...w drodze, czyli road-trip po Ponidziu 2015

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Leszek Matacz »

Leszek Matacz pisze:Miejscówki (poza Stradowem, którego multum wspaniałej jakości zdjęć we wpisach Rafała):
"krz" i "krzyż" - rez. Krzyżanowice
"bycz" - Góra Byczów
"skor" rez. Skorocice
"ch" - pałac Wielopolskich w Chroberzu (zagadka: jakiego gatunku drzewo tworzy pierwszy plan?)
"kuest" - Winiary Zagojskie
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Leszek Matacz »

Leszek Matacz pisze:I ja tam, byłem, miodu nie kupiłem, wina nie wypiłem, dużo zobaczyłem.

Nocne mary za oknem, sam w starym budynku, w klimacie podobnym do tego z opowieści o ostatnich dniach życia Ireny Brezy (ciekawych odsyłam tu: https://www.facebook.com/zbrodniezarchi ... 01399135:0).
W wietrze, w deszczu, w słońcu.
Meldowały się owady modlące, jak i te mające step w nazwie, czasem w dramatycznych interakcjach. (Rysiek tym razem nie będzie musiał podnosić na duchu :rotfl: )
Błękitniały modrością kwiaty, na których nie siadały modre motyle (te, czując biznes nosem - jak gospodarka - wolą małe i żółte).
Ptaki od B do Ż.
Konopie też były.
Znikające drogi na mapie.
W wodach Nidy zlecone poszukiwania tej jedynej małżonki.
Sekretarzyki, polichromie, klamki i szkielety.
Kuesty i ponory.
Jazda po Jędrzejowie prawdę o kierowcy powie, czyli rzecz o próbie uszczuplenia populacyji białogłowych o sztuk 2.
Najbardziej znanych forumowych kluczyków nie znalazłem.
Drogi powiatowe lepsze, niż dowolny odcinek wojewódzkiej w znanych mi rejonach Dolnego Śląska, a i niektóre krajowe mogłyby się schować.

3 dni minęły jak czas poświęcony na ten wpis.

Zdjęcia są i będą, jednak - jak wspomniałem spotkanej w Krzyżanowicach parze fotografów - obiekty westchnień co pojawiały się w kadrze, to znikały, zaś i fokus auto sromotnie przegrywał z suchowiejem. Moje organy póki co trwają, ale kto wie, czy jaka klebsiella się w nich nie czai.


Deszcz i duchota robią swoje... Środowy przejazd TAM umilały srebrno-niebieskie, biało-czerwono-niebieskie i czerwone samochody latające na bombach (Lubliniec, Szczekociny, Jędrzejów, Pasturka). Jak się jeździ po staremu, tj. bez wspomagaczy z miłym głosem Krysi "Zwierzęta Świata" Cz. lub Krzysia "jeździmy bezpiecznie 100 na 50" H., to ma się nieco wyższy poziom adrenaliny, gdy droga przestaje być oczywista. Zapatrzony na znaki oplatające quasi-rondo w centrum Jędrzejowa, o mały włos nie przysporzyłbym kolejnej robótki tym, którzy przywdziewają pomarańczowy, czarny i granatowy uniform. Na szczęście dziewczyny tylko się stracha na przejściu najadły.

W wieczornej burzy czasie pioruny zagrały na basie, zaś władca mroku mocy miauczał przez pół nocy. Toteż rano, podczas popasu, został wzięty w jasyr
Załączniki
Przydałbym się długi teleobiektyw, oj tak...
Przydałbym się długi teleobiektyw, oj tak...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (170.83 KiB)
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Leszek Matacz »

Leszek Matacz pisze:Deszcz i duchota robią swoje... Środowy przejazd TAM umilały srebrno-niebieskie, biało-czerwono-niebieskie i czerwone samochody latające na bombach (Lubliniec, Szczekociny, Jędrzejów, Pasturka). Jak się jeździ po staremu, tj. bez wspomagaczy z miłym głosem Krysi "Zwierzęta Świata" Cz. lub Krzysia "jeździmy bezpiecznie 100 na 50" H., to ma się nieco wyższy poziom adrenaliny, gdy droga przestaje być oczywista. Zapatrzony na znaki oplatające quasi-rondo w centrum Jędrzejowa, o mały włos nie przysporzyłbym kolejnej robótki tym, którzy przywdziewają pomarańczowy, czarny i granatowy uniform. Na szczęście dziewczyny tylko się stracha na przejściu najadły.

W wieczornej burzy czasie pioruny zagrały na basie, zaś władca mroku mocy miauczał przez pół nocy. Toteż rano, podczas popasu, został wzięty w jasyr

Kolejny dzień to objazdówka po rezerwatach: Winiary, Skorocice, Grabowiec, potem Wełecz, Kozubów i Chroberz (jak tam rozwiązanie zagadki z poprzedniego wpisu?).
Więcej o pałacu i parku tu: http://pik.kielce.pl/atrakcje-turystycz ... palac.html i tu: http://lilka.pinczow.com/chroberz/

Czwartkowym popołudniem zwróciłem swe oblicze ku Byczowowi. Wiatr wyrywał błony bębenkowe, słońce świeciło na dach stratusów, toteż aktywność owadów symboliczna. Korydon latał, paź machał on, jurtina itd. Miał być ślimak żółtawy, ale okazał się być chyba swojskim winniczkiem. Nie wiem, nie znam się - pomóżcie.

