Laowa 24/f14

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Laowa 24/f14

Post autor: Przemek Zięba »

jak już zaczęliśmy pogawędki o obiektywach makro, to tutaj wrzucę próby z obiektywu bardzo nietypowego czyli Laowa 24/f14
to taki obiektyw
https://fotoblogia.pl/12675,laowa-24-mm ... ie-pojawil
uzytkuję go niespełna od roku i o0d razu powiem, że oczywiście zdjęcia robi całkiem fajne, ale to obiektyw filmowy.
Tutaj nieśmiałe próby ( od 25 sekundy, oraz zwiększenie odwzorowania od 80 sekundy i w sumie najfanjniej wyszło od 2 min 9sek)
https://www.youtube.com/watch?v=A9xyThDVgu0&t=61s

materiału nakręconego mam bardzo dużo, tylko film to nie zdjęcie i obróbka jest żmudna. Ten pierwszy filmik to składak w rożnych warunkach oświetleniowych, oczywiście czysto amatorski.
Generalnie jest to obiektyw dla bardzo świadomych nabywców. Ale zaskakuje wodoszczelnością i nie tylko :-)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Laowa 24/f14

Post autor: Przemek Zięba »

Jeszcze dwa dokumentacyjne zdjęcia z kręcenia filmów o mrówkach, bardziej w celu prezentacji zestawu ;-) Jedno z telefonu gorszej jakości.
Załączniki
IMG_20200425_104858_hf.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (240.39 KiB)
IMG_20200509_104301_hf.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (202.37 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Laowa 24/f14

Post autor: Dark »

Jak pierwszy raz zobaczyłem zapowiedź tego obiektywu, to pomyślałem, że to do... :mrgreen: ;-)

Ale oświetlenie z tym sprzętem to jednak chyba problematyczne jest? W zasadzie jak się gdzieś je wetknie, to pozostaje tylko świecić od frontu.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Laowa 24/f14

Post autor: Przemek Zięba »

Dark pisze:Jak pierwszy raz zobaczyłem zapowiedź tego obiektywu, to pomyślałem, że to do...  :mrgreen:  ;-)

Ale oświetlenie z tym sprzętem to jednak chyba problematyczne jest? W zasadzie jak się gdzieś je wetknie, to pozostaje tylko świecić od frontu.
Jak się wetknie to fakt, tylko od frontu, ale jak sie nie wtyka w różne dziurki to spokojnie można doświetlić , zabawa jest fajna :-)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Laowa 24/f14

Post autor: PawełB »

Gratulacje, nie myślałem ze ktoś z forum go ma, do tanich zdaje się nie należy... Ale jak widac do mróweczek bezcenny,zwłaszcza ze pozwala zachowac dystans od mrowiska, zamiast wtykać w niego nos.

Napisz coś szerzej o jego używaniu, bo to niezwykła optyka, jakie są dytanse robocze dla różnych powiększeń, czy nie ma groźby wyłamania bagnetu taką "dzwignią"
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Laowa 24/f14

Post autor: Przemek Zięba »

PawełB pisze:Gratulacje, nie myślałem ze ktoś z forum go ma, do tanich zdaje się nie należy...  Ale jak widac do mróweczek bezcenny,zwłaszcza ze pozwala zachowac dystans od mrowiska, zamiast wtykać w niego nos.

Napisz coś szerzej o jego używaniu, bo to niezwykła optyka, jakie są dystanse robocze dla różnych powiększeń, czy nie ma groźby wyłamania bagnetu taką "dzwignią"
Obiektyw jest relatywnie bardzo lekki, więc bagnetu nie udało mi sie wyłamać. może gdyby miał pierścień statywowy byłoby ciut lepiej, bo tak koniec obiektywu trochę niestabilny.
Obiektyw ostrzy na nieskończoność ! Minimalna odległość ostrzenia to zdaje się coś około 2 cm przy 2:1 :-)
Przysłona robi swoje, f14 to nie łaskotki, trzeba doświetlać. Wbudowane diody LED ułatwiają, ale ja stosuję oświetlenie dodatkowe, a te diody często wyłączam. na tym filmiku z mrówkami wyraźnie widać nieciekawe światło pochodzące z wbudowanych diod i kadry z wyłączonymi diodami i doświetlaniem zewnętrznym. Diody w obiektywach Laowa ( mam i drugi ciekawy czyli Laowa 25 :-) - z pierścieniem doświetlającym) nie są genialnym rozwiązaniem. Ale ułatwiają ostrzenie rzecz jasna. jak to zwykle bywa przy manualnych szkłach focus peaking robi swoje - i to genialnie :-)
Tak w kwestii zdjęć, wrzucę link do swoich zdjęć wykonanych tym obiektywem, chociaz nie są to zdjęcia owadów. Ot w zimie fotografowałem część kolekcji orderów i bawiłem się tym szkłem.
tak poglądowo :-) (dokument nie jest robiony tym szkłem )
https://www.flickr.com/photos/144814095 ... 1905144848
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Laowa 24/f14

Post autor: Przemek Zięba »

Tutaj też pozwoliłem sobie (podobnie jak przy Irix 150) zrobić w warunkach studyjnych zdjęcie w odwzorowaniu 1:1 światło zastane, Aphodius, czyli relatywnie niewielki
Załączniki
Laowa 24.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.93 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Laowa 24/f14

Post autor: Dark »

Mam wrażenie lekkiego efektu "tunelowania", choć to może być autosugestia. Na brzegach kadru jest biała kartka, więc nie ma za bardzo podglądu jak rozkładają się nieostrości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”