UTM od ręki :) lepidoptera.eu

Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

UTM od ręki :) lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kalisiak »

Krzysiek Jonko rozwijając swoją stroną stworzył szybkie i proste narzędzie do określania kwadratu UTM dla wybranej lokalizacji. Jest w Funkcjach na jego stronie http://www.lepidoptera.eu . Gorąco polecam, a Krzyśkowi gratuluję wykonania :)


http://www.lepidoptera.eu/records2/Map.php
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Rzeczywiście, super przydatne narzędzie:) Pierwsze co mi się udało stwierdzić, to że podając w magisterce kwadrat UTM, pomyliłem się o jeden :? Niby to było prawie na granicy, ale jednak...Być może podobne problemy będą i tutaj (chodzi mi o zagranicę, tam gdzie nie ma naniesionej siatki). Na szczęście kalkulator działa i określiwszy wspólrzędne geograficzne da się ten drobny problem obejść :)
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

No naprawdę super sprawa . Widze ze niektóre kwadraty miałem jednak źle opisane . dobra robota i podziękowania za swój czas poświęcony na to przedsięwzięcie dla pana Krzyśka .
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Umnie granica przechodzi przez srodek Branic. Teraz gdybym chciał byc dokładny to połowa etykiet do poprawy :D
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

robertryba_2005 pisze:Umnie granica przechodzi przez srodek Branic. Teraz gdybym chciał byc dokładny to połowa etykiet do poprawy :D
To i tak masz dobrze! Spójrz, jak to jest z kwadratami UTM w przypadku Bydgoszczy...
Awatar użytkownika
Mattitjah
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek, 30 kwietnia 2007, 19:46
Lokalizacja: Płock

Post autor: Mattitjah »

Dziękuję Ci Krzysztofie bardzo serdecznie! Takie narzędzie było nam wszystkim bardzo potrzebne!
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Używanie tej funkcji jest dosyć proste, więc na pewno bedzie się cieszyć popularnością. Krzysiowi należą się słowa podzięki. Ja od dłuższego czasu używam prostego programu "ento utm", podanego kiedyś przez Sławka Kuczkowskiego. Do wyznaczenia kwadratu UTM wystarczy w nim podać współrzędne geograficzne (dł. i szer. geograficzną). Do określenia tych współrzędnych niekoniecznie potrzebny jest GPS (choć mając go, mamy sprawę rozwiązaną), wystarczy program Google Earth, bądź podobny. Na mapie tego programu wyszukujemy miejsce połowu, i program automatycznie podaje nam współrzędne geograficzne.
Ostatnio coraz częściej spotykam się na metryczkach z podawaniem bezpośrednio tych współrzędnych. Zaletą jest to, że miejsce połowu podane jest z dokładnością do kilku metrów (kwadraty UTM podają dokładność do 10 km). Wadą, że nie każdy kolekcjoner jest skłonny podać taką dokładność, by ewentualnie oszczędzić znane tylko sobie stanowisko rzadkiego gatunku przed "nadmiernym zainteresowaniem".
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Nie potrzebny google, wystarczy swojski http://mapa.szukacz.pl/ z wyszukiwarką miejscowości!
Ale u Krzyśka jest szybciej i przyjemniej :lol:


Sam piszę UTM na etykietkach od kilkunastu lat, a zagrożenie może występować chyba tylko w wypadku motyli dziennych ;)
Shadow(PL)
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 15 listopada 2005, 13:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Shadow(PL) »

Huh no wielkie brawa dla Krzyska!!! :D Jestem pełen podziwu!Super sprawa!Pozdrawiam
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Niezłe, niezłe....
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

wystarczy swojski http://mapa.szukacz.pl/
Może się Jacku nie zrozumieliśmy. Nie nie szukam w Google Earth miejsca połowu jako takiego, ale jego współrzędne geograficzne, potrzebne do określenia kodu UTM. Nie znalazłem takiej opcji na podanej przez Ciebie stronie.
Ja też na każdej metryczce z polskim okazem podaję kod UTM. W Polsce jest wiele miejscowości o identycznej nazwie, i brak kodu, bądź dokładniejszej lokalizacji może prowadzić do pomyłek. Zresztą podanie kodu, nawet dla motyla dziennego nie jest nadmiernym ułatwieniem. Dobrze trzeba by się nachodzić, by przeszukać kwadrat 10x10 km.
Myśląc o podawaniu współrzędnych geograficznych nie miałem na myśli Polski. Kiedyś wszedłem w posiadanie okazu motyla, którego złowiono w Brzuchowicach. Kilka miesięcy szukałem tej miejscowości na najdokładniejszych mapach - bez skutku. Dopiero gdy pojawił się internet, i Google sprawa się wyjaśniła. To niewielka miejscowość na Ukrainie, w bliskim sąsiedztwie Lwowa. Ma obecnie na mapach inną nazwę i stąd kłopot.
Są zresztą na świecie olbrzymie obszary (Tybet, Amazonia) gdzie jedynym poprawnym określeniem miejsca jest podanie współrzędnych geograficznych. I to jest przyszłość w podawaniu lokalizacji. Nam w Polsce pewnie jeszcze długo wystarczał będzie kod UTM.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Antku, w zasadzie się z tobą zgadzam :D