Potem był już tylko wiatr i deszcz...
Załączniki
Przedwiosenno-żeromsko-bajońskie klimaty
Przedwiosenno-żeromsko-bajońskie klimaty
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (309.12 KiB)
Stara, powiem ci coś na ucho: schudłaś
Stara, powiem ci coś na ucho: schudłaś
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (324.76 KiB)
Wiozą wodę
Wiozą wodę
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (275.14 KiB)
kor.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (348.38 KiB)
ś.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (248.63 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...przepiękna opowieść i dobrze trzyma klimat ...zwłaszcza fragment o Irenie Berezie idealnie buduje dramatyzm :ok: .
Co do Chroberzy, to nawet nie wiedziałem o istnieniu tego pieknego zabytku (z jakże bogatym wnętrzem ;)) ,zwłaszcza zakochani z Pełczysk robią robotę.Drzewo-typowałem tulipanowca ,ale z linkowanej notki to powiedziałbym że platan klonolistny...
Czasy równoległe.
Samochód od miesiąca stoi w Kostkach Dużych ....coraz częściej popadam w melancholię...
Jak zwykły kluczyk może zmienić życie w piekło...
https://www.youtube.com/watch?v=yTnfzWehaGg
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
CezaryN
Posty: 215
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 20:10
UTM: DB23
Lokalizacja: Włoszczowa

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: CezaryN »

W chroberskim parku nie byłem, ale mnie to drzewo wygląda na miłorząb.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Leszek Matacz »

CezaryN pisze:W chroberskim parku nie byłem, ale mnie to drzewo wygląda na miłorząb.
Trafiony - zatopiony. Pikny okaz miłorzębu, jakich mało gdzie się widuje.
Rafał Celadyn pisze:...przepiękna opowieść i dobrze trzyma klimat ...zwłaszcza fragment o Irenie Berezie idealnie buduje dramatyzm :ok: .
Co do Chroberzy, to nawet nie wiedziałem o istnieniu tego pieknego zabytku (z jakże bogatym wnętrzem ;)) ,zwłaszcza zakochani z Pełczysk robią robotę.Drzewo-typowałem tulipanowca ,ale z linkowanej notki to powiedziałbym że platan klonolistny...
Cytuj:
Czasy równoległe.
Samochód od miesiąca stoi w Kostkach Dużych ....coraz częściej popadam w melancholię...
Jak zwykły kluczyk może zmienić życie w piekło...
https://www.youtube.com/watch?v=yTnfzWehaGg

:papa:
Rafał
Robię co mogę, żeby się spodobać:) Chroberz wzbudza mieszane uczucia - w zestawieniu z takim na ten przykład Gołuchowem, Kórnikiem, czy Książem bida, ale biorąc pod uwagę los większości tego typu miejsc, zwłaszcza u nas - na zachodniej ścianie PL - warto zobaczyć i poczuć ten klimat, pieczołowicie pielęgnowany od czasów Technikum Rolniczego, które obecnie znajduje się kilkaset metrów wcześniej. Fajny, dziki park - jeszcze (na szczęście) nie zrewitalizowany.

Piątek - Irena Breza powraca, pójdziek nadal kibluje, rano upiorne jęki Athene noctua i Picus viridis przeplatają się z biciem kropel o parapet. czekam...
9:00 - wóz albo przewóz - cel: Stradów. Do Zagórzyc idzie dobrze, potem wyrysowana na parkowej mapie powiatówka do Zagai Stradowskich zmienia się w rędzinówkę, a że moja frota to już wspomnienie... Więc wycof. Dokąd? - na Dzierążnie, potem na Czarnocin, z odbiciem na Stradów. Na parkingu koło kościoła dyżuruje warczybur obszczykół (wernakularna nazwa samca Canis familiaris), ale golonkę na goleniach obu zachowałem. Grodzisko - znów suchowiej chce mnie zrzucić z wału, nic nie lata. Wychodzi słońce.
Na dole ikary, pamfilusy, jakiś kraśnik (jak szybko siadł, tak szybko go zwiało), Acontia trabealis, złotka, jeszcze jakaś błonka, które zawęży do rodzaju Jacek lub Darek, a może ktoś inny?

Zaczyna palić - na szybkości przez Wolę Chroberską obieram kierunek: Pińczów - Nida. Nad zalewem, po ustawowej degradacji kąpieliska do miejsca okazjonalnej kąpieli - pustki. Szukam małżonki, tzn. dla kolegi. W zdradliwy nurt nie wchodzę, lecz na brzegu kilka pustych kandydatek znajduję. Obaczymy po powrocie swatanego z Rodzinnych Ogródków Działkowych Ogrodzonych Siatką, czy będzie P. complanata, czy też nie.
Żar zaczyna lać się z nieba...

