Piewiki

Piewiki (Cicadomorpha i Fulgoromorpha)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Piewiki

Post autor: avidal »

Mam kilka z minionego sezonu, z którymi nie mogę sobie poradzić.
Najpierw osobnik z Muraw Dobromierskich z 28 czerwca.
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.71 KiB)
Awatar użytkownika
Krzysztof Musik
Posty: 177
Rejestracja: niedziela, 24 maja 2009, 12:46
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice

Re: Piewiki

Post autor: Krzysztof Musik »

Tettigometra virescens - bardzo fajne znalezisko :brawo: :brawo: .
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: avidal »

No tak, w tej rodzinie nie szukałem. Nawet nie pomyślalem o niej.
Domyślam się, że spotykany sporadycznie? Ciężko znaleźć coś na temat....
Dziękuję za id
Awatar użytkownika
Krzysztof Musik
Posty: 177
Rejestracja: niedziela, 24 maja 2009, 12:46
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice

Re: Piewiki

Post autor: Krzysztof Musik »

Ogólnie przedstawiciele tej rodziny są dość rzadko wykazywani z PL. Preferują dobrze nasłonecznione tereny, murawy kserotermiczne, hałdy itp.
Co ciekawe są związane z mrówkami, podobnie jak mszyce. Mrówki zbierają spadź z żerujących osobników, bronią ich w trakcie zagrożenia czy nawet zanoszą do mrowisk w celu ochrony. Sam rozwój larwalny też prawdopodobnie zachodzi w mrowiskach. Ciekawa, dość mało znana grupa piewików. W PL 6 gatunków.

Podsyłam też link do pracy o nich.
https://www.researchgate.net/publicatio ... of_Belgium
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: avidal »

Serdecznie dziękuję, wykorzystam treść artykułu; zawarta jest wzmianka także o " moim" gatunku.
Tymczasem pozwolę sobie zamieścić drugiego piewika. Łódź, skraj lasu. 22.06
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.87 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.41 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.19 KiB)
Awatar użytkownika
Krzysztof Musik
Posty: 177
Rejestracja: niedziela, 24 maja 2009, 12:46
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice

Re: Piewiki

Post autor: Krzysztof Musik »

Rodzaj Allygus. Co do gatunku - są ciężkie w oznaczaniu i najlepiej sprawdzić kopulatory. Skłaniam się po zdjęciu do A. modestus, ale nie na 100%. Zerknę jeszcze jutro w pracy do klucza, może tam cos będzie.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: avidal »

Tylko jeśli to nie nazbyt kłopotliwe.
Dziękuję za rodzaj. Też o nim myślałem, ale bardzo ostrożnie
Awatar użytkownika
Krzysztof Musik
Posty: 177
Rejestracja: niedziela, 24 maja 2009, 12:46
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice

Re: Piewiki

Post autor: Krzysztof Musik »

Odn. Allygus - raczej modestus, ale najbezpieczniej zostawić sp.

2a, 2b - Hesium domino.
3 - Macrosteles sp. (bez okazu się nie da).
4a, 4b - Planaphrodes bifasciata/nigrita - ze wskazaniem na ten drugi, ale bez okazu musi zostać sp. Na zdjęciu samica, a to już w ogóle loteria.
5a, 5b - Empoasca sp. - bez okazu ani rusz.
6a, 6b - Aphrodes, samica, zostaje sp.
7 - koliszek, nie pomogę, nie znam się :).
8 - Empoasca sp.
9 - Euscelis incisus.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: avidal »

Podejrzewałem że to niełatwe w większości przypadki. Ogromne podziękowania za wysiłek. Ostatnia na razie transza.
10. Łódź 01.07
11. rezerwat Lubiaszów 18.06
12. Łódź 12.07
13. Łódź 08.08
Załączniki
10.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.2 KiB)
11a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (37.88 KiB)
11b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (47.52 KiB)
12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.99 KiB)
13.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.52 KiB)
Awatar użytkownika
Krzysztof Musik
Posty: 177
Rejestracja: niedziela, 24 maja 2009, 12:46
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice

Re: Piewiki

Post autor: Krzysztof Musik »

10. Allygus sp.
11a, 11b. Psammotettix cephalotes.
12. Coś z Macropsinae, zapewne Macropsis jakiś, do klucza dostanę się w poniedziałek.
13. Orientus ishidae.
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Piewiki

Post autor: Markus »

Orientus ishidae - fajny gatunek, kolejny inwazyjny pluskwiak, duży i dość jaskrawo ubarwiony. Warto zwracać na niego uwagę.

