Żerowisko

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
P. Kloska
Posty: 117
Rejestracja: sobota, 30 sierpnia 2008, 18:09
Lokalizacja: Czarna Woda CE07

Żerowisko

Post autor: P. Kloska »

Witam.
Bardzo proszę o oznaczenie tego żerowiska na świerku.
Znalezione w okolicy Starogardu Gdańskiego.
Mam parę takich skrawków kory i wychodzą z nich małe korniki ok. 1mm
Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek
elvis
Posty: 115
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 18:09
Lokalizacja: Mońki

Post autor: elvis »

Wg. mnie są tam żerowiska kornika drukarza(ips typhographus) i czterooczaka świerkowca (Polygraphus polygraphus).
Awatar użytkownika
P. Kloska
Posty: 117
Rejestracja: sobota, 30 sierpnia 2008, 18:09
Lokalizacja: Czarna Woda CE07

Post autor: P. Kloska »

Dzięki.
Też typowałem te gatunki.
Zastanawiam się tylko co to za korniki. Czy czterooczaki są takie małe :?:
Z czterach kawałków kory mam ok. 200 korników.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Nie jestem może specem od korników ale czy kornik drukarz nie ma przypadkiem jednego, prostego chodnika macierzystego http://www.fao.org/forestry/media/6359/1/153/

Takiego tutaj nie widzę
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Na zdjeciu pierwszym jest ślad po części chodników larwalnych drukarza, kora przełamana została za chodnikiem macierzystym, dlatego go nie widać.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Faktycznie ;)
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Potwierdzam - oznaczenia dobre :wink:. Co do małych korników (1 mm) to mogą być skryciki (Crypturgus sp. - też korniki). Bardzo często i licznie spotyka się je w żerowiskach drukarza, jak i czterooczaka.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
P. Kloska
Posty: 117
Rejestracja: sobota, 30 sierpnia 2008, 18:09
Lokalizacja: Czarna Woda CE07

Post autor: P. Kloska »

Dzięki.
Też rozważałem czy to właśnie nie jest skrycik.
Wymiary się zgadzają.
A jak odróżnić poszczególne gatunki.
Czy jest jakaś cecha po której można je odróżnić? Czy ze zwględu na gatunek drzewa można skusić się na jakiś gatunek?
W skrypcie, który posiadam "Entomologia leśna"- Materiały do ćwiczeń jest opis tylko jednego gatunku: Crypturgus pusillus (Gyll.).
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
W Polsce występują cztery gatunki skrycików. Podaję klucz.
1. Przedplecze wyraźnie matowe, gęsto punktowane - 2
- przedplecze lśniące, rzadziej punktowane - 3
2. Bruzdki na pokrywach z okrągłymi punktami, nie wgłębione. Międzyrzędy pokryw płaskie – Crypturgus subcribrosus Egg.
- bruzdki na pokrywach z poprzecznymi punktami, wgłębione. Międzyrzędy pokryw wypukłe – C. cinereus (Herbst)
3. Na pokrywach szczecinki widoczne na całej długości – C. hispidulus Thoms.
- Na pokrywach szczecinki widoczne wyraźnie w części wierzchołkowej – C. pusillus (Gyll.)
Mam nadzieję, że pomoże on w oznaczeniu gatunku :wink:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Promien
Posty: 3
Rejestracja: środa, 16 lipca 2008, 19:52
Lokalizacja: Zza Wisły

Post autor: Promien »

Witam,
Czy kolega P. Kloska to czasem nie wykorzystuje cennej wiedzy i nieocenionej pomocy forumowiczów w niecnych celach? Konkretnie chodzi mi o problemy z oznaczaniem gatunków owadów, które następnie drogą handlu wymiennego - owad za walutę - trafią do gablot studentów w Tucholi?
Być może są to pomówienia, lecz na etykietach (zdarza się, że gatunki oznaczone są nieprawidłowo) we wspomnianych studenckich gablotach z Tucholi pojawia się nazwisko Kloska. Chciałbym by ustosunkował się Pan do mojej wypowiedzi i wyjaśnił, czy moja dedukcja jest prawidłowa, czy gdzieś w założeniach wkradł się błąd.
Z pozdrowieniami
Promien
Bujnik Bartek
Posty: 77
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 20:15
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: Bujnik Bartek »

A co to za Promien który nakazuje wytłumaczenie się z podejrzeń... I własnych dedukcji... Forum to nie prokuratura!
Forum służy wszystkim to, że P.Kloska wrzucił takie fotki mnie na przykład pomogło bo teraz wiem cóż jak wyglądają żery skrycika... a Pan Promien patrzy bardzo płasko...
Podpisz się waść (słowo to naleciałością jest Mazepowej mowy) z imienia i nazwiska wstaw swoje zdjęcie... no chyba że tak wyglądasz to współczuję.
Pozdrawiam
Bartek Bujnik


