Kózki 2024

Łukasz Z.
Posty: 43
Rejestracja: sobota, 5 lipca 2014, 00:59
Lokalizacja: Rzeszów

Kózki 2024

Post autor: Łukasz Z. »

Temat kózkowatych nieco się urwał po 23 roku, więc czynię honory i zakładam kolejny na 2024 r.
Niedawno wróciłem z terenu i kilka gatunków udało nam się zaobserwować, a były to:

Rhagium (Rhagium) inquisitor (Linnaeus, 1758)
Dinoptera (Dinoptera) collaris (Linnaeus, 1758)
Nivellia sanguinosa (Gyllenhal, 1827)
Anoplodera (Anoplodera) sexguttata (Fabricius, 1775)
Stictoleptura (Maculileptura) maculicornis (DeGeer, 1775)
Leptura annularis Fabricius, 1801
Leptura aethiops Poda, 1761
Stenurella (Nigrostenurella) nigra (Linnaeus, 1758)
Obrium brunneum (Fabricius, 1793)
Molorchus (Caenoptera) minor (Linnaeus, 1758)
Molorchus (Molorchus) umbellatarus (Schreber, 1759)
Plagionotus arcuatus (Linnaeus, 1758) -----> rójka
Xylotrechus (Xylotrechus) antilope (Schönherr, 1817)
Clytus arietis (Linnaeus, 1758)
Aegomorphus clavipes (Schrank, 1781)
Oberea (Oberea) linearis (Linnaeus, 1761)
Agapanthia (Epoptes) villosoviridescens (DeGeer, 1775)

Lista może nie robi szału, ale jak na 3 godzinki rekreacji to nie jest aż tak źle. Chrząszcze obserwowane były w południowo-wschodniej Polsce, w okolicach miejscowości Sieniawa. A jak u was?
MarSos99
Posty: 23
Rejestracja: wtorek, 7 czerwca 2022, 11:18
UTM: FD05
Specjalność: Carabidae
profil zainteresowan: siatkowka
Lokalizacja: Szepietowo/Warszawa

Re: Kózki 2024

Post autor: MarSos99 »

Wczoraj wieczorem spacerowałem po Lesie Bielańskim, zaobserwowałem 5/6 sztuk Cerambyx cerdo, mało ruchliwe - ale są! Trochę pokryw pod dużymi dębami.
W poprzednim tygodniu spotkałem :
Phytoecia coerulescens
Xylotrechus antilope
Ropalopus macropus/clavipes
Stenostola dubia/ferrea
Plagionotus arcuatus
Obrium brunneum
Oberea erythrocephala
Saperda scalaris
Xylotrechus rusticus
Phymatodes testaceus
Anaglyptus mysticus
Dinoptera collaris
Stictoleptura maculicornis
Anoplodera rufipes
Cortodera humeralis

Wszystko w okolicach Warszawy.

Pozdrawiam! ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9520
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Kózki 2024

Post autor: Jacek Kurzawa »

MarSos99 pisze: poniedziałek, 20 maja 2024, 11:33 W poprzednim tygodniu spotkałem :
....
Ropalopus macropus/clavipes
....
Wszystko w okolicach Warszawy.

Pozdrawiam! ;)
Podrzuć zdjęcie. R.macropus jest tam raczej liczny, ale R.clavipes także nie można wykluczyć.
Łukasz Z.
Posty: 43
Rejestracja: sobota, 5 lipca 2014, 00:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kózki 2024

Post autor: Łukasz Z. »

W ostatnich kilku latach R. macropus to dla mnie nieosiągalny gatunek. Przed 6-7 laty można było do spotkać niemal wszędzie - każda sterta gałęzi czy wałki bukowe to gwarantowały. Obecnie w Rzeszowie i jego okolicach, chociaż może wydawać się to niemal nieprawdopodobne, trudno go zaobserwować. Co ciekawe inne osoby z mojego otoczenia, również to potwierdzają. O innych Ropalopusach nie będę wspominał ponieważ także nie miałem okazji :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Kózki 2024

Post autor: Rafał Celadyn »