Pozdrawiam,
Markus
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: avidal »

Miła niespodzianka, ponownie. Link do pracy: http://journals.pan.pl/dlibra/publicati ... anguage=pl
Dziękuję bardzo.
I jeszcze dwie larwy, bardziej jako ciekawostki - zapewne nieoznaczalne.
Załączniki
L1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.1 KiB)
L2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.36 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: avidal »

W zapomnianym folderze znalazłem dodatkowe 4 sztuki.
14 i 15 z Sobiborskiego PK z lipca. 16 z maja z Łodzi. 17 z wydm Słowińskiego PN z lipca.
Załączniki
14.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.11 KiB)
15.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (49.14 KiB)
16.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.64 KiB)
17.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.33 KiB)
Awatar użytkownika
Krzysztof Musik
Posty: 177
Rejestracja: niedziela, 24 maja 2009, 12:46
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice

Re: Piewiki

Post autor: Krzysztof Musik »

Larwy zostają piewik sp. :)

Następnie:
14 - Psammotettix alienus,
15 - Deltocephalus pulicaris,
16 - Speudotettix subfusculus,
17 - rodzaj Doratura, bez okazu totolotek.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: avidal »

Ponownie bardzo dziękuję. Dobrze wiedzieć, co się nawinęło przed aparat.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: avidal »

Mam pytanie odnośnie Psammotettix alienus - jak odróżnić go od Ps.confinis ( takie było moje pierwotne oznaczenie ) i Ps.excisus?
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Re: Piewiki

Post autor: Tomek Klejdysz »

I pojawił się ciekawy wątek!

Akurat te gatunki z rodzaju Psammotetix trudno odróżnić po zdjęciach. Generalnie rodzaj jest „kopulatorowy” niemniej confinis jest mniejszy, nieco bardziej krępy i jasne, podłużne pasy na przedpleczu są lepiej widoczne niż u P. alienus.

Na zdjęciu 12 jest przedstawiciel Agallinae z rodzaju Agalia albo Anaceratagalia

Jeśli chodzi o larwy to coś z nadrzewnych Idiocerinae albo Macropsinae. Ta niżej została zabita przez Dryinidae ;)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: avidal »

Szalenie ciekawa informacja o Dryinidae. W życiu bym nie wpadł. No i dziękuję za wyjaśnienia. Doświadczenie i opatrzenie nie pierwszy raz okazują się być niezastąpione.
Awatar użytkownika
Krzysztof Musik
Posty: 177
Rejestracja: niedziela, 24 maja 2009, 12:46
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice

Re: Piewiki

Post autor: Krzysztof Musik »

Fakt - Agallinae, dawno nie miałem przedstawiciela z tej grupy.

Co do Psammotettix. Oczywiście jak Tomek pisze - jest to rodzaj do preparowania. Można się trochę z nimi opatrzeć, jak się przemieli te setki czy tysiące osobników. 100% pewność wiadomo po preparowaniu, ale to co zauważyłem u mnie, szczególnie jak dawałem większe serie obok siebie:
P. alienus - największy z gatunków, głowa wyraźnie zaokrąglona.
P. confinis - mniejszy, często z dość wyraźnym wzorem barwnym na skrzydłach, głowa generalnie bardziej szpiczasta,
P. excisus - najmniejszy z nich, często bardzo jasno ubarwiony, dosłownie "malutki przecinek", nie do pomylenia z tymi dwoma gatunkami, ale już można się pomylić np. z P. dubius (ale to duża rzadkość).
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: avidal »

Wykorzystałem dosłownie Wasze uwagi w opisie gatunku. Mam nadzieję, że nie macie nic przeciwko temu.
https://insektarium.net/hemiptera/cicad ... -confinis/
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Re: Piewiki

Post autor: Tomek Klejdysz »

avidal pisze:Wykorzystałem dosłownie Wasze uwagi w opisie gatunku. Mam nadzieję, że nie macie nic przeciwko temu.
Mi tam bardzo miło z tego powodu.

Męczy mnie jeszcze identyfikacja skoczka ze zdjęć 11a i 11b. Czy to przypadkiem nie będzie jednak Erzaleus metrius? Nie upieram się, bo nie widziałem nawet na oczy P. cephalotes.
Awatar użytkownika
Krzysztof Musik
Posty: 177
Rejestracja: niedziela, 24 maja 2009, 12:46
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice

Re: Piewiki

Post autor: Krzysztof Musik »

Też generalnie gatunek by pasował.

Najlepsze by było zdjęcie całkowicie z góry na okaz, jeśli takie masz.

Dodatkowo - w jakim środowisku ten gatunek był fotografowany?
P. cephalotes generalnie trzyma się muraw kserotermicznych, natomiast E. metrius preferuje wilgotne środowiska. Przynajmniej ja w takowych środowiskach te gatunki łowiłem.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: avidal »

To był sam środek wilgotnego lasu. Piewik został zwabiony na ekran podczas nocnego świecenia...
Awatar użytkownika
Krzysztof Musik
Posty: 177
Rejestracja: niedziela, 24 maja 2009, 12:46
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice

Re: Piewiki

Post autor: Krzysztof Musik »

Tomek ma rację - Erzaleus metrius.

