Baltic island of Gotland, south Sweden, at the northern limit of its distribution. Here we report details on T. pinivora biology, and estimates from 2006 on the distribution and abundance of the Gotland population.
Dotarłem natomiast do b. interesującej pracy na temat modelu allochronicznej specjacji, w której główną przyczyną różnicowania się populacji są różnice fenologiczne bez uchwytnych różnic w preferencji biotopu czy rośliny żywicielskiej.
Praca oparta co prawda na badaniach nad korowódką Thaumetopoea pityocampa: Genetic isolation through time: allochronic differentiation of a phenologically atypical population of the pine processionary moth. Helena Santos, Jérôme Rousselet, Emmanuelle Magnoux, Maria-Rosa Paiva, Manuela Branco, and Carole Kerdelhué z 2007 r., ale zdaje się b. dobrze tłumaczy fenomen jaki jest udziałem Cosmotriche lobulina...

Ale pojawia się też pytanie, czy fenomen ten nie może zachodzić w (bardziej na południe rozmieszczonych w stosunku do Gotlandii) populacjach pokrewnej T. pinivora, nawet przy zachowaniu cyklu dwuletniego (albo i jednorocznego)?
Ostatnio zmieniony czwartek, 15 października 2009, 19:44 przez Jarosław Bury, łącznie zmieniany 1 raz.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Allochroniczna specjacja powinna być brana pod uwagę, gdy następuje fenologiczne rozwarstwienie w obrębie gatunku (osobniki mogą należec do różnych populacji). W Hiszpanii z tego co przeczytałem w opracowaniu Carlosa de Aizpurua - "Biologia y morfologia de las orugas, Tomo II, Cossidae-Sphingidae-Thaumetopoeidae-Lymantriidae-Arctiidae, Boletin de Sanidad Vegetal (1986) T. pinivora ma jedno pokolenie w roku (rozrysowane graficznie). Zimuje jajo, gąsienica spotykana jest od maja do sierpnia, poczwarka od lipca do połowy września, a motyl od sierpnia do końca października.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

A majowo-czerwcowe znaleziska motyli są efektem przedwczesnego wylęgu.
Chyba, że świadczą właśnie o rozwarstwieniu fenologicznym naszej populacji???
Ale nawet gdyby wykluczyć zjawisko allochronicznej specjacji u tego gatunku nadal pozostaje pytanie czy w Polsce mamy do czynienia z cyklem rocznym, czy dwuletnim?
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Wnioskując w oparciu o fenologię T. pinivora w Hiszpanii, gdyby miałoby być u nas jedno pokolenie, to motyle powinny latać u nas jesienią. Klimatycznie jednak bliżej nam do Szwecji niz Hiszpanii. Problem jednak w tym, że nie wiemy na co wskazują wiosenne pojawy tego gatunku.
Być może niektóre dane wynikają z pomylenia imago T. pinivora z T. pityocampa. Są one bardzo z wyglądu podobne. Ten drugi gatunek lata (w Hiszpanii) w czerwcu i lipcu, buduje charakterystyczne gniazda i zimuje jako gąsienica.

P.S. Łukasz powinien swoje obserwacje o znalezieniu T. pinivora na poligonie w Dwawsku i w Puszczy Noteckiej opublikować w formie krótkiej notatki w Wiadomościach Entomologicznych.
jon

Post autor: jon »

Niewiele mamy materiałów choćby w postaci dokumentacji fotograficznych na temat biologii obu gatunków Gdyby ktoś obawiał się hodowli tych gatunków z powodu silnych uczuleń parzących włosków, ja bardzo chętnie przyjmę każdą ilość jaj, czy nawet gąsienic lub poczwarek. Motylarnia w ogrodzie praktycznie pozwala na takie hodowle bez większego ryzyka i narażania się na bezpośredni kontakt. Pomijając chwile dla zrobienia zdjęć. Motyle mogę wyhodować i podzielić się okazami na szpilkach.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Problem z hodowlą tych gatunków jest taki, że jak gdzieś wyczytałem, samice żyją b. krótko, ponoć jeden do kilku dni i ich spotkanie jest niezwykle trudne.
Co innego przy znalezieniu gąsienic...
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Myślę, że temat korowódek powoli się wyczerpał. W poniedziałek wstawię PDFa z pełnym tekstem opisu do tej rodziny.
Teraz inne kwestie.

1. Endromis versicolora jest według mojego doświadczenia gatunkiem rozpowszechnionym w Polsce i często łowionym do światła. Natomiast w dzień widziałem go (i złowiłem) tylko raz. Czy także te obserwacje mogą być potwierdzone przez inne osoby zajmujące się motylami.

2. Lemonia dumi - czy udało się komuś złowić ten gatunek do światła, ponieważ w literaturze są informacje o dziennej aktywności tego gatunku, także samic (np. wpis Marka Hołowińskiego). Raz w zyciu widaziałem przelatującego samca tego gatunku i to zamyka moje kontakty z L. dumi.

