Świętokrzyskie

Oznaczanie gąsienic, jajeczek, poczwarek, oprzędów i innych ciekawostek związanych z motylami.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 166
Rejestracja: poniedziałek, 1 listopada 2004, 22:57
Lokalizacja: Warszawa

Świętokrzyskie

Post autor: Hubert »

Cześć,

Prośba o konsultację.

Ponidzie, 20 lipca
Wygląda na gąsienicę Zygaena carniolica, który jest tam dość pospolity. Natomiast moje pytanie dotyczy również tego oprzędu (?) wokół i zwisającego z niej osobnika. Czy to przypadek, czy jakaś forma ataku na kraśnika? Wiło się dość intensywnie i na pewno nie wypełzło z gąsienicy, bo ta ruszała się normalnie. Oba poniższe z okolic Skarżyska, miejsce ruderalne.
Czy to Phragmatobia fuliginosa? To raczej luźny strzał, bo nic innego nie udało mi się dopasować. Żerowała na żmijowcu. Młoda Macrothylacia rubi?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Świętokrzyskie

Post autor: Aneta »

Odkopuję wątki ;)

1 - masz może inne ujęcia UFO? Moje skojarzenie, biorąc pod uwagę tylko to zdjęcie, to uszkodzony (albo niedokończony) oprzęd Hypera sp. i poczwarka, która z niego wypadła (larwa IMO dużo mniej prawdopodobna)
2 - też oznaczyłabym jako Ph. fuliginosa
3 - ok
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 166
Rejestracja: poniedziałek, 1 listopada 2004, 22:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Świętokrzyskie

Post autor: Hubert »

No to witamy z powrotem :)
Wrzucam, co mam, ale nie wiem, czy widać tu coś więcej. Czy do oznaczenia kraśnika masz jakieś uwagi?
Załączniki
DSCN3927.JPG
DSCN3927.JPG (38.17 KiB) Przejrzano 941 razy
DSCN3928.JPG
DSCN3928.JPG (37.4 KiB) Przejrzano 941 razy
DSCN3929.JPG
DSCN3929.JPG (43.17 KiB) Przejrzano 941 razy
DSCN3931.JPG
DSCN3931.JPG (40.2 KiB) Przejrzano 941 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Świętokrzyskie

Post autor: Aneta »

Cóż, ufok zostanie ufokiem, nic mądrzejszego nie wymyślę. A carniolica jest prawdopodobny, ale nie mam z tym gatunkiem aż takiego doświadczenia, żeby się autorytatywnie wypowiadać. Słabo pomogłam ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE inne stadia - gąsienice, poczwarki”