Sposób na motyla.

messerschmitch2
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek, 9 lutego 2009, 23:42
Lokalizacja: Łęczna

Sposób na motyla.

Post autor: messerschmitch2 »

Witam niedługo chciałbym się wybrac do lasu mieszanego, oczywiście siatka entomologiczna to podstawa, ale chciałbym sie również zapytac o inne metody chwytania motyli poprzez stosowanie przynęt i pułapek. ( chodzi o motyle dzienne jak i nocne). Byłbym wdzięczy o podanie jakichś prostych metod przywabiania,możliwych do przygotowania w warunkach omowych. Najbardziej zależy mi na nymphalis antiopia i motylach Apatura
Ostatnio zmieniony wtorek, 18 sierpnia 2009, 18:56 przez messerschmitch2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16334
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Część nocnych, a konkretnie sówki, dobrze wabi się na słodkie przynęty pokarmowe (alkohol, najlepiej ten podlejszy + podfermentowane owoce albo jakiś dżem, można ewentualnie dodać nieco miodu). Mieniaki lubią przynęty śmierdzące, typu ekskrementy, rozkładające się białko (padlina, kiedyś czytałam też o wabieniu ich na mocno stary żółty ser). Na żałobnika tylko dużo szczęścia i refleksu ;)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

e, Aneta, żałobnik siada i na starych owocach. ;) Zranionych drzew też się nie ima. Ja widywałem antiopę na uszkodzonych brzozach. trzeba tylko trafić na dobry biotop.
Marek Hołowiński
Posty: 5062
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Już po mieniakach. Bywały lata, że pojawiały się w sierpniu w drugim pokoleniu, ale obserwowałem tylko Apatura ilia. Osobniki były dużo mniejsze

Ps. gdzie łowiłeś A syriaca?
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Nie do końca. Całkiem świeże A.ilia widziałem wczoraj przez okno w centrum miasta. Także jeszcze jest (aczkolwiek mała) szansa.
Jakub Burdzicki
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 5 września 2008, 21:24
Lokalizacja: Wólka Nosowska

Post autor: Jakub Burdzicki »

Witam :grin:

Parę razy wabiłem mieniaki twarogiem. Oprócz kilku Apatura ilia raz przyleciał też właśnie żałobnik. Dołączam zdjęcia.
Załączniki
P1190366.JPG
P1190366.JPG (68.8 KiB) Przejrzano 2858 razy
P1170287.JPG
P1170287.JPG (64.86 KiB) Przejrzano 2861 razy
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Zastanawiające jest, czy rusałki przyleciałyby do przynęty na sówki. Hipotetycznie tak. Może warto spróbować?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9520
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja też wczoraj widziałem mieniaka Apatura ilia f.clytie nad Pilicą. Trochę późno, ale one przeżywają tak dlugo. W Augostowie zlowiłem samicę 1.8.1983r.
Poza tym wyroiły sie żałobniki. U nas to rzadki widok, a zaobserwowałem kilka sztuk przy drogach i na skraju zadrzewień. W tym roku jest pelno rusalek :-)
MarcinW
Posty: 86
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 15:19
Lokalizacja: Bełchatów CB89

Post autor: MarcinW »

Do Apatury polecam na spodeczek piwa troszke nalac bardzo lubia piwo.
MarcinW
Posty: 86
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 15:19
Lokalizacja: Bełchatów CB89

Post autor: MarcinW »

A do rusałek admirał, żałobnik lubią przylatywać to nadgniłych gruszek ale tych malutkich gorzkich. Lubia tez przylatywac do soków wypływających ze zranien drzew ale zranien naturalnych od wiatru, od pioruna...trudno to wytlumaczyc ale to obserwowalem było zranienie od wichury (galaz złamało) i obok ściete pilarka nalot był tylko do pierwszego...
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

na Żałobniki i Admirały najlepsze podfermentowane śliwki do mojej sliwy na działce przylatują chmary :)
Awatar użytkownika
rav79
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 18 maja 2009, 16:13
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: rav79 »

Żałobniki często przylatują do zranionych drzew.W tym przypadku był to dąb.
Załączniki
rusałki żałobnik 4.jpg
rusałki żałobnik 4.jpg (98.32 KiB) Przejrzano 2872 razy
Awatar użytkownika
Krystian Lewandowski
Posty: 94
Rejestracja: środa, 19 maja 2004, 19:39
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Krystian Lewandowski »

Pięknie-u mnie często admirałki przylatują do spadłych i gnijących gruszek-dokładnie do klapsy -pewnie w tym roku też tak będzie-z żałobnikami już lipa aczkolwiek zdażało mi się widziec na zranionych brzozach-niestety sprzętu wtedy nie miałem...
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”