3. Czy są jakieś dane po 2000 roku na temat występowania L. taraxaci na Śląsku - to pytakie do Kolegów z tamtej części Polski.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Jarosław Buszko pisze:1. Endromis versicolora jest według mojego doświadczenia gatunkiem rozpowszechnionym w Polsce i często łowionym do światła. Natomiast w dzień widziałem go (i złowiłem) tylko raz. Czy także te obserwacje mogą być potwierdzone przez inne osoby zajmujące się motylami.
W P.Dulowskiej (CA-95) gatunek ten występuje pospolicie i licznie ,w ciepłe dni w godzinach między 11-tą a 12-tą widywałem nieraz po kilkadziesiąt samców .Do światła przylatywały mi zawsze tylko pojedyncze egzemplarze, zarówno samic jak i samców.
Pozdrawiam Rafał.
brat
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brat »

Podobnie jak niektóre barczatki samce E. versicolora i L. dumi są bardzo aktywne w dzień - spotykałem je u siebie nawet dość licznie, przy słonecznej pogodzie (dumi mniej więcej do godziny 12- 13).
Fruwające samice L. dumi też obserwowałem, ale zdecdydowanie rzadziej.
Pozdrawiam Piotrek
Ostatnio zmieniony piątek, 16 października 2009, 18:29 przez brat, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Jak wspominałem w wątku Marka - spotkałem aktywną samicę L. dumi w ciągu dnia - latała przy ścianie lasu, na nasłonecznionej łączce śródleśnej.
jon

Post autor: jon »

Jarosław Buszko pisze:Myślę, że temat korowódek powoli się wyczerpał.
1. Endromis versicolora w dzień widziałem go (i złowiłem) tylko raz. Czy także te obserwacje mogą być potwierdzone przez inne osoby zajmujące się motylami.

3. Czy są jakieś dane po 2000 roku na temat występowania L. taraxaci na Śląsku - to pytakie do Kolegów z tamtej części Polski.
- Co do korowódek to mam na myśli materiały zdjęciowe "z natury" do publikacji albumowej, którą mam nadzieję zrobić wraz z paroma chętnymi entomologami.

- Samca Endromis versicolora spotkaliśmy w zeszłym roku w dzień w okolicach Sokołowska. Wyglądał na świeżo wyklutego. Pora dnia - to poranek, więc chyba nie zwlekał z lataniem do wieczora. Nie wiem? bo go nie uśpiłem i nie wziąłem ze sobą. A szkoda.

- Z danych w starym zbiorze pana Szpora wynika, że był łowiony w Sudetach w okolicach Sokolca. Nie wiem czy ktoś weryfikował te dane? Wątpię. Zrobię to w przyszłym sezonie. O nowych informacjach po roku 2000 nie słyszałem.
Ostatnio zmieniony piątek, 16 października 2009, 19:01 przez jon, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Hołowiński
Posty: 5062
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Widywałem latające w dzień Endromis versicolora. Były to przypadki raczej pojedyncze i traktowałem je jednak jako wypłoszone. W dobre noce do ekranu przylatywały dziesiątki okazów, w tym po kilka samic.
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lukaszm »

jon pisze:Czy także te obserwacje mogą być potwierdzone przez inne osoby zajmujące się motylami.
Ja również widywałem E. versicolora latające w dzień,czasem po kilka osobników. Obserwacja ta dotyczy jedynie samców, przypominało to loty samców np gatunku Lasiocampa quercus, lecz loty te miały miejsce w środku dnia. Zdecydowanie wygląda to na dzienną aktywność samców!
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1160
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Ja też notowałem w dzień Endromis versicolora - ale pojedynczo - Mazowsze
jon

Post autor: jon »

Kilka lat temu w Sulistrowiczkach k. Sobótki widziałem latające w dzień samce "versicolory", które w locie były podobne do pokrzywników. Dopiero po odłowieniu okazało się , że to E. versicolora. Lot trochę nie podobny do pokrzywnika, latają zwykle trochę wyżej. Nie mam tych okazów w zbiorze. Były trochę zlatane, ale sam fakt takiego trybu życia potwierdzam jako normę. Umknęło mi to z pamięci. Potem zakładałem, że w tym miejscu poszukam samic potrząsając gałęziami brzozy wczesnym rankiem, ale jakoś nigdy do tego nie doszło. Zapomniałem o tym. Zająłem się motylami dziennymi.

ps. poza tym zajrzałem teraz do pierwszej losowo wybranej pracy , wziąłem Bielewicza - Bieszczady. Cytuję:
"...E. versicolora - B. Szczepański obserwował samce na zboczach Otrytu w locie, w ciągu dnia..."
Ostatnio zmieniony piątek, 16 października 2009, 20:53 przez jon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Potwierdzam obserwację Jona, na Ślęży samce są aktywne w dzień.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Spory czas temu podczas zalesień w okolicy Orzysza samica E. versicolora usiadła mi na trzonku ,,kostura" i nawet nie widziałem jak nalatywała bo poczułem tylko coś miękkiego pod ręką. Do ściany lasu było z 50 metrów więc ten odcinek musiała przelecieć. Kilka lat póżniej spotkałem też w lesie samiczke która bardzo nieporadnie przelatywała z jednej młodej brzózki na drugą. W obu przypadkach pogoda była bardzo podobna - duże zachmurzenie i ciepłe wigotne powietrze. Samce spotykałem w P. Biał. polatujące wzdłuż drogi przy młodniku brzozowym . Latały na wysokości 3-4 metrów ale czasami udało się jakiegoś złowić jak zniżały się do 2 metrów.
Co do innych wymienionych w tym temacie gatunków to:
T. pinivora - mam okazy z Międzyzdrojów łowione w terminie 20.07 - 18.08 ale w rózne lata.
P. matronula - początek czerwca u nas a 25.06- 23.07 w Pieninach.
C. lunigera - 10-16.07 w P. Biał. i P. Aug. a 02.07 w Pieninach
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

