Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Orish »

Właśnie ukazała się kolejna praca z faunistyczną wisienką zaserwowaną przez (częściowo) zespół naszych Kolegów, którzy niedawno po wielu latach wykazali z kraju Lepturalia nigripes

Jacek Hilszczański, Krzysztof Łoś, Jan Tatur-Dytkowski, Paweł Górski, Radosław Plewa

Biebrzański Park Narodowy nowym stanowiskiem potwierdzającym występowanie bierki wierzbowej Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 (Coleoptera: Cerambycidae) w Polsce

To naprawdę interesujące znalezisko. Gratulacje! Ciekawi mnie czy ktoś w Polsce łapał ten gatunek osobiście w ciągu powiedzmy ostatnich 20 lat, jednak nie był pewien oznaczenia lub z różnych względów nie zdobył się na napisanie doniesienia.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

To pytanie chyba do mnie. Tak, niedawne znalezienie Ex.stierlini miało miejsce przed kilku laty w BbPN. Dwa lata temu okazy Ex.stierlini odkryłem w zbiorze jako nieoznaczone i dowiedziało się o tym fakcie kilka osób, co w praktyce oznacza, że dowiedziało się o tym więcej osób, bo taka informacja nie mogła nie roznieść się lotem błyskawicy ;-) Ciekawi mnie, czy autorzy tego doniesienia wiedzieli o tym i poszukiwania poprowadzili z powodu posiadania tej informacji pod kątem tego gatunku czy w ramach badań BbPN natrafiono na ten gatunek przypadkiem. Sądząc po dacie poszukiwań i miejscu (którego nie podano, ale mogę się domyslać, że poszukiwania poprowadzono wlaśnie tam, gdzie zlowiono okazy z przygotowanej mojej pracy. W tym wypadku znalezisko nie byłoby takim odkryciem, jak to wynikałoby z lektury tej pracy, o ile się dobrze domyslam, a wiele na to wskazuje. Ale to tylko moje domysły, mogło być przecież inaczej - dwa znaleziska nie skorelowane ze sobą.

Gratulacje składam Jackowi z Krzysztofem, którym udało się ten gatunek upolować. :okok:

Artykuł o tym odkryciu Ex.stierlini z mojej strony leży niegotowy z mapką (brak czasu na pisanie prac jest u mnie w czasach pandemii siłą wyższą. Prowadziłem poszukiwania tego gatunku w 2020 w miejscu jego znalezienia w celu potwierdzenia, niestety sprawa jest trudna i nie mialem tyle szczęścia - ale póki co, na razie.

Tak czy inaczej w odpowiedzi na Twoje pytanie (naprawdę nie wiedzialeś o Ex.stierlini, że tak pytasz o to?) odpowiadam - tak, był ostatnio łowiony i domniemywam, że to było przyczyną do poprowadzenia poszukiwań pod kątem tego gatunku i jego utrafienia. Z drugiej strony - badania prowadzone przez IBL są tak owocne (Lepturalia nigripes, M.thoracica), że nie ma się czemu dziwić, że przynoszą efekty, ktore mogą być rownoległe i niezależne od różnych "przecieków". Tak czy inaczej, i co najważniejsze - Ex.stierlini w Polsce JEST. Informacje się do siebie dodają i stan poznania Cerambycidae w Polsce jest coraz lepszy. Więcej informacji o tym gatunku pojawi się wkrotce z pewnoscią (!) z mojej ręki - obiecuję :ja wiem:

PS. Słyszałem o jeszcze dwóch znaleziskach sprzed paru laty, więc to pytanie nie musiało być tylko do mnie. Może jeszcze wyświetlą się inne infromacje. Z mojej strony na razie to wszystko.
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Orish »

Doszły mnie tylko słuchy, że ktoś ten gatunek w Polsce łapie, ale nie publikuje i zastanawiałem się czy to z uwagi na brak weny lub przeciągające się prace (chociaż to przecież tylko doniesienie, którego nie przygotowuje się latami...) czy jednak godną potępienia chęć zatajenia informacji i handlu/wymian gatunkiem tak długo jak to tylko możliwe, zamiast poinformować o fakcie polskich chrząszczarzy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Orish pisze:Doszły mnie tylko słuchy, że ktoś ten gatunek w Polsce łapie, ale nie publikuje
Plotki mają to do siebie ze są niedokładne i mogą być róznie interpretowane. Mnie doszły, że hodował, ale umarł (to akurat nie jest żart, rozmawiałem z tą osobą), a drugi przypadek... ta osoba pewnie to czyta :-) a trzecia osoba ktora wie o tej drugiej ma ubaw, gdy to czyta i takich osob jest chyba z 15 w Polsce, ktorzy "coś" wiedzą i wiedzą to dla siebie. Jesli ktoś uzna, że chce sie podzielić z kimś informacją to wtedy to zrobi. Jeśli nie - trudno.
Orish pisze: czy jednak godną potępienia chęć zatajenia informacji i handlu/wymian gatunkiem tak długo jak to tylko możliwe, zamiast poinformować o fakcie polskich chrząszczarzy.
Na ten temat mam całkowicie odmienne zdanie od Twojego.
Oczywiście może ktoś taki być, że sobie "łapie stierlini " ale co z tym robi to już jest jego sprawa. Uważam, że każdy ma prawo ze swoimi znaleziskami robić co chce (efektem swojej pracy), oczywiście pod warunkiem, że nie prowadzi badań za państwowe pieniądze. Wiemy o tym, że jest wiele osób w Polsce, które tylko czytają i potem pracują, łowią zbierają, hodują i nigdy nic nie napiszą. Mają do tego prawo. Każdy sobie coś sobie tam umyśli, zaplanuje, pojedzie i zapoluje. Ma coś, to jego sprawa.
Są wędkarze, którzy po złowieniu wypuszczają rybę, sprzedają rybę, zjadają rybę, podarowują komuś innemu, preparuję głowę, karmią nimi kota etc. Wolno im, tak mi się zawsze wydawało, Ojciec łowił i robił z nią co chciał, bo była jego. Jak uzbierasz grzybki w lesie to chyba są wlasnością znalzcy, chociaż i to ma się zmienić, niestety idzie gorsze.....

Podaj jakieś argumenty które uzasadnią Twoją opinię dlaczego to jest "godne potępienia", bo ja kompletnie nie mogę znaleźć jednego powodu, jest to dla mnie logicznie kompletnie nieczytelne.

A jeśli poruszyłeś kwestię handlu to z kolei staje się oczywiste, że jeśli ktoś sobie znajdzie niszę w rynku to chce zarobić jak najwięcej. Przykład ze stierlini wydaje się być tu dobry do hipotetycznej analizy - kto sobie go znajdzie i wyhoduje to może go na allegro ebay itd. przez jakiś czas "pojechać" mając monopol na ten gatunek. Inni mogą tylko kupić, samemu znaleźć albo gryźć swoje pazury z zazdrości. Ale, żeby potępiać za spryt, umiejętności terenowe i handlowe to nie.

