Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Dział przeznaczony do komunikacji na temat strony lepidoptera.eu
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

Po wyjątkowo długiej przerwie zapraszam na stronę po dużej aktualizacji.
Tak długa przerwa spowodowana była koniecznością zmiany silnika map. Wprowadzone w tym roku przez Google opłaty za korzystanie z map po opłaceniu kilku kilkusetzłotowych faktur zmusiły mnie do pilnej wymiany silnika map na alternatywną, bezpłatną platformę. Po analizie dostępnych bezpłatnych map wybrałem Leaflet.
Wszystkie strony wykorzystujące mapy Google zostały zastąpione nowymi opartymi o nowy silnik Leaflet (mapa UTM, moduł obserwacji, lokalizacje użytkownika itp.). Jedyną nie dostosowaną jeszcze do nowej platformy stroną jest opcja wysyłania plików - ale wkrótce mapy Google znikną także stąd.
Z uwagi na całkowicie odmienną obsługę nowej platformy wiele elementów strony działa teraz nieco inaczej, możliwe są również drobne błędy w obsłudze czy wyświetlaniu.
Bardzo proszę o wyrozumiałość i zgłaszanie mailem lub przez formularz kontaktowy na stronie wszelkich zauważonych nieprawidłowości.
W trakcie bieżącej aktualizacji (poza mapami) zaktualizowano:
• listę gatunków Nearktycznych rodziny Lasiocampidae,
• listę gatunków Nearktycznych rodziny Saturniidae,
• listę gatunków świata rodziny Sphingidae,
• listę gatunków Paleartktycznych rodziny Zygaenidae,
• dodano dwa nowe kraje: Wyspę Bożego Narodzenia i Wyspy Kokosowe,
• dodano ponad 200 nowych gatunków, głównie Nearktycznych,
• dodano blisko 200 nowych miniaturek

Miłego oglądania :-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Jacek Kurzawa »

Świetna robota! :brawo:
I bardzo ciekawe rozwiązanie https://leafletjs.com/plugins.html#basemap-providers

Google, FB i inni temu podobni coraz częściej wykorzystują swoją pozycję do narzucania polityki i czerpania korzyści. Google jest tu liderem a lista wymuszeń i polityki jest długa (choćby wymóg SSL). Kilkuset złotowe faktury dla Google za mapy były tajemnicą dla użytkowników, w tym również dla mnie. Jak się jednak zsumuje koszty to taka działalność może być i jest wcale niemałym wydatkiem.

Poniżej mapy z rozmieszczeniem pazia królowej (Papilio machaon) https://lepidoptera.eu/observations/spe ... XX-XXX/X/5
Załączniki
map_lepidoptera_cala.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (3.1 MiB)
map_lepidoptera.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (1.33 MiB)
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: krzysztof570630 »

Ogrom pracy. Gratuluję. :brawo:
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

Jest jeszcze jedna korzyść - nowe mapy nie wymagają zgłaszania nowych lokalizacji.
Muszę jeszcze dopracowac jeden szczegół w backendzie - ale użytkownicy juz teraz nie muszą się tym martwić.
No i w końcu mogłem usunąć tą szczególnie kłopotliwą funkcję ze strony :-)

Jest też jeden minus - API Leaflet nie obsługuje wysokości dlatego wysokość (m) nie jest wyświetlana w oknie.
Jeżeli ktoś korzystał z tej funkcjonalności i teraz mu jej bardzo brakuje - proszę o kontakt na PW to powiem jak można z niej mimo wszystko nadal korzystać.
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Orish »

