Proszę o identyfikację

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
zardzewiałek
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 11 lutego 2020, 18:57

Proszę o identyfikację

Post autor: zardzewiałek »

Proszę o pomoc w identyfikacji. Około 10-15mm z czułkami. Kilka już osobników znalazłem w mieszkaniu, prawdopodobnie przyniesione z sianem lub karmą dla kawii. Gdzie ewentualnie takie stworzenia mogą się zagnieździć i czym się żywią?
Załączniki
0001.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (385.49 KiB)
zardzewiałek
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 11 lutego 2020, 18:57

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: zardzewiałek »

Nikt nie pomoże? Dodam do protokołu, że miejsce wystąpienia to Kraków, kilka osobników w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Dodaję również kolejne zdjęcie bardziej od frontu, niestety przy okazji nieostre.
Niezbyt się znam na entomologii ale pogrzebałem i wizualnie przypominają Ryjkowcowate, może któreś z Sciaphilus, Hypera albo Liophloeus? Bardzo się mylę?
Załączniki
002.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (365.03 KiB)
Awatar użytkownika
JanFoto7
Posty: 199
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 18:45
profil zainteresowan: Amator fotografii przyrodniczej i entomologii
Lokalizacja: Poznań

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: JanFoto7 »

Opuchlak z rodzaju Otiorhynchus, częsty gość w domach i mieszkaniach w sezonie jesienno-zimowym. Niegroźny, nie jest szkodnikiem. Szuka tylko ochrony przed zimnem :)
zardzewiałek
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 11 lutego 2020, 18:57

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: zardzewiałek »

Rzeczywiście na to wygląda, dzięki wielkie.
Teraz jak już wiem to chętnie bym zgłębił temat ;) Zdaje się, że jeszcze chwilę ze mną pomieszkają. Ciekawe jaki to gatunek.
Awatar użytkownika
JanFoto7
Posty: 199
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 18:45
profil zainteresowan: Amator fotografii przyrodniczej i entomologii
Lokalizacja: Poznań

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: JanFoto7 »

W sumie to może być też Barynotus obscurus... Ekspertem nie jestem i radzę zaczekać na zdanie eksperta ;) O ile gatunki z niektórych rodzin chrząszczy są łatwe do oznaczania, o tyle ryjkowce zawsze sprawiały mi problem. Mamy bardzo wiele gatunków i często osobniki jednego różnią się między sobą chociażby kolorem (ze względu na wiek i ścieranie się barwnych łuseczek).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”