Co do E. versicolora, to rzeczywiście jeden szczyt aktywności samców jest w ciągu dnia tak mniej więcej w szeroko pojetym przedziale 9-14 godzina, potem ich aktywność wyraźnie maleje. U mnie szczyt pojawu gatunku przypada na okolice 17.04 i wtedy widać wyraźnie tendencje do nasilenia lotów w godzinach rannych. Również w nocy samce przylatują więc być może gatunek ma dwa szczyty aktywności dobowej.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Załączam dzisiaj dwie opracowane w całości rodziny, wprawdzie słabo reprezentowane gatunkowo, ale od czegoś trzeba zacząć.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi dotyczące tekstu. Może on w każdej chwili być zmieniony czy uzupełnionu. Uważam, że im więcej będzie komentarzy, tym bardziej opisywane treści będą bliższe prawdy.
Załączniki
6. Thaumetopoeidae.pdf
(122.23 KiB) Pobrany 177 razy
2. Endromididae.pdf
(106.11 KiB) Pobrany 202 razy
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Uściślenia wymagają dane do rozmieszczenia w Polsce obu gatunków Lemoniidae.

1. L. taraxaci - z analizy danych literaturowych wynika, że gatunek ten wystepuje na pewno w Bieszczadach. Dane o jego wystepowaniu w rejonie Tarnowskich Gór nasuwają wątpliwości, poonieważ jako okres pojawu motyla podawany jest październik, co odpowiadałoby L. dumi. Ponadto nie wiadomo, czy są tam odpowiednie środowiska, w których gatunek ten może występować. Dlatego mam prosbę do Adama Larysza, by sprawdził, czy w Nuzeum Górnośląskim są okazy tego gatunku z wymienionrgo stanowiska. Jesli ktoś jeszcze zna stanowiska L. taraxaci w Polsce (poza Bieszczadami) to informacja ta warta będzie opublikowania w oddzialnym artykule.

2. L. dumi - dawniejsze dane wskazywały na występowanie tego gatunku praktycznie w całej Polsce (łacznie z Pomorzem Zachodnim i Pojezierzem Mazurskim). Z ostatnich 30-40 lat brak jest wiarygodnych informacji o wystepowaniu tego gatunku w północnej Polsce na północ od linii Warszawa-Poznań. Może ktoś z Was ma nowsze informacje o tym gatunku z północnych okolic.
jon

Post autor: jon »

Przez kilka lat miałem w swoim zbiorze dwa okazy Lemonia taraxaci (para) od pana Szpora, który złowił je w Sudetach i podpisał "Sokolec, Góry Sowie". Daty w tej chwili nie przytoczę, ale nie uwzględnić tego stanowiska byłoby chyba przeoczeniem i błędem.
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Mam jedną wątpliwość dotyczącą opisu Endromis versicolora.
Zaniepokojone odchylają przednią część ciała do tyłu, czym naśladują zachowanie larwy rośliniarek.
Rzeczywiście naśladują? Nie powinno być czasem "przypominają"?
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Raczej gra słów, ale skoro tak bardzo wchodzimy w szczegóły - można napisać że po prostu podobne jest to do zachowania rośliniarek. Bo chyba nie wiadomo, czy to rośliniarki pierwsze wymyśliły ten mechanizm i czy versicolora to skopiowała od nich (absurd jak dla mnie) :wink:
Opis b. fajny, jedno tylko zastrzeżenie co do czasu pojawu gąsienic - kiedy motyle wykluwają się np. początkiem kwietnia (często wcześniej - są dość wrażliwe na wszelkie temperatury), to gąsienice są już często w drugiej i trzeciej dekadzie kwienia. Przy ciepłej wiośnie rosną bardzo szybko. Sam w tym roku uzyskałem jajka od samicy złapanej w lesie w kwietniu, a wszystkie gąsienice przepoczwarczyły się przed końcem maja.
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Łukasz,
Wcale to nie jest gra słów, bo te dwa słowa mają zupełnie inne znaczenie, a w szczegóły jak najbardziej powinniśmy wchodzić, nikt chyba nie wątpi w pełen profesjonalizm tego atlasu. Słowa "naśladują" możemy użyć, kiedy gatunek ma z danego zachowania czerpać jakieś korzyści. Jeżeli nie, należałoby przyjąć, że to po prostu przypadkowa zbieżność między poszczególnymi owadami.
Ostatnio zmieniony wtorek, 20 października 2009, 17:56 przez Paweł Walkiewicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

O wyłapanie takich uchybień, jakie znalazł Paweł, właśnie mi chodzi.

Występowanie L. taraxaci w Górach Sowich jest bardziej prawdopodobne niż w Tarnowskich Górach. Przypuszczam jednak, że motyle były łowione przed 1986, a więc będzie szara kropka.

Dziękuję i pozdrawiam
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Łukasz,
podane w opisie okresy lotu motyla jak i pojawu gąsienicy są trochę zawężone, bez skrajnych dat. W różne lata i w różnych okolicach rozwój gąsienmic może przebiegać w różnym tempie. W hodowli wszystko odbywa się szybciej. W naturze znajdowałem gąsienice E. versicolora (Puszcza Borecka k. Olecka) zarówno w maju jak i pod koniec czerwca.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

