Czas na Regulamin

Książka skarg i zażaleń.
Miejsce do zgłaszania nieprawidłowości, problemy znalezione przez użytkowników.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Czas na Regulamin

Post autor: admin »

Na większości for jest REGULAMIN. Tutaj nie ma, ale ...zaraz będzie, zaczęliśmy swego czasu coś z Anetą tworzyć pod Jej wpływem i na dniach to dzieło skończymy. Ale nie o tym chciałem....
W każdym regulaminie powtarza się jak refren - PROSIMY PISAĆ BEZ INTERPERSONALNYCH UWAG. Piszemy więc o tematyce forum a nie o sobie i na siebie. Czasami na tym Forum dochodzi jednak do przekroczenia granic i mimo że staram się być demokratyczny to tu ta demokracja generalnie wychodzi na niekorzyść tego Forum i na niekorzyść samopoczucia wszystkich - i czytających i piszących.

Dlatego ta "cecha", ta NASZA CECHA, Panowie Entomolodzy :-) będzie musiała zostać zmieniona, w jednym słusznym celu - Forum ma pomagać, konsolidować środowisko entomologiczne, uczyć (!), wychowywać, świecić przykładem dla młodszego pokolenia, być dobrym forum w internecie (czytuje je wiele rożnych środowisk). Nasi szanowni Forumowicze, pozwolę sobie powiedzieć nawet - WSZYSCY, czyli my wszyscy, mamy ogromny potencjał wiedzy, możliwości, pomysłowości i doświadczenia w wielu sprawach. Wystarczy tylko przestrzegać pewnych zasad (m.in. zasad poszanowania dyskutanta, kultury, no i właśnie REGULAMINU), by nasze Forum było takie jakie sami sobie tego życzymy.

Mam nadzieję, że wkrótce przybędzie nam forumowiczów, którzy przycichli lub nawet wynieśli się z Forum z powodu swojej wrażliwości i niechęci przed zwadami i kłótniami w necie....

serdecznie pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 grudnia 2008, 13:57 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

Amen
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wujek Adam [†] »

Ciekawy pomysł. :wink:
A czy (a jeśli tak, to jakie) będą przewidywane sankcje za łamanie owego Regulaminu?
No i w zasadzie co będzie uznawane za "personalną uwagę"?

I przypomnę tu jeszcze Moi Kochani, że demokracja polegam między innymi na mówieniu innym tego, czego nie chcą słuchać (G. Orwell). :razz:
Z pozdrowieniami:
Wujek Adam

PS. I jeszcze moja maleńka propozycja do Regulaminu:
Skoro "Forum ma pomagać, uczyć, wychowywać, świecić przykładem (...)", to wszystkie wątki świadczące o łamaniu prawa przez Userów powinny być traktowane poważnie i zgłaszane odpowiednim instytucjom i władzom w trosce o to, by założenia Regulaminu nie były jedynie gładziutkimi i fajnie brzmiącymi frazesami.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Pomysł nie jest nowy, ten temat powstał w dniu pewnej burzliwej dyskusji... obecnie mamy kolejną, a temat pasuje jak ulał. Widać, że REGULAMIN jest bardzo potrzebny.
Sankcje na Forach są zazwyczaj takie same - moderatorzy z adminem moga dawac tzw ostrzeżenia - jest to zreszta opcja mechanizmu phpBB tego Forum do wykorzystania (jak również inna "dogodność" jak "ignoruj uzytkownika".... ). Po kilku takich ostrzeżeniach nastepuje automatyczna blokadda pisania przez uzytkownika lub nawet zbanowanie forumowicza (czasowe).

Co jest personalna uwagą? Wiadomo :-) Interpretacja bedzie zależała od subiektywnej oceny osób opiekujących się Forum. Zasada priorytetów jest taka: Forumowiczu - w sprawach regulaminu administracja Forum ma zawsze rację!
Spotkałem się z tym na kilku Forach i rzeczywiscie trudno odmowić tu logiki i racji.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wujek Adam [†] »

... czyli ograniczenie demokracji na rzecz subiektywnej oceny, cenzury i widzimisię paru osób?
Podoba mi się!
Czy w związku z tym mogę się ubiegać o funkce moderatora powiedzmy od... zagadnień prawnych? :razz: :mrgreen:

Nieustające pozdrowienia!
Wujek Adam
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Wujek Adam pisze:i zgłaszane odpowiednim instytucjom i władzom
Adamie, czy Ty masz jakąś obsesję na punkcie odpowiednich instytucji i władz?

Odpowiednią władzą do rozstrzygania regulaminu (i jedyną) jest administracja Forum.

