Czy to wilczomleczek?

Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Czy to wilczomleczek?

Post autor: Marek Wełnicki »

Załączam zdjęcia zmrocznika wyhodowanego z gąsienicy znalezionej na wilczomleczu.
Lokalizacja: okolice Wyśmierzyc, UTM-DC81, data znalezienia gąsienicy: 14.VII.2019, poczwarka 25.VII.2019, imago wylęgło się 7.VIII.2019.
Rozpiętość skrzydeł 80 mm.
Z Polski teoretycznie nie może być nic innego, jak wilczomleczek, ale ten wygląd... Ciekaw jestem zdania fachowców.
Widoczna jest na zdjęciu lekka asymetria odwłoka (brak białej plamy po prawej stronie). Gąsienica też była asymetryczna, brakowało jej jednej z okrągłych plam po prawej stronie. Zdjęcia gąsienicy nie robiłem, miała ona generalnie ciemną barwę (nie zieloną).
Załączniki
Wierzch.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (237.44 KiB)
Spód.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.87 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Czy to wilczomleczek?

Post autor: Aneta »

Wilczomleczek z deformacją, IMO gąsienicę w trakcie rozwoju coś musiało uszkodzić na tyle poważnie, że nie zregenerowała w pełni ciała.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czy to wilczomleczek?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak, to on. Widziałem już tak różne, kiedyś z hodowli wychodziły mi najprzeróżniejsze, aż przestałem się dziwić. W świetle ostatnich badań, ten gatunek dostaje z zewnątrz geny od innych taksonów, co powoduje, ze jest bardzo zmienny. Potrafi nawet krzyżować się z bliżej i dalej spokrewnionymi gatunkami z rodzaju Hyles, w tym nawet z H.galii, dając dając płodne potomstwo. Od strony genetycznej to mieszanka "wybuchowa". Badania trwają a ich wyniki są bardzo interesujące. Trzeba trochę pokopać w internecie.
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Czy to wilczomleczek?

Post autor: Marek Wełnicki »

Jacek Kurzawa pisze:W świetle ostatnich badań, ten gatunek dostaje z zewnątrz geny od innych taksonów, co powoduje, ze jest bardzo zmienny. Potrafi nawet krzyżować się z bliżej i dalej spokrewnionymi gatunkami z rodzaju Hyles, w tym nawet z H.galii, dając  dając płodne potomstwo. Od strony genetycznej to mieszanka "wybuchowa". Badania trwają a ich wyniki są bardzo interesujące.
W Polsce to w grę może wchodzić tylko H. galii, innych dotąd u nas raczej nie stwierdzono. Czy jest to zatem produkt naturalnej krzyżówki H. euphorbiae i H galii?
Tak się jeszcze zastanawiam, że gdyby ten okaz miał etykietkę tylko "Europa", bez wskazania Polski, jak byłby oznaczany. Z wyglądu mógłby bardziej może podpadać np. kanaryjski H. tithymali ;) Skoro południowe gatunki potrafią dolecieć do Szwecji, czy Anglii, to czemu ten nie mógłby zawitać do nas :) . To oczywiści nieco żartobliwe rozważania.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czy to wilczomleczek?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przepływ genów może mieć całkiem duży zasięg i to może się odbywać wewnątrz taksonu euphorbiae (traktując wszystkie formy i podgatunki jako jeden takson).
Problematyka jest tak złożona a mechanizmy tak mało jeszcze poznane, że trudno się wypowiadać w jakimś poważniejszym tonie ;-) - ale wydaje się to wszystko bardzo ciekawe.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Czy to wilczomleczek?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Z wyglądu mógłby bardziej może podpadać np. kanaryjski H. tithymali
Raczej nie H. tithymali. Ten gatunek ma dosyć charakterystyczne jasne przyprószenie żyłek na przednich skrzydłach
https://www.google.pl/imgres?imgurl=htt ... 6955939366
W Europie bardziej podobny jest Hyles nicaea.
https://www.google.pl/imgres?imgurl=htt ... 6956307841
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czy to wilczomleczek?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Znalazłem taki artykuł, który jest przykładem, jak należy do tego podejść naukowo :-)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6685492/
Załączniki
hyles.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (1.33 MiB)
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Czy to wilczomleczek?

Post autor: Marek Wełnicki »

Antek Kwiczala pisze:W Europie bardziej podobny jest Hyles nicaea.
Motyl zdecydowanie tak, ale gąsienica już rozwiewa wątpliwości :)
No cóż, okaz przynajmniej dla mnie dość dziwaczny - wszystkie kiedykolwiek hodowane przeze mnie w miarę trzymały się blisko "standardu", zmienne były raczej przednie skrzydła.
Publikacja ciekawa, zastanawia mnie tylko, dlaczego nie uwzględniono w porównaniach H. nicaea, czy on należy do innej grupy (w pracy wspominają coś o bliższych powiązaniach tego gatunku w H. galii).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”