W pełni zgadzam się z Panem. Od zawsze mnie tylko dziwiło, dlaczego w opisach pojawu gąsienic zazwyczaj przesuwa się pocątek ich pojawu nawet o miesiąc (w porownaniu do tego, co często, choć oczywiście niekoniecznie zawsze zachodzi w naturze; mówię oczywiście o małych gąsieniczkach, nie dorosłych). Oczywiście moje gąsienice rosły szybciej w warunkach domowych - tym nie mniej w naturze już w kwietniu często gąsienice są (wiadomo - samica wyjdzie w połowie maja, do gąsienice są w czerwcu).
Ostatnio zmieniony wtorek, 20 października 2009, 18:26 przez Łukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dane o jego wystepowaniu w rejonie Tarnowskich Gór nasuwają wątpliwości
Słuszne przypuszczenie. W latach 70-tych miałem częsty kontakt z p. Bielewiczem. Z jego informacji wynikało, że na styku miast Bytom - Tarnowskie Góry, w rejonie zwanym Sucha Góra, lata Lemonia dumi. Nawet dwa razy wybrałem się tam w październiku z zamiarem jej złowienia, ale nigdy nie miałem szczęścia do pogody. O występowaniu tam L.taraxaci nigdy mi nie wspominał.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Nie znalazłem w zbiorach MG w Bytomiu okazów L. taraxaci ze Śląska. Zajrzałem też do historycznego zbioru Raebla - są tam tylko motyle z Węgier, Austrii i Włoch.

Co do Tarnowskich Gór, to są okazy, ale Lemonia dumi :wink:, łowione na początku ubiegłego wieku. W zbiorze Raebla jest też kilka okazów z Gliwic.

Mam też informację od p. Andrzeja Kokota, który łowił L. taraxaci ok. 10 lat temu w Górach Sowich - czyli potwierdzenie tego co pisał Janusz o okazach Szpora.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Adam,

dzięki wielkie za informację o L. taraxaci. W ten sposób prostujemy rozmaite mało wiarygodne dane zagnieżdżone w literaturze (m.i. w Romaniszynie)
Witas

Post autor: Witas »

L. taraxaci - Sokolec, Góry Sowie, lata 1977-1980 leg Marcinkowski, kilka egzemplarzy. Reszta okazów to Bieszczady. W latach 1986-1999 często bywałem w miejscowości Uherce Tunel koło Leska i nigdy tam nie spotkałem tego gatunku.
T. processionea - Krzyż (Wielkopolski?) 9.08 1973 leg K.Kosz...? (nieczytelne nazwisko) i Mosina pow.Śrem 22.VIII, więcej danych nie ma. Mam wrażenie, że to lata międzywojenne
Wszystkie okazy coll. ISEZ Kraków
Ostatnio zmieniony środa, 21 października 2009, 12:40 przez Witas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Endromis versicolora
Włoszczowa
14.04.2005 samiec złapany jak dobrze pamiętam w samo południe podczas lotu.
Słoneczna pogoda. Latało kilka osobników zataczających kręgi na nasłonecznionym brzegu lasu.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Dołączam kolejna rodzinę - Lemoniidae, także z prośbą o uwagi i komantarze.
Załączniki
4. Lemoniidae.pdf
(121.68 KiB) Pobrany 178 razy
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

I jeszcze Saturniidae
Załączniki
3. Saturniidae.pdf
(128.88 KiB) Pobrany 142 razy
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1160
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Występowanie obu gatunków z rodzaju Lemonia sp w Bieszczadach opisane przez profesora potwierdza się w pracach: Riedla (1967), Bielewicza (1974) i Przybyłowicza (2000). Łukasz Przybyłowicz (200) podaje znalezienie 3 okazów L. dumi w Jabłonkach (w Polsce spotykany lokalnie na terenie całego kraju), natomiast Bielewicz (1974) uważa, że L taraxaci że jest to gatunek szeroko rozsiedlony i stosunkowo częsty w Bieszczadach.

Ponizej bibliografia:


Bielelewicz M 1974. Motyle większe (Macrolepidoptera) Bieszczadów Zachodnich i Pogórza Przemyskiego. Roczn. Muz. Górnośl. w Bytomiu, Przyroda 7: 3-170.

Przybyłowicz Ł. 2000. Motyle (Lepidoptera) Biszczadów Zachodnich. Monogr. Bieszczadzkie. 2000(8): 251 - 303.

Riedl T. 1967. Contribution a la connaissance des Lepidopteres de la faune des Monts Bietchtchady (Carpathes) en Pologne. Mitt. Entomol. Ges. Basel 17(4): 114 - 123.

Wiem, że te źródła są oczywiste, lecz je wymieniłem, by czegoś nie pominąć
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 października 2009, 12:26 przez Marcin Kutera, łącznie zmieniany 1 raz.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Czy ktoś mógłby potwierdzić złowienie Lemonia taraxaci po roku 1986 w Bieszczadach ?
noctua
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2007, 14:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: noctua »

Okazy L. taraxaci łowione po 1986 widziałem w kolekcji Darka Ł. i Darka W. a także okazy z XXI wieku odławiane prez Piotra S. kiedyś z Legionowa który od kilku lat "tajnie" osiadł w Bieszczadach.

Pozdrawiam
noctua
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2007, 14:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: noctua »

L. dumi kilkakrotnie obserwowałem w ostatnim dziesięcioleciu na poligonie Biedrusko, 1 ex z moją etykietą ma w kolekcji Sławek G. - jutro pełne namiary z etykiety.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1160
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

może trzeba by tez skontaktować się z Mirosławem Maciągiem i Sławomirem Gierakiem. Poza m.in. Markiem Hołowińskim, Darkiem Łupińskim, Darkiem Wasilukiem, Witkiem Zajdą, to oni chyba tez tam łowili na światło.
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 października 2009, 13:53 przez Marcin Kutera, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1160
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

noctua pisze:Okazy L. taraxaci łowione po 1986 widziałem w kolekcji Darka Ł. i Darka W. a także okazy z XXI wieku odławiane prez Piotra S. kiedyś z Legionowa który od kilku lat "tajnie" osiadł w Bieszczadach.