Przy zdjęciach dobrze też opisać jednym zdaniem środowisko w jakim zrobiona była fota, bo to też jest jak widać bardzo pomocne przy oznaczaniu.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: avidal »

Oczywiście racja. Dziękuję
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: Jacek Kurzawa »

avidal pisze:Wykorzystałem dosłownie Wasze uwagi w opisie gatunku. Mam nadzieję, że nie macie nic przeciwko temu.
https://insektarium.net/hemiptera/cicad ... -confinis/
Uważam, że skoro źródłem informacji jest Forum, bo tutaj te informacje wypłynęły, to dobrze byłoby czytelników Insektarium odsyłać do źródła pozyskanych informacji. To powszechna praktyka wzmacniająca wiarygodność. Bez cytowania źrodła można odnieść mylne wrażenie, że to Insektarium jest źródłem infromacji. A tak nie jest w tym przypadku i w i wielu im podobnych. W obecnej postaci jest to zgrabnie przysłonięte, jako coś nieistotnego, coś, co można przemilczeć. Ten proces jest powszechny na insektarium i może warto byłoby to ogarnąć. Na Insektarium jest masa informacji z Forum i ani słowa o tym.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: avidal »

Zastanawiałem się jak zareagować, aby Cię usatysfakcjonować. I chyba znalazłem sposób - zamknąć Insektarium. Wtedy Twoje forum jako źródło informacje pozostało by nietknięte. Nie chcę jednak stosować tak ostatecznych rozwiązań. W związku z tym - czy zadowoli Cię ogólna informacja na stronie głównej, że forum entomo.pl ma swój wkład w zasób informacji zawartych w opisach gatunkowych?
Propozycja wynika z szacunku dla Ciebie i forum jako głównej platformy dyskusji entomologicznych. Jestem gotów na ten krok, choć nie mam takiego obowiązku; dyskuje na forach dyskusyjnych nie są objęte prawami autorskimi. Tak wynika z mojego krótkiego researchu w sieci.
Odnośnie tego konkretnego gatunku - nie ukrywam niczego. Co więcej - zadeklarowałem, że te informacje wykorzystam, co byłeś uprzejmy przypomnieć. Forum entomo.pl umożliwiło mi przeprowadzenie dialogu z ekspertami, a przez to uzyskanie pewnych unikalnych danych. Podałem autorów oznaczenia i uwzględniłem uwagi, zaznaczając to wyraźnie. Wydawało mi się, że postąpiłem fair.
Z opisów na Insektarium korzysta sporo osób, z czego się bardzo cieszę. Mają one służyć moim gościom. Jakoś nie przemknęło mi przez myśl, aby kontrolować sposoby ich wykorzystania. Tobie oczywiście stosowania takiej praktyki nie odmawiam, choć jej nie rozumiem.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: Jacek Kurzawa »

avidal pisze:Odnośnie tego konkretnego gatunku - nie ukrywam niczego. Co więcej - zadeklarowałem, że te informacje wykorzystam, co byłeś uprzejmy przypomnieć. Forum entomo.pl umożliwiło mi przeprowadzenie dialogu z ekspertami, a przez to uzyskanie pewnych unikalnych danych. Podałem autorów oznaczenia i uwzględniłem uwagi, zaznaczając to wyraźnie. Wydawało mi się, że postąpiłem fair.
Informacje mają autorów i mają źródło. Z tego co napisałeś widzę, że nie dostrzegasz tego, że dyskusja źródłowa, informacje, często zdjęcia, rekordy i cała historia powstaje na tym Forum. Kiedy potem przedstawiasz te informacje na Insektarium, to z dbałości o jakość informacji, wiarygodność, warto byłoby podawać źródła. Również po to, by pokazać, że tych informacji nie wie się "z głowy", tylko opiera na jakimś przekazie. Tak działa wszystko, spójrz na Wikipedię, publikacje, Facebook aż pęka od linków.

W tym konkretnym przykładzie, jeśli podajesz tylko autorów informacji to wygląda to tak jak byś skontaktował się prywatnie z autorami i napisał wszystko na podstawi informacji własnych plus kilku osób. Dyskusja na Forum jest w takim przypadku istotnym i ciekawym moim zdaniem rozszerzenia podawanych informacji.
avidal pisze:Zastanawiałem się jak zareagować, aby Cię usatysfakcjonować. I chyba znalazłem sposób - zamknąć Insektarium. Wtedy Twoje forum jako źródło informacje pozostało by nietknięte.
Wolałbyś zamknąć Insektarium niż zacytować Forum, aby pozostało "nietknięte"? :szok: Bierz z niego garściami, jak dotychczas. To jest właśnie po to, dla wszystkich.
Jeśli ja posłużę się informacją z Insektarium, to z pewnością w swoim poście lub publikacji powołam się na źródło, pokazując, skąd ta informacja pochodzi. To jest przecież takie proste.