Oczywiście zgadzam się co do tego, że jak się pisze, to się informacje dodają i inni mają pożytek, dlatego tym co piszą i dzielą się swoją widzą należą się zawsze słowa podziękowania i wdzięczność za tą ich ciężką pracę. Bo można nic nie pisać, nic nie robić tylko korzystać z wiedzy i doświadczenia pracy innych, nie dzieląc się z nikim. Ale cóż poradzić, jeśli ktoś nie ma potrzeby zaistnienia, ma niechęć do pisania, nie ma żadnej potrzeby. Każdy ma swoje życie i zarządza sobie nim wg swojego uznania. Nie wolno nikomu odbierać prawa do samostanowienia o sobie, o sposobie oddychania i narzucania mu jedynie politycznie i społecznie poprawnych zachowań, jak w przypadku obecnej pandemii. Chciałoby się krzyknąć „Precz z komunizmem”, ale to nie jest ten temat i w politykę nie wchodzimy :-) Forum jest apolityczne i każdy ma prawo mieć swoje poglądy czyli nosić maseczkę / nie nosić maseczki kupować/nie kupować pisać/nie pisać, łowić/nie łowić, fotografować/nie fotografować, mieć bloga/nie mieć bloga, być członkiem PTE/nie być członkiem PTE itd.
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Marek Miłkowski »

O etyce w entomologii już trochę pisano. Porównanie do wędkarza nie musi być właściwe ale rzeczywiście w niektórych okolicznościach może zrobić ze złowioną rybą co zechce. Tu też są zasady - zależnie od gatunku - nie łowi zbyt małych osobników, przestrzega terminów itp, zresztą siedliska wodne też podlegają ochronie. Więc ograniczenia są. E. stierlini można sobie zbierać swobodnie, a ograniczeniem są obszary chronione, gdzie potrzebne jest zezwolenie na badania. Może ten ktoś po prostu takich zezwoleń nie posiada, więc nie publikuje...
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Jedna uwaga.

Wędkarz amator łowiący legalnie ryby w Polsce i chcący pozostać w zgodzie z prawem nie może sprzedać ani nawet podarować złowionej ryby. Nie wiem jak się ma to do produktów z ryb. Ale świeże tylko do użytku własnego.
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Marek Miłkowski »

Ale w niektórych okolicznościach chyba może zrobić z rybą co zechce. A jeśli łowi w swoim stawie albo zaprosi kolegę na taki połów? Zrobiło nam się forum wędkarskie :D
Łukasz Solecki
Posty: 178
Rejestracja: sobota, 9 lipca 2011, 20:26
Lokalizacja: Kraków / Dębica

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Łukasz Solecki »

Jurek wędkarz może podarować co złowił. Nie może podarować w obrębie łowiska ale jak zaniesie do domu, to już może. Sprzedaż jest jednak zakazana.
Marek bo ludzie różne pasje mają :rotfl:
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Marek Hołowiński »

Jakby to połączyć, to może by tak spróbować T stierlini na wędkę :laugh:
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Marek Hołowiński »

A wracając do tematu - Gratulacje autorom. :brawo:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Miłkowski pisze: Może ten ktoś po prostu takich zezwoleń nie posiada, więc nie publikuje...
Napisaleś tak, jakby była dyskusja "o kimś" a nie o tym, "czy ktoś taki jest". Cały czas jednak rozmawiamy o tym, że chodzą słuchy, że ktoś coś - nie wiadomo gdzie i nie wiadomo kto a nawet nie wiadomo czy ogóle istnieje taki ktoś.

Zakładanie przez Ciebie potrzeby posiadania zezwoleń w Polsce w aspekcie łowienia Ex.stierlini jest nielogiczne. Zarośla wierzbowe w Polsce i siedliska na których one wystepują są w Polsce niechronione. Procent obszaru biotopów dobrych dla Ex.stierlini ktore mogą być pod jakąs ochroną to jest tak znikomy ułamek procenta, że przypisywanie tego jako możliwej przyczyny jest wysoce nieuprawnione i jest naciąganiem rzeczywistoscie w stronę legitimizowania entomologii. Orish poszedł w stronę co kto powinien i dlaczego powinno się napiętnować i potępiać pewne postawy (np. zatrzymywanie przy sobie swoich wyników własnych badań) a Ty idziesz w stronę posiadania zezwoleń praktycznie na cokolwiek.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wracając do pracy. Napisano:
W trakcie badań dotyczących skutków pożaru na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego (BbPN) pozyskano zamarłe gałązki wierzby Salix sp. zasiedlone przez bierkę wierzbową
Musi to oznaczać, że badania prowadzono w obszarze pożarzyska.
Celowo nie podano szczegółowej charakterystyki stanowiska, ze względu na osobliwość taksonu, bezpośrednio rzutującą na jego wartość wśród handlarzy.
Tak rzeczywiśćie, w pracy nie podano kompletnie nic o tym, w jakich warunkach wykryto gatunek. Być możę do tego odniośsł sie Orish, ze ukrywanie wyników badań jest naganne?...
czy jednak godną potępienia chęć zatajenia informacji i handlu/wymian gatunkiem tak długo jak to tylko możliwe, zamiast poinformować o fakcie polskich chrząszczarzy.
Biebrza jest tak ogromnym terenem, że wydawałoby się, że podanie charakterystyki siedliska nie dawałoby możliwości identyfikacji jego położenia, wszak tego są tam całe hektary (dziesiątki kilometrów). Chyba że to siedlisko jest tak wysoce specyficzne, że po jego opisie właśnie dałoby się ustalić, co to jest za miejsce i jakie to jest siedlisko. To co napisałem jest logiczne?
Dlaczego nie podano żadnych informacji o trofice siedliska, w której znaleziono ten gatunek (bagno, piaski, sosny, dęby, trzciny etc... wierzby rosną w mozaice siedlisk i odkrycie takich związków byłoby dla wszystkich chętnych poszukiwaczy gatunku w całej Polsce bardzo cenną ingfromacja. Niestety została ona ukryta i wypada mi w tym miejscu z tego powodu wyrazić żal. Szkoda, że nadal, pomimo tego artykułu, nic nowego na temat wymagań troficznych i charakterystyki siedliska, opadanego matariału - nic nowego nie wiadomo. Autorzy mieli jednak jakieś swoje powody do ukrycia tych informacji i pozostaje tylko to przyjąć do wiadomości. Szkoda, ale chcialbym wierzyć i przyjmuję, że tak należało postąpić.