Zdarzalo się, że forumowicze nadsyłaja ogloszenia z ofertą sprzedaży gat. chronionych. są poczani, częśc postow została przemoderowana lub nawet skasowana. To wszystko dla ochrony nieswiadomych niczego forumowiczów. Natomiast nigdy nie dojdzie do sytuacji zgłaszania przejawów łamania prawa odpowiednim instytucjom, ani Policji, ani skarbowym, ani słuzbom celnym granicznym i wszelkim innym. Natomiast jeśli ktoś będzie chciał coś nabrudzić w temacie, to na pewno mu tu utrudnię jak się tylko da włącznie z policją (można to odnotować i wziąć mnie do grona podejrzanych i współwinnych). Generalnie moja natura każe mi walczyć z każdą władzą i organizacją ucisku na rzecz ochrony zwyklych LUDZI. Nawet jeśli nie mają racji :-) i lamią jakieś tam nasze miejscami chore prawo (mniej lub bardziej nieświadomie). Współpracy z organizacjami policyjnymi nie będzie :-)

A żeby to zgłaszać z wlasnej inicjatywy?????? :shock:

Jesi pojaawi sie tu ogłoszenie o sprzedazy np marihuany to je po prostu usunę. Policja mi do tego nie jest potrzebna. Natomiast jesli policjanci, szeryfowie i rycerze mają za mało roboty na swoich podwórkach to niech sami czytaja, śledzą internet i pracują na swoją emeryturę.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Wujek Adam pisze: Czy w związku z tym mogę się ubiegać o funkce moderatora powiedzmy od... zagadnień prawnych? :razz: :mrgreen:
Tak - ale, czemu nie na Forum BOCIAN i PRZYRODA?

Osoby moderatorów cieszą się powszechnym szacunkiem i dobrą opinią (jestem o tym głęboko przekonany powierzając im w całkowitym zaufaniu przeróżne "kluczyki" administracyjne) i wierzę, że forumowicze czują się w takim towarzystwie bezpieczni. Atmosfera jest miła i inikt nikogo nie karze :-) I ta ilość moderatorów na obecną chwilę zupelnie wystarczy.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wujek Adam [†] »

Hymmm...
Jako stary anarchista z wieloletnim praktycznym stażem nie kryję pewnego podziwu dla powyższej wypowiedzi Admina... :mrgreen:
Wydaje mi się jednak, że Administracja każdego forum jest po prostu zobowiązana do powiadamiania odpowiednich władz o przypadkach łamania prawa, które mają miejsce na łamach podległego jej forum!
Drastyczny przykład: pedofilia.
A dla prawa nie ma znaczenia o jaki dokładnie uczynek chodzi, bo grunt, że chodzi o czyn karalny!
Widzę, że jest tu z tym nijaki problem.
Mogę pomóc!
A Ty Adminie bedziesz miał "czyste rączki", bo odpowiedzialność za piętnowanie przestępców spadnie na złego moda... :lol:

Generalnie też walczę z władzą.
... a Ty Adminie ją tu reprezentujesz! :razz:

Ukłony!
Wujek Adam

PS. Wnoszę o ukaranie Admina ostrzeżenim za "wycieczkę personalną":
Czy sugerujesz, że ja nie cieszę się tu poważaniem, szacunkiem i dobrą opinią? Próbujesz mnie obrazić???
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Wujek Adam pisze:Administracja każdego forum jest po prostu zobowiązana do powiadamiania odpowiednich władz o przypadkach łamania prawa,
Pierwsze słyszę, może coś przegapiłem... Gdzie takie informacje mozna znaleźć? I jeszcze raz napiszę - jesli bedzie post o marihuanie czy pedofilii (a były o sexie i viagrze nieraz) to zbanujemy piszącego, wyczyscimy posty, ale na Policję? ... Żart.
Czy sugerujesz, że ja nie cieszę się tu poważaniem, szacunkiem i dobrą opinią? Próbujesz mnie obrazić???
Ależ skąd!!! Ja napisałem, o moderatorach istniejących i chciałem ich pochwalić (podlizać się ;-)

Wycieczki personalnej nie ma - to jest dialog. Sam go zresztą zacząłeś!!!! Zadałeś mi wprost kilka pytań, więc odpowiadam.

Twój wniosek o ukarania admina zostal odrzucony.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wujek Adam [†] »

To był oczywiście żart.
Wnoszenie do Admina o ukaranie Admina może mieć tylko jeden skutek... :mrgreen:

Informacji które Cię interesują poszukam.
Może je przeoczyłeś, a może ja coś naidinterpretuję?