Krótkie odwiedziny kwatery - za chwilę czas na widoczną z okna górkę - Krzyżanowice. O tej destynacyji zaś.
Załączniki
Kiblujemy
Kiblujemy
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (244.08 KiB)
ex zdobywca rędzin, piachu i bagien
ex zdobywca rędzin, piachu i bagien
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (279.14 KiB)
z .jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (233.65 KiB)
zło.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.66 KiB)
b .jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (223.57 KiB)
zyg.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.28 KiB)
acotrab.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (171.09 KiB)
Bylejaki kadr stradowskiego kostela
Bylejaki kadr stradowskiego kostela
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (186.98 KiB)
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Leszek Matacz »

Leszek Matacz pisze:Krótkie odwiedziny kwatery - za chwilę czas na widoczną z okna górkę - Krzyżanowice. O tej destynacyji zaś.
Piątek, godz. 16:00 - startujemy. Zazwyczaj miejsca położone najbliżej kwatery próbuję zwiedzić najsampierw. Tak było na Polesiu, Suwalszczyźnie, w Przemkowskim PK, w Międzygórzu, Świeradowie etc. Tym razem jest inaczej - Krzyżanowice kuszą z okna pokoju łagodnością wklęsłości i dumą wypukłości. Honorne to miejsce jest jednak poza zasięgiem tak w środę (burka), jak i w czwartek (sam opad). Rzut na taśmę następuje dopiero w piątkowe popołudnie.

Krzyżanowice...
dobrze jest znać ptasie głosy...
przyrodaswietokrzyska.pl pisze:Śpiew to jednostajne, głośne brzęczenie, przypominające śpiew świerszczaka Locustella naevia.
Jest, śpiewa, nawet go widać, ale - nagle i niespodziewanie, niczym Bundy, Czikatiło, Kot lub Tuchlin - skok! - modliszka! - po stepówce...
Wykonuję ruch ręką, próbując odsłonić trawy, by zobaczyć, jak modliszka metodycznie, raz za razem, sieka stepówkowe zwłoki.
Tymczasem...
przyrodaswietokrzyska.pl pisze:Żywi się głównie drobnymi bezkręgowcami


Pada fundamentalne pytanie: kto kogo je?
Niestety, ruch ręką przerwał stepówkowy podwieczorek. Rozpłatana w pół tułowia modliszka nie nadawała się do pokazania. Dokonywała burzliwego żywota powalona przez godnego przeciwnika.

Niepowetowana strata kadrów jednym nierozważnym ruchem...

Potem trochę roślinek, jakiś modrach, jeszcze kilka stepówek słyszanych na plateau, ale mój nachalny prześladowca - wiatr robi swoje. Wyniuchałem starą chomiczą (chyba) norę, ale poza tym - nie da się usłyszeć oddechu, zaś od NW suną czarne łby cumulonimbusów.
Koniec...
Załączniki
mot.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (62.15 KiB)
dz.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.41 KiB)
pk .jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.5 KiB)
mik.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (278.12 KiB)
om.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.83 KiB)
ro.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.74 KiB)
st.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (218.84 KiB)
ms.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (234.95 KiB)
k .jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (179.27 KiB)
krzyż.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (285.91 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

W zbliżonym do poprzedniego, łódzkim składzie ponownie zawitaliśmy na Ponidzie 12 i 13 sierpnia. Wciąż działo się wiele, choć widoczne było wyraźne zubożenie różnorodności. Nie zawiodły stałe punkty programu - bardzo licznie obserwowaliśmy modliszki i nakwietniki. I kilka gatunków, które dopiero będę próbował zidentyfikować. Przyjechaliśmy jednak głównie po poskocza. Udało się wypatrzeć jednego samca.
Załączniki
O.pellucens.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (177.01 KiB)
Pistius truncatus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (315.06 KiB)
Eresus collari.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (211.76 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...zazdroszczę eresusa,niestety byłem w tym terminie poza zasiegiem rzeczywistości...samochód dalej martwy jak Irena chociaż 120 kmów na lince trzykrotnie zerwanej przybliżyło go do funkcjonalności ...
...może jeszcze we wrześniu uda się wskrzesić trupa to podjadę...pochodzę ...
:papa:
Rafał
:arrow:https://www.youtube.com/watch?v=KjbprBmFzJg
;)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

Domyśliłem się i współczuję. Z niezrealizowanych punktów programu - niestety nie zdążyliśmy odwiedzić słonawiska, a ogród botaniczny okazał się byc czynny wyłącznie w weekendy, więc w poniedziałek pocałowaliśmy klamkę.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...życie... ;) ,ale przypomniałem sobie że przecież jeszcze żołny w międzyczasie ...zrobię fotorelacje jak zrzucę foty z aparatu...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