Jest dalej taki fragment w pracy:
Biorąc jednak pod uwagę charakter środowiska zasiedlanego
przez E. stierlini w BbPN, oraz współczesne stwierdzenia w Kazachstanie i Mongolii,
należy przypuszczać, że gatunek ten preferuje środowiska odpowiednie dla swoich
roślin żywicielskich, czyli gatunków wierzb związanych z obszarami o klimacie
umiarkowanym (np. Salix caprea L.). Optymalne w tym przypadku są zarośla z dużym
udziałem wierzb, rosnące np. na terenach nadrzecznych lub bagiennych, o otwartym
charakterze, nasłonecznione, a zarazem z wysokim stopniem uwilgotnienia.
Orish, teraz zaczynam dostrzegać inny sens Twojego wpisu. Łowiliscie ten gatunek, zdobywając bardzo cenne informacje o jego siedliskach. Teraz Lechu chciałbyś też przeczytać o tym co się dalej udało ustalić w kwestii preferencji siedlisk u tego gatunku a tu niestety, za wiele się nie dowiedziałeś z pracy. Pozostaje tylko nadstawiac ucho, dzwonić, pytać i wyciągać informacje prywatnie. Taka metodyka w Polsce wydaje się być najlepszą, jej stosowanie przynosi wiele korzysci a nasze środowisko jest tak skonstruowane, że jedni zbierająi odkrywają a inni oczekują od nich informacji, instrukcji, namiarów. No i tu jest jedna z przyczyn, że niestety, z każdej perspektywy dla każdego wygląda ten problem inaczej.
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Marek Miłkowski »

Napisałem, że E. stierlini można zbierać swobodnie (poza obszarami chronionymi). Ale masz rację, rzeczywiście uważam, że na badania w parkach narodowych i rezerwatach trzeba mieć zezwolenie. Mimo wszystko znalazłbym w tym furtkę "za zasługi" - dla wąskiego grona osób o wieloletnim stażu entomologicznym i z pokaźnym dorobkiem. Żeby było jasno: nie jestem taką osobą, więc dla mnie konieczne jest zezwolenie i z takowych w razie potrzeby korzystam :D
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

No ale to jest cały czas nielogiczne, aby do badań zarośli wierzbowych, ktore porastają całą Polskę uruchamiać jakieś procedury ochronne. To są dwie przestrzenie bez związku. Ilość wierzb bedących pod ochroną jest ułamkiem z pomijalną wartoscią pod wzgl obszarów ogolnie dostepnych czy prywatnych/. Sytuację przedstawiaszw taki sposób, że za chwilę ktoś może spytac się entomologa, czy jak wyjeżdza w teren to 'czy ma pozwolenie" na poruszenie się po obsszarach leśnych, bo może przypadkiem jeżdząc znaleźć się na jakims obszarze chronionym. Poruszanie aspektu pozwoleń jest kosmiczne. Pisałeś:
E. stierlini można sobie zbierać swobodnie, a ograniczeniem są obszary chronione, gdzie potrzebne jest zezwolenie na badania. Może ten ktoś po prostu takich zezwoleń nie posiada, więc nie publikuje...
To dotyczy praktycznie całej entomologii i naszego życia a Ty Marku to przypiąłeś do Ex.stierlini, że prawdopodobnie "ktoś" nie publikuje, bo nie ma pozwoleń ... :-)
na szczęscie są telefony i udało nam się doporozumieć i właściwie dalej tego nie ma co ciągnąć. Z mojej strony - nie ma co pisac o pozwoleniach na entomologię, na chodzenie po krzakach i doszukiwać się możliwości, że na to jest potrzebne jakieś zezwolenie. Jesli hipotetyczny "ktoś" nie ma ochoty na pisanie, o czym pisałem wcześniej, to nie pisze i braki pozwoleń bedą jednym z ostatnich możliwych powodów braku takich prac.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rzeczywiscie, jak się zbierze więcej informacji i wie się coś o czym oficjalnie się nie pisze to sytuacja wygląda całkiem inaczej niż w pracy. Nie będę pisał, co się nie zgadza i tak wszyscy wiedzą co się dzieje, jak to się dzieje, dlaczego tak się dzieje, jak to powinno wyglądać i dlaczego tak a nie tak. Marku, rzecczywiscie masz rację z tymi pozwoleniami, ale tylko w kontekscie badań i publikowania w oparciu o tereny chronione, tu Park Narodowy. Ogolnie takich utrudnien w Polsce nie ma, ale w przypadku stierlini i Biebrzy to ma fundamentalne znaczenie dla zrozumienia tego, co tu się dzieje w tym temacie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Hołowiński pisze:Jakby to połączyć, to może by tak spróbować T stierlini na wędkę :laugh:
Raczej "na wędce". Dobry pomysł. Wystarczy zacząc robić wędki z wierzbowych kijków i łowić Ex.stierlini na wędce. :laugh:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Wujek Adam [†] »

Orish pisze:(...) Ciekawi mnie czy ktoś w Polsce łapał ten gatunek osobiście w ciągu powiedzmy ostatnich 20 lat (...)
Exocentrus stierlini można chyba uznać za najzabawniejszy krajowy gatunek wśród kózkowatych.
Dlaczego?
Dlatego, że obrósł dziwacznymi, rozbudowanymi mitami, którym towarzyszą szeptane w największej tajemnicy plotki, skutkiem czego wokół niego utworzyła się swoista, specyficzna >forest legend<.
Każdy krajowy szanujący się miłośnik kózkowatych osobiście zna przecież kogoś, kto słyszał o kimś, kto podobno rozmawiał z kimś, kto dowiedział się od kogoś, kto wie z pewnych źródeł od osoby, która pozostaje w zażyłości z kimś, kto ponoć gdzieś kiedyś spotkał ten gatunek! :mrgreen:

Przerywając ten zaklęty krąg i zaspokajając ciekawość Orish'a niniejszym publicznie wyznaję, że osobiście w tym roku wyhodowałem Exocentrus stierlini :!: :tak: :wine:

... i uprzedzając ewentualne pytania, w odpowiedzi zacytuję stosowny fragment wspomnianej w tym wątku publikacji: "(...) Celowo nie podano szczegółowej charakterystyki stanowiska, ze względu na osobliwość taksonu, bezpośrednio rzutującą na jego wartość wśród handlarzy. (...)".

:hi:
Załączniki
Północno-wschodnia Polska, imago: wiosna 2021, leg., ex cult. (Salix sp.), det. A. Woźniak.
Północno-wschodnia Polska, imago: wiosna 2021, leg., ex cult. (Salix sp.), det. A. Woźniak.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (160.54 KiB)
Inny Wujek
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 18 maja 2021, 11:53

Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Inny Wujek »

Po ile stierliniak?

Wujek Adam pisze:
Orish pisze: "(...) Celowo nie podano szczegółowej charakterystyki stanowiska, ze względu na osobliwość taksonu, bezpośrednio rzutującą na jego wartość wśród handlarzy. (...)".

:hi:
Wszyscy zainteresowani wiedzą, gdzie jest to stanowisko, a nawet znają datę pozyskania materiału do hodowli. Co do "wartości wśród handlarzy" chodziło o jednego konkretnego handlarza, którego aukcje pokazano poniżej.
Załączniki
Resized_20210509_083046_1_.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (293.92 KiB)
Resized_20210509_083241_1_.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (266.96 KiB)
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Tomasz Jaworski »

Jako osobę zainteresowaną badaniami entomologicznymi na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego nurtują mnie dwa pytania. Po pierwsze, czy dobrze wnioskuję, że okaz E. stierlini zaprezentowany przez Wujka Adama został zebrany również na terenie wspomnianego obszaru chronionego? Po drugie, dlaczego zniknął post Innego Wujka, który widniał w tym wątku przez kilka godzin? Pierwsze pytanie kieruję do Wujka Adama i Innego Wujka, natomiast drugie do administracji forum.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Wujek Adam [†] »

Najpierw musimy doprecyzować jaki, przez kogo i gdzie wspomniany "obszar chroniony" masz na myśli Tomku?

