Rohatyniec

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
Bizmut
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek, 19 stycznia 2009, 00:13
Lokalizacja: Gdynia

Rohatyniec

Post autor: Bizmut »

Witam to mój drugi temat na tym forum... Więc ciągle proszę o wyrozumiałość... Spotkałem się z nowo poznanym już specem do spraw entomologicznych (dla niewtajemniczonych temat "Zielony jestem i proszę o pomoc"). Zrobiłem zakupy i czekam na przesyłkę nie mogąc doczekać się wiosny i pierwszych połowów... W zbiorach mojego znajomego (Nie wiem czy mogę tak na forum podawać jego nick :P jeszcze się na mnie wkurzy) zobaczyłem Rohatyńca... Piękny okaz przykuł moje oko... I teraz mam misje... Chciałbym znaleźć rohatyńca na terenie Polski... Słyszałem, że żyją i żerują bardzo często przy tartakach i trocinach tatarczanych, bo znajdują tam pożywienie... Niestety nigdzie nie mogę skorygować, w której części polski szukać tych tartaków... Jedyne wzmianki o Rohatyńcu w Internecie znalazłem na stronie jakiejś gminny 80 km. od Krakowa. Czy mam szanse odnaleźć go na Kaszubach, Borach Tucholskich lub gdzieś na terenach Pomorza?...
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Tam gdzie masz lasy, to i zazwyczaj są tartaki. Myślę, że bez problemu znajdziesz jakiś w swojej okolicy. Warto też, żebyś zwrócił uwagę na sztuczne światło, najlepiej własnie w okolicach tartaków, bo chętnie do niego lecą podczas rójki.
Musisz zrobić wywiad środowiskowy co do najbliższych tartaków. Wchodzą tu w grę też małe (przydomowe) tartaki, bo z tego co piszesz to wygląda, że szukasz wielkich. Na ich teren też możesz mieć problem z wejściem. Powodzenia.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

W Polsce trzeba trochę wysiłku, by go znaleźć. Ale gdybyś był Pawle na południu Europy (okazyjnie, np. na urlopie, wakacjach lub t.p.), to można go spotkać nieomal wszędzie. Okaz , który pokazuję w załączniku, przyleciał na murek przy plaży (Hiszpania - Majorka).
Załączniki
Oryctes nasicornis samica.jpg
Oryctes nasicornis samica.jpg (142.83 KiB) Przejrzano 3554 razy
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rohatyniec

Post autor: Rafał SZCZECIN »

spoko, nawet w dużych miastach znajdziesz rohatyńca - w Szczecinie np. znajdowałem go w takich miejscach gdzie służby miejskie gromadzą liście i różne odpadki drzewne z akcji czyszczenia miasta - w takich wieloletnich stertach trocin znajdowałem dziesiątki rohatyńców oraz larw :) ale także widywałem je w pobliżu parków miejskich... Na pewno są do znalezienia tam, gdzie od wielu lat leży jakaś sterta liści, kompostu, wiór z drzew liściastych itp. Poszukaj np. na działkach, gdzieś na tyłach gospodarstw rolnych. Rohatyniec nie boi się miasta ! Służę okazem do wymiany ( znajdywałem dużo martwych ), Pozdrawiam
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Dobrym miejscem do szukania larw bedą kompostowniki na terenie ogródków działkowych.
Awatar użytkownika
Tomasz Krepski
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 23:25
UTM: VV71
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Tomasz Krepski »

Rafał, Ciekawe :) Ja w Szczecinie nie znalazłem ani jednego :P A szukam długo, m.in. na działkach pod puszczą jak i w samej puszczy :) To chyba pech :P
Awatar użytkownika
Bizmut
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek, 19 stycznia 2009, 00:13
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Bizmut »

Rafale...
Nie mam za dużej kolekcji...
Zaczynam dopiero...
Ale gdy tylko coś ciekawego upoluję i nie bedzie to rohatyniec to z przyjemnością się wymienię...
Problem polega jednak na tym, że rohatyńca widziałem tylko na zdjęciach i raz u znajomego w gablocie...
Pozatym poszukiwania w internecie nie wskazywały występowania rohatyńca na Pomorzu...
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Jako ciekawostkę moge podać, że znajdowałem kiedyś żywe imago tego gatunku w lutym. Byliśmy na wycieczce z zakładach drzewnych w Hajnówce i przy studzienkach węzła ciepłowniczego łaziły sobie żywe rohatyńce. Okazało się, że studzienki obsypane były ziemią i trocinami i nie zamarzało to w zimę. Nie jest łatwo spotkać rohatyńca i są to raczej spotkania przypadkowe. W ciepłe noce podczas rójki przylatuje do ekranu i w sezonie spotykam kilka okazów.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Przyznam się, iż Oryctesa widziałem parę razy w życiu, dodam, że w okolicach gdzie jest on stwierdzany i był łapany. Uważam podobnie jak Darek że łatwo nie jest go spotkać. Rzeczywiście w czasie rójki zdarza się go zauważyć wieczorową porą, do ekranu podobno przylatuje ale ja nie widziałem.... Zamieszkiwałem przez ćwierć wieku w Stalowej Woli, gdzie masa tartaków w okolicy lasy sosnowe, a rohatyńca upolowałem tylko 2-3 razy. A w okolicach Stalowej jest jak wiem nie tak rzadkim gościem. Uważam że łatwiej znaleźć materiał lęgowy - larwy, ew. poczwarki przekopując kompostowniki czy składowiska wiór etc.
Dlatego nie jestem entuzjastycznie nastawiony do relacji częstych spotkań 3 go stopnia z rohatyńcem, zwłaszcza w rejonie gdzie w ogóle spotykany nie był. Chociaż jak wiadomo różne rzeczy się zdarzają i może akuratnie w Szczecinie można go spotkać na każdym kroku.
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dariusz Twardy »

