Szanowne Osoby Chrząszczarskie,
w załączeniu przesyłam pierwszy komunikat dotyczący tegorocznego sympozjum.
Spotykamy się na przełomie maja i czerwca (29.05-1.06) w Szczecinie. Dziękuję osobom, które zagłosowały w ankiecie. W stosunku do poprzedniego maila zmieniła się lokalizacja, w której będziemy stacjonować - będzie to mniejszy hotel, bardziej kameralny, blisko Puszczy Bukowej. Wygląda na znacznie przyjemniejszy.
Szczecin to miasto ważne w historii entomologii, wielu z nas kojarzy wydawane w latach 1840-1944 Entomologische Zeitung, organ istniejącego od 1839 Entomologischer Verein zu Stettin, wielu kojarzy też szczecińskie kolekcje (w szczecińskich szafach) znajdujące się w zbiorach Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie. Po 1945 r. entomologia praktycznie przestała w Szczecinie istnieć, nieśmiało odradza się w ostatnich latach (dekadach?). Chciałbym wykorzystać sympozjum do zapoznania się z tymi wątkami, stąd propozycja spaceru w pierwszy dzień naszej imprezy - zachęcam zaplanować wcześniejszy niż zwykle przyjazd i wziąć udział w spacerze z przewodnikiem.
Puszcza Bukowa była obiektem badań koleopterologicznych w latach 1987-1991, wyniki obserwacji opublikowano w 2 zeszycie 12 tomu Wiadomości Entomologicznych (https://sparrow.up.poznan.pl/pte/we/archiv/WE12_2.pdf). Zachęcam osoby, które brały udział w tych pracach do przygotowania garści wspomnień i zdjęć sprzed już prawie 40 lat.
Najlepszym podsumowaniem wiedzy o przyrodzie Puszczy Bukowej jest opracowanie Domian G., Ziarnek K. (red.) 2010. Księga Puszczy Bukowej. RDOŚ Szczecin, 642 str. Książka dziś niestety jest białym krukiem, ale do znalezienia w bibliotekach.
O historii niemieckiej entomologii w Szczecinie poczytacie np. tutaj: https://www.zobodat.at/publikation_arti ... ?id=401718
O tym jak zbiory z różnych jednostek w Polsce, w tym ze Szczecina, trafiały po II wojnie do Warszawy można z kolei poczytać tu:
https://rcin.org.pl/dlibra/publication/ ... tion/60552
W sobotę tradycyjnie wybierzemy się w teren, postaram się znaleźć lokalizacje, które są dostępne i atrakcyjne chrząszczarsko, tak żebyśmy wzorem lat ubiegłych wspólnie mogli dołożyć nieco obserwacji wzbogacających wiedzę o chrząszczach tego obszaru.
Proszę o zgłoszenia do połowy lutego i wpłaty do końca kwietnia.
Link do formularza: https://forms.gle/yr44ZEuoWmcr6T3g7
UWAGA: tegoroczne sympozjum nie ma tematu wiodącego - zgłaszajcie proszę referaty i komunikaty o sprawach, nad którymi ostatnio pracujecie. Nie przewiduję sesji posterowej - w zastępstwie posterów proponuję krótkie wystąpienia ustne (jak się ktoś bardzo uprze, można przyjechać z posterem, ale nie zachęcam).
KWESTIE ORGANIZACYJNE. Wpisowe zaplanowałem na minimalnym poziomie, zniżki obejmują członków PTE, studentów i doktorantów. W sąsiedztwie hotelu znajdują się sklepy, stąd o prowiant na sobotnią wycieczkę każdy będzie mógł zadbać we własnym zakresie. Finanse naszej Sekcji nie pozwalają też na sponsorowanie uczestnikom dostępu do napojów zawierających etanol, w związku z czym proszę o ten aspekt również zadbać we własnym zakresie. Poza tym wzorem lat ubiegłych nie przewiduję gadżetów, stąd notesik i długopis (jeśli ktoś jeszcze używa takich archaicznych narzędzi) proszę sobie zapewnić. Nie przygotuję też plakaciku sekolowego, a jeżeli odczuwacie brak plakacików zachęcam do przygotowania we własnym zakresie. Uwiecznimy na pamiątkowym zdjęciu.
I na koniec PROŚBA (gorąca) - starajcie się nie szukać noclegów w innych miejscach, niż zaproponowany przeze mnie hotel, np. bliżej plaży (czyli w Międzyzdrojach), w tańszym miejscu itp. Oszczędzi nam to organizacyjnych zawirowań (przy okazji przypominam - w tym roku jest okazja do zmiany przewodniczącego, będą wybory, zachęcam!).
Z chrząszczarskimi pozdrowieniami,
Rafał
XLV SEKOL Szczecin '2025
-
- Posty: 251
- Rejestracja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 11:26
- Lokalizacja: Wrocław
- Kontakt:
XLV SEKOL Szczecin '2025
- Załączniki
-
- 45 Sympozjum SEKOL - komunikat_1.pdf
- (160.61 KiB) Pobrany 43 razy
-
- Podobne tematy
- Odpowiedzi
- Odsłony
- Ostatni post
-
- 0 Odpowiedzi
- 477 Odsłony
-
Ostatni post autor: Jacek Kurzawa
-
-
- 0 Odpowiedzi
- 168 Odsłony
-
Ostatni post autor: Piątek Wojciech
-
-
- 9 Odpowiedzi
- 1023 Odsłony
-
Ostatni post autor: Sebastian Łuczkowski
-
-
- 9 Odpowiedzi
- 582 Odsłony
-
Ostatni post autor: Aneta
-
-
- 0 Odpowiedzi
- 338 Odsłony
-
Ostatni post autor: rysiaty