Pozdrawiam
Piotr S. to Piotr S...., Profesor go powinien kojarzyć. Kiedyś podawał dane o chronionych motylach dziennych m.in. I. podalirius i H. alcyone
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 października 2009, 13:48 przez Marcin Kutera, łącznie zmieniany 1 raz.
noctua
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2007, 14:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: noctua »

Marcinie specjalnie nie wymieniłem nazwiska Piotrka i prosze Ciebie abyś tego także nie robił na tak szerokim forum. Gościu z tego co wiem chce pozostać na razie ciagle w "uspieniu".
pzd
noctua
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2007, 14:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: noctua »

W gablocie u nas w Katedrze Wojciech zanlazł na poczekaniu okaz L. dumi dane z etykiety: Polgon Biedrusko, Radojewo 8 X 2001 leg. Kubasik W.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1160
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

noctua pisze:Marcinie specjalnie nie wymieniłem nazwiska Piotrka i prosze Ciebie abyś tego także nie robił na tak szerokim forum. Gościu z tego co wiem chce pozostać na razie ciagle w "uspieniu".
pzd
ok jeśli tak chce to wykreślę z popzredniego postu pełne nazwisko jego - nie wiedziałem
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1160
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Noctua - już zmieniłem post. Nazwisko wymazałem
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lukaszm »

Jarosław Buszko pisze:Czy ktoś mógłby potwierdzić złowienie Lemonia taraxaci po roku 1986 w Bieszczadach ?
Tak mogę potwierdzić!
Łowiłem ten gatunek w Bieszczadach 2000-08-15 Wetlina, FV04, chyba kilka exx.

Ten rekord można też znaleźć w internetowej bazie Checklist na stronie Krzyśka Jonko! Podobnie zresztą dane dotyczące okazów gatunku T.pinivora.
Dwa dni później w okolicach Duszatynia , ten okaz obecnie w zbiorze kol.Roberta Słodzinki .
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 października 2009, 15:36 przez Lukaszm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1160
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Co do gatunków Lemonia dumi i L. taraxaci to znalazłem jeszcze informacje z lat 1946 - 1979 w Heintze 1990. Motyle Polski (wydanie drugie uzupełnione). Informacje te mogą sie też przydać:

Lemonia dumi
Gąsienice z hodowli jaj od samicy: Powsin (koło Warszawy) 10 X 1961 leg. J. Motz. Motyle: samica - Paraszka (bez bliższego położenia) 18 X 1946 leg. W. Sołtys, samiec - Bobrek (wieś koło Oświęcimia) 20 X 1947 leg. M Stuglik.

Lemonia taraxaci
Gąsienice z hodowli jaj od samicy: Zatwarnica (wieś byłe woj. krośnieńskie) VIII 1970 przy lampie leg. M. Chrostowski. Motyle: Stuposiany (wieś byłe woj. krośnieńskie) - dwie samice 13 VIII i 16 VIII 1969, obydwie przy lampie leg. J. Heintze. Okaz ciemny Smolnik (wieś nad Sanem byłe woj. krośnieńskie) 19 VIII 1979 przy lampie leg. Z. Czerwiński.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1160
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Ze środowisk w jakich jeszcze widywałem gatunek Saturnia pavonia to:

w stadium gąsienicy: gąsienica żerowała na jeżynie popielicy Rubus caesius 30 V 2000 Rudka koło Ostrowca Świętokrzyskiego środowiskiem było torowisko. Co ciekawe po wylince w okolicach VI 2000 roku kolor gąsienicy był całkowicie zielony (bez żadnych czarnych plam na segemntach - taka była jak ją znalazłem) jedynie z rzędem rudych kępkek owłosienia na każdym segmencie. Następnie po przeobrażeniu przetrzymywałem kokon (jak opisuje profesror), w którym znajdowała się poczwarka. Motyla nie wyhodowałem, poczwarka mi padła tej zimy 2000/2001.

w stadium imago: samiec latający w dzień (godz 12:00 w południe), później usiadł na krwawniku - środowiskiem było torowisko Rudka k. Ostrowiec Św. 3 V 2000.

samica - 14 i 16 IV 2004 Rudka k. Ostrowiec Świętokrzyski (w tym 16 IV składała jaja) przylot do lampy na stacji paliw z pobliskiego torfowiska niskiego - łąki mokrej o związku (Calthion).

pozdrawiam
Marcin
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 października 2009, 16:19 przez Marcin Kutera, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Post autor: Paweł Czudec »

Też mam okaz L.taraxaci z Bieszczad -> 18.08.2006, Baligród (UV). Ten rekord tak samo jak Lukaszm wpisałem do internetowej bazy.

