Ile mamy gatunków pszczół (Apoidea) w Polsce?

Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Ile mamy gatunków pszczół (Apoidea) w Polsce?

Post autor: Justyna »

...na checkliście? Bo ja się zatrzymałam na tych ok. 470 gatunkach z listy Pawlikowskiego (ostatnia aktualizacja w 2009 i 468 gatunków), wiem że coś tam dochodziło po drodze (D.morawitzi, A. tscheki, B.gerstaeckeri), ale liczba 526 z tegorocznego wydania "Wilde Bienen' Wiesbauera nieco mnie zaskoczyła :) Powołuje się on tam na źródło w postaci Discover Life (https://www.discoverlife.org/mp/20q?gui ... &flags=HAS:), gdzie w tej chwili widzę liczbę 512 przy Polsce, jednak w dalszym ciągu jest to "trochę" więcej niż 470 :) Faktycznie aż tyle gatunków doszło od 2009 czy Discover Life coś nam dodało w gratisie? :)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ile mamy gatunków pszczół (Apoidea) w Polsce?

Post autor: Brachytron »

Nie mam ich policzonych ponieważ ciągle w zanadrzu mam jakiś nowy do opublikowania, wiem też, że inni też coś w szufladach mają. Problemem jest także uznawanie gatunków, chociażby Bombus cryptarum czy magnus, wiele gatunków z rodzaju Andrena... To zniechęca. Faktycznie trzeba by policzyć, ale tak orientacyjnie to do 500 trochę jeszcze brakuje. A skąd te 500 ileś? Pewnie dane z internetu i potencjalna fauna, jeżeli gatunek jest na Litwie, Ukrainie, Czechach i w Niemczech to u nas też być musi, kwestia potwierdzenia.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Ile mamy gatunków pszczół (Apoidea) w Polsce?

Post autor: Justyna »

Brachytron pisze: ciągle w zanadrzu mam jakiś nowy do opublikowania, wiem też, że inni też coś w szufladach mają
No ale o tych to trudno, żeby autorzy danych z Discover Life wiedzieli rok temu (bo w książce są podane, że to dane za 2019) ;) Czyli dodali w gratisie :) A gatunkami mam nadzieję że się pochwalisz/cie jak już będą opublikowane, coś mi się tam o uszy obiło, ale nie jestem na bieżąco z literaturą i nowymi odkryciami ;)
Darecki
Posty: 1091
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica
Podziękowano: 1 time

Re: Ile mamy gatunków pszczół (Apoidea) w Polsce?

Post autor: Darecki »

Też jestem ciekaw co oprócz tych co wiem.

http://insecte.org/forum/viewtopic.php? ... ccdc49cad3
Moja obserwacja Andrena haemorrhoa z początku września 2003 roku się chowa :smiech:
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Ile mamy gatunków pszczół (Apoidea) w Polsce?

Post autor: Warroza »

A żadne nie ubywają? Tylko przybywają? (w sensie stanu wiedzy o rzeczywistości).
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Ile mamy gatunków pszczół (Apoidea) w Polsce?

Post autor: Justyna »

Warroza pisze:A żadne nie ubywają? Tylko przybywają? (w sensie stanu wiedzy o rzeczywistości).
Wydaje mi się, że jest jak w przypadku ptaków i raczej nie ma praktyki usuwania gatunków z checklisty (poza przypadkami, gdzie samo ich stwierdzenie zaczęło później budzić uzasadnione wątpliwości). Na przykład drop jest na liście polskich gatunków według Komisji Faunistycznej i nikt go raczej nie zamierza wykreślać. Zresztą, różnie to się toczy z tym wymieraniem, podobnież zadrzechnia fioletowa była przez pewien czas uznawana za wymarłą u nas.Traktuję te checklisty raczej jako listę gatunków stwierdzonych w Polsce niż żyjących tu w tej chwili. Ale też się chętnie dowiem, czy moje założenia co do zasady działania pszczelich list gatunkowych są zgodne z prawdą :)
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Ile mamy gatunków pszczół (Apoidea) w Polsce?

Post autor: Warroza »

To ja chyba dalej będę bezpiecznie mówił, że istnieje w PL aktualnie ponad 450 gatunków pszczół. :rotfl:
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Ile mamy gatunków pszczół (Apoidea) w Polsce?

Post autor: Justyna »

Warroza pisze:To ja chyba dalej będę bezpiecznie mówił, że istnieje w PL aktualnie ponad 450 gatunków pszczół.
W sumie ciekawa jestem, czy to jest na pewno takie bezpieczne ;) Biorąc pod uwagę, że część gatunków na liście Pawlikowskiego jest z adnotacją, że ostatnie obserwacje były przed 1950 rokiem, a pewnie są i takie gatunki, gdzie były jakieś pojedyncze obserwacje, to wcale nie mam pewności, że te 450 by się aktualnie w Polsce odnalazło.
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Ile mamy gatunków pszczół (Apoidea) w Polsce?

Post autor: Warroza »

Owszem są i takie z pojedynczych obserwacji z dawnych lat. To w takim razie przechodzę na pozycje: ponad 420 gatunków.
Bo jednak ludzie niezorientowani w temacie rozumieją to tak, że faktycznie aktualnie w PL żyje tyle gatunków, a nie że tyle zostało w historii obserwacji zanotowanych.
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Ile mamy gatunków pszczół (Apoidea) w Polsce?

Post autor: Warroza »

Ciekawa meta-analiza dotycząca rozmieszczenia gatunków pszczół. Wprawdzie globalnie, a nie w Polsce, a nie chciałem mnożyć kolejnych wątków (Jeśli jednak to błąd to poproszę admina o poprawkę).
https://www.warroza.pl/2021/05/globalne ... zczol.html
Źródło: Orr M.C. i in., Global Patterns and Drivers of Bee Distribution. Current Biology, 31(3), 2021 https://doi.org/10.1016/j.cub.2020.10.053
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Ile mamy gatunków pszczół (Apoidea) w Polsce?

Post autor: Warroza »

Dalej podrążę temat.
W jakich czasopismach najczęściej pojawiają się publikacje dotyczące stwierdzonych nowych gatunków na terenie Polski?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ile mamy gatunków pszczół (Apoidea) w Polsce?

Post autor: Brachytron »

W tych najmniej punktowanych :( AES, WE, Czasem coś za granicą, ale to takie same czasopisma.
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Ile mamy gatunków pszczół (Apoidea) w Polsce?

Post autor: Warroza »

Brachytron pisze:W tych najmniej punktowanych :( AES, WE, Czasem coś za granicą, ale to takie same czasopisma.

I czym to jest powodowane? Nie jest to temat medialny pomimo, ze sam temat pszczół miodnych, samotnych i w ogóle jest bardzo medialny?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”