Icariada

Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Icariada

Post autor: red45 »

Niech zgadne - wszystkie ponizsze modraszki to ikary :-) ?
Załączniki
icariada.jpg
icariada.jpg (142.81 KiB) Przejrzano 2591 razy
beksinski
Posty: 214
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2006, 23:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: beksinski »

wg mnie tak, choć na środkowym zdjęciu na górze oraz prawym na dole nie widać plamek u nasady skrzydeł przednich. Wg starego klucza Krzywickiego można by się jeszcze kierować kątem pomiędzy 3 plamkami na spodzie tylnych skrzydeł. Ponieważ jest taki sam u wszystkich okazów, to wydaje się że wszystkie to ikary

Kluczowe byłoby również podanie miejsca.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: red45 »

Dzieki za szybka odpowiedz! Zaczynam juz watpic czy uda mi sie zlapac cokolwiek innego poza ikarami :-) Miejsce to, jak prawie zawsze, Łódzki Ogród Botaniczny.
beksinski
Posty: 214
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2006, 23:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: beksinski »

Bez przesady, na pewno cos się uda. Sam kiedys łapałem na Lublinku i Zdrowiu w Łodzi, więc ze 30-40 gat na 100% się da :) Oczywiście nie wszystkie pod koniec lipca.

Pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: red45 »

Nie wyrazilem sie precyzyjnie :-) Do tej pory w Ogrodzie Botanicznym udalo mi sie oznaczyc chyba 37 roznych gatunkow motyli dziennych, w tym 8 modraszkowatych. Niestety 99% z niech to ikar, rusałka osetnik i przestrojnik jurtina :-)
beksinski
Posty: 214
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2006, 23:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: beksinski »

Rozumiem, tak jest wszędzie wokół miast i na terenach o intensywnych uprawach. Dopiero w bardziej pierwotnych środowiskach dochodzą dodatkowe gatunki, ale zawsze można coś przypadkowo zalatującego zaobserwować. Ja z modraszków z okolic Ogrodu widziałem:

-L.tityrus
-L.phlaeas
-L.dispar
-A.agestis
-C.argiades
-P.icarus
-W.album
-T.betulae
-N.w-album
-C.argiolus

czyli zestaw typowo parkowo-miejski, natomiast jak się ruszysz w kierunku bardziej suchych terenów, to dochodzą dodatkowo:

-P.idas
-C.rubi
-P.coridon
Ostatnio zmieniony piątek, 31 lipca 2009, 13:40 przez beksinski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: red45 »

Moja lista ( http://botaniklodz.pl/modraszkowate.html ) jest calkiem podobna. Nie udalo mi sie natomiast nigdy zaobserwowac zadnego pazika/ogonczyka, ale to pewnie dlatego, ze nie wiedzialem gdzie ich szukac. W tym sezonie jest juz chyba za pozno na spotkanie z nimi.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16334
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Na Thecla betulae sezon dopiero się zaczął.
beksinski
Posty: 214
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2006, 23:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: beksinski »

Przypomniałes mi jeszcze o C.argiolus :) Natomiast z N.w-album mam takie doświadczenia, że łatwiej jest go znależć w stadium gąsienicy (na Tilia na Zdrowiu, przy cmentarzu) a T.betulae sezon jest w sam raz. W sierpniu lata go sporo na Retkini (nasadzeniowe drzewka z rodzaju Prunus)
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

red45 pisze:Nie udalo mi sie natomiast nigdy zaobserwowac zadnego pazika/ogonczyka, ale to pewnie dlatego, ze nie wiedzialem gdzie ich szukac. W tym sezonie jest juz chyba za pozno na spotkanie z nimi.
Satyrium powoli się kończą, więc motyle które jeszcze latają są mało fotogeniczne, teoretycznie jest jeszcze szansa na S. w-album lub S. spini, ale ten drugi to rzadkość. Z gatunków prawdopodobnych w Ogrodzie, lata właśnie teraz Neozephyrus quercus. Jeśli zauważysz modraszka śmigającego na wysokości kilku metrów wśród koron dębów, to będzie właśnie to. Jak poświęcisz trochę czasu na obserwację, zapewne zleci trochę niżej i wówczas daje się go odłowić siatką. Dwa dni temu łowiłem już wprawdzie dosyć wytarte okazy, w tym widziałem motyla nocującego tuż przy ziemi na trawach. Drugim gatunkiem, który zapewne będzie u Ciebie jest Thecla betulae. Akurat zaczyna latać, najlepiej go szukać w pobliżu śliw, tarniny lub czeremchy, ale ten gatunek jest mobilny i motyle mogą latać na dużym obszarze. Powodzenia.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: red45 »

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi i sugestie. Jutro bede mial troche czasu i, o ile pogoda dopisze, poswiece go na szukanie w/w gatunkow modraszkow. Jezeli uda sie cos upolowac fotograficznie, nie omieszkam sie pochwalic :-)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Z N.quercus może być problem, łapałem go kilkumetrową siatką. Inaczej się nie dało. Najlepiej je "upolować" pod wieczór, latają w blasku zachodniego słońca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”