Krzysiek Jonko pisze: Tak długa przerwa spowodowana była koniecznością zmiany silnika map. Wprowadzone w tym roku przez Google opłaty za korzystanie z map po opłaceniu kilku kilkusetzłotowych faktur zmusiły mnie do pilnej wymiany silnika map na alternatywną, bezpłatną platformę. Po analizie dostępnych bezpłatnych map wybrałem Leaflet.
To bardzo ciekawa informacja. Już jakiś czas temu zauważyłem, że serwis BOLD (https://boldsystems.org/) również zmienił (niestety) swoje mapy i zastanawiałem się czy ma to związek z polityką molocha. Te Google'owskie prezentowały się znacznie lepiej oraz, co istotniejsze, można było włączyć warstwę topograficzną. Teraz dostępna jest jedynie Leaflet w swojej podstawowej i chyba tej "najbiedniejszej" wersji (Open Streetmap), jednak dzięki Twojej wiadomości i zaimplementowaniu dodatkowych warstw widzę, że jak najbardziej dostępne są i inne, które odzwierciedlają rzeźbę terenu oraz prezentują się przepięknie:

Open Topomap Stamen Terrain Esri World Imagery Rozumiem, że wszystkie opcje są dostępne za free? Czy są jakieś mankamenty wynikające z użytkowania kilku różnych, na przykład nieznacznie wolniejsza praca serwisu, itp?

Jeśli nie ma "efektów ubocznych" to skontaktuję się z nimi czy nie mogliby dodać przynajmniej Open Topomap oraz Stamen Terrain.

Widzę również, że system prezentacji rekordów także jest bardzo zbliżony:
BOLD ma z kolei opcję "Open In Google Earth", co powoduje zapis pliku *.kml i możliwość jego wczytania w aplikacji Google Earth - być może takie rozwiązanie byłoby interesujące również dla użytkowników Lepidoptera Mundi?
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

Podkładów do Leadflet-a jest sporo. Większość bezpłatnych ale są i komercyjne. Mała galeria dostępna jest tutaj:
https://leaflet-extras.github.io/leafle ... s/preview/
Na stronę wybrałem te, które wydawały mi się najbardziej użyteczne ale w dowolnym momencie można to rozszerzyć.
Można też tworzyć WŁASNE podkłady - choć jest to dość pracochłonne ;-)
Jest to dość dokładnie opisane w dokumentacji - gdyby ten temat kogoś głębiej zainteresował.
Sam framework bardzo mi się podoba - dlatego właśnie ten wybrałem. Sama idea i API jest OK choć np. do reverse geocodingu mam sporo uwag bo często brakuje logiki w zwracanych przez usługę odpowiedziach. Być może pewnych rzeczy jeszcze nie doczytałem ;-)
Z minusów - serwery z "podkładami" są dość wolne, mapy czasem lądują się dłuższą chwilę. Zastanawiam się nad cachowaniem ich na swoim serwerze ale nie wiem czy nie byłoby to złamanie licencji - nie wczytywałem się aż tak głęboko...
Zapis w KML jest dość prosty technicznie - nie robiłem takiej funkcjonalności ponieważ nie sądziłem, by ktokolwiek chciałby czegoś takiego używać.
Przemysław Wieczorek
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2020, 13:29
UTM: XU31

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Przemysław Wieczorek »

Próbowałem dodać kilka rekordów, lecz po zapisaniu nie widzę ich ani w "Moich obserwacjach" ani na liście obserwacji gatunku. Dodawałem wczoraj i dziś. Były to obserwacje archiwalne - np. z 23 kwietnia tego roku. Dzieje się tak obojętnie, czy kliknę "Zapisz" czy "Zapisz & Nowy", choć przy zapisywaniu nie wyskakuje żaden błąd (a przynajmniej go nie widzę) i zwyczajnie przenosi mnie do okna dodawania nowej obserwacji, a lokalizacja i data poprzedniego rekordu zostają zapamiętane.
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Mothman »

Przemysław Wieczorek pisze:przy zapisywaniu nie wyskakuje żaden błąd (a przynajmniej go nie widzę)
Wyskakuje... za każdym razem :foto:
Załączniki
Moduł obserwacji.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.21 KiB)
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

Przed chwilą poprawiłem błąd - powinno być już dobrze...
Mam nadzieję ;-)
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Mothman »

Teraz działa :okok:
Przemysław Wieczorek
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2020, 13:29
UTM: XU31

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Przemysław Wieczorek »

Mothman pisze:
Przemysław Wieczorek pisze:przy zapisywaniu nie wyskakuje żaden błąd (a przynajmniej go nie widzę)
Wyskakuje... za każdym razem  :foto:
Może i wyskakiwał i już wiem, czemu go nie widziałem ;) Jak zjechałem tak nisko, żeby widzieć przycisk "Zapisz" to ten pasek z błędem był u mnie ucięty.