...W ostatnim miesiącu widziałem 2 kózki :mrgreen: :A.griseus i X.rusticus, na upatrzonego bez jakichkolwiek poszukiwań, baldachy jeszcze u mnie nie kwitną, więc nic nie łazi po kwiatach a głogi kwitły na raty jedne w marcu, inne w maju i poza muchami i pszczołami nic na nich nie widziałem...
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
1.JPG (425.15 KiB) Przejrzano 1120 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9520
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Kózki 2024

Post autor: Jacek Kurzawa »

W tym roku odnotowałem rójkę Tetrops starki 4 maja 2024! To była rójka w pełni, najliczniejsza, jaką widziałem. Pierwsze osobniki mogły i raczej z pewnością pojawiły się już w kwietniu. Taki rok - wyjątkowy.
Załączniki
Tetrops starki_4.jpg
Tetrops starki_4.jpg (198.4 KiB) Przejrzano 700 razy
Łukasz Z.
Posty: 43
Rejestracja: sobota, 5 lipca 2014, 00:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kózki 2024

Post autor: Łukasz Z. »

Wczoraj (6 VI 2024) wraz z kolegą w ramach obowiązków służbowych przejeżdżaliśmy przez Rabe, Przełęcz Żebrak oraz Mików. Oczywiście nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie zatrzymali się w kilku miejscach i nie zagarnęli czerpakiem kilku kwiatków, czy też nie zerknęli na poukładane stosy drewna. Wśród kózkowatych odnotowaliśmy:

Rhagium (Rhagium) inquisitor (Linnaeus, 1758)
Rhagium (Megarhagium) mordax (DeGeer, 1775)
Gaurotes (Carilia) virginea (Linnaeus, 1758)
Dinoptera (Dinoptera) collaris (Linnaeus, 1758)
Pidonia (Pidonia) lurida (Fabricius, 1793)
Nivellia sanguinosa (Gyllenhal, 1827)
Grammoptera (Grammoptera) ruficornis (Fabricius, 1781)
Alosterna tabacicolor (DeGeer, 1775)
Pseudovadonia livida bicarinata N. Arnold, 1869
Stictoleptura (Maculileptura) maculicornis (DeGeer, 1775)
Stictoleptura (Batesiata) tesserula (Charpentier, 1825)
Anastrangalia dubia dubia(Scopoli, 1763)
Anastrangalia sanguinolenta (Linnaeus, 1761)
Pachytodes cerambyciformis (Schrank, 1781)
Leptura annularis Fabricius, 1801
Leptura aethiops Poda, 1761
Rutpela maculata (Poda, 1761)
Stenurella (Nigrostenurella) nigra (Linnaeus, 1758)
Obrium brunneum (Fabricius, 1793)
Xylotrechus (Rusticoclytus) rusticus (Linnaeus, 1758) ----> rójka
Clytus arietis (Linnaeus, 1758)
Aegomorphus clavipes (Schrank, 1781) -----> rójka
Saperda (Lopezcolonia) scalaris (Linnaeus, 1758)
Phytoecia cylindrica (Linnaeus, 1758)
Phytoecia (Musaria) affinis (Harrer, 1784)
Agapanthia (Epoptes) villosoviridescens (DeGeer, 1775)

Patrząc na rozmieszczenie, to wyraźnie było widać, że im wyżej tym więcej kózek występowało na kwiatach/drewnie. Lato w pełni ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9520
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Kózki 2024

Post autor: Jacek Kurzawa »

Fajna relacja. Mików-Przełęcz Żebrak - tą drogę przeszedłem w życiu ponad 50 razy (ale glównie do "górnego składu"). Stamtąd mam Cerambyx scopoli i licznie Cyrtoclytus capra, który rozpoczyna w normalne lata rójkę już w drugiej połowie czerwca; w tym roku juz powinien być. Ciekawostką jest Phytoecia cylindrica, której nigdy nie udało mi się tam spotkać, ale to też wynika raczej z tego, że w tamtym czasie mało zwracałem uwagę na odpowiednie rośliny. Nivelia - widywałem ją w Mikowie, nie wyżej. Ph.affinis - kiedy już rójka skończyła się w niższych położeniach to dopiero powyżej się ona rozpoczynała. Znam tam ludzi, barwne historie.....
kroki
Posty: 64
Rejestracja: piątek, 18 września 2015, 00:40
UTM: XS45
Podziękowano: 1 time