... i żeby nie zanudzać Forumowiczów: resztę masz na priva... :wink:

Pozdrowinka!
Wujek Adam

PS. Strach jest, nie? :lol:
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

regulamin

Post autor: Andrzej Kurzawa »

To kiedy będzie ten regulamin? Może jakaś przybliżona data? Bo Ja z tych wrażliwych :)
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Do konca miesiąca powinien być gotowy.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

admin pisze:Do konca miesiąca powinien być gotowy.
Chwała Najwyższemu!
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

W nawiązaniu do gatunków chronionych:
Wujek Adam pisze:Jako stary anarchista z wieloletnim praktycznym stażem
To anarchiści popierają rozwiązania systemowe?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Ponownie chciałbym poruszyć sprawę podpisywania się Imieniem i Nazwiskiem!
Po drugie podawanie wieku!
Po trzecie jakieś przedstawienie się! Znam fora gdzie nie można włączyć się do dyskusji bez uprzedniego przedstawienia się i przywitania forumowiczów ;)
Po czwarte wymóg podawania miejsca i daty dla okazów, o które się pyta, plus sensowny tytuł wątku!
Po piąte Forum dla Początkujących i ABC, gdzieś na samą górę forum!
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Tak, tak - popieram punkty Jacka, mego Przedmówcy, a w szczególności te pierwsze. Za dużo tu jakichś Alienów z Niewiadomokąd. To trzeba posprzątać. Chcesz dyskutować - przedstaw się, przecież nie trzeba się wstydzić swych danych personalnych. No chyba że się chce kogoś obrażać, no to lepiej działać z partyzanta - to takie męskie. Ale wtedy trzeba się liczyć ze szpicem w dupę i wypad. Ze wstrętem czytam ostatnio wiele wątków na Forum i miałem kilka razy ochotę się wtrącić, ale że bluzgi i wszelka ohyda płynęła z koralu mych ust, to wolałem siedzieć cicho. Trzeba z tym skończyć.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

A ja pozwolę sobie mieć odmienne zdanie ;) Kwestia nazwiska jest dla mnie niespecjalnie istotna - co to da, że je poznamy? Będziemy cichym ścigać go lotem, jeśli współforumowicz napisze coś z czym się nie zgadzamy? :mrgreen: Taka sama odpowiedzialność za własne słowa spada na nas niezależnie od tego czy używamy nazwiska, czy nicka (zwłaszcza, że jest on zazwyczaj jeden jedyny, wielonickowcom mówimy stanowcze i gromkie "nie"); od korzystania z tego pierwszego nie przybywa inteligencji ani rozsądku. Podobnie jest z wiekiem - podanie go może pełnić pewną funkcję informacyjną co do stopnia doświadczenia w kwestiach entomologicznych, ale wiek nie zawsze przekłada się bezpośrednio na mądrość i rozwagę; mieliśmy już przykłady tego na forum. Natomiast całkowicie popieram pkt. 4 - ten sobie wszyscy, zwłaszcza początkujacy powinny zakarbować w pamięci ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Aneta, tutaj wypowiadam wyłącznie swoje subiektywne zdanie.

Byłem na sympozjum w Mielniku i przez dwa dni wszyscy (prawie) przyglądali się sobie nie mogąc spamiętać lub zgadnąć, kto jest kto, podczas gdy wszyscy znali się z Forum (anonimowi oglądacze znali tych jawnych ;) ), ale nikt nie przedstawiał się nick'iem :mrgreen:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

A może powinni podawać nicka, byłoby łatwiej ;)
Idąc za ciosem - może dla jeszcze większego ułatwienia od razu wprowadźmy obowiązek zamieszczania fotek własnych facjat jako avatarów? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Może ktoś się wstydzi swojej facjaty :?: Albo nazwiska :?:
Ale to nie mój problem.
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Rudziński Krzysiek »

Nie chcę być zuchwały ale mój nik oraz zdjęcie jest tego dobrym przykładem.
Wiele osób mnie zna (przynajmniej tych ze starszej młodzieży) choć na forum udzielam się sporadycznie a do tego od niedawna.
Zdecydowanie zgadzam się na wprowadzenie kilku praktycznych zmian.
Popieram Jacka, zresztą w większości jego wypowiedzi.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

No dobrze, ale co Wam to daje, że widzicie czyjeś nazwisko? Łatwiej rozpoznajecie znajomych, ale poza tym co?
Jacek Kalisiak pisze:Może ktoś się wstydzi swojej facjaty :?: Albo nazwiska :?:
Ale to nie mój problem.
A jeżeli faktycznie się tego wstydzi, to dlaczego karać go dodatkowo niemożliwością uczestniczenia w forum?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Aneta, ja już się nie wypowiadam!
A forumowiczów namawiam do przedstawiania się :lol:
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Rudziński Krzysiek »