Już działa, dzięki!
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

Zmiany na stronie były duże - spodziewałem się jakichś drobnych kłopotów po aktualizacji...
Proszę o info, gdyby coś jeszcze działało nie tak jak trzeba.
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Orish »

Krzysiek Jonko pisze:Podkładów do Leadflet-a jest sporo. Większość bezpłatnych ale są i komercyjne. Mała galeria dostępna jest tutaj:
https://leaflet-extras.github.io/leafle ... s/preview/

Można też tworzyć WŁASNE podkłady - choć jest to dość pracochłonne ;-)
...
Z minusów - serwery z "podkładami" są dość wolne, mapy czasem lądują się dłuższą chwilę. Zastanawiam się nad cachowaniem ich na swoim serwerze ale nie wiem czy nie byłoby to złamanie licencji - nie wczytywałem się aż tak głęboko...
Super, dzięki za kolejną porcję informacji :okok:
Mi tam poszczególne warstwy zmieniają się oraz zoomują (ha, nawet nie wiedziałem, że taki zwrot jest już w SJP! https://sjp.pl/zoomowa%C4%87) całkiem płynnie i nie widzę tutaj żadnego mankamentu serwisu.
Mam nadzieję, że BOLD zdecyduje się dodać choć jeden podkład topograficzny.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Jacek Kurzawa »

Krzysiek Jonko pisze: Można też tworzyć WŁASNE podkłady - choć jest to dość pracochłonne ;-)
A propos własnych warstw z rekordami. Czy jest jakieś narzedzie do wizualizacji rekordow za pomocą tychże podkładów? System BOLD wydaje się zamkniety dla użytkownikow nieinstytucjonalnych (wymagane przy zakładaniu konta), tymczasem przydałoby się móc skorzystać z dobrodziejstw tej techniki, by móc stworzyć mapki z własnymi rekordami. Podgarnij Krzystof proszę (a może Lechu, Ty masz tu jakieś gotowe rozwiązania "w rękawie"), jak tu wykorzystać te podkłady do wizualizacji rekordów na potrzeby publikacji?
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

Wystarczy sam Javascript - nie wiem, jakie specjalne narzędzia masz na myśli...
Może najprościej byłoby wykorzystać GeoJSON: https://leafletjs.com/examples/geojson/ a dane pobierać bezpośrednio z innego systemu typu GIS...
Ale raczej bez programisty się nie obejdzie :)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: adam k. »

Przemysław Wieczorek pisze:Próbowałem dodać kilka rekordów, lecz po zapisaniu nie widzę ich ani w "Moich obserwacjach" ani na liście obserwacji gatunku. Dodawałem wczoraj i dziś. Były to obserwacje archiwalne - np. z 23 kwietnia tego roku. Dzieje się tak obojętnie, czy kliknę "Zapisz" czy "Zapisz & Nowy", choć przy zapisywaniu nie wyskakuje żaden błąd (a przynajmniej go nie widzę) i zwyczajnie przenosi mnie do okna dodawania nowej obserwacji, a lokalizacja i data poprzedniego rekordu zostają zapamiętane.
Teraz ja mam ten błąd od wczoraj.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

Podaj info o rekordzie: gatunek, data, miejsce - to sprawdzę czy zapisał się poprawnie
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: adam k. »

Krzysiek Jonko pisze:Podaj info o rekordzie: gatunek, data, miejsce - to sprawdzę czy zapisał się poprawnie
Napisałem na pw.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

