Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest niedziela, 5 kwietnia 2020, 04:15

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy to wilczomleczek?
PostNapisane: piątek, 20 grudnia 2019, 15:24 

Załączam zdjęcia zmrocznika wyhodowanego z gąsienicy znalezionej na wilczomleczu.
Lokalizacja: okolice Wyśmierzyc, UTM-DC81, data znalezienia gąsienicy: 14.VII.2019, poczwarka 25.VII.2019, imago wylęgło się 7.VIII.2019.
Rozpiętość skrzydeł 80 mm.
Z Polski teoretycznie nie może być nic innego, jak wilczomleczek, ale ten wygląd... Ciekaw jestem zdania fachowców.
Widoczna jest na zdjęciu lekka asymetria odwłoka (brak białej plamy po prawej stronie). Gąsienica też była asymetryczna, brakowało jej jednej z okrągłych plam po prawej stronie. Zdjęcia gąsienicy nie robiłem, miała ona generalnie ciemną barwę (nie zieloną).

Załączniki:
Wierzch.jpg
Wierzch.jpg [ 237.44 KiB | Przeglądane 995 razy ]
Spód.jpg
Spód.jpg [ 134.87 KiB | Przeglądane 995 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Czy to wilczomleczek?
PostNapisane: piątek, 20 grudnia 2019, 16:03 

UTM: CC88
Wilczomleczek z deformacją, IMO gąsienicę w trakcie rozwoju coś musiało uszkodzić na tyle poważnie, że nie zregenerowała w pełni ciała.

PostNapisane: piątek, 20 grudnia 2019, 17:02 

UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Tak, to on. Widziałem już tak różne, kiedyś z hodowli wychodziły mi najprzeróżniejsze, aż przestałem się dziwić. W świetle ostatnich badań, ten gatunek dostaje z zewnątrz geny od innych taksonów, co powoduje, ze jest bardzo zmienny. Potrafi nawet krzyżować się z bliżej i dalej spokrewnionymi gatunkami z rodzaju Hyles, w tym nawet z H.galii, dając  dając płodne potomstwo. Od strony genetycznej to mieszanka "wybuchowa". Badania trwają a ich wyniki są bardzo interesujące. Trzeba trochę pokopać w internecie.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 21 grudnia 2019, 18:40 

Jacek Kurzawa napisał(a):
W świetle ostatnich badań, ten gatunek dostaje z zewnątrz geny od innych taksonów, co powoduje, ze jest bardzo zmienny. Potrafi nawet krzyżować się z bliżej i dalej spokrewnionymi gatunkami z rodzaju Hyles, w tym nawet z H.galii, dając  dając płodne potomstwo. Od strony genetycznej to mieszanka "wybuchowa". Badania trwają a ich wyniki są bardzo interesujące.
W Polsce to w grę może wchodzić tylko H. galii, innych dotąd u nas raczej nie stwierdzono. Czy jest to zatem produkt naturalnej krzyżówki H. euphorbiae i H galii?
Tak się jeszcze zastanawiam, że gdyby ten okaz miał etykietkę tylko "Europa", bez wskazania Polski, jak byłby oznaczany. Z wyglądu mógłby bardziej może podpadać np. kanaryjski H. tithymali  ;) Skoro południowe gatunki potrafią dolecieć do Szwecji, czy Anglii, to czemu ten nie mógłby zawitać do nas  :) . To oczywiści nieco żartobliwe rozważania.

PostNapisane: sobota, 21 grudnia 2019, 19:08 

Przepływ genów może mieć całkiem duży zasięg i to może się odbywać wewnątrz taksonu euphorbiae (traktując wszystkie formy i podgatunki jako jeden takson).
Problematyka jest tak złożona a mechanizmy tak mało jeszcze poznane, że trudno się wypowiadać w jakimś poważniejszym tonie ;-) - ale wydaje się to wszystko bardzo ciekawe.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 21 grudnia 2019, 20:26 

UTM: CA22
Cytuj:
Z wyglądu mógłby bardziej może podpadać np. kanaryjski H. tithymali
Raczej nie H. tithymali. Ten gatunek ma dosyć charakterystyczne jasne przyprószenie żyłek na przednich skrzydłach
https://www.google.pl/imgres?imgurl=htt ... 6955939366
W Europie bardziej podobny jest Hyles nicaea.
https://www.google.pl/imgres?imgurl=htt ... 6956307841

PostNapisane: niedziela, 22 grudnia 2019, 12:11 

Znalazłem taki artykuł, który jest przykładem, jak należy do tego podejść naukowo :-)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6685492/

Załączniki:
hyles.png
hyles.png [ 1.33 MiB | Przeglądane 652 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 22 grudnia 2019, 13:50 

Antek Kwiczala napisał(a):
W Europie bardziej podobny jest Hyles nicaea.
Motyl zdecydowanie tak, ale gąsienica już rozwiewa wątpliwości  :)
No cóż, okaz przynajmniej dla mnie dość dziwaczny - wszystkie kiedykolwiek hodowane przeze mnie w miarę trzymały się blisko "standardu", zmienne były raczej przednie skrzydła.
Publikacja ciekawa, zastanawia mnie tylko, dlaczego nie uwzględniono w porównaniach H. nicaea, czy on należy do innej grupy (w pracy wspominają coś o bliższych powiązaniach tego gatunku w H. galii).

Strefa czasowa: UTC + 1