Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: GrzegorzGG »

Dziękuję za wychwycenie błędu. Problem jest już rozwiązany a nowa wersja (5.3) jest już dostępna na stronie.

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: Jacek Kurzawa »

Miałem się spytać właśnie, gdzie, na jakiej stronie, ale po 3 minutach program został zaaononsowany w innym wątku https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=271117#p271117

a jest do pobrania http://www.heteroptera.us.edu.pl/mapautm.html

Przy okazji - Program EntomoLabels ma własną stronę http://labels.entomo.pl/download/ , gdzie są umieszczane najnowsze wersje programu. Obecnie jest to EntomoLabels wersja 7.5.01. Na heteroptera wisi 6.12.
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: Mothman »

GrzegorzGG pisze:Problem jest już rozwiązany
Dzięki za poprawienie, ale i tak nie pomogło... Niestety w moich okolicach "kliny" UTM są już tak wąskie, że "kwadraty" YU04 i BD94 zaznaczone są na mapie jako jeden punkt umiejscowiony dokładnie na środku pomiędzy nimi :cry:
Przy tak dużym rozmiarze znaczników prawidłowo wyświetlane są dopiero rekordy bardziej na południu kraju - tam "kliny" są już znacznie szersze. Dwa "kwadraty" UTM (np. YS08 i BB98) są już zaznaczone jako dwa punkty... Czy byłoby możliwe w przyszłości dodanie funkcji "rozmiar znacznika"? Tak, aby oprócz wyboru jego kształtu (kółko/kwadrat/trójkąt) można było jeszcze wybrać normalny lub pomniejszony? Pytanie tylko czy pomniejszenie coś by zmieniło.

Pozdrawiam

Damian
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: Jacek Kurzawa »

Mothman pisze: ... Niestety w moich okolicach "kliny" UTM są już tak wąskie, że "kwadraty" YU04 i BD94 zaznaczone są na mapie jako jeden punkt umiejscowiony dokładnie na środku pomiędzy nimi :cry:
Są jeszcze gorsze "kwadraty" UTM od wymienionych, położone na północ od nich. Powyżej YU04 mamy YU05-09 i najwęższy YV00 razem z BE90 (którego nazwa nie wyświetliła się na załączonym obrazku). Pola te mają w najszerszym miejscu 543 metry. Podczas tworzenia mapy do pracy o Asemum tenuicorne natrafiłem na podobny problem, gdzie punkt postawiony prawidłowo na mapie wydawał się jakby z boku. W celu jego umieszczenia tak, by pasował na mapie konieczne było jego lekkie przesunięcie na zachód. Na tej mapce punkt jest postawiony w Polsce, a widać, jakby był poza..., prawda? Tu może tez być jakimś rozwiązaniem generowanie punktu obok tak, by na mapie wyglądało to dobrze. Tym bardziej że naniesienie dwóch punktów w takich sąsiednich kwadratach spowoduje powstanie "kleksa". Aby tego uniknąć trzeba podejść do stawiania kropek raczej niestandardowo....
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: GrzegorzGG »

Jacek Kurzawa pisze:Przy okazji - Program EntomoLabels ma własną stronę http://labels.download.entomo.pl/ , gdzie są umieszczane najnowsze wersje programu. Obecnie jest to EntomoLabels wersja 7.5.01. Na heteroptera wisi 6.12.
Nowe EntomoLabels to program, przy którym nie napisałem ani kawałka kody (ile zostało wykorzystane z wcześniejszych wersji - nie wiem), z tego też tytułu na stronie jest ostatnia wersja, którą napisałem osobiście.