Re: Kózki 2024

Post autor: kroki »

Wrocław nad Odrą, Aromia moschata
Załączniki
2024-VI-09 Wrocław XS46.jpg
2024-VI-09 Wrocław XS46.jpg (292.8 KiB) Przejrzano 360 razy
Łukasz Z.
Posty: 43
Rejestracja: sobota, 5 lipca 2014, 00:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kózki 2024

Post autor: Łukasz Z. »

Jacek Kurzawa pisze: sobota, 8 czerwca 2024, 00:09 Stamtąd mam Cerambyx scopoli i licznie Cyrtoclytus capra, który rozpoczyna w normalne lata rójkę już w drugiej połowie czerwca; w tym roku juz powinien być.
No właśnie naszym głównym zamiarem było odnalezienie przedstawicieli tego pięknego gatunku. Niestety zarówno przy naszej pierwszej tegorocznej wizycie w Mikowie (30 V), drugiej (6 VI), jak również i trzeciej (9 VI) nie udało się tego dokonać. Wydaje mi się, że jest jeszcze nieco za wcześnie. Chociaż w takim roku jak ten wszystko powinno być możliwe. Podczas naszego trzeciego wypadu, powtórzyliśmy większość gatunków z listy, którą opublikowałem (z dnia 6 VI). Wpadły dwie kolejne P. cylindrica oraz Menesia bipunctata (Zoubkov, 1829) (na bukowym wałku). Poza tym było nieco więcej P. lurida na kwiatach niż ostatnio.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9520
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Kózki 2024

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak, na C.scopolii jest raczej za wcześnie. Co prawda C.scopolii w Polsce już pojawić się potrafi w pierwszej połowie maja i bynajmniej to niej jest żadna anomalia, to jednak jego pojaw w Polsce przypada na lato a w Bieszczadach mamy u wielu gatunków widoczne przesunięcie. Dla przykładu - kusokrywki w Polsce na nizinach rójkują w okresie 2-3 tygodni w drugiej połowie czerwca do pierwszej dekady lipca, podczas gdy w Bieszczadach okres licznego występowanie przypada na przełom lipca/sierpnia. Podobnie jest z Aromia moschata i kilkoma innymi gatunkami. Z pewnością dla C. scopolii musi nadejść ciepło, chociaż prawdę mówiąc to już jest ta pora. Jest ogólnie zbyt mało rekordów, by wyciągać jakieś poważniejsze wnioski. Szukajcie - to jest już pora na niego, szczególnie gdzieś niżej.
Na Ropalopus ungaricus zapolowaliście tam? Pytam w znaczeniu czy pułapki już wiszą? ... Prędzej czy później i tak go spotkacie, to kwestia statystyki i oczywiscie trochę szczęścia. A propos pułapek, jest tam jeszcze kilak gatunków do wykrycia - szukajcie aż znajdziecie! - Necydalis ulmi, Lepturalia ingripes, Macroleptura thoracica (wiadomo), Leptura aurulenta (to już akurat zostało potwierdzone jej występowanie, ktoś już o niej kiedyś wspominał 2- lat temu...z Bieszczad, no ale warto byłoby ją tam wykryć w miejscu występowania. Gdy tam byłem ostatnio to oprócz samych znaków "Uwaga niedźwiedzie", spotkałem także samego niedźwiedzia, a ponieważ w wysokiej trawie nie widać małych, to czułem się nieswojo tym bardziej, że byłem sam i nie było żadnego zasięgu... a nieobyty jestem z niedźwiedziami.... ;-)
Bieszczady to jednak rozrywka na całe życie. Powodzenia! Może sie uda zaaranżować jakieś terenowe spotkanie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”