Co zastanawiające, na stanowisku, na któym w czerwcu obserwowaliśmy nimfy stepówki, nie było w ogóle imagines. Szukałem długo i pieczołowicie. Wysnuliśmy nawet hipoteze, że modliszki zeżarły wszystkie...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...było tak ;
Mielismy namiar od znajomego nadleśniczego z Pińczowa na wąwóz z żołnami w Młodzawach ...Kręciliśmy sie po wsi dobre 15 minut ,w końcu zobaczyliśmy postawnego męszczyznę w walonkach, który posturą i aparycją skojarzył mi sie od razu z Kokoszem .... ;)
-Dzień dobry.Przepraszam bardzo, gdzie tu żołny latają ?
-Jaaaak? Złoto dają ????!Szukacie złota ?????? !Tu żydów nie było....złota też
-Zołny! takie ptaszki....w wąwozach latają
-aaaaaaaa,takie czerwono żóte jak papugi?
-jessss! :ok:
Tu żem ich nie widzioł, ale za kościołem w polach to ich dużo goni ...Wąwóz tu jest ale tum ich nie widzioł...
-A jak do tego wawozu dojechać?
-Pojedziecie tom drogom a potem skrecicie w pola przed tym jesionem ....czy ch....j wie co to jest....
no i za droga bez pola...
No i to był początek..
Cdn.
Załączniki
wąwóz za .....JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (292.85 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

avidal pisze:Co zastanawiające, na stanowisku, na któym w czerwcu obserwowaliśmy nimfy stepówki, nie było w ogóle imagines. Szukałem długo i pieczołowicie. Wysnuliśmy nawet hipoteze, że modliszki zeżarły wszystkie...
ciekawe ...moze juz po festynie...nie znam fenologii ale ten rok jest dosyć dziwaczny...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

....okazało się, że w Młodzawach jest co najmniej 5 wąwozów ,ale zeby focić żołny to trzeba by się tam wybrać na lęgi....w przypadku gdy młode juz opuściły gniazda spotkać je przy norach graniczy z cudem....widzielismy raptem jednego ptaka, który chyba podfrunął żeby złowić jakąś pszczółkę ,które w sporych ilościach gnieżdżą się tuz obok nor żołn i jaskółek brzegówek, które dominują w takich miejscach.
Żołny po opuszczeniu gniazd przez młode przesiaduja na drutach elektrycznych przewieszonych nad polami i tam najłatwiej je zobaczyć ,ale odległość bez dobrej lornetki i szkła niweczy wszelkie zakusy na podglądanie, bo sa bardzo płochliwe i podejście nawet na 200 metrów bez zasiadki skutkuje ich ucieczką o kolejne x - dziesiat metrów dalej....
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (361.64 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.32 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (289.53 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (319.41 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...no i na zakończenie ,żeby nie było, że nie jest entomologicznie;
W jednym z wąwozów znaleźlismy jelonka z foty powyżej ,do Polichna było jakieś -4 km-y w lini prostej więc jednak jelenie lubią polatać...udało sie także spotkać okaz Lytta vesicatoria (foty niet) ,a na Polichnie na jednym wycieku soku na wysokości 7-8 metrów widzielismy kilkanście pozywiających sie i kopulujacych Protaetia aeruginosa (Drury, 1770) i dwa samce jelonka ,fot praktycznie nie dało sie zrobić, bo 8 metrów to naprawde wysoko....
:papa:
Rafał
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=YTxqaHrXgHQ
Załączniki
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (254.52 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (354.79 KiB)
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: kolagen »

Rafał Celadyn pisze:
avidal pisze:Co zastanawiające, na stanowisku, na któym w czerwcu obserwowaliśmy nimfy stepówki, nie było w ogóle imagines. Szukałem długo i pieczołowicie. Wysnuliśmy nawet hipoteze, że modliszki zeżarły wszystkie...
ciekawe ...moze juz po festynie...nie znam fenologii ale ten rok jest dosyć dziwaczny...
W 2017 roku spotykałem w Krzyżanowicach dorosłe stepówki (choć powiem że nimf bym mógł nie rozpoznać) - w połowie lipca było ich nawet sporo, ale pod koniec sierpnia też jeszcze były (sfotografowałem 2 osobniki).
Załączniki
20.07.2017
20.07.2017
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.93 KiB)
30.08.2017
30.08.2017
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (168.68 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Brachytron »

Z 24 lipca są Hedychrum sp. i Episyron najprawdopodobniej rufipes.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:najprawdopodobniej rufipes
....raczej albonotatum, na sklerycie skrzydła u nasady białego punktu nie widać a ta biała kropa jest na przedpleczu,środkowa para nóg z czerwonymi udami i goleniami (rufipes ma je ledwie zaczarwienione) ,ja w ciemno typuje samiczke albonotatum ;) .
Tu jest temat :arrow: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f ... t=Episyron jak był rozkminiany ten rodzaj .
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Brachytron »