... choć w sumie nie musimy.
Exocentrus stierlini ma niejedno stanowisko w szeroko rozumianej biebrzańskiej dolinie i nie trzeba go zbierać w żadnym obszarze chronionym.
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Tomasz Jaworski »

W takim razie wszystko jasne, wygląda na to, że ta rzadka kózka ma więcej stanowisk niż tylko Biebrzański PN. Zmylił mnie Twój post z innego forum entomologicznego, w którym prezentujesz inny rzadki gatunek kózki (Aegomorphus obscurior) złowiony przez ciebie właśnie na tym terenie: http://www.entomologiitaliani.net/publi ... 52#p369152
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Wujek Adam [†] »

Faktycznie, przed laty po tym terenie osobiście oprowadzał nas Jacek Hilszczański. Pozyskaliśmy wtedy co nieco materiału z larwami kózek. O ile mnie pamięć nie myli byli z nami jeszcze Paweł Górski i Marek Wełnicki. Pamiętam, że pierwszy z wymienionych, ku zazdrości pozostałych, jako pierwszy wyhodował A. woitylai (taka obowiązywała wtedy nazwa tego taksonu).

Eh, te wspomnienia... 8)
Teraz pracujemy na następne związane z kolejnym ciekawym gatunkiem! :hi:
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: admin »

Tomasz Jaworski pisze:... dlaczego zniknął post Innego Wujka, który widniał w tym wątku przez kilka godzin?
Post został zgłoszony jako naruszający standardy Forum (anonim, nowe konto, personalna wycieczka), zacytuję:

"...to nic innego jak klasyczny, personalny stalking i hejting. Ponadto post zawiera uwagi i odwołania natury osobistej.."

Po krótkiej naradzie zdecydowałem jednak nie usuwać tego postu z tego wątku. Nie widzę naruszenia Regulaminu.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tomasz Jaworski pisze:W takim razie wszystko jasne, wygląda na to, że ta rzadka kózka ma więcej stanowisk niż tylko Biebrzański PN.
Wcale nie jest wszystko jasne i z niczego jasno nie wynika, że ma więcej stanowisk, poza tym, że literatura wskazuje w sposób oczywisty, że gatunek jest rozsiedlony w całej Polsce (i zawsze tak było). Chociaż nie wiadomo, skąd pochodzi osobnik ze zdjęcia, teza, że występuje poza obszarem jest tak samo dobra jak każda inna. Z całą pewnością można powiedzieć, że miejsce wystepowania tej kózki w BbPN zostało "zwiórowane" (byłem, widzałem), chociaż nie zostało podane do publicznej wiadomości, to jakimś cudem "tabuny oszalałych kózkarzy wycięły wierzby w BbPN". (cytuję innego Kolegę). A mówiłem, że tak będzie... już dwa lata temu...
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Wujek Adam [†] »

Inny Wujek pisze:Po ile stierliniak?
(...)
I to jest bardzo ciekawe - choć nieco frywolnie, a nawet lekceważąco - zadane pytanie :!:

A ile byś za niego dał? (Zakładając, że zbierasz kózki).
Ile byś zapłacił 10 lat temu, gdy był to naprawdę legendarny, upragniony przez wszystkich kózkarzy gatunek?
Ile/co są/będą wstanie dać inni, którzy z różnych względów nie mogą liczyć na osobiste pozyskanie tego gatunku w terenie, a od lat marzą, by mieć tego maleńkiego chrząszczyka w zbiorze?

Czy "stierliniak" jest wart Ropalopus boreki?
A może parki Purpuricenus comenius?
A może da się tu zrobić handel wymienny innego rodzaju, np. wymieniając okazy za istotne informacje dotyczące innego ciekawego gatunku?

Owady nie mają ustalonej >wartości rynkowej<.
Kosztują tyle... ile ktoś jest w stanie za nie zapłacić.
Jeżeli interesuje cię cena "stierliniaka", obserwuj internet. I nie tylko jeden portal i jednego sprzedawcę. Może z czasem ten gatunek pojawi się tu lub tam? Ile będzie kosztował??? Jeżeli szybciutko się sprzeda, to znaczy, że sprzedawca zażyczył sobie zbyt niską cenę. A jeżeli oferta nie znajdzie nabywcy, będzie to znakiem, że ktoś chce zbyt wiele. 8)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Wujek Adam [†] »

Inny Wujek pisze:(...)
Wszyscy zainteresowani wiedzą, gdzie jest to stanowisko, a nawet znają datę pozyskania materiału do hodowli. Co do "wartości wśród handlarzy" chodziło o jednego konkretnego handlarza, którego aukcje pokazano poniżej.
Chyba nie masz uprawnień do zabierania głosu w imieniu "wszystkich zainteresowanych".
I wątpię czy masz upoważnienie od autorów pracy o Exocentrus stierlini dotyczące publicznej interpretacji ich zamysłów w kwestii >utajnienia< w publikacji stanowiska tego gatunku.
Jedyne co masz, to nick podobny do mojego.
Ale to trochę za mało, by liczyć na dalszą konwersację ze mną.
:hi:
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: admin »

Inny Wujek pisze:
Wujek Adam pisze: Co do "wartości wśród handlarzy" chodziło o jednego konkretnego handlarza, którego aukcje pokazano poniżej.
I wątpię czy masz upoważnienie od autorów pracy o Exocentrus stierlini dotyczące publicznej interpretacji ich zamysłów w kwestii >utajnienia< w publikacji stanowiska tego gatunku.
Jeśli Inny Wujek

1. zna zamysł autorów pracy (bo przecież autorów ta praca ma wielu), a zna, bo tak napisał, to albo należy do grona współautorów albo wie to bezpośrednio od ktoregoś ze współautorów i być może właśnie taki właśnie był zamysł autorów tej pracy.

2. Jeśli jest inaczej, to zdanie "chodziło o jednego konkretnego handlarza, którego aukcje pokazano poniżej." jest wkrętem, tak skonstruowanym, aby zdeprecjonować Wujka Adama. Tak czy inaczej - ciekawe :okok:
Jeśli pomyliłem się w logicznym mysleniu proszę, niech mnie ktoś poprawi.

Już sam pomysł nicku o nazwie Inny Wujek jest w moim odczuciu zagrywką obliczoną na ośmieszenie loginu Wujek... Ciekawe jeszcze, nad tym się zastanawiam, ile osób pracowało nad tym postem, czy to jest jedna osoba czy grupa osób i ile osób straciłoby dostep do Forum, gdyby ten adres IP zbanować...

