Gąsienica ze śliwy [Acronicta psi]

Oznaczanie gąsienic, jajeczek, poczwarek, oprzędów i innych ciekawostek związanych z motylami.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Kaperek90
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Gostyń

Gąsienica ze śliwy [Acronicta psi]

Post autor: Kaperek90 »

Proszę o oznaczenie gąsienicy, Znaleziona na Śliwie w ogródku. Nie rusza się z miejsca, czasem tylko kiwa, jest na takiej jakby sieci, czy to wylinka czy może wpadła w sidła pająka?
Z góry dzięki za oznaczenie.
Załączniki
gąsienica 001.jpg
gąsienica 001.jpg (20.08 KiB) Przejrzano 1017 razy
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 września 2009, 13:18 przez Kaperek90, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Acronicta psi
Awatar użytkownika
Michał Brzeski
Posty: 228
Rejestracja: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 01:50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Rymanów/Dębica/Kraków
Podziękowano: 2 times

Post autor: Michał Brzeski »

Możliwe, że ta gąsienica przygotowuje się do kolejnego stadium (poczwarka) a te "nitki" służą jej do przytwierdzenia się do liścia.
Kaperek90
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Gostyń

Post autor: Kaperek90 »

Nie, to niemożliwe, ona jest jeszcze malutka, i nie osiągneła jeszcze końcowego wyglądu gąsienicy.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16291
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 2 times

Post autor: Aneta »

Prawdopodobnie będzie linieć, ewentualnie jest spasożytowana.
Kaperek90
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Gostyń

Post autor: Kaperek90 »

A czy gąsienice motyli nocnych, żerują w nocy ?

PS: Dzisiaj już się ruszała, zjadła trochę liścia :mrgreen: A jeże li jest spasożytowana (miałem już taką sytuacje z 3 pokrzywnikami - okropne) to czy wychodzi to na jaw dopiero gdy jest duża i robale się wylęgają?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16291
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 2 times

Post autor: Aneta »

Kaperek90 pisze:A czy gąsienice motyli nocnych, żerują w nocy ?
Tak, bardzo często.
A jeże li jest spasożytowana (miałem już taką sytuacje z 3 pokrzywnikami - okropne) to czy wychodzi to na jaw dopiero gdy jest duża i robale się wylęgają?
Z moich doświadczeń wynika, że nie zawsze - to zależy od wielkości (bądź liczebności) pasożyta. Z A. psi właśnie miałam taki przypadek, że z niedorosłej gąsienicy wykluła się niewielka larwa, podobna do tych baryłkarzy, które pasożytuja w Pierisach, tyle że była pojedyncza (pewnie dlatego nie musiała czekać aż gąsienica osiągnie końcowe stadium).
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Wg. mnie, gąsienica jest tuż po linieniu. Głowę ma dużą, a kolory żywe
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Post autor: Paweł Czudec »

Kaperek90 pisze:Nie rusza się z miejsca, czasem tylko kiwa, jest na takiej jakby sieci, czy to wylinka czy może wpadła w sidła pająka?
Na zdjęciu widać, że gąsienica jest po wylince - głowa jest większa od ciała, w przeciwnym razie byłaby mniejsza. Gąsienica zaraz po wylince nie będzie żerowała bo jej głowa jest zbyt miękka i jest koloru jasnego. Po jakimś czasie głowa twardnieje, ciemnieje i gąsienica żeruje dalej, tak jak pewnie twoja :wink: Stary oskórek powinien zostać na sieci, chyba że go usunąłeś.
Kaperek90
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Gostyń

Post autor: Kaperek90 »

Tak właśnie chyba tak. liść już przysechł i się zawinął, i wydaje mi się, że coś tam w środku jest a gąsienica wyszła na wierzch, dodałem nowe liście poczekam aż spokojnie przejdzie zobaczę co się tam kryje :mrgreen: Zauważyłem, że liście śliwy bardzo szybko schną, chyba muszę opracować jakiś patent z gałązką w wodzie. Myślałem o czymś takim, żeby przyciąć gałązkę (taką małą z 5 listków), odciętą część zawinąć w mokrą watę, a watę zabezpieczyć wkładając ją do woreczka foliowego.


PS: Słyszałem o czymś takim, że gąsienice zjadają swój stary naskórek czy to prawda?
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

nie spotkałem się z tym. Zjadają tylko osłonkę jaja.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „MOTYLE inne stadia - gąsienice, poczwarki”