Chyba zmienię swoje dane :wink:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Jacek Kalisiak pisze:Aneta, ja już się nie wypowiadam!
Szkoda, bo chciałabym poznać argumenty przeciwnego stanowiska :cool:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Aneta, może tak.
Dane które podajesz o sobie i kultura którą prezentujesz na forum, o wiedzy i życzliwości nie wspomnę, z naddatkiem mi wystarczają :cool:
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Rudziński Krzysiek »

To jest tylko moje indywidualne zdanie.
Faktycznie jest tak iż wielu osób nie znam z nika, a tak naprawdę .... mogliśmy się widzieć gdzieś na zjeździe.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Jacek Kalisiak pisze:Aneta, może tak.
Dane które podajesz o sobie i kultura którą prezentujesz na forum, o wiedzy i życzliwości nie wspomnę, z naddatkiem mi wystarczają :cool:
Pochlebca :razz:
Jednakowoż nadal liczę, że ktoś przybliży mi inne, aniżeli łatwe rozpoznawanie znajomych, zalety pisania na forum pod nazwiskiem :wink:
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Propozycje Jacka sa bardzo zbieżne z moimi.
Wiek pomoże szczególnie tym najmłodszym, ktorych ochroni to przed dojrzałymi dyskutantami. nie ma się czego wstydzić, ze ma się np. 10 lat - to bardzo dobrze! Ale też daje informację o tym, ze rozmawiając z 10 latkiem nie trzeba od niego wymagać wielu spraw, a i słowa mozna lepiej dobrać wiedziąc z kim toczymy dyskusję.

Daty okazów, miejsca i dbałość o prosty, sensowny tytuł wątku to podstawa. Unikniemy pytań: napisz skąd, kiedy. No i tytuł powienien opisywac temat. Tytuł w stylu "Pomóżcie" lub "Co to jest?" jest tak samo nieprzydatny jak "xxx" czy "Boli mnie głowa od wszystkiego". Wystarczy spróbować "Mały biegacz do zidentyfikowania" "Gąsienica na brzozie" itd.

A najbardziej przypadl mi do gustu i o tym od pewnego czasu myślę, żeby pozamieniać te nasze symboliczne avatary na twarze. Nie jako przymus ale jako formę kontaktu miedzy nami. Przecież spotykamy sie później nieraz na różnych spotkaniach, sympozjach, warsztatach, giełdach, w instytucjach czy wprost w terenie i być może mijamy się nie mając pojęcia, ze właśnie mijamy naszego sympatycznego korespondenta forumowego, mailowego etc czy speca, którego moglibyśmy o coś zapytać.

Myslę że ten pomysł jest wart rozpropagowania. Przyczyni sie on tez do zwiekszenia "jawności" i wzbudzi pewien odruch zastanowienia nad kulturą dyskusji, że nie rozmawiamy z nickami, wirtualnymi forumowiczami, lecz z prawdziwymi żywymi ludźmi, dla których należy się szacunek (gdybyśmy spotkali się w realnym świecie, to taki szacunek jest naszym odruchem, a na forach ten odruch zanika....).

Zachecam zatem do zmiany naszych avatarów na zdjęcia. Rzecz całkowicie dobrowolna oczywiscie!
Ciekawe, jak to zadziała w najbliższej przyszlości... :-)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 listopada 2008, 22:25 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Jest facjata, a nazwiska nie dodałem bo przyzwyczaiłem się już do starego podpisu.

Jacek Hilszczański
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

No to jest i moja, a co mi tam :wink:
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Rudziński Krzysiek »

Robi się miło
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Z tym umieszczaniem zdjęcia w Avatarze to może niekoniecznie, bo przecież można zdjęcie umieścić w profilu, tylko czy ktokolwiek korzysta z tej możliwości i zagląda w profile danych osób, wydaje mi się iż to trochę zapomniana funkcja forum. Ja umieściłem moje zdjęcie w profilu od samego początku pisania na tym forum i tak pewnie pozostanie do końca.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Marek Przewoźny pisze:wydaje mi się iż to trochę zapomniana funkcja forum.
o mateńko - faktycznie, przecie kiedyś też tam zamieściłem moją mordę i całkiem o niej tam zapomniałem. Zresztą w awatarze jest w pełnej krasie moja cudna osoba w towarzystwie mego rodzinnego bębna :mrgreen:, a bluza Fubu jest dawno za ciasna :cry:
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

