Okazy znalezione martwe

Etykietowanie, programy do zarządzania zbiorem, organizacja zbioru.
Oriolus
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 10 maja 2020, 16:46

Okazy znalezione martwe

Post autor: Oriolus »

Witam,
Czy jest jakiś powszechnie używany skrót, którym oznaczamy w kolekcji na etykiecie okazy martwe znalezione w naturze.

Pozdrawiam serdecznie
Adam
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Okazy znalezione martwe

Post autor: L. Borowiec »

in. mort. (od łacińskiego: inventus est mortuus - znaleziony martwy).
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Okazy znalezione martwe

Post autor: Grzegorz Banasiak »

A może pociągniemy ten wątek dalej, wydaje się ciekawy i przydatny.

Poza standardowo używanymi leg., det., ex ovo (ex o., e.o.), ex larva (ex l., e.l.), ex pupa (ex p., e.p.) czy cult. może warto poznać jeszcze inne rzadziej używane ?!
W różnych grupach owadów bywają nie tylko samce i samice ale również robotnice, trutnie czy "żołnierze" albo nimfy ... i wszystkie te okazy powinny być odpowiednio oznaczone.
W Słowniku entomologicznym Razowskiego jest wiele skrótów używanych w literaturze, które są wykorzystywane przy etykietowaniu jak również wiele symboli graficznych. Książkę wydano w 1987 roku, być może od tego czasu co nieco się w tych kwestiach zmieniło lub zostało uporządkowane.
Oriolus
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 10 maja 2020, 16:46

Re: Okazy znalezione martwe

Post autor: Oriolus »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Oczywiście propozycja uzupełnienia tego wątku o inne skróty byłaby bardzo pożądana.

Pozdrawiam serdecznie
Adam
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Okazy znalezione martwe

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kolejny skrót używany na etykietach:
fec. (łac. fecit) - wykonał / fec. & det. - wykonał i oznaczył
Przykład na załączonej grafice.
Załączniki
11643__Entomology_RMNH_INS_848863.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (181.9 KiB)
Awatar użytkownika
Oskar
Posty: 57
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2020, 19:56
Lokalizacja: Gniezno

Re: Okazy znalezione martwe

Post autor: Oskar »

Wiem, że może nie na temat, ale nie chciałem już zakładać nowego wątku. Co należy wypisać, w przypadku egzotycznego owada z hodowli, którego dostałem?
Niby w takim przypadku etykieta nie jest ważna, ale nigdy nie zaszkodzi.
U mnie aktualnie wygląda to tak
(Data śmierci/znalezienia martwej sztuki)
Ex cult
I tu właśnie nie wiem co mam dać, skoro taki okaz dostałem.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Okazy znalezione martwe

Post autor: Jacek Kurzawa »

Najlepiej wpisać to co się wie. Jeśli znasz pochodzenie rodziców to wpisz np central Brasil, ex ovo 2th gen, 5.2020 (tu data uzyskania imago)

Miejsce prowadzenia hodowli (Polska, Belgia) nie ma znaczenia. Nazwisko hodowcy już tak np cult.K.Kowalski.
Nie ma kodeksu czy zbioru zasad - obowiązuje zasada etyki i przekazu informacji, które mogą komuś ułatwić ustalenie pewnych faktów i okoliczności.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Okazy znalezione martwe

Post autor: Antek Kwiczala † »

Miejsce prowadzenia hodowli (Polska, Belgia) nie ma znaczenia
Tą informację warto podkreślić. Podam przykład. Jakieś 40 lat temu zmarł u nas na Śląsku entomolog, którego kolekcja trafiła do Muzeum w Bytomiu. Muzeum Górnośląskie było miejscem spotkam śląskich entomologów. Kiedyś będąc tam, pokazano mi motyla z miejscową metryczką, którego nie umiano oznaczyć. Ze zdziwieniem stwierdziłem, że to nie polski motyl (a nawet nie europejski). W tym czasie nie było drukarek komputerowych, metryczki drukowano hurtem w drukarni (po znajomości). Na metryczce była wydrukowana nazwa miejscowości i nazwisko entomologa, który ręcznie dopisywał datę połowu.. I taką metryczkę wstawił egzotycznemu motylowi, bo go wyhodował we własnym domu.
Oriolus
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 10 maja 2020, 16:46

Re: Okazy znalezione martwe

Post autor: Oriolus »

Witam,
Proszę o radę, jak na etykiecie streścić następującą sytuację.
W brokułach kupionych w supermarkecie w szczelnie zafoliowanym opakowaniu znalazłem larwę, pokarmu w postaci brokuła nie przyjmowała, do następnego dnia zmieniła się w poczwarkę, z poczwarki wyszedł bzyg z grupy Syrphinae. Na etykiecie opakowania brokułów wpisano kraj pochodzenia warzywa Hiszpania. Czy temu zaufać i opisać to jako "Spain, ex larva, cult NN 04.2021" czy też w związku z tym, że nie byłem przy pakowaniu brokułów i tak naprawdę mogą pochodzić z praktycznie dowolnego kraju na ziemi opisać jako "locus incertus, ex larva .... itd", a może jeszcze jakoś inaczej?
Pozdrawiam serdecznie,
Adam
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Okazy znalezione martwe

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na dobrą sprawę należaloby na etykiecie umiescić fakty a domysły i interpretacje zostawić potomnym :-)
Miejsca data i co wiadomo na ten temat. Lokalizacja to supermarket. Warzywa to brokuły. Można zakomentować, że towar pochodził z Hiszpanii (a raczej: kraj pochodzenia towaru: Hiszpania - bo to nie jest to samo. Jesli napisałeś, ze brokuły pochdzą z Hiszpanii to oznaczałoby, że wiesz że one stamtąd pochodzą, a przecież to może być tylko wybieg ekonomiczny sprzedawcy. itd itd. Fakty na etykiecie i wystarczy.
Oriolus
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 10 maja 2020, 16:46

Re: Okazy znalezione martwe

Post autor: Oriolus »

Dziękuję bardzo !

Pozdrawiam
Adam
Oriolus
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 10 maja 2020, 16:46

Re: Okazy znalezione martwe

Post autor: Oriolus »

Martwe znalezione okazy opisuję oczywiście na etykiecie: "Imię nazwisko leg. data in mort. stanowisko" . Ale jak opisać znalezioną wylinkę skorka bo chyba nie in mort.?

Pozdrawiam
Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programy, etykietowanie, układ zbioru”