Jeśli osoba ukrywająca się za loginem Inny Wujek miałaby odwagę to by się podpisała, ale w przypadku grupy osób to jest rzeczywiscie niemozliwe. W mojej ocenie prywatna wojenka z Adamem przeniosła się właśnie na Forum. A już raz z tego Forum dyskusja z Adamem znalazła swój finał w Sądzie i ciągnie się pewnie po dziś dzień. I tu mam poważne obawy, czy nie będzie kontynuacji.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tomasz Jaworski pisze:Jako osobę zainteresowaną badaniami entomologicznymi na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego nurtują mnie dwa pytania. Po pierwsze, czy dobrze wnioskuję, że okaz E. stierlini zaprezentowany przez Wujka Adama został zebrany również na terenie wspomnianego obszaru chronionego?
Chyba nie zdradzę żadnej tajemnicy a warto uzupełnić, że poza zainteresowaniami badaniami BbPN wspólpracujesz blisko z osobą, z którym Wujek Adam toczy(-ł?) sądowe batalie od wielu lat.
Zainteresowanie drugą częścią pytania „dlaczego zniknął post” nie wynika chyba z zainteresowania badaniami BbPN? W tym poście o Biebrzy jest tyle: ”Jaka jest cena stierliniaka”, "miejsce połowu", "data połowu".

„Wszyscy zainteresowani wiedzą, gdzie jest to stanowisko, a nawet znają datę pozyskania materiału do hodowli.”

Wręcz przeciwnie – "wszyscy zainteresowani" nie wiedzą (kto nie wie ręka do góry), bo stanowisko zostało utajnione a raczej zafiksowane tak, by nikt z czytających pracę o Ex.stierlini nie domyślił się gdzie ono rzeczywiscie leży. Taki był zamysł autorów. Nie jest więc prawdą, że „wszyscy wiedzą”, ale informacja o tym stanowisku powoli się wysącza i niedługo rzeczywiscie chyba wszyscy będą wiedzieć, gdzie należy nad Biebrzą szukać… kózkarzy.

Data pozyskania materiału do hodowli została podana w pracy - 20.11.2020.
Z pracy wynika również, że autorom nie udało się oznaczyć gatunku wierzby, z której pozyskano materiał. Czy rzeczywiście oznaczenie gatunku wierzby jest tak trudne, że niemożliwe dla osób zawodowo zajmujących się badaniami? Tam jest przecież tylko kilka gatunków wierzb (mógłbym je wszystkie wymienić, ale pokażę tylko jedną, bo to najrzadsza ze wszystkich gatunków wierzb wystepujacych w BbPN - ciekawostka, TAM występująca).
Stojąca przy drodze iwa (Salix caprea), taka z prawej strony, została już ogołocona niemal doszczętnie z gałęzi do wysokości 5 metrów. Zanim uschnie z braku liści, prędzej zostanie ścięta, bo przenież tam jeszcze są gałęzie w koronie!... Nie podano gatunku rośliny żywicielskiej, miejsca, ilości uzyskanych exx., dat prowadzonych poszukiwań (bo chyba na odkryciu nie poprzestano, bo niby dlaczego temu gatunkowi miano by "odpuscić"... Tak się domyślam, bo pięciu autorów z jednym okazem w pracy to też trochę dla mnie dziwne. Może chodziło o brak pozwolenia na prowadzenie badań w BbPN, bo to chyba nie tylko Wujek jeden z drugim nie posiadają zezwoleń.

Ech, szkoda gadać.... z pewnością sprawa ciekawa, gatunek nieobojętny, praca napisana wyjątkowo ciekawie a teraz jeszcze mamy nowych Forumowiczów, którzy mają coś do powiedzenia akurat w tym temacie. No to słuchamy. Strzelajcie w Adama :gun: na koniec go może powieście na kiju od szczotki, obedrzyjcie ze skóry, ku przestrodze, jak i gdzie nie należy zbierać kózek i nie handlować na ebay (nie sprzedawać ale czy kupować?). Na koniec jakieś nagrody dla łowców trofeów, medale, odznaczenia i wpisy do ksiąg.
Forum Entomologiczne... psia mać... Jakieś lewe Wujki, Ciocie i inne historie. Jest już nawet nowe określenie na nas - kózkarzy w obiegu - kozojebcy. Od tego roku, niestety - używane przez specjalistów z innych grup owadów. Mają ubaw. Coś w tym niestety jest. Jest śmiesznie. :laugh:
:hi:
Załączniki
Salix myrtilloides kwiaty zenskie2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (276.68 KiB)
wierzba borówkolistna - krzewy o wysokości około 50cm - Biebrzański PN<br /><br />UWAGA: to nie jest roślina żywicielska Ex.stierlini :-)
wierzba borówkolistna - krzewy o wysokości około 50cm - Biebrzański PN

UWAGA: to nie jest roślina żywicielska Ex.stierlini :-)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (390.89 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Orish pisze:Ciekawi mnie czy ktoś w Polsce łapał ten gatunek osobiście w ciągu powiedzmy ostatnich 20 lat, jednak nie był pewien oznaczenia lub z różnych względów nie zdobył się na napisanie doniesienia.
Jacek Kurzawa pisze:PS. Słyszałem o jeszcze dwóch znaleziskach  sprzed paru laty, więc to pytanie nie musiało być tylko do mnie. Może jeszcze wyświetlą się inne informacje. Z mojej strony na razie to wszystko.
I właśnie ukazała się praca (19.05.2021) "Szafraniec i in. 2021. Materiały do poznania rozmieszczenia kózkowatych (Coleoptera: Cerambycidae) Beskidu Zachodniego – gatunki nowe i rzadkie" w ktorej to znalezisko z 2005 roku zostało opublikowane.
Szafraniec et al. 2021. Materiały do poznania rozmieszczenia kózkowatych (Coleoptera: Cerambycidae) Beskidu Zachodniego – gatunki nowe i rzadkie pisze:Exocentrus stierlini GANGLBAUER, 1883
– DA72 Czchów nad Dunajcem, IV 2005, 1 ex., ex cult. z tyczki Salix caprea L., zebranej 25 III 2005, leg., cult. et coll. JM.
Podana została właśnie roślina żywicielska dla tego gatunku w Polsce :brawo: :okok:

