Podsumowanie minionego roku

jon

Podsumowanie minionego roku

Post autor: jon »

A wracając na właściwe już tory, nie muzyczno-kabaretowe czy jakieś moherowe, to może podsumujmy co też takiego w zeszłym już roku zdarzyło się w naszej pasji, co nas najbardziej ucieszyło. Chodzi o jakiś złowiony okaz, wyhodowanie czegoś, czy też opracowanie, opublikowanie itp. Dla mnie niewątpliwie było tym wydarzeniem uwieńczenie kilkuletniej pracy nad atlasem (nie licząc czasu na wyhodowanie wielu okazów do zdjęć). Bywały w tym okresie i chwile zwątpienia, bywały i takie w których nie chciało się nic i kiedy już miałem w rękach egz. atlasu po raz pierwszy, myślałem, że śnię.
Natomiast za największy sukces w terenie uważam złowienie 13.10.2008 żółtego samca C. crocea, bo takiego okazu nie widziałem nawet nigdy wcześniej ani u nikogo w zbiorze, ani w muzeum. Za sukces hodowlany mogę uznać hodowlę A. artaxerxes, która trwa... (nie , chcę zapeszyć, ale to ogromna frajda. Ja lubię okrasić swoje posty jakąkolwiek wizualizacją, bo wtedy post trochę dłużej się pamięta. Załączam fotkę z jednego ze wspólnych spotkań w celu opracowywania materiału do atlasu z moim wieloletnim, szanownym kolegą prof. Jarkiem Buszko, którego serdecznie pozdrawiam.
Załączniki
wizyta_jarka_bj_m.jpg
wizyta_jarka_bj_m.jpg (130.28 KiB) Przejrzano 2264 razy
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

No ja za pewnego rodzaju sukces uznaję wyjazdy w Bory Dolnośląskie, zaprzyjaźniłem się z bardzo sympatycznymi ludźmi i poznałem mojego wrocławskiego znajomego z zupełnie innej strony (nie podam nazwiska, ponieważ, jak mniemam, nie życzyłby sobie tego, prowadzi w Borach obserwacje motyli- niektórzy na pewno będą wiedzieli, o kogo chodzi :))
Do najciekawszych okazów z Borów zaliczyłbym A. lueneburgensis, M.maura, czy N.interjecta, nie zapominając o E. linogrisea. Poza tym miałem bliższy kontakt z przeziernikami, co bardzo dobrze wspominam.
Pozdrawiam
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Ja strasznie się cieszę, że nawiązałem znajomość i współpracę z pewnym dr z Uniwersytetu Opolskiego (tez nazwiska nie podaję, bo może sobie nie życzy). Pomógł mi w tym Curculio, za co mu serdecznie dziękuję :wink: Bardzo dużo się nauczyłem dzięki wspólnym wyjazdom w teren w ciekawe miejsca i to właśnie uważam za największy sukces minionego roku :wink:
P.S Kupno nowego generatora prądotwórczego też cieszy :grin:
Pozdrawiam:)
Marcin
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Ale nam tu doniosłe barwieńce powychodziły ;)
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Przemek Żurawlew »

A ja się cieszę, że udało mi się poznać i nawiązać współpracę z kilkoma przyrodnikami z SW Wielkopolski, którzy podobnie jak ja ostro zajmują się fotografowaniem motyli (pomimo iż mniejszą wagę przywiązują do identyfikacji gatunków). Powoli wzrasta liczba wykrywanych gatunków z okolic Pleszewa. W miejscu tym serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w oznaczaniu motyli na FORUM.
Największą niespodzianką faunistyczną było odkrycie na fotografiach jednego z Kolegów: ogończyka S. acaciae. Jak nie jest to pierwsze, to na pewno jedno z pierwszych stwierdzeń z Wielkopolski.
Pozdrawiam
Klaus_vK
Posty: 75
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2008, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Klaus_vK »

Ja się cieszę, że mogłem bliżej poznać motyle z rodzaju Maculinea podczas inwentaryzacji Zakrzówka i łąk Kostrzańskich i że udało mi się wyhodować L. dispar i znaleźć jego nowe stanowisko na Zakrzówku. Bardzo się cieszę, że w grudniu odwiedził Sekcję Entomologiczną KPStUJ prof. Buszko za co Profesorowi dziękuję i mam nadzieję, że odwiedzi nas i w tym roku. :)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Pod koniec zeszłego roku również dokonałem pewnego podsumowania, lecz nie tylko zeszłego roku, ale kilku ostatnich lat. I wyszła z tego pracka do Acta Entomologica Silesiana, w której zawarłem listę 84 gatunków motyli nowych i rzadkich dla fauny Górnego Śląska.
74 z nich to gatunki nowe dla Górnego Śląska, jeden jest nowy dla fauny Polski.
W większości są to mikrusy, choć nie tylko, cieszą też takie gatunki jak Proxenus lepigone, Isturgia arenacearia, Ascotis selenaria, Peribatodes rhomboidaria, Paranthrene insolita czy Idaea inquinata :grin:
Artykuł powinien się ukazać w najbliższym numerze AES.
brat
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brat »

Dla mnie "osiągnieciem" w 2008 roku było spotkanie po raz pierwszy oblaczka S. phegea (koło Kazimierzy Wielkiej).
Fajną sprawą była także hodowla C. croceus, letnia oraz ta jesienna, która zobaczymy z jakim skutkiem zakończy się na wiosnę - zimujące gąsienice umieściłem w terenie i wkrótce czeka je ciężka próba przetrwania zbliżających się dużych mrozów (ale cóż, jest to eksperyment :wink: ).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”