Zootaxa usunięta z Journal Citation Report (JCR)

Sprawy związane z zasadami tworzenia i nazywania taksonów, z genetyką itd.
Awatar użytkownika
Artur Taszakowski
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:08
UTM: CA56
Specjalność: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)
profil zainteresowan: Muzyka, gitara, fantastyka
Lokalizacja: Katowice

Zootaxa usunięta z Journal Citation Report (JCR)

Post autor: Artur Taszakowski »

Kolejna zła wiadomość dla taksonomii i taksonomów.
Cytując post Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego

https://www.facebook.com/ste.bytom/phot ... t_reaction

"Kolejnym gwoździem do trumny jest informacja, że Zootaxa, największe czasopismo taksonomiczne (2453 artykuły w 2019 roku) zostało skreślone z listy Journal Citation Report (JCR), publikowanej przez Clarivate Analytics (za rok 2019), a tym samym pozbawione współczynnika wpływu (Impact Factor). Powodem tej decyzji była wysoka liczba (ponad 25%) autocytowań czasopisma. W świetle specyfiki taksonomii, wąskiej specjalizacji poszczególnych badaczy, jest to sytuacja absurdalna - czasopismo padło ofiarą własnego sukcesu".

Więcej na ten temat można przeczytać w dyskusji na Research Gate.
https://www.researchgate.net/post/ZOOTA ... ed_in_2020
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Zootaxa usunięta z Journal Citation Report (JCR)

Post autor: L. Borowiec »

Nie usunięta tylko zawieszona na jeden rok. Rzeczywiście, Zootaxa ma bardzo wysoki procent autocytowań, co jest charakterystyczne dla czasopism stricte taksonomicznych. Polityka wydawnicza musi więc pójść w kierunku kontroli przez redaktorów działowych References w każdym artykule, żeby zmniejszyć ten poziom autocytowań. To jest do zrobienia. W przeszłości były już tak karane inne czasopisma (w tym roku Zootaxa też nie jest jedynym ukaranym tytułem) i szybko wróciły na liste z IF. Jeszcze raz powtarzam, to nie jest usunięcie z listy czasopism impaktowanych, tylko nie będzie podany w jednym roku IF. Na jak długo, to zależy od redakcji czasopisma. Z pewnością zredukowanie liczby autocytowań spowoduje w przyszłości spadek IF, co w naszym systemie punktacji czasopism pewnie oznaczać będzie mniejszą liczbę punktów. Ale tylko w niewielu krajach systemy ewaluacyjne uzależniają punktację w rankingach czasopism od wartości IF, na ten idiotyzm wpadła Polska i jeszcze parę innych krajów. W USA publikowanie w Zootaxa (i ZooKeys) jest uważane za warte wysokiej oceny personalnej pracownika. Oczywiście, u nich też wyżej są cenione publikacje o wysokim IF, ale od alfataksonoma nie wymagają tego, bo praktycznie nie ma czasopism alfataksonomicznych o wysokim IF. Monografie publikowane w serii monografii Zootaxa nie zmienią swojej punktacji (mam nadzieję), bo w tabeli ministerialnej 80 pkt dostają wydawnictwa, a nie konkretne tytuły czasopism (a więc za 80 pkt są zarówno monografie Magnolia Press jak i Museum Górnoślaskiego w Bytomiu).
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zootaxa usunięta z Journal Citation Report (JCR)

Post autor: Orish »

Pod tym linkiem znajduje się petycja w sprawie usunięcia Zootaxa z listy zawieszonych czasopism:
https://www.gopetition.com/petitions/zo ... lease.html

Petycję podpisało się już niemal 1000 osób z całego świata, w tym większość czołowych polskich entomologów (i nie tylko). Wszystkim, którym leży na sercu dobro taksonomii polecam zapoznać się z treścią petycji. Zajmuje to dosłownie pięć minut.

Co do ograniczania poziomu autocytowań (chociaż w zasadzie to nie Zootaxa powinna ograniczać autocytacje, a raczej skrypt Clarivate Analytics powinien zostać zmodyfikowany) myślę, że można by to łatwo osiągnąć nawet nie poprzez zmniejszenie bezwzględnej liczby cytacji prac opublikowanych w Zootaxa, a przez zwiększenie cytacji prac spoza tego czasopisma:

a) poprzez podawanie pełnych taxonomic authorities czyli wypisywanie pełnego nazwiska autora oraz roku opisu dla każdego wspomnianego w tekście taksonu, a w konsekwencji (zgodnie z instrukcjami dla autorów) cytowania oryginalnej pracy w References. Wszystko zależy oczywiście od danej grupy i konkretnej pracy, ale myślę, że w większości przypadków jest to możliwe oraz część taksonów w danej grupie została opisana o wiele wcześniej, naturalnie nie na łamach Zootaxa.

b) poprzez tworzenie sekcji dyskusji, w której bardzo łatwo można (a nawet trzeba...) zacytować choć kilka prac spoza ścisłej tematyki traktowanego taksonu: porównanie do sytuacji w innej grupie zwierząt, dane geograficzne, geologiczne czy botaniczne odnośnie rośli żywicielskich itp.
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zootaxa usunięta z Journal Citation Report (JCR)

Post autor: Orish »

Zootaxa odzyskała IF, a formalnie zostanie on przywrócony pod koniec września:
https://www.mapress.com/j/zt/announcement/view/12
The 2019 journal impact factor for Zootaxa is 0.949 and the total citations in 2019 is 20,301. Journal Profile page for Zootaxa will appear in the JCR when the data are updated in late September 2020.

We are grateful to all the professional societies and individuals for their support to Zootaxa.
Petycję podpisało niemal 4 000 osób! Natomiast nie zauważyłem niestety niemal żadnego zwiększenia aktywności osób z Polski po zamieszczeniu linka tu na forum. Z drugiej strony w pewnym momencie pojawiło się sporo głosów z Sopotu, więc chyba tam zorganizowano jakąś udaną akcję :ok:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Taksonomia, systematyka, genetyka”