Możesz mieć oczywiście rację. Widzę dużą zmienność w ubarwieniu nóg u rufipesa, dlatego najchętniej oparłbym się na twardych cechach, jak choćby tylne skrzydełko czy nóżka :mrgreen:

https://www.filmweb.pl/film/Skrzyde%C5% ... 1976-30788
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...tiaa, odwieczny problem tak jak czarne i czerwone ;)
https://www.youtube.com/watch?v=O4irXQh ... adio=1&t=0
:papa:
Rafał
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: rysiaty »

w rez. "Polana Polichno" rosną jałowce, a na nich liczne otwory wylotowe, czy to nie będzie Phloeosinus thujae :coto:
Załączniki
DSC_3311.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (261.89 KiB)
DSC_3314_jałowiec_rez_Polana_Polichno_DA69.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (309.89 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...a tymczasem na Ponidziu... ;)
myślałem że w tym roku wiosna na Ponidziu mnie ominie,ale wyskoczyliśmy z kumplem na parę godzin :ok: .
Trasa :Kalina,Stradów, Kuchary ad Wiślica.
Na Kalinie nie zawiódł storczyk blady,poza nim właściwie nic,no może 5 kwitnących miłków widziałem...
Na grodzisku spotkaliśmy w ciągu paru minut 6 dorcadionów-wcześnie zaczęły...
Pod Wiślicą sucho ...tam gdzie co roku były zalane łąki, tylko żółte suchorosty...sporo,batalionów(10),rycyków i czajek...pięknie.
https://www.youtube.com/watch?v=WLWjjTK ... rt_radio=1
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (381.63 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (223.5 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (189.43 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (180.89 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (221.61 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (270.78 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (285.07 KiB)
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (214.55 KiB)
9.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (310.5 KiB)
10.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (211.01 KiB)
11.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (168.64 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Dark »

Kurcze. Jeszcze nie miałem styczności z Dorcadion. Robisz mi na nie strasznego smaka... oczywiście fotograficznego :D
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...pierwszy na pewno,na drugiej focie niewiele widać...ładne foty :ok:
:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Bartek Pacuk »

DSC_2398 (pierwsze "co to?") wygląda mi na Cheilosia chrysocoma, ale wskazane potwierdzenie przez jakiegoś muchologa. Zacne gatunki pokazujesz w tych 2 ostatnich postach...
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał SZCZECIN »

:brawo: okazy i fotki miodne
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

DSC_2607.jpg to Caliprobola speciosa, rzadki gatunek. W ostatnich latach pojawiło się jednak wiele nowych doniesień, które warto byłoby zebrać w jedną publikację.

Gatunek z Czerwonej Księgi http://www.iop.krakow.pl/pckz/opis092f. ... =176&je=pl
Na tematej mapie dwa z czterech współczesnych stanowisk są moje - Konewka i Duszatyn, okazy mam w zbiorze. Później widywałem ją w kilku miejscach w Polsce a na Forum jest wiele stwierdzeń o tym gatunku.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: mwkozlowski »

Nigdy nie byłem w Krzyżanowicach, a tu odwożenie żony do sanatorium w Busku (miasto Wojtaka Belona, z którym kilka razy drogi mi się były przecięły, bywszy nawet odsłuchaczem roboczej wersji "Zajączka" - "jak to, Amigo k... znajdujesz?").
Zahaczam oto o Krzyżanowice. Wieczór pełen świerszczy (koniec sierpnia!). Noc na garbie, pod chmurką, księżyc w swojej fazie, po jego zachodzie M31 w zenicie - normalka! Rano wschód słońca jak na stepach, potem niewidziane zioła i Pedinus femoralis na śpiworze. Jednak nawiązując do Celadyna (mogę pożyczyć Twoje nazwisko?), w pewnym momencie w kieszeni gdzie miał się znajdować klucz do samochodu - pustka! To takie miejsce? Więc po trawach, tu byłem, tam byłem...Jednak pyk, światełko! Alzheimer się zlitował. Kluczyk był w stacyjce, bo oto jakoby ładowałem telefon zostawiając koło cmentarza samochód z kluczykiem wewnątrz "na zawierzenie" - no patrzcie Państwo!
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: AJW »

Dla niewtajemniczonych: Coenomyia ferruginea i Otites formosa na tych fotkach z muchami... :laugh:
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Marek Wanat »

Ryjkowiec to oczywiście Liparus coronatus.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

mwkozlowski pisze:Zahaczam oto o Krzyżanowice. Wieczór  pełen świerszczy (koniec sierpnia!). Noc na garbie, pod chmurką, księżyc w swojej fazie, po jego zachodzie M31 w zenicie - normalka!  Rano wschód słońca jak na stepach, potem niewidziane zioła i  Pedinus femoralis na  śpiworze.  Jednak nawiązując do Celadyna (mogę pożyczyć Twoje nazwisko?), w pewnym momencie w kieszeni gdzie miał się znajdować klucz do  samochodu - pustka! To takie miejsce? Więc po trawach, tu byłem, tam byłem...J
....i dla mnie jest Pan ,Panie Profesorze klasyką samą w sobie.
Pozdrawiam Serdecznie :hi:
Rafał

"....w tym szaleństwie jest metoda...." :mrgreen:
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=Qz4jpBh_UMs
najlepszy wykon :P
Pana Profesora Marka Wanata dołączam do wyrzów szacunku.
Jak w niedzielnym koncercie życzeń ;)
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=kLNgNVkkBC8
:papa:
R.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: mwkozlowski »

