Literatura entomologiczna

Awatar użytkownika
Kiepo
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 16 listopada 2008, 09:42
Lokalizacja: Małopolska

Literatura entomologiczna

Post autor: Kiepo »

[center]Drodzy koledzy![/center]
Potrzebuję waszej pomocy! Poszukuję porządnej, najlepiej w języku polskim literatury opisującej metody połowu, preparowania i przechowywania owadów. Prosiłbym szczególnie o linki do księgarni internetowych, tytuły wraz z informacjami gdzie można takowe pozycje nabyć lub ostatecznie pdf-y. Do tej pory czytałem tylko krótkie publikacje w pdf-ach lub różne informacje na przeróżnych stronach internetowych.
I jeszcze jedno! Czy ktoś może powiedzieć mi coś więcej o książce "Techniki zbioru, utrwalania i konserwacji zwierząt"?

http://www.paradox.co.pl/literatura.php

Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16332
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

No to oczywiście "Praktyczne wskazówki dla zbieraczy motyli" Niesiołowskiego (mam w pdf-ie i mogę wrzucić na jakiegoś rapida, ale to trochę potrwa, bo plik waży ponad 100 MB). Bardzo przyzwoity opis dotyczący różnych grup owadów jest w "Przewodniku: owady" Zahradnika (to jest chyba jeszcze do dostania w księgarniach netowych). Metody połowu i preparacji można też znaleźć w niektórych kluczach (są one np. w kluczu Orthoptera, do ściągnięcia ze strony PTE).
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

No właśnie Niesiołowski, bardzo dobra sprawa. Stare bo stare ale wciąż metody aktualne. Pamiętam jak tam opisywał "buławę obszytą skórą do obtłukiwania drzew z gąsienic" zamiast solidnego kopa w pień :) Miałem gdzieś ksero, ale już nie wiem gdzie...

Kiepo, książki o którą pytasz nie znam ale podejrzewam że tyczy się bardziej preparacji większych zwierząt, typu ssaki czy płazy, a Tobie bardziej przyda się coś o owadach
Przemek Zięba

Re: Literatura entomologiczna

Post autor: Przemek Zięba »

Mam książkę Falniowskiego ponieważ generalnie interesuje mnie preparatyka zwierząt.
Powiem tak warto mieć, jest to jedyne po książce Polińskiego z 1923 roku współczesne kompendium dotyczące preparowania zwierząt. Jest i o owadach, ale pisane przez ,,nie entomologa" może budzić kontrowersje. Oczywiście wiem, że łatwiej krytykować niż coś stworzyć, ale niektóre teksty budzą silne emocje u czytających.
Kiedyś nawet na tym forum zachęcałem do zakupu tej publikacji, generalnie już mniej zachęcam, chociaż dla prawdziwego przyrodnika może to być jedyne źródło informacji w dziedzinie konserwacji zwierząt.
Autor bardzo krytykuje stary ale dobry podręcznik pod redakcją Polińskiego ale miejscami ,,przeklepuje" cytaty z ww. jak chociażby takie, że by pozyskać (sic!!) nietoperze jako okazy należy je wieczorem ostrzeliwać drobnym śrutem :mrgreen: :mrgreen: , co może przyprawić o zawał wszystkich przyrodników, chiropterologów, ekologów etc. Może i kiedyś w dobie braku ochrony tych zwierząt było to dopuszczalne...
Pan który pisał tę książkę część grup opisał bardzo fajnie natomiast jeśli chodzi o resztę pościągał co się dało i skąd się dało. Powiem, że oczekuję na nową książkę, którą może ktoś napisze, póki co tej do kosza nie wywalam. Mam też Polińskiego w całości, ale Polińskiego czytuję z przyjemnością.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

To jest dobre

http://www.ars.usda.gov/S...es/collpres.pdf

Ten temat już był na forum kilka razy wałkowany, poczytaj troszkę ;)
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Aneta pisze:No to oczywiście "Praktyczne wskazówki dla zbieraczy motyli" Niesiołowskiego (mam w pdf-ie i mogę wrzucić na jakiegoś rapida, ale to trochę potrwa, bo plik waży ponad 100 MB).
Teraz plik jest dostępny w objętości zaledwie 2,3 MB i dodatkowo można go przeszukiwać w tekście (jest tekst dzięki procesowi OCR) (robota entomokrasnoludków forumowych). :grin:

Do pobrania w dziale download:
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Admin a jaka jest roślina żywicielska krasnoludków entomo? :) dzięki już ściągam:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „LITERATURA”