Ectoedemia viridissima

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Ectoedemia viridissima

Post autor: Leszek Matacz »

W literaturze popularnej napotkałem wzmiankę o stanowisku tego gatunku w rez. "Łąka Sulistrowicka", położonym na zboczach Radunii w Masywie Ślęży (Przedgórze Sudeckie). Czy ta informacja została potwierdzona w ostatnich latach? Jaki jest status taksonu w Polsce?
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ectoedemia viridissima

Post autor: Bartek Pacuk »

Leszek Matacz pisze:W literaturze popularnej napotkałem wzmiankę o stanowisku tego gatunku w rez. "Łąka Sulistrowicka", położonym na zboczach Radunii w Masywie Ślęży (Przedgórze Sudeckie). Czy ta informacja została potwierdzona w ostatnich latach? Jaki jest status taksonu w Polsce?
Tam jest błąd, bo Ectoedemia to motyl, nie pluskwiak. Poza tym nie znalazłem, aby był gatunek E. viridissima. Jest E. viridissimella.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Ectoedemia viridissima

Post autor: Leszek Matacz »

Straszne to. Skąd ludzie biorą takie "dane". Naszego "pluskwiaka" czeka los podobny do nieszczęsnego pająka Cheiracanthium elegans, co do stwierdzeń którego krytycznie wypowiedział się Robert Rozwałka w Przeglądzie Zool. z 2007 r.

Dzięki Bartku za naprowadzenie na właściwe tory.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ectoedemia viridissima

Post autor: Bartek Pacuk »

Leszek Matacz pisze:Straszne to. Skąd ludzie biorą takie "dane". Naszego "pluskwiaka" czeka los podobny do nieszczęsnego pająka Cheiracanthium elegans, co do stwierdzeń którego krytycznie wypowiedział się Robert Rozwałka w Przeglądzie Zool. z 2007 r.

Dzięki Bartku za naprowadzenie na właściwe tory.
Wg "źródła" pająk to Ch. elegant :mrgreen: No ale to już można zrzucić np. na autokorektę. W przypadku E. viridissimella to już grubszy błąd. Lepidoptera.eu podaje go jeszcze z lubelskiego i mazowieckiego, ale nie wiem na jakiej podstawie.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Ectoedemia viridissima

Post autor: Leszek Matacz »

Prośba!

Kto ma konto u Marka z Cukrowej Góry, niech skrobnie do kol. Piotra, administratora www.przyrodniczo.pl
- https://www.facebook.com/Tatryvotpl/ Ja swego czasu miałem adres mejlowy, ale prośba wyartykułowana na stronie jest jasna.
Strona wartościowa, Piotr pasjonatem przyrody jest wielkim, a oba błędy rażą w oczy.

Z góry dzięki!
ODPOWIEDZ

Wróć do „HEMIPTERA”