Modrak i robale towarzyszące

Oznaczanie gąsienic, jajeczek, poczwarek, oprzędów i innych ciekawostek związanych z motylami.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Witas

Modrak i robale towarzyszące

Post autor: Witas »

Mam małe pytanko. Czyja to gąsienica?

Reszta towarzystwa to przy okazji. Gąsienica z innego czasu jak kraśniki i modliszka
Załączniki
opis w atlasie jest trochę? rozbieżny
opis w atlasie jest trochę? rozbieżny
DSCF0022.JPG (45.9 KiB) Przejrzano 2332 razy
DSCF0166.JPG
DSCF0166.JPG (92.21 KiB) Przejrzano 2327 razy
DSCF0154.JPG
DSCF0154.JPG (62.63 KiB) Przejrzano 2330 razy
DSCF0165.JPG
DSCF0165.JPG (100.07 KiB) Przejrzano 2332 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Kraśnik to Zygaena carniolica, modliszka - jeśli focona u nas, to wiadomo jaki gatunek ;) Co do gąsienicy - na czym żerowała i kiedy zrobione było zdjęcie?
Witas

Post autor: Witas »

Gąsienica modraszka jest z 20 czerwca i z Polski. Z pomocy to na razie tyle.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Szkoda, że nie znasz rośliny żywicielskiej, to by ułatwiło sprawę. Niemniej jednak podejrzewam Aricia agestis.
jon

Post autor: jon »

Ta gąsienica to 100% ripartii. Zdjęcie nie jest czymś pionierskim. Jest ładnie pokazana u Lafranchisa. Ta tutaj jest identyczna.
Klaus_vK
Posty: 75
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2008, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Klaus_vK »

A to na czym siedzi, trochę przypomina Onobrychis. Nie wie ktoś czy P. riparti występuje w rezerwacie Wały?
Witas

Post autor: Witas »

No dobra! :mrgreen:
Ponidzie, miejsce generalnie znane :idea:
Onobrychis viciifolia,
A tak przy okazji. Kto wie jakie występowanie ma modliszka w Polsce? Doszedłem, że gdzieś nad dolną Nidą, ale już nieaktywne?
Co do rez.Wały i paru innych w tamtej okolicy to nie wiem. Śmiem twierdzić, iż występuje w paru innych miejscach.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Ja wiem tylko tyle, że w Krośnie spotkanie z nią jest całkiem możliwe i latwe :smile:
rok temu jedna przyleciała mi do światła ( :idea: ) a drugą wypatrzyłem ze samochodu, niedaleko lotniska...
Prócz tego sąsiad złapał kiedyś gruba samiczkę i zrobiła mu kokon (o dalszych jej losach nic niewiem).
W tym roku narazie cisza, ale kto wie, przeczesze trochę teren lotniska (mieszkam zaledwie 2 km. od niego :grin: ), to bycmoze coś się natrafi :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE inne stadia - gąsienice, poczwarki”