Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Literatura traktująca o motylach (Lepidoptera)
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Jarosław Buszko »

Po wielu latach ukazał się wreszcie IV tom Atlasu Motyli Polski autorstwa J. Nowacki i J. Buszko. Obejmuje on sówki w dawniejszym zestawieniu, czyli z Nolidae i częścią Erebidae (wstęgówki i pokrewne). Było to związane z koniecznością zamknięcia w tej serii całości Macrolepidoptera. Książkę wydała, tak jak i poprzednie tomy, GRUPA IMAGE. Będzie ją można zamówić u wydawcy (chyba będzie najtaniej), chociaż jeszcze nie figuruje na ich stronie internetowej.
Załączniki
Atlas IV sówki.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (347.49 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Jacek Kurzawa »

Maciej Grzymała
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 3 sierpnia 2017, 09:50
UTM: EA60
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Krosno-Warszawa

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Maciej Grzymała »

Cieszę się że wkońcu możemy cieszyć się tą publikacją :D . Można by było prosić o jakieś przykładowe strony?
Hubert Jakoniuk
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2009, 20:24
Lokalizacja: Białowieża

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Hubert Jakoniuk »

Czekam z niecierpliwością na możliwość zakupu :)
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Mothman »

JEST!!! :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi:
https://www.grupaimage.eu/p669/atlas-mo ... sowki.html

PS
Skoro ponownie została nawiązana współpraca z Grupą IMAGE, to może jest szansa na wykonanie reprintu tomu "Atlas motyli Polski. Cz. 3, Falice, wycinki, miernikowce"?
Książka ta jest niedostępna nawet w antykwariatach i na portalach aukcyjnych...
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Tomek Paszkowski »

Aż się zalogowałem z radości :hurra :jo:
Podpinam się pod pomysł z reprintem, również od jakiegoś czasu szukam i nic....III tom to biały kruk....
Awatar użytkownika
MieśKa
Posty: 40
Rejestracja: sobota, 22 września 2018, 22:16
Gender: women
UTM: WA60
Lokalizacja: Pomorze środkowe

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: MieśKa »

Czekałam z niecierpliwością, aż pojawi się info - zamówiona :rotfl: :jupi: :hp:
Trzeciej części też poszukuję bezskutecznie :zg:
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Jarosław Buszko »

III tom Atlasu Motyli Polski ukazał się w 2000 roku. Po upływie kilkunastu lat Grupa IMAGE nie była już zainteresowana sprzedażą i pozostałe egzemplarze miała skierować na przemiał. Ostatecznie przywieźli je do Torunia w celu rozdania. Książki były rozprowadzane bezpłatnie na sympozjach lepidopterologicznym i dipterologicznym oraz przy rozmaitych innych okazjach. Zostało jeszcze 30 książek, które chętnie rozdam, według kolejności zgłoszeń. Proszę kontaktować się za pośrednictwem e-maila.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Jarosław Buszko »

Już jest komplet osób, które otrzymają książkę, więcej nie mam i nic na to nie poradzę. Można dopytywać się w wydawnictwie Grupa IMAGE, może jeszcze coś mają. Ze wszystkimi osobami które wysłały prośbę o książkę skontaktuję się mailowo.
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Mothman »

Jarosław Buszko pisze:Zostało jeszcze 30 książek, które chętnie rozdam, według kolejności zgłoszeń. Proszę kontaktować się za pośrednictwem e-maila.
Dziękuję za informację. Cieszę się, że zdążyłem się załapać na jeden z tych 30 egzemplarzy. Adres do wysyłki prześlę za chwilę w wiadomości prywatnej.

Tom o sówkach zaraz zamawiam...

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Damian Chełminiak

PS
Jarosław Buszko pisze:III tom Atlasu Motyli Polski ukazał się w 2000 roku. Po upływie kilkunastu lat Grupa IMAGE nie była już zainteresowana sprzedażą
Jak widać znów są zainteresowani sprzedażą... :rotfl:
https://www.grupaimage.eu/p670/atlas-mo ... kowce.html
Łukasz Solecki
Posty: 178
Rejestracja: sobota, 9 lipca 2011, 20:26
Lokalizacja: Kraków / Dębica

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Łukasz Solecki »

Pytanie, czy Pan Profesor do wszystkich zainteresowanych wysłał wiadomość, czy też zwyczajnie już się nie załapałem :wlosy:
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Marek Wełnicki »

Dziś byłem w wydawnictwie. Tom III (miernikowce itd.) mają jeszcze w sprzedaży - według ustnej informacji "dużo egzemplarzy, w cenie ok. 80 zł". Trochę to się różni od ceny na stronie.... Mają ponoć też niewielki zapas tomu I. Tom IV o sówkach sprzedają po 120 zł (i nie chcą nic obniżyć.... :P ).
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Mothman »

Marek Wełnicki pisze:Mają ponoć też niewielki zapas tomu I.
Dziś wystawili do sprzedaży - cena z kosmosu :mrgreen:
https://www.grupaimage.eu/p671/atlas-mo ... ocera.html
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: PawełB »