Ja tam byłem okazyjnie, ale więcej okazów z tej miejscowości z poprzednich lat ma nasz forumowy kolega, może zechce coś napisać.
Bogdan Klejzerowicz
Posty: 78
Rejestracja: wtorek, 3 maja 2005, 09:36
Lokalizacja: Ciechanowiec

Post autor: Bogdan Klejzerowicz »

Marcin Kutera pisze:Stuposiany (wieś byłe woj. krośnieńskie) - dwie samice 13 VIII i 16 VIII 1969, obydwie przy lampie leg. J. Heintze.
Posiadam jednego z tych motyli, okaz jest mocno zniszczony.
Załączniki
L.taraxaci J.Heintze.jpg
L.taraxaci J.Heintze.jpg (120.39 KiB) Przejrzano 11804 razy
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Paweł Czudec pisze:Ja tam byłem okazyjnie, ale więcej okazów z tej miejscowości z poprzednich lat ma nasz forumowy kolega, może zechce coś napisać.
A co mam do stracenia - napiszę. Nie wtrącałem się bo tu bardziej powinna być mowa o występowaniu tego gatunku poza Bieszczadami.
Taraxaci w Bieszczadach to żaden rarytas. W połowie lat 90-tych odławiałem po kilka okazów rocznie w Baligrodzie, zwyczajnie przy świetle lamp ulicznych w sierpniu. Raz przyleciała również samica, która złożyła jaja. Mam kilkanaście okazów w zbiorze z tamtych lat, ostatni okaz z 1998 (ale po prostu dlatego, że potem przestałem tak intensywnie tam przebywać - obecnie praktycznie co dwa/trzy tyg cały rok jestem w innej miejscowości Bieszczadów u teściowej, znaczy się mamusi :)

Tutaj chyba bardziej chodzi o dane spoza Bieszczadów, jak pisał powyżej prof. Buszko.

Dane z Bielewicza o Bieszczadach (choć często już nieaktualne albo niepełne) w przypadku taraxaci są jak najbardziej prawdziwe i nadal realne.
Baligród jest otoczony nasłonecznionymi zboczami w których bytuje ten gatunek. W Bieszczadach jest wiele takich podobnych miejsc.
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 października 2009, 20:13 przez Kamil Mazur, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Co do Stuposianów w Bieszczadach to Bielewicz opisuje bardzo liczne występowanie tego gatunku w tej miejscowości. W wielu innych również choć nie tak liczne.
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lukaszm »

Tutaj chyba bardziej chodzi o dane spoza Bieszczadów, jak pisał powyżej prof.
Buszko.
Te z innych regionów, to byłaby gratka!
Profesor Buszko ,chciał potwierdzenia po 1986 roku występowania tego gatunku w Bieszczadach i takowe jest! Co cieszy...!
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 października 2009, 21:30 przez Lukaszm, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Jak zwykle z opóżnieniem ale nadal jestem w delegacji a tam nie mam komputera :twisted:
L. taraxaci łowiliśmy w okolicy Teleśnicy Oszwarowej oraz Zatwarnicy 17-18. 08.2002r. Przez dwie noce przyleciało nam do ekranu 6 samców i 3 samiczki i z uzyskanych od nich jajeczek Darek Wasiluk z powodzeniem hodował ten gatunek.
Też uważam tak jak i Kamil, że w Bieszczadach ten gatunek występuje w wielu miejscach i nie należy do rarytasów. Żeby przyleciał do ekranu potrzeba jest dobrej ciepłej nocy bez mgieł które tam występują bardzo często.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

W Polsce występuje w Bieszczadach, wykazany był także z Gór Sowich w Sudetach. Wymieniany był także na początku XX wieku z Miasteczka Śląskiego koło Tarnowskich Gór na Górnym Śląsku.

Na południu Polski poza Bieszczadami gatunek ten występuje również w Beskidzie Niskim - w swoim zbiorze posiadam jeden egzemplarz - samca z ok. Dukli - dokładnie ok. miejscowości Mszana - 02-03.08.2003.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Dziekuję wszystkim za informacje o występowaniu L. taraxaci i L. dumi w Polsce. Dzieki temu mamy aktualny obraz ich rozmieszczenia w naszym kraju.

Obecnie jest czas lotu dwóch gatunkow, które będą ujete w Atlasie - Ptilophora plumigera i Poecilocampa populi. Już łowiłem je wczoraj w Giżycku. Jesli komus sie uda złowić samicę P. plumigera warto uzyskać od niej jaja (potrzebne do opisu). Wiadomo, że składane są na gałązkach, a zwłaszcza na pączkach różnych gatunków klonu. Jednak bliższych szczegółów brak.
Odnośnie P. populi, to brak jest informacji jak wygląda poczwarka i kokon. Może któś hodował ten gatunek w tym sezonie i udało mu sie zrobić zdjęcia, na podstawie których dałoby się zrobić opis.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Przyszła kolej na Sphingidae. Na początek gatunki z podrodziny Smerinthinae. Będę wdzięczny za komentarze i uwagi.
Następna porcja gatunków będzie dopiero za miesiąc.
Załączniki
5a. Sphingidae.pdf
(147.04 KiB) Pobrany 210 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

L. populi
W hodowlach prowadzonych na zewnątrz (nie w domu) zdarzały mi się sporadycznie częściowe drugie pokolenia na przełomie sierpnia i września. Nie udało mi się zaobserwować w tym okresie motyli w naturze, informacja ta wymaga zatem potwierdzenia w obserwacjach terenowych. W notatkach, które przejrzałem ostatnie stwierdzenia miały miejsce w pierwszej dekadzie sierpnia.