Słabo szukałeś bo ja ten rekord bez problemu widzę w Twoich obserwacjach...
Intryguje mnie natomiast inny problem: rekord został zapisany w STARYM module obserwacji, który NIE JEST już dostępny na stronie... Wczoraj ktoś zgłosił dwie nowe lokalizacje - tej opcji również nie ma już na stronie. Najwidoczniej coś robicie nieprawidłowo, tylko ja nie wiem co... ;-)
W jaki sposób utworzyłeś ten rekord? Wchodząc skąd - z menu? Ze strony gatunku?
Podeślij mi LINK z przeglądarki tak, żebym mógł zweryfikować czy jest poprawny.
Stary moduł obserwacji można poznać po tym, że zawiera mapę Google, nowy - mapę Leaflet (jest podpisane w stopce).
W nowym module obserwacji zapisano już prawie sto rekordów - wszystkie są prawidłowe...
Podejrzewam, że próbowałeś dodać dwukrotnie ten sam rekord - w takim wypadku przy próbie zapisu pojawia się błąd. Widać go w górnej części okna po kliknięciu Zapisz. Może przenieść komunikat na dół - jak go nie widać....
Załączniki
Screenshot z Moje obserwacje"
Screenshot z Moje obserwacje"
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.54 KiB)
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Mothman »

Krzysiek Jonko pisze:Wczoraj ktoś zgłosił dwie nowe lokalizacje - tej opcji również nie ma już na stronie. Najwidoczniej coś robicie nieprawidłowo, tylko ja nie wiem co... ;-)
Widzę, że nie czytał Pan wysłanego przeze mnie maila, bo opcja zgłaszania nowej lokalizacji wciąż jest aktywna na mapie Leaflet :foto: :jo:
Załączniki
Nowa lokalizacja.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.1 KiB)
New locality.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.11 KiB)
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

Ok, to jedna "tajemnica" się wyjaśniła ;-D
Zapomniałem usunąć tą ikonkę - zrobiłęm ją, jak jeszcze nie wiedziałem, że tak naprawdę dodawanie lokalizacji nie jest już konieczne.
Niestety maila w tym temacie nie widziałem... Wysłany ze formularza na stronie czy z normalnego klienta poczztowego?
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Mothman »

Maila wysłałem z mojego konta pocztowego... nie korzystałem z formularza kontaktowego na Lepidoptera Mundi.
Screen maila przesłałem w PW :pc:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Brachytron »

Gratulacje Krzyśku! Nowe mapy są ekstra! I tak świat staje się lepszy :)
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

A co konkretnie? Dotąd nikt nie pokusił się o jakieś bardziej konkretne komentarze ;-)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Brachytron »

Że np. 4 do wyboru, że z poziomu mapy mogę dokładnie określić lokalizację bez przełączania na orto, co na wolnych internetach pozamiastowych ma znaczenie. Mi to wystarczy.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

Gdyby ktoś nie zauważył - na stronie pojawiłą się kolejna duża aktualizacja. Niestety zdrowie i praca nie pozwalają mi na częstsze aktualizacje ale za to pojawiło się sporo nowych, ciekawych rzeczy - taki mały prezent na Wielkanoc :smiech:
Co nowego:
  • - nowy moduł eksportu do MS Excel,
  • - ponad 1000 nowych miniaturek,
  • - znacznie rozszerzona baza roślin pokarmowych gąsienic,
  • - aktualizacja systematyki rodziny Hesperiidae,
  • - aktualizacja afrotropikalnych Rhopalocera,
  • - aktualizacje danych w rodzinach: Nepticulidae, Pterophoridae, Sesiidae,
  • - nowy podkład do map Leaflet.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Jacek Kurzawa »

Świetnie! :brawo: :brawo: :brawo: :brawo:

Krzysztof, przy okazji - jak włączyć widocznośc siatki UTM na mapie?
https://lepidoptera.eu/utm
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Klikasz w dowolne miejsce, pojawia się czerwona "kropla", klikasz w "kroplę" i siatka się rysuje.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Banasiak pisze:Klikasz w dowolne miejsce, pojawia się czerwona "kropla", klikasz w "kroplę" i siatka się rysuje.
Ano właśnie! Dzięki. :okok: "Magiczna sztuczka" przyda się wszystkim, którzy nie wiedzą o tym, że tą siatkę można w ten sposób wywołać :-) 8) :okok:
Załączniki
utm-lepidopteraeu.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (859.93 KiB)
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