I tom był rewelacja jak się ukazał, bo to był chyba pierwszy taki kompletny atlas, ale teraz sa już dużo lepsze, tamten szwankuje słabymi zdjęciami i kolorami. Dziwne ze został im 1 tom, skoro przez długi czas chodziły w sporych cenach na allegro, nie intresowała ich sprzedaż??

czy te obrazki książek na stronie to symulacja 3D? bo wyglądają na jakieś wydanie w miękkich okładkach....
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Antek Kwiczala † »

czy te obrazki książek na stronie to symulacja 3D? bo wyglądają na jakies wydanie w miękkich okładkach
Na pewno symulacja, bo dzisiaj dotarł do mnie egzemplarz 4-go tomu i na pewno ma twarde okładki :)
BTW. W porównaniu do zdjęcia przedniej okładki, jaką wstawił prof. Buszko, oryginał jest granatowo-czarny (na pierwszy rzut oka - prawie czarny).
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: GrzegorzT. »

Witam,
tylko szkoda, że zdjęcia są małe (w formie tablic) i jak dla mnie niewyraźne. Rozumiem, że jakby dać po dwa gatunki na stronę to pozycja miałaby około 1000 stron.

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Antek Kwiczala † »

Upakowanie zdjęć na stronach tablic jest podobne jak w 3-cim tomie (miernikowce). 15 do 18 zdjęć na jednej stronie. Fotografie motyli są prawdopodobnie w skali 1:1, bo np. wstęgówki mieszczą się tylko 3 na stronie.
Ubik
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 4 lipca 2011, 16:41
UTM: Żywiec

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Ubik »

Dziś otrzymałem i trochę się zawiodłem, nie tyle o wartość merytoryczną co o formę wydania. Po co kredowy papier w opisach, cena nie była by tak niebotyczna.
To niebieskie tło nie jest neutralne i źle się na nim ogląda obiekty.
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: krzysztof570630 »

Witam. Nie mogę powiedzieć (niestety), że jest to hit sezonu. Długo oczekiwany i... . No właśnie. Czesi w bliźniaczym wydaniu zmieścili się na 490 stronach prezentując sówki z całej środkowej europy. Przede wszystkim czytelna i zdaje się kompletna (że nie wspomnę o uzupełnieniu wydania o stadium gąsienicy), czego niestety nie mogę powiedzieć o wydaniu polskim. A szkoda. Mam pełny szacunek dla Pana Profesora i żal , że jego wiedza nie została w pełni wykorzystana.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Antek Kwiczala † »

Po co kredowy papier w opisach, cena nie była by tak niebotyczna
Pierwsze trzy tomy również były wydane na papierze kredowym, więc trudno się dziwić, że czwarty wydrukowano podobnie. A co do ceny - na przykład tomy "Moths of Europe", mimo że tekst drukowano na normalnym (niekredowanym) papierze, kosztują około 80 euro, a więc są 3 razy droższe. Książki w Polsce, w relacji do zagranicy, naprawdę nie są drogie (oczywiście bezdyskusyjna jest relacja zarobków u nas i na zachodzie Europy).
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Grzegorz Banasiak »

krzysztof570630 pisze:Witam. Nie mogę powiedzieć (niestety), że jest to hit sezonu. Długo oczekiwany i... . No właśnie. Czesi w bliźniaczym wydaniu zmieścili się na 490 stronach prezentując sówki z całej środkowej europy. Przede wszystkim czytelna i zdaje się kompletna (że nie wspomnę o uzupełnieniu wydania o stadium gąsienicy), czego niestety nie mogę powiedzieć o wydaniu polskim. A szkoda. Mam pełny szacunek dla Pana Profesora i żal , że jego wiedza nie została w pełni wykorzystana.
W mojej ocenie jest hitem, mamy wreszcie komplet polskich tomów do szybkiego oznaczania motyli większych. Wzorem poprzednich części Atlasu motyli Polski - tom IV ma dokładnie taki sam układ i zestaw informacji. Najważniejsze, że zawiera komplet gatunków krajowych opisanych i zilustrowanych. Wydanie książki w całości na papierze kredowym jest znacznie tańsze niż opisów na zwykłym a tablic na kredowym. W druku papier jest naprawdę niewielkim kosztem, owszem ma wpływ na cenę ale największy wpływ ma objętość książki i sposób oprawienia.
Pełny zestaw wiedzy umieszczany jest raczej w Monografiach niż atlasach. Jeśli czeska książka bardziej Koledze pasuje - nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mieć je obie... a zajmując się jakąś grupą zwykle trzeba zgromadzić kilkanaście lub kilkadziesiąt pozycji i do tego setki prac z rozmaitych wydawnictw. Dla porównania napiszę, że wykaz systematyczny koszówek świata wydany na papierze gazetowym w grubej książce bez żadnych ilustracji - tylko tekst - kosztuje ponad 600 zł. Ja napisałem do św. Mikołaja :laugh: :laugh: i dzisiaj potwierdził, że już ma, nawet parę zdjęć na WhatsUp'ie podesłał ale muszę czekać do Wigilii. Polecam ten sposób - oczywiście jeśli byłeś odpowiednio grzeczny :rotfl:
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Maciej Sosnowski »

