13 Cerambycidae: Phytoecia

Cykl artykułów o larwach Coleoptera przygotowany przez Pawła Jałoszyńskiego
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

13 Cerambycidae: Phytoecia

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Kiedyś i to musiało nadejść, a numer trzynasty wydaje się odpowiedni na to paskudztwo ;-). Larw kózek pokazano na forum już całą masę, więc żeby nie było zbyt nudno, wybrałem grupę, której stadia larwalne chyba jeszcze nie były prezentowane, o ile dobrze pamiętam.

Larwy pospolitych zielarek można bardzo łatwo pozyskać przeglądając szyje korzeniowe odpowiednich roślin, w których one żerują. Phytoecia coerulescens lubi Boraginaceae i nie trzeba długo szukać, żeby ją znaleźć w żmijowcu na nagrzanych słońcem kserotermach. Larwa po wyciągnięciu i umieszczeniu z powrotem w żerowisku pozatyka sobie wszelkie dziury trocinkami i zapewne da się z niej wyhodować imago, chociaż akurat mnie ta rodzina nie interesuje i w związku z tym takich prób nie podejmowałem. Byłoby ciekawie, gdyby ktoś z forumowiczów miał doświadczenie w hodowli zielarek i napisał parę słów na ten temat.
Załączniki
Phytoecia coerulescens w badylu.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.7 KiB)
Cerambycidae_Phytoecia coerulescens.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136 KiB)
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Wanat »

Paweł! Chylę czoła na okoliczność zainicjowania tego (i paru innych!) cyklu o niezmierzonych wartościach edukacyjnych. Ale wyjaśnij proszę, czemu to ma być akurat Ph. coerulescens, a nie np. P. pustulata (najbardziej lubiąca żmijowiec ze wszystkich znanych mi Phytoecii), czy jakaś inna Phytoecia z tych lubiących Boraginaceae, bo jest ich parę? Wyhodowałeś? Wnioskowanie na podstawie wielkości larwy? Wspomnij coś proszę o podstawach takiej a nie innej klasyfikacji gatunkowej tej larwy, ew. skąd okaz pochodził (to też się przydaje jako rekord faunistyczny) itp.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Phytoecia, czy tez jak kto woli, Opsilia coerulescens, jest jedynym gatunkiem sposrod naszych Phytoecini, ktorej larwy maja zab subapikalny na zuwaczkach, co widac na zdjeciu.

Stanowiska bede podawal tylko wtedy, kiedy z jakichs powodow bedzie to naprawde ciekawe, i jesli nie beda to lokalizacje z roznych przyczyn niepoprawne politycznie, bo i tak czasem bywa.

Pawel
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Świetnie, że zacząłeś ten temat :-)

Paweł, czy Ty masz IV tom Svacha Danilevski?

Jesli chodzi o imagines, to ten ząb posiada również Opsilia uncinata, ale budowy larw Phytoeciini, przyznam szczerze, że nie studiowałem. Same Laminae są przyjemne w oznaczaniu i dośc łatwo mozna się w nich poruszać (gdy chodzi o budowę larw). Gorzej z takimi Clytini czy Callidini, tam już trzeba mieć bardzo mocne powiekszenia optyki, by zobaczyć niektóre cechy kluczowe (właściwie większość cech).

Marku, P.pustulata najbardziej związana jest z krwawnikiem - na kiełkujących roślinkach w okresie pierwszomajowym, miejscami bywa liczna (szczególnie w godz popołudniowych).
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek Kurzawa pisze:
Paweł, czy Ty masz IV tom Svacha Danilevski?
Nie, ale w ktoryms pozniejszym FHL larwalnym jest uzupelniony klucz do Phytoecini autorstwa Svachy.

Pawel
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzięki! Przeoczyłem to, tzn klucz do larw FHL przeglądałem, ale nie zakodowałem sobie tej informacji. A IV tomu (Laminae) brakuje mi (pozostałe 3 mam w oryginałach jak również w elektronicznych plikach od Rosjan).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: 13 Cerambycidae: Phytoecia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak wygląda u Phytoecia coerulescens ten dodatkowy ząb na fotografii w publikacji Svacha Danilevsky, 2001.
Załączniki
Tu jest widok z przodu głowy a na zdjęciu Pawła zdjęcie jest od spodu głowy, stąd położenie tego zęba wydaje się być w różnych miejscach.
Tu jest widok z przodu głowy a na zdjęciu Pawła zdjęcie jest od spodu głowy, stąd położenie tego zęba wydaje się być w różnych miejscach.
phytoecia_coerulescens.jpg (21.96 KiB) Przejrzano 3855 razy
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: 13 Cerambycidae: Phytoecia

Post autor: Wujek Adam [†] »

A swoją drogą, to larwy pokazane na zdjęciach Pawła na początku wątku (cała - na czarnym tle i powiększony przód larwy - na zdjęciu po prawej na jasnym tle) wyglądają jakby należały do dwóch różnych gatunków! Mają różne proporcje i kształty przedplecza, inne punktowanie i odmienne rozłożenie ciemnych powierzchni. :mysl:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Coleoptera (P.Jałoszyński)”