admin pisze:Daty okazów, miejsca i dbałość o prosty, sensowny tytuł wątku to podstawa.
Niby proste, ale to chyba coś, o czym wielu użytkowników często zapomina. Choć mam wrażenie, że chyba się trochę poprawiło ostatnio, przynajmniej u osób, które wrzucają zdjęcia dość często :wink:
admin pisze:Zachecam zatem do zmiany naszych avatarów na zdjęcia.
Nie żebym się czepiał, ale Ty Jacku masz cały czas avatara nadobnicy zamiast facjaty :mrgreen:
Marek Przewoźny pisze:bo przecież można zdjęcie umieścić w profilu,
Otóż to, jest to myślę sensowna alternatywa. Nawet sam tak chyba zrobię, niech no tylko jakieś sensowne zdjęcie znajdę :razz:
Marek Przewoźny pisze:tylko czy ktokolwiek korzysta z tej możliwości i zagląda w profile danych osób, wydaje mi się iż to trochę zapomniana funkcja forum
Ja zaglądam :wink:
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Bartek - od czasu napisania postu do tej chwili nie bylo czasu tego zrobic :-) Teraz jestem tez tylko chwilke i spanko, rano o 8ej tego nie zrobie a potem przed wyjazdem do Kielc nmoge nie zdazyc.... potem bedzie niedziela i szans są większe. Bo jak nie od poniedziałku znów gorzej z czasem będzie :razz:
Stanalem dzisiaj na wybieraniu fotki i ... musialem juz wychodzic.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Świerzy przykład ze sklejonym zdjęciem motyla. Rozumiem, że widząc wiek osoby zadającej zagadkę wszyscy forumowi złośliwcy wezmą na wstrzymanie, a jak ktoś bardziej doświadczony zechce zabrać głos, to będzie to wypowiedź w łagodnej i życzliwej formie :smile:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

No no, zbliżają się święta na forum robi się rodzinnie... każdy chce widzieć każdego, ale wydaje mi się, że jest już jedna Nasza Klasa więc po co robić kolejną?

Swoją drogą wielokrotnie zauważyłem na forum jedno (ostatnio w wątku o wycieczce prof.Buszko) - jest tam dużo zdjęć, każde po kilka oglądnięć, a zdjęcie gdzie widać osobę profesora nagle odwiedzin kilkadziesiąt :)
I nasuwa się pytanie: czym tu się interesujemy? Treścią wątku czy wyglądem osób? :)
To tak w ramach małej dygresji...

Aneta (którą popieram) ewidentnie się droczy i nie chce podać nazwiska - no i dobrze bo i co to zmieni, że je poda ? Wypowiada się rzeczowo i to wystarczy.

Podawanie wieku - też nie jest takie istotne bo z wypowiedzi widać kto ile ma lat, chociaż muszę przyznać, że są wyjątki i ostatnio dałem się nabrać bo rozmówca jawił się dzieciakiem, a jest ponoć wiekowy i to nawet jeszcze namiary podał na siebie.

Jedyna istotna dla mnie rzecz to "Skąd". Tylko to mnie osobiście interesuje w opisach osób.
No i jeszcze to czym ten ktoś się zajmuje - motyle, chrząszcze itd.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Kamil Mazur pisze:Aneta (którą popieram) ewidentnie się droczy i nie chce podać nazwiska - no i dobrze bo i co to zmieni, że je poda ?
Nie, moimi intencjami nie było droczenie się czy też obrona nickowego status quo tylko dla siebie :cool: Uważam po prostu, że w formule internetowego forum mieści się wybór pomiędzy przedstawianiem się za pomocą nicka, a podawaniem nazwiska. Ci od drugiej opcji mają wolną rękę, nikt przecież nie zmusza ich do maskowania się ;) A ja osobiście nie używam nazwiska, bo i po co - znanym entomologiem nie jestem, publikacji nie zamieszczam, na zjazdach nie bywam; nie sprawia mi natomiast problemu podanie nazwiska kiedy jest to faktycznie istotne - np. przy korespondencji czy wtedy, gdy jest ono potrzebne przy oznaczeniach.
Kamil Mazur pisze:Jedyna istotna dla mnie rzecz to "Skąd". Tylko to mnie osobiście interesuje w opisach osób.
O, i tu się zgadzam.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