P.S.
Każdy ma swoje zdanie, tylko nie każdy potrafi je przedstawić :)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Uznałem, że zbyt często wypowiadam się w takich sprawach, a powinni interweniować moderatorzy (pewnie nie mieli okazji). Ale skoro Bartek zaczął.
Bartek, może podobnie bym zaczął wypowiedź, ale po co to
no chyba że tak wyglądasz to współczuję.
:?:
Razi mnie, ze anonimowo ktoś formułuje zarzuty i na dodatek "zarzuty" są wątpliwe i gdyby nawet chcieć się do nich odnieść, to są trudne do weryfikacji. Po kolei:
- wypowiedź jest anonimowa, „zarzuty” wątpliwe i trudne do weryfikacji; anonim, donos?
- sprzedaż owadów niebędących pod ochroną trudno uznać za wielki występek
- jeżeli na etykietach pojawia się nazwisko "Kloska" zgodnie z intencją kol.Kloski to raczej pozytywne, okazy są etykietowane, nie anonimowe
- "zdarza się, że gatunki oznaczone są nieprawidłowo" - zdarza się każdemu, ale to temat do odrębnej dyskusji nad wiarygodnością oznaczeń kol.Kloski i nie tym tonem
- "trafią do gablot studentów" - a to już problem zdolności pedagogicznych tamtejszych nauczycieli i moralności uczniów

Więc to raczej apel do uczniów z Tucholi :?: :?: :?:
Awatar użytkownika
P. Kloska
Posty: 117
Rejestracja: sobota, 30 sierpnia 2008, 18:09
Lokalizacja: Czarna Woda CE07

Post autor: P. Kloska »

Witam!!
Już odpowiadam na zarzuty Promien-ia.
Promien pisze:Konkretnie chodzi mi o problemy z oznaczaniem gatunków owadów, które następnie drogą handlu wymiennego - owad za walutę - trafią do gablot studentów w Tucholi?
Przyznaje się. Pewna część zbioru "wędruje" do Tucholi. Uzasanienie mam jedno- nie pracuje i z tego źródła finansuje czesne i sprzęt entomologiczny, który jak wiadomo nie jest tani.
Wszystkie owady jakie zbieram maja póżniej dołączone etykiety. Tak się nauczyłem i z tego co wiem tak się robi. Problem z oznaczeniem (nie wiem o jakich owadach mowa). W gablotkach znajdują się owady z trzech źródeł.
Promien pisze:Czy kolega P. Kloska to czasem nie wykorzystuje cennej wiedzy i nieocenionej pomocy forumowiczów w niecnych celach?
Wiedzę kolegów oczywiście, że wykorzystuje, ale w celach edukacyjnych. O to chodzi w tym forum. Po raz pierwszy zamieśliłem post, w którym proszę kolegów forumowiczów o taki rodzaj pomocy. Cenię widzę kolegów.
Dziękuje Bartkowi i Jackowi za wsparcie.
Pozdrawiam.
P. Kloska
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Podpisuje się pod wypowiedziami kolegow.
Juz pierwszy post Promienia wydal mi się dziwny (chociaż na Forum wiele dziwnych postow się zdarza, więc już czasami nie reaguję...) a przede wszystkim "zarzuty" sa jakąś spekulacją (może zazdrość branżowa? Też handel? - Promień, co Cie tak razi w postepowaniu Kloski - przybliż to nam jakoś). Wyjasnienia P.Kloski są jak najbardziej logiczne. Zreszta forum to nie miejsce gdzie się kogoś stawia pod ścianę... Formulowanie juz samych zarzutow jest etycznie porblematyczne, bo choćby nawet były zasadne to brzmią jak pomówienia i wprowadzają nastrój afery.

Przez wiele lat bylem bezrobotnym bez prawa do zasiłku i chociaż nie udalo mi się (nie zdobylem się na to, nie mialem odpowiednich kontaktów) na dorabianie owadami to doskonale rozumiem intencje Kloski. Entomologia to jednak kosztowne zajęcie, przyznacie sami. Trudno mieć za złe błedy w oznaczeniach, bo niewiele osób dobrze orientuje się we wszystkich grupach owadow, a błedy są normalne, nawet w swojej grupie.