Dla pozostałych gatunków moje notatki pokrywają się z przedstawionym opisem i nie mam nic do dodania.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Na stronie Motyle Europy widnieją obserwacje L. populi z drugiej, a nawet z trzeciej dekady sierpnia - być może są to właśnie obserwacje niepełnego II-go pokolenia tego gatunku?
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

Potwierdzam obserwację w naturze tego gatunku z 1 dekady sierpnia. Udało mi się zaobserwować kopulującą parę tych motyli siedzącą prawie przy ziemi u nasady pnia Topoli.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Możliwość wystąpienia w Polsce II-go pokolenia L. populi wydaje się mocno prawdopodobna - cytuję obserwacje z Anglii z 1990 r -
Generally univoltine over its northern range, from mid-May to mid-July, with a peak towards mid-June in most years. However, due to the very warm weather experienced in southern England during 1990, this species peaked a month earlier and produced a second generation in August. Over southern Europe and Asia Minor, usually bivoltine in May and early June, and again in August, although in warm years and certain hot localities, adults may be found in April/May, July and early September.
Jeżeli chodzi o M. tiliae w 2007 roku obserwowałem dwa osobniki tego gatunku w III dekadzie lipca, dokładnie 28.07.2007 r w Markowej, tak więc drugie pokolenie w Polsce pojawia się od końca lipca do sierpnia - wątek do tematu ze zdjęciem jednego z tych motyli - viewtopic.php?t=3277
Motyl pojawia się zwykle w jednym pokoleniu w okresie 1/V-1/VII. Możliwe jest drugie pokolenie w VIII.
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 października 2009, 00:39 przez Jarosław Bury, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Dane z moich obserwacji z ostatnich 2 lat:
Mimas tiliae
- 2009-VIII-08 Puszcza Kozienicka (EC31) 1 bardzo świeży osobnik
Laothoe populi
- 2008-VIII-15 Mielnik n/Bugiem (FD30) 1 osobnik
- 2009-VIII-06 Puszcza Kozienicka (EB39) 1 osobnik
- 2009-VIII-17 Beskid Niski (EV29) 500 m. npm kilka świeżych osobników
- 2009-VIII-21 Beskid Niski (EV17) 840 m. npm kilka świeżych osobników
MarcinW
Posty: 86
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 15:19
Lokalizacja: Bełchatów CB89

Post autor: MarcinW »

Jarosław Bury pisze:Na stronie Motyle Europy widnieją obserwacje L. populi z drugiej, a nawet z trzeciej dekady sierpnia - być może są to właśnie obserwacje niepełnego II-go pokolenia tego gatunku?
Lub stawiam hipoteze ...zwłaszcza w tym roku (bardzo chłodny i deszczowy czerwiec) że jest to 1 pokolenie tylko z powodu warunków pogodowych jeszcze rozciagnęła się rójka w czasie. Sporo obserwacji z VIII sa głownie z tzw"chlodniejszych" cześci kraju.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1160
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Ja co do M. tiliae mogę tylko potwierdzić środowisko poczwarki jakie opisuje profesor. Otóż znalazłem poczwarkę w murszejącej kłodzie drewna. poczwarkę znalazłem pod koniec września 2006 r. (okolice Otwocka - rez. Na Torfach) motyl wykluł się 10 V 2007. Okazy tego motyla obserwowałem też w innych regionach kraju: pod koniec maja (Bydgoszcz 2004, Białowieża 2004) oraz pod koniec czerwca (Zwierzyniec 1994, Nowa Słupia Święty Krzyż 2000)
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 października 2009, 08:02 przez Marcin Kutera, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

W przypadku M.tiliae hipoteza Marcina W. nie znajduje potwierdzenia. W obserwacjach tego motyla z tego roku w całej Polsce jest ponad 2 tygodniowa przerwa. Osobniki obserwowane w sierpniu były świeże. Co do populi to pojaw był raczej równomierny porzez cały sezon, więc pewnie mamy do czynienia z rozciągnietym w czasie 1 pokoleniem. Chociaż zauważam podobną prawidłowość w kondycji okazów. Te z lipca były w większości zlatane, a te z sierpnia wszystkie świeże.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez romanzamorski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

romanzamorski pisze:W przypadku M.tiliae hipoteza Marcina W. nie znajduje potwierdzenia. W obserwacjach tego motyla z tego roku w całej Polsce jest ponad 2 tygodniowa przerwa. Osobniki obserwowane w sierpniu były świeże. Co do populi to pojaw był raczej równomierny porzez cały sezon, więc pewnie mamy do czynienia z rozciągnietym w czasie 1 pokoleniem. Chociaż zauważam podobną prawidłowość w kondycji okazów. Te z lipca były w większości zlatane, a te z sierpnia wszystkie świeże.
Rozciągnięte w czasie jedno pokolenie do początku sierpnia wydaje mi się mało prawdopodobne, zwłaszcza, że Tomek obserwował kopulującą parę w pierwszej dekadzie sierpnia. Hodowla potwierdza możliwość wystąpienia drugiego pokolenia. Roboczo zakładam, że takie pokolenie występuje. Po moim poście pojawiło się trochę komentarzy, mam nadzieję, że dyskusja się rozwinie i będzie można wyciągnąć pewniejsze wnioski.
MarcinW
Posty: 86
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 15:19
Lokalizacja: Bełchatów CB89

Post autor: MarcinW »

Hipoteze stawiam tylko dla L.populi.Na forum jest podawane ze moze byc II pokolenie a może być tak rozciagniety pojaw imago....??
Przy M. tiliae jest wyraźna 3 tygodniowa przerwa w obserwacjach w tym roku...
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Co do tiliae to zbierałem gąsienice w ostatnim stadium już w czerwcu, ale imago zawsze się pojawiało na wiosnę. Choć możliwości drugiego pokolenia nie można wykluczyć, łapałem w sierpniu niezlatane np. H. pinastri.
rajurek
Posty: 23
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 14:11
Lokalizacja: olkusz