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: Jacek Kurzawa »

No tak, rzeczywiście, program został napisany od nowa.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: GrzegorzGG »

Witam,
https://www.heteroptera.us.edu.pl/ pisze: 27.01.2020 - dostępna jest nowa wersja programu MapaUTM (dla kwadratów i kółek dodano możliwość generowania punktów dwukolorowych: czarno-czerwonych lub czarno-niebieskich): MapaUTM ver. 5.4.
pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: Grzegorz Banasiak »

GrzegorzGG pisze:
Jacek Kurzawa pisze:Przy okazji - Program EntomoLabels ma własną stronę http://labels.download.entomo.pl/ , gdzie są umieszczane najnowsze wersje programu. Obecnie jest to EntomoLabels wersja 7.5.01. Na heteroptera wisi 6.12.
Nowe EntomoLabels to program, przy którym nie napisałem ani kawałka kody (ile zostało wykorzystane z wcześniejszych wersji - nie wiem), z tego też tytułu na stronie jest ostatnia wersja, którą napisałem osobiście.

Pozdrawiam
Grzegorz
... umknął mojej uwadze ten post...

Grześku,

Nie szkodzi, że nie pisałeś. Jeśli masz ochotę podpiąć go pod stronę - to bardzo proszę.
Aktualnie jeszcze pracujemy nad wersją 7.7.01 i wkrótce będzie opublikowana, jest w niej parę fajnych nowości.
Poza tym wraz z Mike'em piszemy wreszcie Manual (tylko w wersji angielskiej) co pozwoli na zapoznanie się z pełnymi możliwościami programu.

Niestety na sensowne zrobienie strony brakuje mi czasu.
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: Salticus »

https://www.heteroptera.us.edu.pl/ pisze: 27.01.2020 - dostępna jest nowa wersja programu MapaUTM (dla kwadratów i kółek dodano możliwość generowania punktów dwukolorowych: czarno-czerwonych lub czarno-niebieskich): MapaUTM ver. 5.4.
Dzięki, Grzegorzu, za nową wersję. Niestety przy próbie wygenerowania punktów pojawia się komunikat o błędzie:
Załączniki
blad.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (209.15 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: GrzegorzGG »

Cześć,

dziękuję za informację. Jutro zobaczę co jest nie tak.

Grzegorz
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: Mothman »

Salticus pisze:Niestety przy próbie wygenerowania punktów pojawia się komunikat o błędzie
Na Windows 7 wszystko śmiga jak należy...
Wpisałem nawet te same kwadraty UTM
:foto:
Załączniki
Mapa UTM 5.4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.57 KiB)
wynik.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (388.86 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: GrzegorzGG »

Również nie udało mi się wygenerować takiego błędu. A możesz pokazać plik log.txt (np. na maila wysłać), który powinien być w folderze aplikacji.
Wygląda na to, że błąd jest przy zapisie.

Jaki masz system operacyjny?

Grzegorz
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: Salticus »

Dzięki Panowie za odpowiedzi. Załączam log. System to Windows Vista. Wcześniejsza wersja programu (4.0) działa u mnie bezproblemowo.
Załączniki
log.txt
(571 Bajtów) Pobrany 13 razy
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: GrzegorzGG »

Log wskazuje na problem przy zapisie (brak etapów 9-11).
Proponuję przejść na priv (ggierlas małpa gmail.com)

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: GrzegorzGG »

Niemniej najpierw ściągnij wersję z obsługą wyjątków (skoro wiemy gdzie jest problem, będzie można sprawdzić co i jak).

http://www.heteroptera.us.edu.pl/prg/Ma ... r5.4.1.rar

pozdrawiam
Grzegorz

PS. A pliki graficzny nie mają atrybutu "tylko do odczytu"?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rozwiązaniem problemu może być uruchomienie programu jako Administrator. Vista może blokować uprawnienia do katalogu przy tworzeniu i zapisywaniu pliku wynikowego mapki. Innym obejściem tego byłaby inspekcja uprawnień do katalogu czyli mówiąc prościej usuniecie ograniczeń przy zapisie dla tego katalogu.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ponieważ od lat pracuję na QGIS (darmowy program GIS) w celu generowania mapek to postanowiłem sprawdzić, jak zrobić to samo czyli wprowadzić do QGIS szereg rekordów w celu wygenerowania kropek na mapie. Do zrealizowania tego celu użyłem Excela, w którego wklepuję pola UTM a Excel podaje mi gotową formułkę do wklejenia do QGIS i mapka jest gotowa (jak poniżej).
Podkłady i ich widoczność zmieniam w zależności od potrzeby, o czym już pisałem w innym miejscu.