Od siebie powiem, że jestem bardzo zadowolony z III części, więc i z IV wiążę spore nadzieję, zwłaszcza, że brakowało mi jakiejś pozycji z kompletnym zbiorem i opisem polskich sówek, także niezwykle się cieszę, że takowa się ukazała.
I tak przy okazji zapytam się, czy ktoś ma może do polecenia jakąś pozycję na temat rodziny Gracillariidae?
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: krzysztof570630 »

Grzegorzu. Zazdroszczę Ci optymizmu. Mikołaje, jak to bywa w zwyczaju, jeżdżą saniami. Jak na razie im to nie grozi ale może bliżej Świąt... .Prognozy pogody dla moich terenów zimy nie przewidują więc , mimo mojej grzeczności, Mikołaja chyba nie będzie.
Fakt, że wszelkiej publikacji na temat motyli nigdy za dużo i gdybym nawet wiedział, że wydanie (nie mówię konkretnie o tym wydaniu) jest nie w pełni "idealne" i tak bym je nabył. Drażni mnie tylko trochę to niebieskie tło które przeszkadza w oglądaniu ikonek. Ciężko skupić uwagę na danej sylwetce. Być może tym, którzy nie noszą okularów , to nie przeszkadza ale mnie... tak. Jeżeli był to pomysł Panów z wydawnictwa to nie do końca trafiony. Posiadam książki, w których jasne motyle fotografowano na ciemnym tle i odwrotnie , ale nie przypadło mi to do gustu. Tu zmieniono tło dla wszystkich.Takie jest moje spostrzeżenie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Grzegorz Banasiak »

krzysztof570630 pisze:Grzegorzu. Zazdroszczę Ci optymizmu. Mikołaje, jak to bywa w zwyczaju, jeżdżą saniami. Jak na razie im to nie grozi ale może bliżej Świąt... .Prognozy pogody dla moich terenów zimy nie przewidują więc , mimo mojej grzeczności, Mikołaja chyba nie będzie.
Fakt, że wszelkiej publikacji na temat motyli nigdy za dużo i gdybym nawet wiedział, że wydanie (nie mówię konkretnie o tym wydaniu) jest nie w pełni "idealne" i tak bym je nabył. Drażni mnie tylko trochę to niebieskie tło które  przeszkadza w oglądaniu ikonek. Ciężko skupić uwagę na danej sylwetce. Być może tym, którzy nie noszą okularów , to nie przeszkadza ale mnie... tak. Jeżeli był to pomysł Panów z wydawnictwa to nie do końca trafiony. Posiadam książki, w których jasne motyle fotografowano na ciemnym tle i odwrotnie , ale nie przypadło mi to do gustu. Tu zmieniono tło dla wszystkich.Takie jest moje spostrzeżenie.
A więc Krzyśku - więcej optymizmu, najważniejsze, żebyśmy zdrowi byli.
A tak na poważnie to mamy u nas takich wydawnictw tak mało, że należy się cieszyć z każdej.
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Mothman »

Z czwartym tomem o sówkach poszło bardzo szybko - w środę wpłaciłem pieniądze, w czwartek otrzymałem informację o wysłanej przesyłce, a już w piątek kurier dostarczył książkę... :D

Dziś otrzymałem przesyłkę z Torunia... :mrgreen: Bardzo serdecznie dziękuję Panu Profesorowi za wspaniały prezent. :szacun:
Przez tyle lat byłem przekonany, że nakład trzeciego tomu "Falice, wycinki, miernikowce" już dawno się wyczerpał. Tymczasem okazało się, że nawet w wydawnictwie mieli jeszcze zapas :wow:

PS

W międzyczasie zakupiłem trzy tomiki z czeskiego wydawnictwa ACADEMIA, ale każda polska książka o motylach CIESZY...

Pozostaje mieć nadzieję, że krajowe tomy o Pyraloidea (choć mam już "Pyraloidea of Central Europe" Slamki) i Tortricidae także kiedyś się ukażą...
Darek Borowy
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 12 listopada 2017, 17:37
UTM: CE22

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: Darek Borowy »

Mam już obie, w tym jedna z dedykacją od Autora! Wielkie dziękuję :szacun:
shamoth
Posty: 54
Rejestracja: sobota, 3 sierpnia 2019, 00:03

Re: Atlas Motyli Polski, tom IV, Sówki

Post autor: shamoth »

Pewnie kupienie wszystkich 4rech części na raz to nawet już nie graniczy z cudem... Ehh pamiętam jak z wypożyczoną pierwszą częścią biegałem po przytorzach oznaczając motyle do swojej pracy mgr..
Może ktoś, gdzieś, kiedyś będzie sprzedawał to z chęcią kupie wszystkie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Literatura - motyle”