admin pisze:Bartek - od czasu napisania postu do tej chwili nie bylo czasu tego zrobic :-) Teraz jestem tez tylko chwilke i spanko, rano o 8ej tego nie zrobie a potem przed wyjazdem do Kielc nmoge nie zdazyc.... potem bedzie niedziela i szans są większe. Bo jak nie od poniedziałku znów gorzej z czasem będzie :razz:
Stanalem dzisiaj na wybieraniu fotki i ... musialem juz wychodzic.
No nie przejmuj się tym aż tak, Jacku - nie musisz się z tego tłumaczyć :mrgreen:
Nie chodzi przecież o to, że koniecznie musi tam być Twoje zdjęcie. Miałem na myśli, że póki go nie ma, to w kontekście Twego wcześniejszego posta wygląda trochę jak w tym przysłowiu, że szewc bez butów chodzi :mrgreen:
Kamil Mazur pisze:ale wydaje mi się, że jest już jedna Nasza Klasa więc po co robić kolejną?
Często sobie myślę, że to i tak o jedną za dużo :mrgreen:
Aneta pisze:Uważam po prostu, że w formule internetowego forum mieści się wybór pomiędzy przedstawianiem się za pomocą nicka, a podawaniem nazwiska. Ci od drugiej opcji mają wolną rękę, nikt przecież nie zmusza ich do maskowania się
Otóż to, każdy zrobi jak mu wygodnie i nie widzę w tym żadnego problemu. To nie wojsko, że wszyscy mają mieć mundurki (czyt.profile) wg. jednego schematu. Jak ktoś zechce, to się nazwie Ziutek15876455ZQFTYU i tyle. Drugi poda imię i nazwisko i też ok. Choć nie ukrywam, że przyjemniej się dyskutuje z kimś, kto ujawni conieco o sobie, niż z anonimowym Ziutkiem15876455ZQFTYU :razz:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Bartek Pacuk pisze:Choć nie ukrywam, że przyjemniej się dyskutuje z kimś, kto ujawni conieco o sobie, niż z anonimowym Ziutkiem15876455ZQFTYU :razz:
Masz tutaj rację, jednak nie powinno to być jakimś warunkiem obecności na forum, a już na pewno nie powinno być nim pokazanie zdjęcia czy podanie nazwiska, bo to będzie głupota.

Niemniej jednak, podobała mi się ostatnio reakcja bodajże admina, że zanim doszło do jakiejś odpowiedzi na postawione pytanie padło hasło, że może byś się przedstawił, ktoś ty, czym się zajmujesz itd.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

czas się ujawnić

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Widzę, że zmienia się to forum bardzo. Więc czuję niemalże obowiązek zdekonspirować się. Mam nadzieję, że ułatwi to współpracę i komunikację na forum. Pozdrawiam.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Moge się zdekonspirować jako Przemek Zieba tylko nie wiem jak to zrobić, zdjęcie jakieś znajdę
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Post autor: ptica »

Z wypowiedzi najbardziej podobały mi się zdania w temacie: Anety i Kamila.
Anetę kojarzę ze stoną z nicka. Zielona stona to Aneta, a zielona wonnica to ptica. Po co sobie utrudniać i tak ciężkie życie?
Podawanie personaliów kojarzę z MO lub ORMO :razz:. Drugi bum na NK?
Jeżeli ktoś np. jest bardzo ciekawy to zawsze może mnie sprawdzić w spisie chrząszczarzy, a z mojej miejscowości figuruję tylko ja. Poza tym gdy nie podaję personali przyjdzie mi mniej spamów do poczty tzw. antyspamowej :twisted:
Jedyne co mogę sugerować to podawanie obowiązkowo wieku. Zdarzyło się, że "synek" 10-15 lat młodszy ode mnie brał mnie za ... małolata :mrgreen:
Teraz widzę jak posypało 42-latkami. Jak się będzie kiedyś coś kończyło- to zawsze najmłodszy leci :mrgreen:
Aaaa... Przemo w końcu widzę, że skończyłeś te 39,5 lat. Witaj w starszych młodzieżowcach :twisted: :mrgreen:
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Ptica - masz całkowitą rację. Podpisanie się jest absolutnie DOBROWOLNE i nie ma żadnego wymogu ani nacisku na to. Po prostu czasem "dobrze by było..." co nie znaczy, ze tak ma być. To nie jest próba zmiany zasad ani Regulaminu, bo o tym rozmawialismy w innym kontekście.

Podawanie wieku tez jest dobrowolne i ma pomóc tym młodszym forumowiczom jako pewna ochrona (by nie zostac zdominowanym przez starszych i bardziej doświadczonych rozmówców). Żadnej rewolucji nie było i nie ma :-)
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Ok a ja tam chcę zmienić na Przemek Zięba, poproszę o zmianę :grin: serio!

Ptica, jak zauważyłeś skończyłem te 39,5 .......energii mi jednak nie przybyło pewnie dlatego że śnieg pada..
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

REGULAMIN właśnie powstał.