PS. Ciekawe czy Ciocia Ewa już w 2007 roku słyszała o tym znalezisku z 2005? :mysl: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=31057#p31057
Bo ja tak, a własciwie słyszałem o tym pierwszym znalezisku, też z 2005, ale z całkiem innej miejscówki, jeszcze kiedy chrząszcze chodziły po gałązkach 8)
Załączniki
Szafraniec 2021 Ex.stierlini Jakub Michalcewicz.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.2 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze:Komentarz: Północno-wschodnia Polska, imago: wiosna 2021, leg., ex cult. (Salix sp.), det. A. Woźniak.
:hi:
Na FB podaleś datę pobrania materiału do hodowli. Byłem ciekaw, ile trzeba czekać na imagines. Jednak ta data .... no przyznam, że zaimponowaleś mi Adam, swoją skutecznością. Ciebie już nikt nie przebije z wykrywalnością rzadkich gatunków. :brawo:
Pogratulowałem Ci na FB https://www.facebook.com/groups/1768264 ... 142037796/ to i tutaj również powtórzę:
19 kwietnia 2021 ukazała się praca o Ex.stierlini i jak podajesz - jeszcze tego samego dnia pozyskaleś materiał z larwą Ex.stierlini, w "NE Poland". Jesteś wytrawnym tropicielem (najlepszym!), co dowiodleś w kilka godzin wykrywając kolejne stanowisko w Polsce! tego niezwykle rzadkiego gatunku (a także w Europie). Gratulacje!
Zatkało mnie, że to jest możliwe. Ty tego dokonałeś. ZadziaLałeś natychmiast i w trybie ekspresowym wykryłeś samodzielnie gatunek w terenie, pomimo że w pracy nie podano gatunku wierzby ani lokalizacji. Jeszcze raz gratuluję.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Wujek Adam [†] »

Już to prostowałem na fejsie, podprostuję i tutaj:
Zbieżność dat jest przypadkowa. Nie miałem świadomości, że właśnie tego dnia, który wybrałem na nadbiebrzańską przechadzkę, ukaże się praca o E. stierlini, o której zresztą dowiedziałem się z niniejszego wątku. A wcześniej nie rozmawiałem z którymkolwiek autorów tej publikacji a props ich doświadczeń z tym gatunkiem.

Tak czy owak dziękuję Jacku za gratulacje. :birra:

W temacie tegorocznego pozyskania okazów E. stierlini brawa nie należą się tylko mnie.
To jednak zupełnie inna historia, na którą - ze względu na uszanowanie woli zainteresowanych - spuśćmy kurtynę milczenia. ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Teraz mam pelną jasność. To jest wyjątkowy przypadek, dlatego podsumuję. Mając jedynie informację o tym, że "Ex.stierlini jest nad Biebrzą", ale nie wiedząc nic wiecej (Biebrza i tyle), nie wiedząc nic o pracy i o informacjach od autorów pracy - pojechałeś nad Biebrzę w celu poszukiwania Ex.stierlini - jednego z najrzadszych gatunków kózek w palearktyce. I znalazleś! Po powrocie dowiedziałeś się o tym, że akurat ukazała się praca o tym gatunku.

Nie znam tak mocnego przypadku znalezienia rzadkiego gatunku kózki w polskiej historii badań Cerambycidae. Otarłem się o coś takiego w przypadku X.ibex, gdzie powiedziałem "jadę dzisiaj odkryć X.ibex w Spale" - pojechalem i znalazłem. Ale ten gatunek miał juz wtedy kilka znanych stanowisk, aczkolwiek nie wiedziano o nim zbyt wiele, to były wszystko przypadkowe znaleziska i wątłe przesłanki. Ale takiej sytuacji, aby znaleźć gatunek po 100 latach na zasadzie - jadę, poszukam ... Brawo!
Udało Ci się dokonać rzeczy wielkiej i oczywiscie masz swoją wielką satysfakcję z tego, co udało Ci się zrobić. Piekna historia do opowiesci przy rozmaitych spotkaniach. Gdyby ktoś miał wątpliwości do tego, czy ja tego przypadkiem nie piszę, aby odkryć jakieś drugie dno i czy tu jest jakieś inne ukryte znaczenie od razu dopowiem - uważam, że Adamowi udało się dokonać równolegle odkrycia w pięknym stylu.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Wujek Adam [†] »

Chyba troszkę przesadzasz Jacku z rangą tego (mojego) odkrycia.

E. stierlini szukałem niejednokrotnie. Robiłem to już wiele lat temu np. w podkrakowskim Godowie, w Ciechocinku, a także na terenie Warszawy i w jej nadwiślańskim sąsiedztwie, niestety jak dotąd bez efektu. Szeroko rozumiana >Biebrza< była jednym z celów z listy historycznych/legendarnych/domniemanych/prawdopodobnych stanowisk tego gatunku.
Wypada też wspomnieć o roli innych krajowych fanów kózkowatych w moich zamysłach i poczynaniach. Tak jak już pisałem: przez ostatnie lata nie rozmawiałem na temat E. stierlini z żadnym z autorów wspomnianej na początku tego wątku publikacji. Ale nie od dziś konsultowałem temat z innymi koleoperologami, w tym także z Tobą, na przestrzeni lat snując domysły czy i gdzie ten gatunek może w Polsce występować?
Tak czy owak, po licznych dywagacjach, przemyśleniach, spostrzeżeniach & przypuszczeniach, finalnie 19 kwietnia br. w dolinę Biebrzy wybrałem się w towarzystwie mojej życiowej partnerki Izy i razem wyszukaliśmy sobie miejsce, oraz właściwe patyczki, z których niepojedynczo wygryzł się Exocentrus stierlini.
I raz jeszcze tu wspomnę, że w tym roku nie tylko ja pozyskałem ten gatunek :gun:
Lista szczęśliwców jest dłuższa, choć jakoś nikt się nie kwapi, by się na nią publicznie - np. na tym forum, w tym wątku - wpisać i zbierać zasłużone laury. ;)

Ten sezon kozkowy - pomimo, że w zasadzie jest w toku - już uważam za bardzo udany!
Poza bierką wierzbową udało mi się namierzyć całkiem sporo interesujących krajowych gatunków Cerambycidae, niektóre na nowych stanowiskach, w tym np. kilka dni temu Pedostrangalia revestita jako nowy gatunek dla Świętokrzyskiego. :wine: To już jednak temat na inny wątek...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ex.stierlini z Biebrzańskiego Parku Narodowego z mojej kolekcji (ex.l., ex.cult, coll.JK).
Załączniki
Exocentrus stierlini.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (355.05 KiB)
stierlini.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (243.92 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Wujek Adam [†] »

Brawo Jacku! :brawo:

Może za naszym przykładem ujawnią się wreszcie i inni, którzy mieli/mają do czynienia z tym gatunkiem?
Może nawet ci, którzy jeszcze nie wiedzą, poznają tu osobę która jako pierwsza spotkała E.stierlini nad Biebrzą kilka lat temu?

A może lepiej pozostańmy w krainie absurdu udając że wszystko jest w porządku, i że jedyne krajowe znane od powiedzmy 10 lat okazy Exocentrus stierlini to te wspomniane w dwóch pracach + moje i Jacka? :D
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze:A może lepiej pozostańmy w krainie absurdu udając że wszystko jest w porządku, i że jedyne krajowe znane od powiedzmy 10 lat okazy Exocentrus stierlini to te wspomniane w dwóch pracach + moje i Jacka?  :D
Takie są jak widać fakty :-) Wszystko jest w porządku.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Taki news - otwór wylotowy dla przyszłego imagines Exocentrus stierlini już jest przygotowany.
Aby to zobaczyć musiałem oderwać korę, która w miejscu przyszłego otworu wylotowego nieco pęka.

