Obrium cantharinum

elvis
Posty: 115
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 18:09
Lokalizacja: Mońki

Obrium cantharinum

Post autor: elvis »

Witam mam pytanie o Obrium cantharinum czy ktoś odławiał ten gatunek na Podlasiu(zdaje się że to kraina II Mazursko-Podlaska ), i nie chodzi mi tu o dzielnicę Puszczy Białowieskiej bo tam raczej nie ma za wielkiego problemu z tym gatunkiem.
Pozdrawiam i z góry dzięki za odp.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Dwa lata temu mój kolega na leśniczówce koło Łosic wyhodował dość dużo okazów tego gatunku z pnia osiki.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Odławiałem ten gatunek w miejscowości Mień k. Brańska. W niektórych latach pojawiał się dość licznie i najłatwiej było go odłowić na drzwiach stodoły :mrgreen:
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

T. Mokrzycki pisze:Witam
Odławiałem ten gatunek w miejscowości Mień k. Brańska. W niektórych latach pojawiał się dość licznie i najłatwiej było go odłowić na drzwiach stodoły :mrgreen:
pozdrawiam
To prawda. Także odławiałem ten gatunek w stodole, ale na Podkarpaciu. Podejrzewam, że chrząsze są wabione przez suche, np. opałowe drewno osikowe i najprawdopodobniej może się tam rozwijać. O. cantharinum preferuje suche drewno w korze, dlatego w zwartym lesie występuje głównie w koronach tam, gdzie sucho.

Jacek
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Sam się temu dziwiłem, ale u siebie na podwórku takze go odławiałem własnie tez m. in. na drzwiach, ale drwalki, a także w jej środku. Osika tam była i to sucha, także wszystko się zgadza. Mam róznież okazy z Hajnówki (20km od Białowieży), ale czy to jest już Podlasie czy jeszcze dzielnica PB, to sam nie wiem. Wiem, że granica właśnie gdzieś w tych okolicach przebiega...
pozdrawiam, rp
elvis
Posty: 115
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 18:09
Lokalizacja: Mońki

Post autor: elvis »

Moje okazy pochodzą z Moniek, zostały wyhodowane z suchych gałęzi osikowych, w liczbie około 50 osobników, ale także odławiałem je jak "zlatywały" się na porąbane drewno.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

O.cantharinum

Post autor: Wujek Adam [†] »

Ciekawe,
wszyscy mamy bardzo podobne obserwacje dotyczące tego gatunku.
W samej Białowieży w latach 1999 - 2003 Obrium cantharinum był masowy i dominujący w przydomowych składzikach drewna, głównie przy ul. Waszkiewicza. Późnymi popołudniami, a zwłaszcza podczas ciepłych czerwcowych i lipcowych zachodów słońca rioł się tam na nieokorowanych wałkach i szczapach osikowych w wielkich ilościach. Obserwowałem tam też liczne chrząszcze tego gatunku nalatujące na pionowe, drewniane powierzchnie - zwłascza drzwi - oświetlone zachodzącym słońcem.
Te obserwacje nie dotyczą terenu, którym zainteresowany jest Elvis, lecz jak widać nie są odosobnione.
PZDR!
Wujek Adam
elvis
Posty: 115
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 18:09
Lokalizacja: Mońki

Post autor: elvis »

Co fakt to fakt, tak jak pisze Wujek Adam nie o ten teren mi chodziło, może po prostu nikt go w ten części kraju nie odławiał i to będzie nowy gatunek dla Podlasia :lol:
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Elvis - nie zapominaj, że Łosice też leżą na Podlasiu :D .
elvis
Posty: 115
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 18:09
Lokalizacja: Mońki

Post autor: elvis »

Czy Łosice są na Podlasiu hmm... z tym nie był bym tak do końca przekonany, coś mnie się zdaje że geograficzną granicą Podlasia jest m. in. rzeka Bug :mrgreen:
Bogdan Klejzerowicz
Posty: 78
Rejestracja: wtorek, 3 maja 2005, 09:36
Lokalizacja: Ciechanowiec

Post autor: Bogdan Klejzerowicz »

W Ciechanowcu też widywano coś podobnego. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, zważywszy że z Ciechanowca jest nie daleko do Łosic a tym bardziej do Mnia i to też jest Podlasie :D
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Obrium cantharinum był masowy i dominujący w przydomowych składzikach drewna, głównie przy ul. Waszkiewicza
teraz się cos takiego u mnie robic zaczynba, coraz częściej widuję martwe niekompletne sztuki lub fragmenty. Wiem też, ze mam gdzieś deskę z nimi w środku :)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Oj Elvis, Elvis - zdaje mi się, że jak miałeś geografię to w tym czasie latałeś za kozami po lesie :D
Bug rozdziela Podlasie na Południowe i Północne.
elvis
Posty: 115
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 18:09
Lokalizacja: Mońki

Post autor: elvis »

Dispar faktycznie coś w tym jest że się biegało za kozami po lesie borealisy, angusticollisy, i jeszcze pare innych gatunków było bardzo kuszących... no i wybór był prosty.... :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”