REGULAMIN


Proszę o Wasze uwagi, co dopisać, co zmienić.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Witam, Regulamin ok. Osobiście dodałbym informacje dotyczące przestrzegania prawa w zakresie ochrony przyrody, chociaż jest wzmianka o przestrzeganiu prawa, to można by wytłuścić, że np. pisząc o owadach chronionych zwróć uwagę na prawne aspekty ich pozyskiwania, tak by uniknąć niepotrzebnych dyskusji na forum.
Można też wtrącić że pisząc post w związku z owadami chronionymi zapoznaj się z aktualną sytuacją prawną odnośnie tego gatunku.
Można (podchwyciłem z jednego forum myrmekologicznego) wstawić coś takiego, jak automatyczne podkreślenie że dany gatunek jest chroniony. Np. pisząc Rosalia alpina - nazwa ulega podkreśleniu na czerwono z adnotacją - gatunek chroniony. Uważam że działa to edukacyjnie, chociaż może miejscami śmiesznie.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Czas na Regulamin

Post autor: admin »

Dopisałem punkt 10 do Załącznika do Regulaminu
viewtopic.php?f=92&t=7563&p=57631#p57631
10. Odpisujemy tylko na temat wątku, wszelkie wtrącenia nie na temat mogą być usuwane a w skrajnym traktowane będą jako spam.
brakkonta

Re: Czas na Regulamin

Post autor: brakkonta »

ale czy to będzie jeszcze Forum w pełni tegoż słowa znaczeniu, czy jeno cenzurowana wymiana zdań tylko i wyłącznie na temat i np. nie będę sobie mógł pozdrowić przy okazji Kogoś? Oj :wink: ślisko.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Czas na Regulamin

Post autor: admin »

Temat jest śliski, bo granica miedzy wtrąceniami, pozdrowieniami i spamem jest niejednoznaczna. Chodzi o to, by był taki punkt w Regulaminie, skoro planujemy czyszczenie Forum.

Swoją drogą im bardziej będziemy trzymać się tematu tym lepiej dla całej reszty czytających - teraz, za rok i za 5 lat.
Warto o tym też czasami pomyśleć.
Przemek Zięba

Re: Czas na Regulamin

Post autor: Przemek Zięba »

Ale takie wtrącenia dodają kolorytu forum jest bardziej familijnie :D
brakkonta

Re: Czas na Regulamin

Post autor: brakkonta »

i tu popieram Przemka Dohtóra. Może zmienić
"wtrącenia" na np. "jakieś tam zjazdy z tematu i pójście w krzaki od wątku, tudzież prywatne pyskówki (o, te przydałoby się ucinać na pniu) i inne wyszukane szermierki słowne nie w temacie" Uffff.
Mazep
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Czas na Regulamin

Post autor: admin »

O tym jest w innym punkcie regulaminu.
Tu chodzi o to że bywają takie dialogi:
- Jest jesień, widziałem osetnika.

- A ja widziałem ładną Panią w centrum miasta :P

- Też bym chciał mieć tak jak Ty.

- Idę spać. Jest już późno.....
Fajne to może jest, ale nie nadaje się tutaj.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Czas na Regulamin

Post autor: Miłosz Mazur »

Zaufajcie Moderatorom Koleżanki i Koledzy :)
Na pewno nie będą usuwane posty nadające kolorytowi naszemu forum, jednak popieram pomysł kasowania postów, które kolorytu nie dodają i sa kompletnie nie na temat, albo mają jedynie siać ferment i prowokować dyskusje NIE ZWIĄZANE z głównym tematem. To ważne bo potem jest tak, że ktoś cos napomknie na jakis temat, a potem rozpetuje sie burza i strony z postami sie mnożą choć nie mają już nic wspólnego z tematem głównym. Od takich dyskusji jest Hydepark i tam będziemy takie dyskusji przenosić.
Poza tym w wątkach bardzo często zdarzają się posty w rodzaju "byle cos napisać", nie są one ani na temat, ani śmieszne, ani nikomu potrzebne, to zwykłe zaśmiecanie forum...

Porządki na forum będa równiez dotyczyć tematów starych i wyczerpanych, które będa sukcesywnie zamykane, podobnie będzie z całą masą 2-3 -postowych wątków w rodzaju co to-to to-dzieki.

Do rzeczy Moderatorzy będą podchodzić z wyczuciem, dlatego nie bójcie się, że niedugo będziemy rozmawiali jedynie na powazne tematy wielkoentomologiczne ;)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Czas na Regulamin

Post autor: Brachytron »

Miłosz Mazur pisze:Zaufajcie Moderatorom Koleżanki i Koledzy :)
Porządki na forum będa równiez dotyczyć tematów starych i wyczerpanych, które będa sukcesywnie zamykane, podobnie będzie z całą masą 2-3 -postowych wątków w rodzaju co to-to to-dzieki.
A nie mogą zostać w jakimś ARCHIWUM? Jeśli są poprawne regulaminowo to po co usuwać? Są grupy owadów rzadko poruszane na forum, a istnieją w zasadzie tylko w takich dwójkotrójkach.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Czas na Regulamin

Post autor: Rafał Celadyn »