Polecam:

A. Kordylas: Rohatyniec garbarz O. nasicornis na Pobrzeżu Bałtyku, 1986,Chrońmy Przyrodę Ojczystą, zeszyt 5(42)

R. Gawroński, A. Oleksa 2007, Wiadomości Entomologiczne, 26: 5-14.

Pierwsza pracka trochę wiekowa,natomiast w drugiej autorzy podają stanowiska z Pojezierza Mazurskiego oraz ciekawe obserwacje własne o tym chrząszczu.

Darek.
Ostatnio zmieniony czwartek, 26 lutego 2009, 20:34 przez Dariusz Twardy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Ja tego pieknego owada widziakem tylko na zajeciach na Uniwerku moze w tym roku bedzie mi dane go spodkac :) Nie zniechecac sie tylko szukac:)))))
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Ja u siebie mam jedno składowisko torfu na którym występuje i jest go tam sporo. Kiedyś pojechałem tam jakoś na przełomie lipca i sierpnia to martwych naliczyłem około 30.
Spotykałem go też w Poznaniu ( wieczorem na spacerze samica łażąca po chodniku) ale i tam tez jest znane mi miejsce jego rozwoju w stertach liści itd wywożonych z miasta podczas porządków.
Pozdrawiam i owocnych poszukiwań.
Wojtek.
Awatar użytkownika
Szkloney
Posty: 146
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 23:31
Lokalizacja: Pietrzykowice/Kraków

Post autor: Szkloney »

Ja swojego rohatyńca dostałem od koleżanki :) a ona od swojej koleżanki :-) ciekawe ile razy ta historia się powtórzyła. W każdym razie owad podobno był odłowiony w Zakopanym w 2006 roku.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Maciek od Ani (chomika) go dostales ?
Awatar użytkownika
Szkloney
Posty: 146
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 23:31
Lokalizacja: Pietrzykowice/Kraków

Post autor: Szkloney »

Nie, od Renaty :) Dostała za niego ważkę - Aeshna cyanea
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

A to taka zamiana=] Ja widzialem samice rohatynca ale Anki
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jurek b. [†] »

Przemek Zięba pisze:Oryctesa widziałem parę razy w życiu, dodam, że w okolicach gdzie jest on stwierdzany i był łapany. Uważam podobnie jak Darek że łatwo nie jest go spotkać.
Nie wiem, czy dalej to funkcjonuje, ale kiedyś szklarnie były ocieplane piecami na trociny i "badylarze" gromadzili ich spore zapasy. Przez kilka kolejnych lat odwiedzałem zwykle w czerwcu chyba taką, na wrocławskim osiedlu Wlczyce i zawsze spotykałem rohatyńce - liczne żywe i sporo martwych. Te martwe, ale "lepsze" :wink: to zabierałem i nawet dziś widzę, że kilkadziesiąt ich mam, mimo nie żałowania chętnym :razz:

Jeśli dalej w ogrodnictwie funkcjonuje tworzenie zapasów trocin - w takich stertach 2-3 letnich zapewne mnożą się rohatyńce.
Metoda o tyle sprawdzona, że jak zauważyłem kiedyś taką stertę sporą i starą trocin w Świeradowie Zdroju, sprawdziłem i martwe osobniki tam były. Też pamiętam, że w Czechach "na bank" w takim miejscu z zapomnianymi kilku m3 trocin trafiłem na żywe rohatyńce.

Nawiązując do pytania początkowego, zrobiłbym tak: telefon do tartaków kilku z pytaniem, czy mają jakiś odbiorców większej ilości trocin z branży ogrodniczej i namiar na tegoż poważnego odbiorcę. Odwiedzić go :wink:
Pzdr Jurek
Awatar użytkownika
Bizmut
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek, 19 stycznia 2009, 00:13
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Bizmut »

Dobra rada z tymi odbiorcami...

Te martwe, ale "lepsze" to zabierałem i nawet dziś widzę, że kilkadziesiąt ich mam, mimo nie żałowania chętnym
To może chciał byś pozbyć się jednej sztuki... :P
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

albo I... 2 sztuk...
Awatar użytkownika
Szkloney
Posty: 146
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 23:31
Lokalizacja: Pietrzykowice/Kraków

Post autor: Szkloney »

Dawid, ja jak dziś popatrzyłem do moich zbiorów to się okazało, że mam 2 rohatyńce. :) Zrób dobrą ofertę to może będzie Twój. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Bizmut
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek, 19 stycznia 2009, 00:13
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Bizmut »

Szkoda, że ja nie mam nic na wymianę...
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Szkloney pisze:Zrób dobrą ofertę to może będzie Twój.
Dawid_Masło pisze:moze w tym roku bedzie mi dane go spodkac
Piszecie o nim co najmniej jak o Bolbelasmusie. Podajcie namiary, chętnie wyślę jakieś okazy Oryctesa, rzadki nie jest nigdzie raczej.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Juz wyslalem dane na pw, :):) Maciek a My pogadamy na uczelni:]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”