Problem mają studenci. Dlatego że zamawiają wykonanie prac, z których ONI mają się osobiście rozliczać przed prowadzącym. To ich zadanie. Jeśli nie mają czasu na studia nie powinni tego robić. Kolejne matoły skończą swoje uczelnie, po skończeniu licencjatu będą glośno krzyczeć że są "po studiach"! A to ich zasr...obowiązek oznaczać okazy do pracy, odrabiać prace domowe (bo przecież nikt inny!) bo to ONI się pod tym podpisują i za to odpowiadają. Jesli więc gdzieś kolega Kloska popelni błąd to BARDZO DOBRZE! :mrgreen: Więcej tak, wtedy "uczeń, student, technik, mgr zostanie zapytany, "na jakiej podstawie tak sądzi.
P. Kloska pisze:Wiedzę kolegów oczywiście, że wykorzystuje, ale w celach edukacyjnych. O to chodzi w tym forum.
Oczywiście, że tak. Gdy student pyta - bardzo dobrze! Gdy pyta kolega robiący zlecone pomoce naukowe - też dobrze. Szkoda, że zleceniodawcy prac pozostają w nieświadomości aż do ukończenia edukacji.....
Bujnik Bartek
Posty: 77
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 20:15
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: Bujnik Bartek »

Oczywiście nie było moim celem obrażać... (za bardzo) kolegi czy koleżanki Promien-ia. Ale ludzie... to zaczyna przypominać zagrywki ze sceny politycznej. Po co wprowadzać na forum elementy państwa niemalże policyjnego.
Sam kiedyś sprzedałem studentom zbiór owadów i przyznaję się do tego. No bo co było robić przez ponad rok od zakończenia studiów byłem bezrobotny... a żona studiowała, za darmo żyć się nie da więc brałem wszystko co popadło.
Wiecie co przyglądam się forom owadzim w innych krajach i tam nie ma takich uwag po zamieszczeniu posta na forum... nie wiem inna kultura? mądrzejsze podejście do tematu? Tam można napisać dosłownie wszystko i jeśli nawet jest coś chronione czy coś to najwyżej nikt nie odpowie, a u nas zostałby taki osobnik posądzony o wyniszczenie takiego cennego gatunku. A sami wiecie, że to co łapie entomolog to dosłownie promil populacji bo owad to nie łoś... że wiadomo przy dość długich obserwacjach że jest ich 5 czy 3 na terenie. Na świecie wiele osób "żyje" z owadów i są z tego szczęśliwi bo hobby daje im utrzymanie. U nas też są tacy ludzie... ale jakoś odniosłem wrażenie, że krzywo się na nich patrzy. Pytanie dlaczego?
Może i zostanę posądzony o zbyt liberalne podejście do tematu, ale Panowie nie dajmy się zwariować, oficjalnie każdy owada chroniony może być fotografowany tylko z pozwoleniem... a jeśli ktoś fotografuje owady to ma w swej kolekcji jakiegoś biegacza, czy też innego stwora.
Oglądam mecz i nie mam humoru, więc na tym zakończę... ale jeszcze raz powiem nie wariujmy!
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

oficjalnie każdy owada chroniony może być fotografowany tylko z pozwoleniem...
Już to kiedyś pisałem na forum, ale przypomnę, bo nie wiem skąd stale ta pomyłka. Otóż ustawa zabrania:
fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie ptaków, przy nazwach których w załączniku nr 1 do rozporządzenia zamieszczono symbol "(1)", oraz nietoperzy;
Nic nie napisano o zakazie fotografowania chronionych owadów.
Bujnik Bartek
Posty: 77
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 20:15
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: Bujnik Bartek »

Wybacz Antku, moje niedopatrzenie...
W złości meczowej czasem pisze więcej niż trzeba... myśli w głowie tysiące :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

W złości meczowej
Całkowicie rozumiem Bartku Twój stan ducha.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jeszcze raz wyjaśnię moje stanowisko. Na forum można poruszać każdą sprawę. Każdy ma prawo do swojego zdania, swojej opinii, swojego stanowiska, którego może bronić!!!
Natomiast czymś zupełnie innym jest żądanie tłumaczenia się z domniemanych poczynań, insynuacje, donosy, anonimowe posądzenia, obrażanie kolegów, działanie z niskich pobudek, czy we własnym interesie kosztem innych!
A więc szanujmy innych, jeżeli sami chcemy być szanowani! Przestrzegajmy prawa, ale nie posądzajmy pochopnie innych! O naszych wątpliwościach rozmawiajmy z zainteresowanymi! Nie upubliczniajmy kłopotliwych dla kolegów informacji z byle powodu!
Traktujmy forum, jako miejsce wzajemnej pomocy i pamiętajmy, że nie ma obowiązku zabierania głosu w każdej sprawie!

Na włoskich i hiszpańskich forach zostałem zrugany za próbę poszukiwania chętnych do wymiany, na czeskich czytałem głosy przypominające o prawach autorskich. I szanuję te wypowiedzi, tym bardziej, że były rzeczowe i nie zapalczywe!
Bujnik Bartek
Posty: 77
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 20:15
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: Bujnik Bartek »

Jacku zgadzam się z Tobą w 100%... każdy ma prawo do wszystkiego! Byle z głową pamiętajcie bardzo ważną maksymę... nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe!
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”