Piszesz niepotrzebnie takie rzeczy jak zamkniecie Insektarium, jakieś linkowanie z Forum. Nie rozumiemy się widocznie. Zadzwonię, będzie łatwiej. Do takich trudnych spraw są właśnie telefony.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: avidal »

Jacku, obecnie nie mam telefonu. Zamknięcie to był przykład rozwiązania ostatecznego, do którego nie dojdzie rzecz jasna.
Napisz proszę czy moja propozycja zawarta w poprzednim poście Cię zadowala. Jeśli nie - podaj kontrpropozycję.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jak zrozumiesz o czym piszę to będziesz miał rozwiązanie. Zwróciłem uwagę na pewną stronę dotyczącą powstawania i przekazu informacji. Rób jak uważasz.
Twój blog, Twoje posty i Twoja sprawa.
Ja z Tobą nie negocjuję żadnych warunków ani nie stawiam ani nie stawiałem. Napisałem co o tym sądzę i zwróciłem na pewne sprawy uwagę. Żyjemy w XXI wieku, jesteśmy dorośli i w sumie sprawy wydają się proste. Insektarium stanowi kopalnię wiedzy, dzięki pracy wielu ludzi, głównie Twojej, tak samo jak i tutaj - Forum się pisze przez Forumowiczów. To żywa historia, mająca już 20 lat, są daty, są ludzie. Spójrz może na Insektarium w ten sposób.
Podawaj źródła.
Na insektarium nie bywam ani rzadko ani często, ale czasami zaglądam i widzę tam wiele przykładów, o czym dotąd nie pisałem, gdzie ja na Twoim miejscu podałbym źródło. Chyba każda ciekawsza informacja, która pojawia się tutaj, zostaje zaciągnięta na Insektarium (nigdy w drugą stronę - ja tego nie robię).

Zajrzałem teraz na Insektarium i poszukałem takich wątków w których jest coś o Forum i znalazłem takie posty, w których właśnie zrobiłeś to o czym piszę - zalinkowałeś do postu. To jest właśnie to! :okok: I tylko o to mi chodziło. Taki wpis jest pełniejszy.

https://insektarium.net/lepidoptera-2/s ... alinowiec/
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: avidal »

Czyli krótko - stosowny link do dyskusji na forum zakończy temat. W takim razie sukcesywnie będę o taki link odsyłający uzupełniał opisy, przy których uznam to za stosowne. To moje zobowiązanie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: Jacek Kurzawa »

Cieszę się, że doszliśmy szybko do porozumienia. Link nie jest z mojej stroiny wymogiem (!), niczego nie wymuszam i nie zależy mi tak na cytowaniu. Podpowiadam pewną formułę. Patrząc jak rozwija się Insektarium myślę, że warto byłoby je wzmacniać w niektórych przypadkach odsyłaczami do innych źródeł o danym gatunku. W ten sposób powstaje pełniejsza historia. Jak to się mówi, "resztą każdy sobie wygogluje", ale są takie sprawy, które mają związek bezpośredni przyczynowo-skutkowy np. jakaś dyskusja na FB, iNat, czy gdziekolwiek. Taka praktyka jest po prostu dobra i moja uwaga dotyczyła właśnie takiego przypadku jak ten. Zauważyłem, napisałem na gorąco, wiemy o co chodzi. :birra:
avidal pisze: przy których uznam to za stosowne
Dokładnie tak :D
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: avidal »

Jeśli udaje sie panować nad emocjami, to znacznie łatwiej na znalezienie rozwiązania czy kompromisu. Opis Psammotettix alienus został uzupełniony o link odsyłający.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Piewiki

Post autor: Jacek Kurzawa »

Za długo się znamy, żeby kierować się jakimiś niezdrowymi emocjami. Miałem od początku nadzieję, że to o czym piszę nie będzie stanowiło problemu tylko przyczynek do pewnej dyskusji.
Tak pomyślałem, patrząc na insektarium, że na pewne rzeczy tam mam nawet pomysły. Blogi to ciekawa platforma, można z nich wiele wycisnąć. Codziennie spędzam z tym trochę czasu i ciekawe efekty można osiągnąć traktując np. Blog jak Sklep, w kwestii architektury.
Na tej stronie https://insektarium.net/ostatnio-dodane/ obok nazwy gatunkowej chyba dałoby się umieścić rząd, rodzina? I to wysortować od razu wg Rząd rodzina. Byłoby zgrabniej. Gdyby jeszcze było zdjęcie i układ np kolumnowy to hoho...
Ta taki jeden mały pomysł na usprawnienie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „AUCHENORRHYNCHA - Piewiki”