Nie słyszałem dotąd o hodowli tego gatunku, a wygląda na to, że zostanie ona uwieńczona sukcesem. Tych sukcesów już parę było, bo najpierw sukcesem było znalezienie, później parzenie osobników i uzyskanie jaj.

A tak BTW i przede wszystkim - prawda, że szybko to idzie...? 8) :mysl:
Załączniki
stierlini ex ovo _23.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (313.11 KiB)
stierlini ex ovo _16.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (334.69 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Wujek Adam [†] »

Brawo Jacku! :brawo:
I co zamierzasz teraz zrobić?
Będziesz przechładzał/hibernował ten materiał, czy zaryzykujesz trzymanie go w cieple?

Rzecz jasna i ja pokusiłem się o >rozpłodek< tego gatunku. ;)
Moje wierzbowe patyczki są jednak zdeponowane w warunkach zbliżonych do naturalnych. Na razie do nich nie zaglądam - choć rzecz jasna kusi mnie aby pogrzebać w drewnie - a pierwszy podgląd planuję na wczesną wiosnę.
Ty dowiesz się pierwszy "co w trawie piszczy".
No i masz szansę na wykonanie ciekawych fotek postaci przedimaginalnych! :okok:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze:Brawo Jacku! :brawo:
I co zamierzasz teraz zrobić?
Będziesz przechładzał/hibernował ten materiał, czy zaryzykujesz trzymanie go w cieple?
:okok:
Będę siedział wygodnie w fotelu i spoglądał od czasu do czasu w prawo, czy coś nie chodzi w hodowlarce :-)
Zaryzykuję oczywiście, od dawna hoduję materiał w domu i mam dobre odczucia w związku z brakiem zimowania larw. Wydaje mi się, że w niektórych gatunków może to mieć znaczenie, szczególnie o bardziej skomplikowanych związkach troficznych lub u takich, u których nastąpiło już jedno zimowanie. To wymagałoby zebrania i opracowania tej problematyki.
Jedyne czego tu można się było bać już jest poza mną. Teraz wystarczy nie przekombinować. No i oczywiście podstawa dla mnie w tym momencie to prowadzenie obserwacji, notatek, zdjęć, może jakiś mały eksperyment... Cała ta hodowla ex ovo to jeden WIELKI EKSPERYMENT, obarczony wielkim szczęściem na wejściu w niego i wielkim ryzykiem i stratami w materiale podczas prowadzenia hodowli.

Podczas próby skojarzenia samców z samica poniosłem straty, można powiedzieć dotkliwe - straty czułków, nóg, okrywy włosków Było duże ryzyko straty okazu (po jednym dniu od śmierci okaz może zostać rozłożony na części pierwsze przez roztocza, co jest w tym wypadku bardzo prawdopodobne; próba złożenia okazu w tym wypadku okazałby się po prostu niemożliwa do wykonania). Ryzyko było, straty poniosłem... a jakże!
Ale wygląda na to, że te straty przerodzą się w sukces. To kwestia decyzji czy się chce "mieć", czy można pozwolić sobie psychicznie na ryzyko poniesienia takiej straty. Wybrałem tą drugą opcję - bez żalu. Owady, rzecz nabyta, są w terenie, wystarczy pojechać. Za paliwo, noclegi itd. zapłaciłem a przyjemność znalezienia i owady mam za darmo. A skoro za darmo to mogłem sobie nimi "zaryzykować" :-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kurzawa pisze: No i oczywiście podstawa dla mnie w tym momencie to prowadzenie obserwacji, notatek, zdjęć, może jakiś mały eksperyment...
Pudełko w pokoju stoi tak już od pewnego czasu i obsewuję co się dzieje. Od wczoraj na pudełku stał laptop, z ktorego puszczałem muzykę. Larwy od tego momentu nie pozostawiły sladów żerowania. Jeśli to powiązać ze sobą a raczej jedno jest wynikiem drugiego, to mozna wysnuć wniosek, że larwy słyszą i przerwały w związku z tym żerowanie. :-) Kolejnym krokiem jest zdjęcie laptopa z pudełka i dalsza obserwacja :-)
PS. Oczywiscie to że słyszą to wiem od dawna, ale nie mogłem się powstrzymać, by nie podzielić się tą obserwacją :laugh:
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: rysiaty »

eee to może drgania się rozchodziły po pudełku
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak. Dźwięk to drgania a właściwie różnica gęstości w ośrodku. Laptop stał na podstawce z książki, amortyzowanej pokrywą. Czy pokrywka pudełka została wprowadzona w drgania poprzez drgania membrany w laptopie fizycznie czy poprzez powietrze to sprowadza się do drgań pokrywki, wywołanej dźwiękiem. Sam laptop nie ma kontaktu z pudełkiem a jego poleczenie jest elastyczne (miękkie, ta "książka to taki notes A5 z miękkimi okładkami). Podsumowując, do środka pudełka docierał dźwięk z głośniczków, ale nie wibracje samego laptopa. Mniejsza zresztą tym, to jest raczej element żartobliwy, nie ma sensu rozkminiac tego aspektu, bo jeszcze świat pomyśli, że tu w Polsce prowadzi się jakieś nadzwyczajne badania nad larwami przy pomocy doboru odpowiedniej muzyki :-) A że jest to relacja z pierwszej hodowli tego gatunku na świecie, to wątek będzie czytany jeszcze przez wiele lat, w sumie przez wiele osób....
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Szukam dokładnych informacji o okazach Ex.stierlini leg.J.Starzyk, pochodzących z Puszczy Niepołomickiej opublikowanych w jednej z tych prac. Może ktoś ma akurat tą pracę, w której dane tj data, miejsce złowienia są podane.
W pierwszej z nich, cytowanej jako źródłowej:
Starzyk J.R. 1976. Zgrupowania kózkowatych (Coleoptera, Cerambycidae) na tle siedliskowych typów lasu w Puszczy Niepołomickiej. Acta Agraria et Silvestria, Series Silvestris 16: 131–152.

jest jedynie wzmianka, że okazow było 25. Żadnych dokładniejszych informacji o datach i miejscach. Zatem ta praca nie jest źródłową, jedynie pierwszą. W ktorej z kolejnych takie dane mogą być, ale tych prac akurat nie posiadam, a trafić teraz w ktorej te dane mogą być to zadanie dla szerszej społeczności. Może ktoś akurat ma tą pracę lub wie, jakie to są dane.

Drugie pytanie - czy ktoś ma może chociaż jeden z tych okazów w zbiorze? Jak się okazuje część okazow rozeszła się po zbiorach prywatnych.

Gdyby ktoś miał ktorąś z tych prac od 1977 do 1981 w PDF to proszę nadeslać na jacek.kurzawa@entomo.pl Z góry dziękuję.