Kolega Golędziniak z klasy wyżej dostąpił zaszczytu zagrania na płycie "Blues". Wpatrywałem się w jego paluchy jak odbijał alpagę. Przepraszam!
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Leszek Matacz »

Skoro jesteśmy w łagodnym klimacie krainy łagodności, zapytowywuję ja: czy jest jakieś miejsce w sieci, w którym można odsłuchać "Ponidzia" ("Miłkiem wyzłocony kraj, wstęgą Nidy przekreślony...")? Wszędzie tylko "Nuta z Ponidzia" i to błocko do obrzydzenia skisłe.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...może nie na czasie ale fajna fota a jak temat o Ponidziu to moze być i "ponidzie" ;)

:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=yeyxgPbHnB4
dalej z wyrazami sympatii :birra:
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: PawełB »

mwkozlowski pisze:Kolega Golędziniak z klasy wyżej dostąpił zaszczytu zagrania na płycie "Blues". Wpatrywałem się w jego paluchy jak odbijał alpagę. Przepraszam!
Chyba Goleniewski?

PS. Będąc w temacie, bardzo miło wspominam pewne powitanie wiosny na łakach poniżej ursynowskiej skarpy, w obecności znakomitych doktorów entomologii stosowanej SGGW i wspomnianego napitku.

Pozdrawiam ;-)
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: kolagen »

Dorcadiony już łażą.
Udało mi się wczoraj znaleźć jednego (niestety trupka) w Pełczyskach. Szukałem go już tam w poprzednich latach, chyba nie ma tam zbyt licznej populacji...
W Stradowie standardowo, a na koniec jeszcze jeden w Smykowie.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...przedwczoraj też wybraliśmy się na Ponidzie ,łanowo kwitnie storczyk blady ,dorkadiony - początek pojawu,szarek nadal w ekspansji-znaleźliśmy kilka sztuk na asfalcie.Nad nidą sucho .Życia ogólnie niewiele,obuwiki może wylezą za dwa tygodnie, bo są na razie tylko rozety liściowe...i tyle ,rycyki i czajki mijają się na wietrze...
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=ScGNNh9STus
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.37 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (250.72 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.48 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (278.96 KiB)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: PawełB »

Szarek ostatnio stał się groźnym szkodnikiem, zwłaszcza na wschodzie kraju. Szczególnie grożne są dla młodych zasiewów, np buraka - potrafią w trzy dni opędzlować siewki, a "standardowe" insektycydy robią na nich niewielkie wrażenie. Podobno biorą się też i za inne rośliny jak rzepaki
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...prawie dwa tygodnie później;na Kalinie nadal szleje blady,pojawiły się kukawki i pojedyncze dwulistniki + jeden okaz męskiego,na Polichnie jeleni brak wyłażą dębowe rębacze i naprawdę łanowo kwitnie tylko purpurowy .W Młodzawach naliczyliśmy pięć par żołn :ok: -niefotografowalne....W Pinczowie setki drobnokwiatowego i latają żeglarki których nie widywałem tam wcześniej.Na Stradowie ludzi chyba setka,majówka czy cholera wie co :-? ,dorkadiony były ale warunków do focenia nie było...tyle
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=aTtNe8E0AoQ
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (171.95 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.93 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.77 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (157.63 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (266.54 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (153.07 KiB)
7.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.98 KiB)
8.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.34 KiB)
9.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (338 KiB)
żołny.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.17 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

... z dryptą to się Rafale pospieszyłeś ;) są jeszcze Brachinusy np.crepitans ,wycieczka lux :ok: ja nie mogę nigdy trafić na siedzącą cykadę....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

Tak szczerze, to nie oznaczałem jej, tylko uwierzyłem komuś na słowo i tak zostało. Czyli to Brachinus? Jeszcze lepiej.
Cykady miały szczyt pojawu. Ja sam znalazłem 5 spokojnie siedzących, a chłopaki tez swoje wyhaczyli. To był bardzo dobry dzień, pomimo solidnych opadów deszczu co jakiś czas. To tylko niewielki fragment bogactwa gatunków. Jestem w trakcie oznaczania. Korzystając z okazji wrzucę trzy fotki do rozstrzygniecia. Luperus - ale który. Potem larwy stonki z czosnku sklanego - może da się oznaczyc po roslinie żywicielskiej. No i Leiopus, ale za to niesamowicie wielki, wyraźnie ponad 10 mm - zdarzaja sie takie?
Jelonków jeszcze nie ma.
Załączniki
Luperus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.14 KiB)
Chrysomelidae.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.96 KiB)
Leiopus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.35 KiB)
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: wojtas »

Niedoszły Leiopus to Oplosia cinerea
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Markus »

No, ładnie, ładnie... brakuje mi jeszcze tańczącej na samochodzie Callopistromyia annulipes ;-) W zeszłym roku w Krzyżanowicach widziano ją dwa razy w tym samym miejscu, przy cmentarzu.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: L. Borowiec »