...Nie wiem :? ,po co stwarzać sobie jakieś "sztuczne klatki"...i tak odpowiedzialność za czyszczenie (lub nie) forum spada na modów i admina.A co ten punkt właściwie zmieni dla użytkowników forum...? Mnie nie przeszkadza ,może sobie być ,ale ludzi przepisami się nie zmieni...To tylko moje osobiste zdanie,a czasy Jedynego Słusznego Punktu Widzenia chyba już minęły i mam nadzieję, że nie wrócą...
Pozdrowki Rafał.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Czas na Regulamin

Post autor: admin »

Brachytron: nie będą usuwane posty, które niosą w sobie ciekawą informację. Pomysł ARCHIWUM jest dobry, ale cale Forum jest takim archiwum i nie ma potrzeby tego dzielić. Usuwane będą tylko takie posty, których nie ma większego sensu dalej przechowywać.

Dopisanie punktu Regulaminu ma czysto kosmetyczny charakter, postulował to "dla porządku" jeden z moderatorów i jest potrzebny bardziej pro forma (podkładka).

Dopisując ten punkt chciałem przy okazji zwrócić uwagę, że jest coś takiego jak Regulamin. I co ważniejsze - idą porządki a z nim podniesienie użyteczności Forum. Forum zaśmiecone wielką ilością postów nie będzie tak pożyteczne jak wtedy, gdy będzie posprzątane. To z kolei jest potrzebne po to, by podnieść merytoryczną zawartość wątków.

Odpowiedzialność za czyszczenie oczywiscie spada na moderatoró, ale odpowiedzialność za śmiecenie ponoszą Forumowicze. Lepiej zapowiedzieć i wyjaśnić "dlaczego" posty będą usuwane niż robić sobie górę śmieci, które potem moderatorzy posprzątają (bo czy moderator to jest taki ktosik, co się całkiem nudzi, nie ma co robić ze sobą, brak mu pomysłu co zrobić z czasem i z nudów dla przyjemności i zabicia czasu bedzie sprzątał, moderował, poprawiał błędy i przenosił setki postów???)

No tak nie jest. Moderatorzy to ludzie na ponad przeciętnym poziomie, którzy zupełnie bezinteresownie chcą przyczynić się do tego, żeby to Forum było jeszcze bardziej funkcjonalne, przejrzyste i miłe dla każdego.

Rewolucji nie ma i raczej nie będzie, bo wszyscy normalni postujący są mile widziani i Forum jest właśnie dla nich. Regulamin jest po to, żeby można było zgodnie z nim wpływać na zachowania nie spełniające pewnych norm społecznych i szkodliwych dla ogółu.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Czas na Regulamin

Post autor: Brachytron »

admin pisze:Brachytron: nie będą usuwane posty, które niosą w sobie ciekawą informację. Pomysł ARCHIWUM jest dobry, ale cale Forum jest takim archiwum i nie ma potrzeby tego dzielić. Usuwane będą tylko takie posty, których nie ma większego sensu dalej przechowywać.
Fajnie, w tym układzie archiwum nie ma racji bytu. Nie wiem na ile jest to celowe i potrzebne, ale takie 2-3 postowe wątki można by kleić w we wspólne tematy ( np. złotolitki, grzebacze) i będzie jeden zamiast dziesięciu. Mam tu na myśli wątki "czyste" a nie typu "10 owadów, każdy z innej parafii".
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czas na Regulamin

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak wlaśnie chcemy robić - sklejać ze sobą wątki na ten sam temat i dotyczące tych samych gatunków. Zamiast 5 tematow zrobi się jeden a z racji tego, że posty mogą byc pisane w różnych latach może nawet nie nastapić przemieszanie się postow.
W ten sposob stworzy się "archiwum", które da się dobrze przeglądać.
Sami możecie sprawdzić Forum pod kątem często pokazywanych gatunków, np fruczak, admiral, szlaczkonie, barczatki, turkuć itd.
Monia
Posty: 494
Rejestracja: niedziela, 25 maja 2008, 10:03
Gender: women
Lokalizacja: gogolin
Kontakt:

Re: Czas na Regulamin

Post autor: Monia »

Nie zaglądam tu zbyt często ale fajnie by było jakby forumowicze zamiast tworzyć po kilka tematów np identyfikacji motyli wpisywali to w jeden post,byłoby to przejrzyste a nie tak jak niektórzy robią.Co kilka dni zakładaja nowe tematy np z motylami dziennymi zamiast odszukać swojego wątku w tym temacie i tam zamieścić nowe fotki do identyfikacji.Oczywiscie podział na nocne czy inne to ok ale jak z tej samej rodziny to po co sto tematów jak mozna w jednym.łatwiej odnaleść informacje i w ogóle.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Reklamacje, zgłaszanie problemów”