18.07 – Ważki Puszczy Kampinoskiej

Ważki
Awatar użytkownika
Adam Tarkowski
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 28 lipca 2020, 15:35
UTM: DC87/FB07
Specjalność: Odonata
profil zainteresowan: makrofotografia_muzyka_czytanie
Lokalizacja: Pruszków/Lublin
Kontakt:

18.07 – Ważki Puszczy Kampinoskiej

Post autor: Adam Tarkowski »

KPN-iglica-mała-300x225.jpg
KPN-iglica-mała-300x225.jpg (29.81 KiB) Przejrzano 2675 razy
Najmniejsza ważka Polski mieszka tuż za rogatkami Warszawy, w pewnym pięknym miejscu Kampinoskiego Parku Narodowego. Wyruszymy na jej poszukiwania! Ale będziemy też obserwować i poznawać inne ciekawe gatunki, których w puszczy nie brakuje.

Kampinoski Park Narodowy stanowi bardzo cenną ostoję fauny niżu polskiego. Jednym z ciekawszych rzędów zwierząt w nim występujących są ważki, których zarówno granicach i obszarach przyległych do Parku możemy znaleźć ponad 50 gatunków (67,6% fauny kraju).

Ważki są zwierzętami głównie występującymi na terenie zawierającym dostęp do otwartej wody. Mimo, że w Kampinoskim Parku Narodowym obszary te stanowią jedynie ponad 0,2% powierzchni są one reprezentowane przez ciekawe siedliska.

Pierwszym punktem wycieczki będzie obszar przy torfowisku sfagnowym Długie Bagno stanowiącym jeden z najcenniejszych siedlisk ważek. Następnie sprawdzimy tereny przy Stawie Mokre Łąki zaliczanym do większych zbiorników wodnych w Puszczy Kampinoskiej. Ostatnim punktem całej wycieczki będą obszary Motylowych Łąk będące często terenami zalanymi przez wody i miejscem wielu gatunków owadów.

Możemy spodziewać się obecności ciekawych gatunków ważek. Począwszy od pospolitych niebieskich maluchów np. Łątka dzieweczka (Coenagrion puella) i Łątka wczesna (Coenagrion pulchellum), przez kolorowe olbrzymy typu Żagnica południowa (Aeshna affinis), a kończąc na rzadkich i cennych gatunkach m.in. Zalotka większa (Leucorrhinia pectoralis) na podstawie liczebności, której można oceniać stan siedlisk, czy Iglica mała (Nehalennia speciosa) będąca najmniejszą ważką Polski.

Naszym przewodnikiem będzie odonatolog Adam Tarkowski z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody UMCS. Będziemy szukać, oglądać, poznawać i podziwiać. Na Motylowych Łąkach przyjrzymy się również motylom, których o tej porze roku będzie dużo.

Dojazd własny. Dla niezmotoryzowanych połączenia komunikacją podmiejską, wszystkie szczegóły podamy w mailu organizacyjnym.
Prosimy o podanie w zgłoszeniu informacji, czy będzie potrzebne miejsce w aucie na przejazdy pomiędzy odwiedzanymi lokalizacjami w puszczy.

_________________________________________________

Co zabrać:
– kanapki i picie
– obuwie trekkingowe
– aparaty
– coś na komary i kleszcze

Co zapewniamy:
– opiekę pilota
– przewodnika odonatologa

Termin:
18 lipca 2021, niedziela. Start o godz. 10.30 w Palmirach. Zakończenie ok. 16.00
Wszystkie szczegóły prześlemy uczestnikom w mailu.

Koszt:
35,- zł dorośli / 20,- zł dzieci do lat 10
Pełną kwotę po potwierdzeniu rezerwacji prosimy wpłacić na konto Fundacji LAS.

Prosimy wypełnić FORMULARZ REZERWACJI
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ODONATA”