zalęszczyca do oznaczenia

Mycetophagidae, Ciidae, Tetratomidae, Melandryidae, Mordellidae, Rhipiphoridae, Zopheridae, Tenebrionidae, Prostomidae, Oedemeridae, Meloidae, Mycteridae, Boridae, Pythidae, Pyrochroidae, Salpingidae, Anthicidae, Aderidae, Scraptiidae.
Krzysztof Staroń
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 20:53
Lokalizacja: Kielce

zalęszczyca do oznaczenia

Post autor: Krzysztof Staroń »

Znaleziona 29.V.2008 na skraju lasu bukowego,na kwiatostanie Asteraceae.Pasuje mi na rodzaj Ischnomera.Czy dałoby się na podstawie zdjęcia określić gatunek?
Załączniki
DB63 Zagrody.jpg
DB63 Zagrody.jpg (105.28 KiB) Przejrzano 1528 razy
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

W grę wchodzą 3 gatunki niebieskich Ischnomer pewność oznaczenia daje u samca obejrzenie aparatu kopulacyjnego a u samic kształtu ostatniego segmentu odwłokowego.
Cechy zewnętrzne są trudne do uchwycenia:
I cinerascens - włoski na pierwszym międzyrzędzie pokryw skierowane skośnie do tyłi i na zewnątrz.
włoski na pokrywach we wszystkich międzyrzędach skierowane do tyłu mają pozostałe dwie

Ząbek u nasady pazurków krótki, nie osiąga 1/3 długości pazurka -I cynaea
Ząbek u nasady pazurków duży, jego długość przekracza 1/3 długości pazurka - I caerulea

rysunki kopulatorów i ostatniego sternitu samic są w dziele Kubisza z 2006 roku z serii Monografie faunistyczne nr 24
Krzysztof Staroń
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 20:53
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Krzysztof Staroń »

Wymienione cechy zewnętrzne wskazują mi na I.cyanea,choć dobrze się musiałem naprzyglądać,by dojrzeć pojedyncze słabo widoczne włoski.
Dziękuję za pomoc!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „TENEBRIONOIDEA”