Jaki to gatunek?

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
Marcin D
Posty: 75
Rejestracja: środa, 14 maja 2008, 12:13
Lokalizacja: Hajnówka/Białystok

Post autor: Marcin D »

Jaki to gatunek :?:
Załączniki
Owad.jpg
Owad.jpg (148.3 KiB) Przejrzano 2125 razy
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Otiorhynchus sp., co do gatunku niech się znawcy ryjków wypowiedzą.
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Nie wiem, to takie przypuszczenie tylko, ale jak tak przyglądałem się różnym zdjęciom...
A nie mógłby to czasem być Otiorhynchus armadillo? To zakończenie pokryw wydaje mi się dość charakterystyczne...
Pamiętam był jakiś czas temu wątek, z którego wynikało, że byłby to gatunek nowy dla Polski.
Nawet go znalazłem, wstawiam dla przypomnienia.

viewtopic.php?t=4512&highlight=otiorhynchus+armadillo

Co o tym znawcy ryjków sądzą ?
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Patrząc na takie kontrastowe ubarwienie przychodzi mi na myśl jedynie O. opulentus lub O. lepidopterus. Jednak nie jestem jakoś strasznie opatrzony w Otiorhynchusach aby stwierdzić który to ze zdjęcia...wybaczcie :sad:
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Curculio pisze:O. opulentus lub O. lepidopterus
Nie wiem wprawdzie, jak wygląda ten pierwszy, ale na wszystkich zdjęciach, jakie widziałem, O. lepidopterus nogi miał zawsze czerwone, a ten tu ma czarne. Nie wiem - czy to cecha diagnostyczna w tym wypadku? Z ryja też mu jakoś inaczej patrzy...
A kolorystycznie to jeszcze O. sulcatus chyba pasuje, choć też jakby smuklejszy i ryj jakby trochę inny niż ten tutaj... Ale kto wie, może to i on, a nie O. armadillo.
To wszystko takie moje dywagacje, oparte raczej na porównywaniu zdjęć niż rzeczywistej wiedzy o ryjach.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

O. lepidopterus generalnie ma nogi czerwone ale nie zawsze, niektóre okazy potrafią być tak ciemne, że nogi wydają się czarne, tym bardziej się to zaznacza gdy zdjęcie jest słabe.
O. sulcatus moim zdaniem raczej na pewno nie, gdyż ma on plamki żółte i często rozmyte, nie tak kontrastowe jak ten tutaj. Co do O. armadillo to na dzień dzisiejszy nie występuje on w faunie Polski.
Otiorhynchusy są dość ciężkie do oznaczania ze zdjęć dla nie wprawnego oka (od razu przyznaje się że dla mnie też), tym bardziej że potrafią być bardzo zmienne.
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Curculio pisze:O. lepidopterus generalnie ma nogi czerwone ale nie zawsze, niektóre okazy potrafią być tak ciemne, że nogi wydają się czarne, tym bardziej się to zaznacza gdy zdjęcie jest słabe.
O. sulcatus moim zdaniem raczej na pewno nie, gdyż ma on plamki żółte i często rozmyte, nie tak kontrastowe jak ten tutaj. Co do O. armadillo to na dzień dzisiejszy nie występuje on w faunie Polski.
Ok, rozumiem.
Otiorhynchusy są dość ciężkie do oznaczania ze zdjęć dla nie wprawnego oka (od razu przyznaje się że dla mnie też), tym bardziej że potrafią być bardzo zmienne.
No mojego oka tym bardziej wprawnym nazwać nie można co do ryjów w ogóle :mrgreen:
Chyba trzeba pozostać przy tym, cośmy dotąd wymóżdżyli, bo nic więcej sie nie da.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Najbardziej prawdopodobny jest Otiorhynchus multipunctatus. Załączam fotkę przygotowaną do obróbki w Iconografii. Opuchlaki są już obfotografowane, ale wymagają jeszcze obróbki i wstawienia na stronę internetową.
Załączniki
Otiorhynchus multipunctatus
Otiorhynchus multipunctatus
Otiorhynchus multipunctatus1.jpg (49.75 KiB) Przejrzano 2155 razy
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Lech Borowiec pisze:Najbardziej prawdopodobny jest Otiorhynchus multipunctatus.
O, faktycznie, ten to jest więcej niż podobny...
Nigdy wcześniej go nie widziałem, nawet na zdjęciu, to i nie było szans, żebym skojarzył. Nawet nie wiedziałem, że jest taki, a w końcu nazwa sugeruje conieco...
Za dużo tych ryjów :razz:
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

BINGO :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „CURCULIONOIDEA”