Starzyk J. R. 1976b. Zgrupowania kózkowatych (Coleoptera, Cerambycidae) na tle siedliskowych typów lasu w Puszczy Niepołomickiej. Acta Agr. Silv. S. S., Kraków, 16, str. 131–152, 3 rys. – F.
Starzyk J. R. 1977. Wpływ nasłonecznienia drzewostanu na występowanie kózkowatych (Col., Cerambycidae) w Puszczy Niepołomickiej. Sylwan, Warszawa, 121, 6, str. 41–49. – F.
Starzyk J. R. 1977b. Wpływ wieku drzewostanu na skład gatunkowy i liczebność występowania kózkowatych. (Col., Cerambycidae) w Puszczy Niepołomickiej. Acta Agr. Silv. S. S., Kraków, 17, str. 117–135. – F.
Starzyk J. R. 1979. Kózkowate (Coleoptera, Cerambycidae) Puszczy Niepołomickiej. Pol. Pismo Ent., Wrocław, 49, str. 197–210, 1 rys. –
Starzyk J. R. 1979b. Rośliny żywicielskie, materiał lęgowy i powiązania troficzne kózkowatych (Col., Cerambycidae) w Puszczy Niepołomickiej. Acta Agr. Silv. S. S., Kraków, 18, str. 139–160. – F.
Starzyk J. R. 1979c. Cerambycidae communities (Col., Cerambycidae) occurring in various phytosociological forest types of Niepołomice Forest near Kraków. Z. Angew. Ent., Hamburg und Berlin, 88, str. 44–55, 3 rys. – F.
Starzyk J. R. 1981. Rośliny pokarmowe i powiązania troficzne imagines kózkowatych (Col., Cerambycidae) w Puszczy Niepołomickiej. Acta Agr. Silv. S. S., Kraków, 20, str. 71-84, 1 wklejka nlb. – F.

https://coleoptera.ksib.pl/kfp.php?taxo ... tbl#dettop

Pogrubilem pracę, w której to prawdopodobnie jest, ale akurat tej pracy z 1979 nie mamy w zasobach cyfrowych
http://pte.au.poznan.pl/ppe/index.html
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dziękuję Wojciechowi Szczepańskiemu za szybką i fachową pomoc oraz Markowi Miłkowskiemu za szybkie wsparcie. Prace już mam. Teraz pozostaje lektura, ale widzę, że danych o okazach brak. Brak miejsc, dat, lat, lokalizacji.

Może ktoś posiada okaz od prof. Starzyka z Puszczy Niepołomickiej lub ma fotografie okazów bądź jakieś dane?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Chciałbym zwrócić uwagę na zawartość danych o Ex.stierlini na Biomap.

https://baza.biomap.pl/pl/taxon/species ... ni/records

Dla przykładu: są rekordy, które powstały z powiązania publikacji Starzyka i wzmiankowaniu gatunku. W ten sposób powstał ciąg rekordów.

184905 Cerambycidae: Exocentrus stierlini, PL, UTM DA53, 1969 (Starzyk J.R. 1976b, Starzyk J.R. 1979b, Starzyk J.R. 1981, Burakowski B. et al. 1990a, Gutowski J.M. 1995b)
184906 Cerambycidae: Exocentrus stierlini, PL, UTM DA53, 1969 (Starzyk J.R. 1977c, Burakowski B. et al. 1990a)
184907 Cerambycidae: Exocentrus stierlini, PL, UTM DA53, 1969 (Starzyk J.R. 1977d, Burakowski B. et al. 1990a)
184909 Cerambycidae: Exocentrus stierlini, PL, UTM DA53, 1969 (Starzyk J.R. 1979c, Burakowski B. et al. 1990a)
184910 Cerambycidae: Exocentrus stierlini, PL, UTM DA53, 1969 (Starzyk J.R. 1979a, Burakowski B. et al. 1990a)
184908 Cerambycidae: Exocentrus stierlini, PL, Nizina Sandomierska, Puszcza Niepołomicka, UTM DA54 (Starzyk J.R. 1979b, Burakowski B. et al. 1990a)
184911 Cerambycidae: Exocentrus stierlini, PL, Nizina Sandomierska, Puszcza Niepołomicka, UTM DA54 (Starzyk J.R. 1981, Burakowski B. et al. 1990a)

7 rekordów z jednego stanowiska. Było siedem publikacji, co widać dobrze tutaj: https://coleoptera.ksib.pl/kfp.php?taxo ... tbl#dettop
KFP 15 Nizina Sandomierska Puszcza Niepołomicka
Starzyk J.R. 1976b,
Starzyk J.R. 1977,
Starzyk J.R. 1977b,
Starzyk J.R. 1979,
Starzyk J.R. 1979b,
Starzyk J.R. 1979c,
Starzyk J.R. 1981

Jedno stanowisko. Siedem prac. Biomap - Siedem rekordów.

W Biomap obecnie jest łącznie 61 "rekordów" E.stierlini. Dlaczego o tym piszę... Kiedy analizuję dane i prostuję to, co zostało pomieszane to walczę z powtórzeniami, interpretacjami innych aturów, założeniami, naciągnięciami i brakiem dokładności w cytowaniu. W efekcie wraz z upływem czasu powstaje coraz większy bałagan, ilość cytacji i rekordów rośnie osiągając w Biomap - z jego wydatnym udziałem - apogeum.

Uporządkowanie wszystkich informacji o występowaniu E.stierlini w Polsce to jest bardzo ciekawa i emocjonująca praca.... Jeden gatunek.... 8)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zdjęcie larwy E.stierlini nie zostało dotąd opublikowane w żadnej pracy naukowej ani nawet w sieci. Cherepanov i Cherepanova (1975) podali jako pierwsi cechy morfologiczne larwy wraz z rysunkami, Svacha (2001) opisał larwę na podstawie okazów z Syberii zaznaczając, że larwy z Europy nie są mu znane. Zresztą raczej nikomu dotąd nie było dane.

Tym bardziej miło mi podzielić się wizerunkiem głowy wraz z pronotum larwy Exocentrus stierlini. Dotąd w samotności przyglądam się wielu szczegółom morfologicznym i biologii tego gatunku. Doskonale widoczne jest marszczenie pronotum, charakterystyczna cecha larw wszystkich europejskich gatunków należących do rodzaju Exocentrus spp.
Załączniki
stierlini larva pronotum.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (791.63 KiB)
Lucka
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2021, 19:07
Gender: women
UTM: lubuskie

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Lucka »

WOW :ok: - to musisz być z siebie dumny :) . Byłoby fajnie gdybyś pokazał całą larwę :) - bo faktycznie nie ma jej zdjęć w necie . Choć z drugiej strony mogę zrozumieć jeśli nie chcesz tego zrobić :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Larwę do celów wykonania zdjęcia należałoby wyjąć z chodnika, uśmiercić i zrobić fotkę ku pożytkowi publicznemu pro publico bono. Takie zdjęcie juz wykonalem, życie straciły trzy larwy (spoczywają w alkoholu) - zaprezentuję je wkrótce ;-)
Lucka
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2021, 19:07
Gender: women
UTM: lubuskie

Re: Exocentrus stierlini Ganglbauer, 1883 w Polsce!

Post autor: Lucka »

Właśnie o tym myślałam ( o uśmiercaniu) ;) żeby pokazać , ale skoro już masz gotowy materiał to czekam z niecierpliwością na zdjęcia :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”