Po dłuższej przerwie zapraszam do odwiedzenia strony po aktualizacji. Niestety w ostatnich latach nastąpiły bardzo duże zmiany w systematyce - dlatego zdecydoewałem się na żmudny proces aktualizacji systematyki motyli. Zwróćcie uwagę jak wiele gatunków "wylądowało" w innych rodzinach :smiech:
Zmiany w kilkustet a może nawet kilku tysiącach gatunków niestety wymagały bardzo dużo czasu. Kolejna aktualizacja powinna być już znacznie wcześniej.
Dodatkowo zapraszam do wzięcia udziału w akcji European Moth Nights. Pogoda sprzyja więc nie powinno być problemów z obserwacjami. Więcej informacji o akcji znajdziecie tutaj: https://lepidoptera.eu/emn
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

Zapraszam na drugą aktualizację w tym miesiącu :tak:
Po ostatnich "przestojach" podgoniłem trochę i udało się chyba po raz pierwszy w historii strony zrobić dwie aktualizacje w tym samym miesiącu.
Przy każdej aktualizacji jest jakiś temat wiodący - tym razem są to Neotropikalne Riodinidae.
Miłego oglądania i do zobaczenia na Sympozjum w Łagowie :papa:
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysztof S. »

Czy jest możliwe ponowne aktywowanie konta?

Chodzi o to że dawno się logowałem i nie pamiętam hasła, na dodatek poczta którą wtedy używałem nie istnieje.

Krzysztof Sztaba
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Przestrojnik »

Panie Krzysztofie,

Prosił Pan kiedyś na forum o informowanie o wykrytych błędach lub nieprawidłowościach.

Rzuciło mi się w oczy, że w gatunkach motyli z Rosji, wiele gatunków typowo azjatyckich pokazywanych jest również przy granicy Polski :)

Może warto podzielić Rosję na podregiony aby uniknąć wyświetlania się "egzotyków" w obwodzie Kalingradzkim.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

W Rosji jest 40 regionów i 12647 taksonów (gatunków i podgatunków) do wklepania. Oczywiście dobrze byłoby to zrobić ale nie sądzę, że będzie to możliwe w jakiejś bliskiej przyszłości :-( Dostępność gatunku an stronie jest określana na podstawie KRAJU nie REGIONU, więc gatunki występujące np. tylko w Primorskim Kraju są widoczne "obok" polski ponieważ to jest ta sama Rosja ;-)
Mapa nie pokazuje Obwodu Kaliningradziego tylko Rosję.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

Zapraszam na stronę po aktualizacji. Niestety z powodów zdrowotno/prywatnych przyszło Wam dość długo na nią poczekać ale zmian jest sporo, więc mam nadzieję, że zrekompensuje Wam to długie oczekiwanie.
Co nowego:
  • aktualizacja i poprawki w module European Moth Nights,
  • aktualizacja systematyki,
  • dodano ok. 1000 nowych gatunków, głownie z rodziny Sphingidae,
  • dodano ok. 1000 nowych miniaturek, głównie z rodzin: Endromididae (60+), Nymphalidae (60+), Pieridae (130+), Sphingidae (430+),
Jednicześnie chciałbym zaprosić na kolejną edycję European Moth Nights. Większość z Was zna już tą akcję ale dla tych, którzy nie znają - krótkie info.
European Moth Nights to cykliczne wydarzenie polegające na obserwowaniu i zbieraniu informacji dotyczących motyli nocnych (Heterocera, Macrolepidoptera) w tym samym terminie na terenie Europy.
Portal Lepidoptera Mundi wraz z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oraz Katedrą Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii kontynuuje projekt rozpoczęty w 2004 roku i zainicjowany przez węgierskie i szwajcarskie towarzystwa entomologiczne. Tegoroczna 19-ta edycja tego wydarzenia zaplanowana jest w terminie 28 kwietnia - 2 maja.
Liczymy na pomoc towarzystw entomologicznych, grup, organizacji, a także entomologów-amatorów dbających o ochronę bioróżnorodności. Każdego roku mamy 5 dni na prowadzenie obserwacji. Dane można zbierać w jednym lub kilku wyznaczonych dniach, w jednym lub wielu miejscach. Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu i liczymy na Waszą pomoc.