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: rajurek »

jon pisze:Pragnę poinformować wszystkich o mocno zaawansowanych pracach nad nową częścią atlasu motyli krajowych, w tym głównie sekwencji opisowej jak częściowo graficznej. Można będzie powoli zapomnieć o chimerycznej "brązowej książce", czyli 2 części wydanej przez grupę Image. Informacje w nowej wersji opracowania będą równie wyczerpujące jak w atlasie z zeszłego roku dot. motyli dziennych i przede wszystkim AKTUALNE, również z mapkami rozsiedlenia w skali kraju. Taką próbkę opisu wrzucę kiedy prof. Buszko wróci z Iranu i znajdzie troszkę czasu na dopracowanie i dopięcie tego do końca. Tymczasem załączam prawie już zaakceptowany projekt okładki do tej książki.

pozdrawiam wszystkich forumowiczów serdecznie!
Bardzo się cieszę, chętnie sie zapiszę na jeden egzemplarz, mam pierwsza część i czekam z niecierpliwościa na następne. Pozdrawiam Rafał
jon

Post autor: jon »

Załączam próbkę zdjęcia jednego motyla do drugiej części. Na razie zdjęć jest ponad 350.

Na jedynce TV leci teraz film o Niepylaku apollo !
Załączniki
pulchella-samica-m.jpg
pulchella-samica-m.jpg (149.16 KiB) Przejrzano 11860 razy
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1160
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

tak z dr. Pawłem Adamskim (PAN Kraków) jest ten program i introdukcjii niepylaka apollo w Pieninach (powtórka z serii dzika przyroda)
Ostatnio zmieniony środa, 4 listopada 2009, 11:39 przez Marcin Kutera, łącznie zmieniany 1 raz.
jon

Post autor: jon »

Wystąpili; T. Oleś. P. Adamski i Kozik, imienia nie pamiętam. Acha no i jakaś dziewczynka ;). W sumie fajny filmik, ale krótki. Atmosfera lata... i Pienin. To jest to!
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Janusz, tak z ciekawości obrabiasz te zdjęcia jakoś ? Chodzi mi o usuwanie dziurek po szpilce w tułowiu ? Fajniutkie...
jon

Post autor: jon »

Obrabiam, ale tu jeszcze jest wiele do zrobienia. Dla przykładu wrzucę coś lepszego, ale i tu tło trzeba robić. Przy poligrafii i tak nie uzyskamy tej jakości, więc nie ma co przesadzać. Maszyny drukarskie max przyjmą 300 dpi.

ps. zdjęcia tu wrzucane muszę być mocno zmniejszone, więc trzeba wziąć tę poprawkę, że są znacznie bardziej ostre...

i na dobranoc jeszcze hera...
Załączniki
ligustri-samiec-m.jpg
ligustri-samiec-m.jpg (148.28 KiB) Przejrzano 11864 razy
quadripunctaria-samica-x.jpg
quadripunctaria-samica-x.jpg (148.89 KiB) Przejrzano 11861 razy
Ostatnio zmieniony środa, 4 listopada 2009, 23:14 przez jon, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

Fajnie że retuszujesz szpilki. Niby wiadomo, ze to "suche" eksponaty, ale jakoś te łebki na motylach dziennych mnie drażniły. Zastanawiam się, czy nie warto by troszkę wygładzić brzydko pozapadanych odwłoków jak np w pokazanej Pulchelli lub wystających, źle podgiętych nóżek
jon

Post autor: jon »

Dopadłem je (do atlasu) i wczoraj miałem wielką przyjemność popreparować. Oczywiście dopadłem od tego kto je wyhodował. Może kiedyś uda się osobiście spotkać je w naturze? :)

... i jeden spreparowany i już suchy. Oczywiście moje preparowanie.
Załączniki
Rhyparioides metelkana-J-Maslowski.jpg
Rhyparioides metelkana-J-Maslowski.jpg (107.46 KiB) Przejrzano 11829 razy
R-metelkana-samiec1-J-Maslowski.jpg
R-metelkana-samiec1-J-Maslowski.jpg (144.18 KiB) Przejrzano 11826 razy
Witas

Post autor: Witas »

Temat do dyskusji na długie zimowe wieczory :mrgreen:
viewtopic.php?p=89885#89885
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Przeglądałem dziś pracę Wiktora Schramma (1948) "Motyle okolic Olchowy ziemi Sanockiej" i jest tam informacja o Marumba (Smerinthus) quercus. Nadmienia on, że "łowił gatunek kilkakrotnie w różnych latach". Niestety jego bogate zbiory oraz pracującego w tamtych okolicach do lat 20. XX wieku, Jerzego Scheffnera zostały zniszczone w czasie obu wojen światowych. Choć nie sposób dziś dokonać weryfikacji, trzeba chyba uznać za wiarygodne informacje tego autora. Na marginesie, polecam wspomnianą pracę ze względów poznawczych. W obszernym wstępie autor opisuje historię amatorskiego, właściwie rodzinnego ruchu "motylarskiego", działającego na styku Bieszczadów i Beskidu Niskiego, konsekwentną budowę okazałego zbioru i jego dramatyczne losy w czasach wojny, aż po tragiczny koniec w pierwszych latach powojennych. Ciekawie się to czyta, momentami wzruszająca lektura.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Bielewicz w pracy o motylach Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego również załącza do wiadomości wykaz gatunków W.Schramma z Olchowej jest na nim właśnie Marumba quercus, ale jak dalej stwierdza w ciągu całego okresu badań do pracy nikt nie napotkał tego gatunku. Tak więc Schramm jako chyba jedyny podaje ten gatunek z Polski a nikt go po nim u nas nie spotkał.
A czy dane wiarygodne? no ciężko powiedzieć ale chyba tak , bo przecież motyl dość charakterystyczny żeby z topolowcem pomylić.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „MOTYLE NOCNE”