Jesienne gąsienice Papilio machaon L.

Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Jesienne gąsienice Papilio machaon L.

Post autor: Jarosław Bury »

Idąc za waszym przykładem wybrałem się na niedzielny spacer po okolicy...
Najbardziej ucieszyły mnie liczne - kilkanaście sztuk, gąsienice pazia królowej ...

Warto zwrócić uwagę na ich wyjątkowo ciemne ubarwienie!

PS. dla porównania gąsienica z sierpnia 2005 roku.
Załączniki
Papilio machaon L. - gąsienica, Podkarpacie, Markowa. 23.09.2007.
Papilio machaon L. - gąsienica, Podkarpacie, Markowa. 23.09.2007.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.05 KiB)
Papilio machaon L. - gąsienica, Podkarpacie, Markowa. 23.09.2007.
Papilio machaon L. - gąsienica, Podkarpacie, Markowa. 23.09.2007.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.39 KiB)
Papilio machaon L. - gąsienica, Podkarpacie, Markowa, 23.09.2007.
Papilio machaon L. - gąsienica, Podkarpacie, Markowa, 23.09.2007.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.74 KiB)
Papilio machaon L. - gąsienica, Podkarpacie, 08.08.2005.
Papilio machaon L. - gąsienica, Podkarpacie, 08.08.2005.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.16 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Poprzednio obserwowane gąsienice wszystkie przeszły już proces przepoczwarzenia.
Ku mojemu zaskoczeniu odnalazłem kilka sztuk w II - gim i III - cim stadium larwalnym...

Na zdjęciu jesienna gąsienica pazia królowej. Podkarpacie, Pogórze Dynowskie, 09.10.2007.
Załączniki
Papilio machaon - gąsienica II - go stadium larwalnego na Daucus carota L. Podkarpacie, Pogórze Dynowskie. 09.10.2007 r.
Papilio machaon - gąsienica II - go stadium larwalnego na Daucus carota L. Podkarpacie, Pogórze Dynowskie. 09.10.2007 r.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.25 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Ostatnie dwie noce (10 - 11.10.2007) były chłodne - temp. spadła poniżej zera, rano szron na trawie - mimo to gąsienica pazia królowej wydaje się być w dobrej formie...
Prawdę mówiąc korci mnie, by przenieść ją do domu, z drugiej strony ciekawe, czy ma szansę na przeobrażenie w naturze.
Załączniki
DSC_5552a(8x6)11.10.2007.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.08 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

14.10.2007 - mimo zimnych nocy gąsienice pazia królowej nadal żerują - tym razem kilka zdjęć gąsienic żerujących na koprze ogrodowym - Anetheum graveolens L.
Załączniki
Papilio machaon L. - gąsienica na koprze, Podkarpacie, Markowa, 14.10.2007.
Papilio machaon L. - gąsienica na koprze, Podkarpacie, Markowa, 14.10.2007.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.75 KiB)
Papilio machaon L. - gąsienica na koprze, Podkarpacie, Markowa, 14.10.2007.
Papilio machaon L. - gąsienica na koprze, Podkarpacie, Markowa, 14.10.2007.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.03 KiB)
Papilio machaon L. - gąsienica znaleziona obok rośliny żywicielskiej, Podkarpacie, Markowa, 14.10.2007.
Papilio machaon L. - gąsienica znaleziona obok rośliny żywicielskiej, Podkarpacie, Markowa, 14.10.2007.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.25 KiB)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Połowa października, to nieco późno jak na gąsienice drugiego pokolenia. Tym bardziej w tym ciepłym sezonie.

Według mnie sa trzy opcje:

- są to gąsienice trzeciego pokolenia, bo przecież wszystko było szybciej w tym roku i we wrześniu musiałoby latać trzecie pokolenie,

- są to gąsienice drugiego pokolenia, lecz spasożytowane i dlatego jeszcze są gąsienicami a nie poczwarkami,