PS. Bardzo proszę o informację, gdyby po aktualizacji coś nie działało prawidłowo.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

Zapraszam na stronę po aktualizacji. Bardzo długi czas od poprzedniej aktualizacji był spowodowany koniecznością wprowadzenia bardzo wielu zmian i nie do końca jestem pewien, czy wszystko działa prawidłowo :tak:
Krótko co nowego:
  • Dodano obsługę licencji Creative Commons,
  • Zmodyfikowano stronę edycji konta,
  • Zmodyfikowano stronę rejestracji,
  • Zmodyfikowano stronę wyświetlania gatunku,
  • Zmodyfikowano strony wyszukiwania i ustawień,
  • Zmodyfikowano stronę edycji obserwacji,
  • Dodano ponad 2100 nowych gatunków, głównie z rodzin:
    • Cossidae (Palearktyka),
    • Hepialidae (Świat),
    • Saturniidae (Nowy świat,)
    • Sesiidae (Świat),
  • Dodano ponad 2500 nowych miniaturek.
Bardzo proszę zgłaszać ewentualne błędy. Miłego oglądania.
Wesołych Świąt
Awatar użytkownika
p_sławek
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2016, 21:42
UTM: DC99, DE52
Lokalizacja: Puszcza Kampinoska. Maróz

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: p_sławek »

Zacznę od życzeń, zdrowych i pogodnych świąt oraz oby nowy rok był lepszy od mijającego.
Następnie szacunek i uznanie za ciężką pracę.
A teraz mam dwa pytania.

Pierwsze dotyczące licencji.
Twoje zdjęcia na stronie są oznaczone jako CC BY-NC natomiast w galerii gatunku RESERVED. Pytanie brzmi, czy inne są ustawienia licencji dla zdjęć w galerii, a inne dla zdjęć na stronie?

Pytanie drugie dotyczy nieaktywnego łącza.
Będąc na stronie gatunku i klikając imię i nazwisko autora zdjęcia, przenosimy się do galerii zdjęć na stronie danego autora.
Nieaktywne łącze dotyczy zdjęć w galerii gatunku, klikając imię i nazwisko autora zdjęcia przenosiliśmy się do galerii użytkownika (autora zdjęcia). Obecnie imię i nazwisko są nieaktywne.
Pytanie. Tak ma być?

Pozdrawiam.
Sławomir Pietrzyk
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

Ad 1. Wypadek przy pracy - już jest dobrze. Licencji udziela się na zdjęcie bez rozróżnienia czy to zdjęcie z galerii czy z sekcji encyklopedycznej.
Ad 2. Mój błąd, poprawione.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: rysiaty »

W wyszukiwarce warto dodać nie tylko rodzinę, ale też trzy zbiorcze grupy: makro, mikro i dzienne.
Czasem nie wiem, jaka rodzina, ale wiem że żadna z makro, a wyszukiwanie w czerwcu dla wszystkich daje 2000 wyników. Gdybym mógł wybrać mikro, miałbym do przejrzenia "tylko" kilkaset
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja Lepidoptera Mundi

Post autor: Krzysiek Jonko »

Po małych "przygodach" serwis został przeniesiony na nowy, szybszy serwer i mam nadzieję, że wszystko na nim działa prawidłowo.
W dniu dzisiejszym zrobiłem pierwszą aktualizację na nowym serwerze - jest sporo nowych gatunków i zdjęć.
Zapraszam na stronę po aktualizacji :smiech:

PS. Bardzo proszę o zgłaszanie nawet drobnych błędów - nowy serwer znacząco różni się od starego i nie wszystko musi na nim działać prawidłowo... :okok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „lepidoptera.eu”