Jak widać w załączniku, współrzędne są podawane po prawej stronie. Są osiągalne na wiele sposobów, ale zawsze są osiągalne.
Przyznaję, że na okazach spoza kraju nie podaję UTM, staram się w miarę dokładnie podać miejsce.
Sam zaczynałem szukanie miejscowości od kupienia kilku starych niemieckich atlasów, przydają się do dzisiaj w wyszukiwaniu nazw, których na dzisiejszych mapach już nie ma. Potem był drastyczny postęp! Zacząłem używać komputerowego atlasu świata Microsoftu, który miał wyszukiwarkę miejscowości o ogólnoświatowym zasięgu! No a potem przyszedł Internet i google i inne zabawki :wink:
No a teraz mamy nową zabawkę od Krzyśka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

W każdym razie uważam, że UTM na polskiej etykiecie to obowiązujący standard i to co najmniej od kilkunastu lat!
Załączniki
mapa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.14 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Masz Jacku rację z tymi współrzędnymi :D . Gdybym od razu zaczął szukanie tej funkcji od opcji "pomóż", nie miałbym problemu. Na błędach się człowiek uczy.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

miodzio - piwsko wielkie dla Krzycha
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Mozna to jakos sciagnac do off lina???
I uzytkowac poza siecia??/ Np na niezsieciowanym kompie??
pozdr
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

Rewelka :-).
Ja tylko dodam, że to właściwie jest MGRS (Military Grid Reference System), a nie UTM. To znaczy MGRS jest mutacją UTM, różni się tylko zapisem pozycji stosując dla wygody oznaczenia literowe (CA, DA itp) w odniesieniu do kwadratów 100x100km, podczas, gdy "czysty" UTM pokazuje w tym miejscu cyfry, jak na załączonym obrazku. Szczęśliwiec posiadający odpowiedni odbiornik GPS może sobie ustawić format pozycji MGRS i zobaczy to co poniżej.
W każdym razie wyrazy uznania dla Krzyśka :-)
Załączniki
mgrs_vs_utm.gif
mgrs_vs_utm.gif (3.82 KiB) Przejrzano 17001 razy
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Mapy UTM

Post autor: Krzysiek Jonko »

Właśnie zrobiłem aktualizację strony - przy okazji poprawiając nieco system map UTM.
Zmieniłem algorytm - poprzedni opierał się na arkuszu Excell, który był/jest do pobrania na forum u Sławka Kuczkowskiego. Niestety muszę stwierdzić, że nie jest on doskonały.
Poprawiony algorytm jest dokładniejszy od poprzedniego, przy okazji rozszerzyłem możliwość zobaczenia siatki UTM dla całej Europy a nie tylko Polski jak było poprzednio.
Strzałki do poruszania się po mapie zastąpiłem dwuklikiem myszki - mam nadzieję, że teraz narządko to jest jeszcze lepsze.
Ktoś pytał o dostęp do map offline - to niestety nie jest możliwe. Mapy są pobierane wyłącznie online z serwera google - można jednak zrobić sobie zrzutki z ekranu ;-)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Faktycznie, teraz działa szybciej i sprawniej - poprzednio miałem wielokrotnie problem z uzyskaniem właściwych danych - generalnie 8) 8) 8) - gratulacje!
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Jarosław Bury pisze:Faktycznie, teraz działa szybciej i sprawniej
Nie wiem dlaczego, ale u mnie nie działa - pokazuje, że jest błąd na stronie i nie chce się załadować mapa UTM dla żadnego kraju :(
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Na komputerze w domu działa, na służbowym na uczelni nie działało. To chyba była kwestia jakichś ustawień przeglądarki albo czego innego - sprawdzę jutro jeszcze raz :)
Krzysiek Jonko pisze: przy okazji rozszerzyłem możliwość zobaczenia siatki UTM dla całej Europy a nie tylko Polski jak było poprzednio.
Super, tego właśnie mi brakowało w poprzedniej wersji :) Teraz będzie łatwiej określić, czy stanowisko jest w danym kwadracie, czy może już w sąsiednim :)
brakkonta

Post autor: brakkonta »

cud, miód i orzeszki. Piękna rzecz.
scolytus
Posty: 5
Rejestracja: środa, 13 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Post autor: scolytus »

Witam,
Czy ma ktoś siatkę UTM w układzie 1992 zapisaną w pliku shp?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: UTM od ręki :) lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Siatkę właśnie przygotowałem, jest gotowa: viewtopic.php?p=205832#p205832
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: UTM od ręki :) lepidoptera.eu

Post autor: Jurek Szypuła »

Coś dziwnego zauważyłem :-? wysokość wybranego punktu nie zgadza się z faktyczną :mysl: Zauważłem to jak robiłem etykietki materiałów z okolic domu bo tam dokładnie wiem jakie są wysokości po powodzi w 1997 :!: :!: :!:
Przykładowo dla Szrenicy wychodzi 1345 :mysl: :mysl: :mysl: to prawie 20 metrów różnicy...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: UTM od ręki :) lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przypominam wątek o dokładności mapy UTM
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=189108#p189108

Sprawdziłem dzisiaj mapę UTM na lepidoptera.eu, po tych aktualizacjach https://lepidoptera.eu/utm

Jest przesunięcie 150m w kier.północnym. Daje to 150m/10 000m niedokłaadności czyli ok. 1,5% powierzchni ;-)

Napisałem już o tym do Krzyśka, pozostaje więc tylko czeac na odpowiedź Twórcy lepdioptera.eu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mapy, UTM”