- najmniej prawdopodobne ze względu na tak gorący rok, że jest to normalnie rozwijające się spóźnione drugie pokolenie co mogłoby być spowodowane tym, że te okolice gdzie je wypatrzyłeś nie były tak gorące.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Cóż, ciekawe hipotezy odnośnie tak późnego pojawu gąsienic pazia królowej - osobiście uważam, że najbardziej prawdopodobną przyczyną jest pojaw w tym roku szczątkowego III - go pokolenia imago we wrześniu, co daje możliwość zaistnienia gąsienic w II -ej połowie września i w październiku. Jeżeli korzystne prognozy się sprawdzą przynajmniej część z tych gąsienic ma szansę na zakończenie żerowania i przepoczwarzenie :!:
Dziwi mnie jedynie tak liczne występowanie gąsienic w wielu miejscach o tej porze roku.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Też bym się skłaniał ku 3 generacji.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Minęły dwa tygodnie, mamy 28.10.2007, a więc prawie początek listopada - Polska, Podkarpacie, Markowa EA94 - odnalazłem kilka gąsienic pazia królowej w naturze na Anethum graveolens L.
Nawet mnie to bardzo nie zdziwiło, zważywszy na poprzednie obserwacje, chociaż jedna z gąsienic była w wyjątkowo wczesnym stadium rozwojowym jak na tę porę roku :!: :wink:

PS. tak sobie myślę, że gdyby kilka lat temu ktoś oświadczył na tym forum, że obserwuje w naturze gąsienice P. machaon we wczesnych stadiach larwalnych w ok. Dnia Wszystkich Świętych, to osobiście z trudem dałbym temu wiarę...
Załączniki
Papilio machaon L. - Polska, Podkarpacie, Markowa EA94 - 28.10.2007. Gąsienica w II stadium rozwojowym !
Papilio machaon L. - Polska, Podkarpacie, Markowa EA94 - 28.10.2007. Gąsienica w II stadium rozwojowym !
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99 KiB)
Papilio machaon L. - Polska, Podkarpacie, Markowa EA94 - 28.10.2007. żerująca gąsienica ostatniego stadium larwalnego !
Papilio machaon L. - Polska, Podkarpacie, Markowa EA94 - 28.10.2007. żerująca gąsienica ostatniego stadium larwalnego !
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.27 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Dzisiaj, tj. 02.11.2007 obserwowałem ostatnie jak mniemam, w tym roku gąsienice P. machaon - jedna z nich to ta sama co na fotografii powyżej... Dwie pozostałe to inne osobniki! Co ciekawe, gąsienice sprawnie zmieniają rośliny żywicielskie - po obgryzieniu szczyty młodego koperku czarna gasienica sprawnie przeniosła się na inny, oddalony o ok. 0.5 m. Ze wzg. na sezon jesiennych prac polowych postanowiłem zabrać wszystkie znalezione gąsienice do hodowli w warunkach domowych - zastanawiam się, czy jesienią można nabyć pęczki koperku w jakimś spklepie warzywnym? Bo jeżeli nie, to będę zmuszony posadzić dopiero co wykopaną marchew w skrzynce kwiatowej :lol:

PS. Czy ktoś obserwował gąsienice tego gatunku w październiku lub listopadzie w naturze?
Załączniki
Papilio machaon L. - Polska, Podkarpacie, Markowa EA94 - 02.11.2007. Gąsienica w II stadium rozwojowym !
Papilio machaon L. - Polska, Podkarpacie, Markowa EA94 - 02.11.2007. Gąsienica w II stadium rozwojowym !
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (89.89 KiB)
Papilio machaon L. - Polska, Podkarpacie, Markowa EA94 - 02.11.2007. żerująca gąsienica.
Papilio machaon L. - Polska, Podkarpacie, Markowa EA94 - 02.11.2007. żerująca gąsienica.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.21 KiB)
Papilio machaon L. - Polska, Podkarpacie, Markowa EA94 - 02.11.2007. Ta sama gąsienica co na zdjęciu z dnia 28.10.2007 - widać, że gąsienica z trudem przybiera na wadze, i mimo upływu 5 dni nie przeszła kolejnej linki.
Papilio machaon L. - Polska, Podkarpacie, Markowa EA94 - 02.11.2007. Ta sama gąsienica co na zdjęciu z dnia 28.10.2007 - widać, że gąsienica z trudem przybiera na wadze, i mimo upływu 5 dni nie przeszła kolejnej linki.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.63 KiB)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

To czekam na zdjęcia imago... bardzo interesujące :)
Pozdr.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Te gąsienice nie miały już szans na przeżycie w naturze! Dzisiaj w nocy temp. spadła sporo poniżej zera - pojawił się spory szron na trawie i na szybach samochodowych też.