Luperus xanthopoda
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

Bardzo dziękują za oznaczenia. Na stonkę miałem dwa typy, i L.xanthopoda był jednym z nich. "Leiopus" słusznie wydawał się podejrzany i dobrze że go sfociłem, bo zwykle je zostawiam w spokoju.
Markus - Callopistromyia widziałem juz dwukrotnie w Łodzi, ostatni raz jakieś dwa tygodnie temu. Niestety mam pecha do tego gatunku i nie udaje mi się go sfotografować.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Delog »

Fantastyczna fotorelacja i super gatunki :brawo:
Byliście tylko na Polichnie?
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

Jeszcze Przęślin (stamtąd Luperus) i w Owczarach (Brachinus, Oedemera). W planach były jeszcze łąki nadnidziańskie, ale zabrakło czasu.
Załączniki
Geomyza martineki.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.66 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...minął tydzień z hakiem,jelenie wyszły ,bellargusy na kalinie,żołny na niebie i żabami...tam,tam, tam 8)
:papa:
Rafał
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=iv8GW1GaoIc
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (167.68 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (223.02 KiB)
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (267.68 KiB)
4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (327.94 KiB)
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 166
Rejestracja: poniedziałek, 1 listopada 2004, 22:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Hubert »

Rafał Celadyn pisze:...pierwszy na pewno,na drugiej focie niewiele widać...ładne foty :ok:
:papa:
Rafał
Dopytuję z punktu widzenia amatora - ikar może mieć aż tak wyraźnie zaznaczone prążkowanie na strzępinie?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...faktycznie w ogóle nie zwróciłem uwagi na strzępinę, bo rozpatrywałem je pod kątem thersitesa ...mogą to być bellargusy ,wierzch skrzydeł i byłoby po problemie, bo takiego blue jak bellargus żaden ikar nie ma...są fachowcy niech sprawdzą 8)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:...minął tydzień z hakiem,jelenie wyszły...
Komu wyszły, temu...

W sobotę nie trafiliśmy ani jednego, no bo, w odróżnieniu od Ciebie Rafale, nie mieliśmy w ekipie naturszczyków i wszyscy szukaliśmy na dębach :-)
Jeśli chcesz rozwiń wątek naszej rozmowy telefonicznej.
Ale były cykady, w ilościach wcześniej nigdy nie obserwowanych.
Z owadów, których nie udało się pstryknąć, była jeszcze ziolarka, maleńka na baldachach, bardzo chyża sztuka...
Załączniki
DSC_1823.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (185.8 KiB)
DSC_1865.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (340.57 KiB)
DSC_1810.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (259.12 KiB)
DSC_1801.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (355.19 KiB)
DSC_1885.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (313.48 KiB)
DSC_1878.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (230.35 KiB)
DSC_1891.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (274.92 KiB)
DSC_1899.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (196.76 KiB)
DSC_1920.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (254.05 KiB)
DSC_1927.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (300 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...
Delog pisze:W sobotę nie trafiliśmy ani jednego, no bo, w odróżnieniu od Ciebie Rafale, nie mieliśmy w ekipie naturszczyków i wszyscy szukaliśmy na dębach
Jeśli chcesz rozwiń wątek naszej rozmowy telefonicznej.
...rozwijać nie ma czego -właściwie...ciekawostką może być fakt, że pierwszego malutkiego jelenia chłopaki znalazły na wycieku na jesionie, to nie entomolodzy więc, dąb, buk ,jesion czy... ;) to dla nich po prostu drzewo i na którym ma być jelonek .Na dębach po dwóch godzinach poszukiwań nic-a było nas troje,już zamierzaliśmy ruszać dalej a przy samochodzie na piachu pojawiła się samiczka, chwilę później Bilas paląc faje podszedł do wycieku na dębie obok samochodu i znalazł parę ze zdjęcia,cykad nie widziałem....może oślepłem, może dzień później zjadły je ptaki, czupakabra albo uciekające przed ludźmi dinozaury 8) ... nie wiem ,nie widziałem...ubolewam.
:papa:
Rafał
a muza? :mrgreen: :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=5IkFiuIkcPI
yagr
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 6 kwietnia 2010, 17:35
Lokalizacja: CA57/DA34

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: yagr »

Tyle się o nadnidziańskich rezerwatach tutaj naczytałem, że w ramach indoktrynacji entomologicznej, lub może ujmijmy to szerzej - przyrodniczej, zabrałem dzisiaj córkę na Polanę Polichno. Było upalnie ale ogólnie przyjemnie. Niestety główny cel wyprawy nie został osiągnięty - nie udało mi się pokazać małej "jeleni". Byłem tam pierwszy raz i może nie wiedziałem gdzie szukać... choć większość mijanych dębów przepatrzyłem dość dokładnie. Może za wcześnie się zwinęliśmy....? Wycieczka przyniosła mi również kilka prawd życiowych z których najważniejsza to: "Nie wybierać się na bieganie po chaszczach z 4-letnią córką" ;) Młoda wytrzymała do 17....ale twierdzi że jej się podobało :laugh:
Załączniki
100_5227small.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (46.8 KiB)
100_5223small.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (227.25 KiB)
100_5222small.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (277.81 KiB)
100_5221small.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (201.03 KiB)
100_5220small.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.99 KiB)
100_5216small.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.58 KiB)
100_5215small.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (175.1 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

