Paź Królowej i jajka

Oznaczanie gąsienic, jajeczek, poczwarek, oprzędów i innych ciekawostek związanych z motylami.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Kaperek90
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Gostyń

Paź Królowej i jajka

Post autor: Kaperek90 »

Witam! Znalazłem dzisiaj gąsienice Papilio machaon, na marchewce (muszę przyznać, że robiłem już obchody od tygodnia wokoło pietruszki i marchewki :mrgreen: ) i nareszcie dziś ją znalazłem. Jest bardzo duża widać, że mocno "wypasiona" i pewnie szykuje się do przepoczwarzenia. Od razu po włożeniu do hodowlarki powędrowała na kijek (jak na zdjęciu).
Pytam, czy można jakby bez szkód pominąć okres zimowania (motyl przeznaczony do gablotki) przez np. trzymanie w pokoju w temperaturze ok 20 stopni?
Przyglądam się od dłuższego czasu bielinkom. Przy moim ogródku ktoś ma baardzo duże pole kapusty. Niestety co tydzień pryskają i pryskają różnymi chemikaliami, dlatego tam nie mają możliwości rozwoju. Obserwuję też dziwne zachowania lata samica i składa jaja, gdzie popadnie ale po 1. Natomiast na chrzanie znajduję bardzo dużo normalnych grupek jaj (wydaje mi się, że bielinka kapustnika - patrz foto). Czy to omyłka samic, z doborem rośliny pokarmowej? Dzisiaj obserwując jednak jaja, natknąłem się na inaczej wyglądające i prosiłbym o możliwie oznaczenie tych białych jajeczek.
Z góry dziękuję, za odpowiedzi!
Załączniki
proszę o oznaczenie tych jaj
proszę o oznaczenie tych jaj
Paź królowej i jajka 007.jpg (13.52 KiB) Przejrzano 1240 razy
wydaje mi się, że jajka bielinka kapustnika
wydaje mi się, że jajka bielinka kapustnika
Paź królowej i jajka 006.jpg (14.32 KiB) Przejrzano 1232 razy
takie miejsce wybrała w hodowlarce
takie miejsce wybrała w hodowlarce
Paź królowej i jajka 005.jpg (25.92 KiB) Przejrzano 1236 razy
gąsienica Pazia królowej
gąsienica Pazia królowej
Paź królowej i jajka 001.jpg (22.3 KiB) Przejrzano 1234 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16292
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 2 times

Re: Paź Królowej i jajka

Post autor: Aneta »

Kaperek90 pisze:Pytam, czy można jakby bez szkód pominąć okres zimowania (motyl przeznaczony do gablotki) przez np. trzymanie w pokoju w temperaturze ok 20 stopni?
Jak najbardziej można; z poczwarek trzymanych w normalnych warunkach, w temp. pokojowej motyle wylęgały się na początku października (gąsienice zbierane pod koniec sierpnia).

Co do tych białych jajec, to na focie jest zbyt małe zbliżenie, żeby pokusić się o pewniejsze oznaczenie. Tak na czuja obstawiałabym jakąś sówkę.
Kaperek90
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Gostyń

Post autor: Kaperek90 »

Jutro postaram się zrobić lepsze zbliżenie (dzisiaj jest już za ciemno. Słyszałem o czymś takim, że jajka mogą być puste, niezapłodnione, czy to prawda? Czy można więc sprawdzić, czy coś się z tego wylęgnie?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16292
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 2 times

Post autor: Aneta »

Jaja niezapłodnione rzadko zdarzają się w naturze - w hodowli tak, jeśli nie zdąży się dopuścić samca albo złapie jeszcze niezapłodnioną samicę. Natomiast znalezione, zwłaszcza na roślinie żywicielskiej, powinny być w porządku. Trzeba je poobserwować - jeśli po parunastu dniach zaczną ciemnieć, to znaczy że będą wylęgać się gąsieniczki.

Jeszcze w kwestii Pierisa na chrzanie, bo wcześniej nie doczytałam - to jest jak najbardziej właściwa roślina pokarmowa dla bielinka, przecież również należy do krzyżowych.
Kaperek90
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Gostyń

Post autor: Kaperek90 »

Naprawdę? Hmm ciekawa informacja a przy okazji znalazłem jeszcze jedną gąsienice i znów na marchewce jaki to gatunek?
A tak przy okazji tych białych jajeczek. Jeżeli teraz są jajeczka, to zimuje gąsienica?? I też czy w takim wypadku można ominąć zimowanie? W ogóle, czy u każdego motyla można je ominąć?
Załączniki
Gąsienica 005.jpg
Gąsienica 005.jpg (15.41 KiB) Przejrzano 1228 razy
Gąsienica 004.jpg
Gąsienica 004.jpg (15.77 KiB) Przejrzano 1227 razy
Gąsienica 003.jpg
Gąsienica 003.jpg (13.7 KiB) Przejrzano 1227 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16292
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 2 times

Post autor: Aneta »

Autographa sp., najpewniej A. gamma.
A z zimowaniem jest różnie - u niektórych gatunków zimują jaja, u innych młode gąsienice, u jeszcze innych gąsienice niewylęgnięte, w osłonkach jajowych. I nie w każdym przypadku da się je pominąć.
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Aneta pisze:Jeszcze w kwestii Pierisa na chrzanie, bo wcześniej nie doczytałam - to jest jak najbardziej właściwa roślina pokarmowa dla bielinka, przecież również należy do krzyżowych.
Kto ma (lub miał) ogródek, ten wie :wink: Pamiętam, że u rodziców gąsienice były liczne i na kapuście, i na chrzanie - tłukłem je za młodu bez litości, tak samo jak stonkę :razz:
Awatar użytkownika
Grzegorz G
Posty: 388
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 19:31
Lokalizacja: Będzin-Grodziec

Post autor: Grzegorz G »

Kaperek90 pisze:Obserwuję też dziwne zachowania lata samica i składa jaja, gdzie popadnie ale po 1.
To wcale nie jest dziwne :wink: Obserwujesz zapewne samiczkę Bielinka rzepnika (Pieris rapae). One właśnie składają jajeczka pojedynczo, natomiast kapustniki składają jajka po kilkadziesiąt :wink:
Kaperek90
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Gostyń

Post autor: Kaperek90 »

Mam pytanie, w czym hodować dopiero co wylęgnięte gąsieniczki są tak małe, że przechodzą mi przez gazę, rozumiem, że w jakimś słoiku, ale jak doprowadzić tam powietrze, żeby gąsieniczki nie powychodziły.
Czy nadaje się kawerton?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16292
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 2 times

Post autor: Aneta »

Co to jest kawerton?
A jako osłonka przy takich maluchach dobrze sprawdzają się nylonowe rajstopy (byle nie podarte ;) ). Przy trochę większych gąsieniczkach używałam też gęstej gazy, dla pewności jeszcze złożonej parokrotnie.
Kaperek90
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Gostyń

Post autor: Kaperek90 »

Kawerton, to taki materiał (może to takie "Dziadkowe" słowo mój dziadek tak mówi) którym się przykrywa ogórki, i różne warzywa, żeby nie przemarzły jest taki jakby lniany w dotyku. Ale dzięki za radę z rajstopom :wink:
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Ja znam to jako włókninę a nie jakiś kawerton.
entomolord
Posty: 79
Rejestracja: wtorek, 9 czerwca 2009, 22:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: entomolord »

Ja używam organzy. Dobrze się sprawdza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „MOTYLE inne stadia - gąsienice, poczwarki”