Hodowlę kontynuuję w warunkach domowych - w ubiegłym roku z jesiennych gąsienic otrzymałem ok. 10 poczwarek , które ze 100% skutecznością przezimowały w zabespieczonym szklanym pojemniku (ze wzg. na gryzonie) na zewnątrz domu. Wszystkie motyle wypuściłem na wiosnę na wolność...

Na fotki, o ile hodowla i zimowanie się powidą, trzeba bedzię sporo poczekać :wink:
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

O co do braku szans sie nie zgodze. Jakies 2 lata temu widziałem zerujace larwy ktore przezywały -4*C i gdy w dzien sie ocieplało powyzej +5 kontynuowały zerowanie. dopiero po 3 nocy z ujemnymi temperaturami postanowiłem je zabarc do domu.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Nie chodziło mi wyłącznie o ujemne temperatury, bo już w nocy z 10/11.10 br były spore przymrozki, ale o to że gasienice są w II stadium larwalnym na początku listopada :!:
Wg. mnie zupełnie bez szans na przeżycie...

Moja decyzja była spowodowana wieloma czynnikami -
1. sezon jesiennych orek - dzisiaj miejsce żerowania tych gasienic jest już niestety pięknie i fachowo zaoranym polem!
2. wcześniej obserwowane przez mnie gąsienice poniosły spore straty "w ludziach" - przeżyły nieliczne obserwowane w połowie października,
3. gąsienice II stadium mimo aktywności - żerowały, a nawet zmieniały miejsce żerowania - praktycznie nie przybierały na wadze w ostatnich dniach,
4. obawiałem się, że tempo metabolizmu przy temp. poniżej zera w nocy spadnie do takiego poziomu, że przejście kolejnych linień nie będzie możliwe,
5. jest 3.11 - w najbliższych dniach należy spodziewać się deszczu i śniegu, co jak myślę definitywnie przypieczętowałoby los gąsienic!
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

W warunkach domowych gąsienice przyspieszyły tempo rozwoju - dwie już się przepoczwarzyły, dwie są w ostatnim stadium larwalnym...
Załączniki
Poczwarka Papilio machaon L.  - w hodowli -  07.11.2007.
Poczwarka Papilio machaon L. - w hodowli - 07.11.2007.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.84 KiB)
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Jarosław Bury pisze: PS. Czy ktoś obserwował gąsienice tego gatunku w październiku lub listopadzie w naturze?
Kilka lat temu (chyba w 2004) ostatnie gąsienice wziąłem do domu pod koniec października albo nawet na początku listopada...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Z poczwarki prezentowanej powyżej uzyskałem motyla, wyszedł z poczwarki dopiero dzisiaj - okazało się, że to samica...
Załączniki
Papilio machaon L. - Markowa EA84 - 06.06.2008. Z hodowli.
Papilio machaon L. - Markowa EA84 - 06.06.2008. Z hodowli.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.59 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Dzisiaj kilka gąsienic pazia królowej na marchwi - I stadium rozwojowe - ciekawy jestem co się będzie działo późną jesienią...
jon

Post autor: jon »

Jarek, czy tak "na oko" możesz ocenić czy to pokolenie jest wyraźnie mniejsze od I i II? Bo ja mam takie doświadczenia. Największe okazy uzyskiwałem z II- giej generacji. Jurek Budzik dobierał pary ze stosunkowo najdłuższymi ogonkami i kojarzył ze sobą. Uzyskiwał w ten sposób potomstwo z ogonkami przypominającymi ogonki podaliriusa. Osobiście je widziałem. Aczkolwiek mogło to być następstwem więcej niż jednego pokolenia.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Imago uzyskane przeze mnie z gąsienic późnojesiennych było faktycznie mniejsze, niż motyle II-go pokolenia, aczkolwiek nie hodowałem ich w takiej ilości, żeby to można obiektywnie ocenić - logicznie rzecz ujmując warunki jesienne nie są optymalne dla żerowania gąsienic, stąd można się spodziewać mniejszych imagines...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Dzisiaj poj. gąsienica pazia w ostatnim stadium rozwojowym - tuż obok kilku w pierwszym stadium - jak to interpretować? czy taki "rozstrzał" w czasie maja gąsienice II-go pokolenia, czy te małe gąsieniczki to już III-cie pokolenie?
Osobiście skłaniam się ku tej drugiej możliwości...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”