Crambidae?

Oznaczanie gąsienic, jajeczek, poczwarek, oprzędów i innych ciekawostek związanych z motylami.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Crambidae?

Post autor: Bartek Pacuk »

Wygląda mi to na gąsienicę, choć nie jestem do końca pewien. W każdym razie bardziej mi jakoś pasuje na gąsienicę niż larwę chrząszcza. Jeśli rzeczywiście jest to gąsienica, to może coś z Crambidae? Z tego co się zorientowałem niektóre gąsienice Pyraustinae są trochę podobne, ale to tylko przypuszczenie. Miejsce znalezienia też mnie zastanawia i do Pyraustinae chyba średnio pasuje - pod korą powalonej brzozy :-? Cóż to więc może być?
Rezerwat Źródliska Czarnej Wody (pomorskie), 29.09.20.
Załączniki
IMG_5613.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (362.49 KiB)
IMG_5614.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (352.25 KiB)
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Re: Crambidae?

Post autor: Tomasz Jaworski »

Jest to gąsienica przedstawiciela Tineidae, w której to rodzinie część gatunków żyje właśnie w obumarłym drewnie i w owocnikach nadrzewnych grzybów. Może to być np. Morophaga choragella, ale zawsze warto podjąć próbę hodowli.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Crambidae?

Post autor: Bartek Pacuk »

Tomasz Jaworski pisze:Jest to gąsienica przedstawiciela Tineidae, w której to rodzinie część gatunków żyje właśnie w obumarłym drewnie i w owocnikach nadrzewnych grzybów. Może to być np. Morophaga choragella, ale zawsze warto podjąć próbę hodowli.
Dzięki za odpowiedź, tak szybko się nie spodziewałem :) Oprócz Crambidae brałem pod uwagę jeszcze Pyralidae i właśnie Tineidae, więc szczęśliwie nie był to strzał jak kulą w płot...A ta M. choragella rzeczywiście bardzo podobna, dużo bardziej niż gąsienice Crambidae, ale jakoś ją przeoczyłem...Hodowli nie będzie, bo po sesji zdjęciowej gąsienica wróciła pod korę - mam pozwolenie tylko na łażenie po tym rezerwacie, na zbieranie czegokolwiek już niestety nie. Załączam jeszcze zdjęcie mieszkania gąsienicy, może pozwoli doprecyzować gatunek.
Załączniki
IMG_5617.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (399.59 KiB)
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Re: Crambidae?

Post autor: Tomasz Jaworski »

Niestety, na podstawie zdjęcia żerowiska nie da się określić gatunku. Z drewna martwych brzóz i porastających je owocników hodowałem kilka gatunków Tineidae. Więcej na ten temat jest np. w publikacji: Fungus moths (Lepidoptera, Tineidae) of the Białowieża Forest. Polish Journal of Entomology 83 (1): 5-21.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Crambidae?

Post autor: Bartek Pacuk »

Trudno, w takim razie oznaczenie zostanie do poziomu rodziny. Też dobrze, przynajmniej następnym razem jak znajdę taką gąsienicę, będę wiedział z czym mam do czynienia. Dzięki raz jeszcze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE inne stadia - gąsienice, poczwarki”