Crambidae i Thyrididae Polski

Literatura traktująca o motylach (Lepidoptera)
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Crambidae i Thyrididae Polski

Post autor: Jarosław Buszko »

Miło mi poinformować, że ukazało się opracowanie Crambidae i Thyrididae Polski. Sprzedaż i dystrybucję książki prowadzi Wydawnictwo Koliber z Nowego Sącza (http://www.wydawnictwo-koliber.pl).
Załączniki
Okładka Crambidae.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (330.61 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Crambidae i Thyrididae Polski

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dzięki za informację. Czy w przyszłości jest planowane wydanie kolejnych książek z serii Microlepidoptera Polski?
Taka seria na pewno spotkałaby się ze sporym zainteresowaniem motylarzy.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Crambidae i Thyrididae Polski

Post autor: Malko »

Część I w nazwie sugeruje, że tak właśnie będzie. Oby! Na pewno piękna książka i jak ogromnie potrzebna! Lecę zamawiać! Szkoda, że nie można liczyć na jakiś podpisany egzemplarz od Profesora.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Crambidae i Thyrididae Polski

Post autor: Marek Hołowiński »

Zapewne cz II obejmie Pyralidae..., a następne?
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Crambidae i Thyrididae Polski

Post autor: Maciej Sosnowski »

Należy tylko pogratulować kolejnej pozycji w niemałym dorobku pana profesora. No i naturalnie w najbliższych dniach zakupię tę pozycję.
Może w następnych częściach wreszcie pojawi się coś ciekawego po polsku na temat tych rzadziej spotykanych w polskiej literaturze entomologicznej (przynajmniej tej, z którą miałem kontakt - nie jest to zbyt dużo w porównaniu z niektórymi użytkownikami forum, ale chyba na tyle, by wyciągnąć pewne wnioski) rodzin mikrów jak Gracillariidae, Gelechiidae i Glyphipterigidae. Szukałem kiedyś prac na temat tych rodzin w języku polskim i jedyne, co znalazłem (może słabo szukałem, nie wiem), to „Kibitnikowate (Lepidoptera: Gracillariidae) rezerwatu „Skarpa Ursynowska” w Warszawie” Tomasza Jaworskiego.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Crambidae i Thyrididae Polski

Post autor: Jarosław Buszko »

Następne rodziny są w planach, a nawet w opracowaniu. Dla Wydawnictwa Koliber ważne są opinie na temat książki w środowisku entomologów.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Crambidae i Thyrididae Polski

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dzisiaj książka do mnie dotarła. Format i układ tekstu jest taki sam jak w książce "Motyle nocne Polski - Macrolepidoptera", druk i wykonanie wg mojej oceny na bardzo dobrym poziomie. Na uwagę zasługuje rozbudowanie części tablicowej. Fotografie motyli są w 1,5 krotnym powiększeniu, co jest cenną zaletą. Prócz tego są fotografie stadiów preimaginalnych - jaj, gąsienic, poczwarek, a także niektórych motyli w naturze. Widać olbrzymi wkład pracy autora w skompletowanie tych wszystkich fotografii. Gratulacje!
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Crambidae i Thyrididae Polski

Post autor: PawełB »

Na skutek wywołanego tą informacją poruszenia w Polskiej Entomologii Strona Kolibra zastrajkowała :-)
Załączniki
koliber.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (21.71 KiB)
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Crambidae i Thyrididae Polski

Post autor: TomekK »

U mnie śmiga.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Crambidae i Thyrididae Polski

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wstępna diagnoza - na Chrome - nie ma strony ale na Firefox strona jest widoczna. Tomek nie używa Chrome :-)
W sumie ciekawostka, jeśli chodzi o widoczność strony. Czy u innych osób potwierdza się widoczność, jaką opisałem?

PS. problemu dopatruję się w niepoprawnie skonfigurowanym certyfikatem SSL i błędnymi zapisami w przekierowaniach (tu pewnie w pliku .httacess).

Problemem tez może być poziom usług w firmie hostingowej netmark.pl, w której kiedyś miałem hosting. Ceny są bardzo niskie za sprawą niskiej jakości świadczonych usług. Częste zaniki strony (pamiętacie może zaniki Forum) i brak wsparcia technicznego (brak kompetentnych osób, brak backupów) zmusił mnie w pewnym momencie do ucieczki z tej firmy jak szczur z tonącego statku. Firma miała wtedy problemy z pracownikami z dokładniej - nie miała żadnych pracowników. Ale to inny temat - hostingowy.

Tak czy inaczej rozwiązaniem wszelkich problemów hostingowych (domenowych) może być przeniesienie wszystkiego do nas czyli do TITTLE.pl https://tittle.pl
TITTLE.pl posiada własny serwer (fizyczny w polskiej serwerowni) o wysokich parametrach: dyski SSD, bardzo silny procesor, 24 GB RAM (a nie jak w większości tanich usług 2-3 GB), wsparcie 24h i wiele innych szczegółów, ktore decydują o tym, że wszystko działa.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Crambidae i Thyrididae Polski

Post autor: Aneta »

Na Operze działa.
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Crambidae i Thyrididae Polski

Post autor: Marek Wanat »

Używam Chrome i ta strona działa u mnie normalnie. Pewnie Jacek ma rację, że problem leży w indywidualnych ustawieniach.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Crambidae i Thyrididae Polski

Post autor: Marek Hołowiński »

Antek Kwiczala pisze: Format i układ tekstu jest taki sam jak w książce "Motyle nocne Polski - Macrolepidoptera", druk i wykonanie wg mojej oceny na bardzo dobrym poziomie. Na uwagę zasługuje rozbudowanie części tablicowej. Fotografie motyli są w 1,5 krotnym powiększeniu, co jest cenną zaletą. Prócz tego są fotografie stadiów preimaginalnych - jaj, gąsienic, poczwarek, a także niektórych motyli w naturze. Widać olbrzymi wkład pracy autora w skompletowanie tych wszystkich fotografii. Gratulacje!
Podzielam opinię Antka. Na uwagę zasługuje również część opisowa obejmująca morfologię motyli i ich stadiów preimaginalnych, bionomię, opisy środowiska i rozmieszczenie geograficzne. Jest to znakomity podręcznik dla każdego motylarza, a zwłaszcza tych którym omawiane rodziny są, albo kiedyś będą bliskie. Po prostu warto mieć tą książkę i czekam na kolejne pozycje.
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Crambidae i Thyrididae Polski

Post autor: brat »

Dla mnie rewelacyjna książka.
Nareszcie wszystkie krajowe Crambidae w jednym miejscu, fachowo opisane i dobrze zilustrowane.
Tablice z motylami są znakomite, to oczywiście zasługa Pana Profesora, ale i wydawnictwo się postarało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura - motyle”