Niemniej jednak program MapaUTM pod względem swojej prostoty jest najprostszym i najbardziej przyjaznym w obsłudze programem do map, jaki znam.
Załączniki
mapaPL.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (199.01 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: GrzegorzGG »

No i dodam nieskromnie, że takie mapy można również uzyskiwać bez problemu :)
A w kwestii problemu z Vistą znalazłem takie coś we właściwościach:
Może pomoże :)

Grzegorz
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: Salticus »

Jacek Kurzawa pisze:Rozwiązaniem problemu może być uruchomienie programu jako Administrator. Vista może blokować uprawnienia do katalogu przy tworzeniu i zapisywaniu pliku wynikowego mapki. Innym obejściem tego byłaby inspekcja uprawnień do katalogu czyli mówiąc prościej usuniecie ograniczeń przy zapisie dla tego katalogu.
Dzięki Jacku za rady. Grzegorz na priv zasugerował mi też inne rozwiązania ale niestety nic z Waszych sugestii nie pomogło. To jakiś głębszy problem ze starą Vistą. Czas się w końcu zaopatrzyć w nowy laptop z aktualnym Windowsem...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: Jacek Kurzawa »

W kwestii Visty to już użytkownik musi sobie podłubać w ustawieniach systemu i uprawnień do folderu - tu spodziewa się rozwiązania problemu, nie w samym programie mapaUTM.

Grzegorz, czy na swojej mapce możesz zmienić grubość linii krain, ich przeźroczystość czy też wyświetlanie nazw krain geograficznych czy głównych rzek Polski?

PS. mogę spróbować pomóc online przez TimeViewer.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Obserwując wątek - przyszło mi do głowy, że problem może leżeć po stronie .NET Framework. Nie wiem z którą wersją Grzegorz kompilował program a którą wersję ma zainstalowaną kol. Salticus. Nie wiem jakie są dostępne tryby zgodności w Viście, być może jest tam jeszcze XP, należy jednak pamiętać, że XP pracował z .NET Framework do wersji 4.0.3 - nie sądzę, żeby z tą wersją był kompilowany program, jeśli z wyższą, to mogą się pojawiać różne kwiatki.

Warto też sprawdzić ile RAM ma komputer na którym odpalany jest program i jak mocno jest wykorzystana w czasie odpalania programu (antywirusy, przeglądarki, skype i inne pracujące w tle). Obróbka grafiki "w locie" jest dość pamięciożerna.

Może coś z moich uwag się przyda. Na potrzeby pisania EntomoLabels uczyłem się od podstaw C# i Visual Studio - i przerobiłem te wszystkie przypadki z autopsji od XP po Win10. Jeśli dobrze pamiętam na potrzeby XP trzeba było kompilować z wersją .NET 3.5, pod warunkiem, że w programie nie użyto klas w nowszej specyfikacji. Jeszcze można za darmo aktualizować system do Win10, może taki ruch będzie lepszym rozwiązaniem ?!
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Program MapaUTM do generowania mapki UTM z naniesionymi rekordami

Post autor: Salticus »

Dzięki Grzegorz za chęć pomocy. Przy odpalaniu programu połowa pamięci jest wolna więc to raczej nie to. Wolę już jednak nie drążyć problemu bo wcześniejsza wersją programu działa i spełnia swoją rolę, a wkrótce i tak będę zaopatrywał się w nowy laptop z Win10 i wtedy przyjdzie czas na nową wersję :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mapy, UTM”