Wczoraj też jelonków nie było.
Cykady na polanie maja się dobrze. Sporo wylinek i wciąż kilka aktywnych imagines. Natomiast trochę się obawiam o los populacji Cicadetta concinna - od 4 lat nie mogę odnaleźć choćby jednego osobnika.
Poniżej kilka fotek. Niestety, tylko z Polichna. Mój aparat około południa zakończył swoja egzystencję. Dlatego fotkę kopulujących przezierników podebrałem od Jacka Strojnego. To była najbardziej spektakularna wizualnie obserwacja. Dostrzegłem 3 samce latające wokół siebie. Na liściu pod nimi siedziała samica i wabiła. Wkrótce dołączyły następne samce, w sumie około 10-ciu. Po krótkim czasie jeden z jakiegoś powodu wygrał rywalizację. Doleciał do samicy, obrócił się na grzbiet i złączył z samicą. Potem przekręcił o 180 stopni i w normalnej już pozycji pozozstał z partnerką. Pozostałe samce natychmiast odleciały.
Załączniki
Synanthedon stomoxiformis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.89 KiB)
Cryptocephalus biguttatus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.52 KiB)
Ferdinandea ruficornis.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (62.04 KiB)
Liparus coronatus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.63 KiB)
Macrophya blanda.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.48 KiB)
Omalisus fontisbellaquaeui.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83 KiB)
Orellia falcata.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.19 KiB)
Osmia bicolor.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.81 KiB)
Criorhina asilica.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.44 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...przezior kruszynowy- Synanthedon stomoxiformis, z tymi jeleniami wygląda na to, że te które spotkaliśmy to wcześniaki i może większą załogą pojawią się na następny pik temperaturowy...W sumie to jak pamiętam zawsze sporo okazów było po tym jak chodziły niedobitki koziorogów a tymczasem na śląsku jest pewnie szczyt rójki...byłem w łykend w Cieszynie i po scheidleri też już ani śladu, więc tam w tym roku były wcześniej....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

Skok temperatury zapowiada się na koniec czerwca. Może uda mi się podjechać, choćby ze względu na kolegów, którzy ich dotąd nie widzieli.
yagr
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 6 kwietnia 2010, 17:35
Lokalizacja: CA57/DA34

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: yagr »

Ja też będę się starał podskoczyć choćby tylko do Polichna... wstyd powiedzieć ale całe życie jeżdżę w te rejony a dopiero na forum dowiedziałem się o tylu interesujących przyrodniczo miejscach. Co prawda regularnie odwiedzałem Kalinę Lisiniec z tym przepięknym lnem włochatym i włóczyłem się wzdłuż Nidy od Pińczowa do Zakrzowa ale jednak pod względem entomologicznym mam ogromne zaległości...Czas odświeżyć wiedzę, zanabyć jakieś szkła do aparatu, żeby nie straszyć fotami z telefonu i ruszyć z samokształceniem a zaległości mam ogromne bo niemal 20-letnie....
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

Fajne postanowienie. Popieram.
Zapomniałem wrzucić larwy (chyba) stonki z czosnku - przy poprzedniej relacji były tylko czarne larwy. I jeszcze czarny Cryptocephalus do identyfikacji, choć może być trudno.
Załączniki
Poczwarka.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (23.23 KiB)
Cryptocephalus..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (41.7 KiB)
Cryptocephalus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (21.38 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

....a tymczasem pomimo opóźnionej wiosny na Ponidziu dorkadiony wyszły już z zimowych pieleszy ,udało się spotkać też kilka Pedinus femoralis i Opatrum riparium, pałac w Chroberzy zamknięty, więc kochanków z Pełczysk nie było mi dane zobaczyć ,rycyki krążą nad łąkami, wieje wiatr a obuwiki w tym roku chyba wyjdą późno, bo sa raptem rozetki z dwoma listkami ,kwitnie tylko storczyk blady i miłki -nic poza tym ze szlachetnych kwiatów ;) ...
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=W1WnrjciO8c
:papa:

Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (354.88 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (234.79 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (258.7 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (229.9 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (265.66 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (335.94 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.49 KiB)
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (278.13 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...a tymczasem...
...minęły dwa lataod ostatniego wpisu...
W tym roku byłem trzykrotnie na ponidziu od majówki, po zeszły tydzień.Nie byłem na Grodzisku więc o dorkadionach nie mam żadnych info.Kwiaty kwitną ptaki śpiewają jelenie aktywne od tygodnia ,Paweł jest częściej więc widywał już samce ja trafiłem na jedną samiczkę na Kalinie lataja belargusy ,tersitesy i był 2 tygodnie temu wysyp P.macularia...reszta na fotach nie podpisuję bo każdy kto bywał albo śledzi temat wie co jest czym ;) :birra:
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (243.24 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (239.88 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (172.32 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (199.88 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (154.17 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (228.5 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (202.24 KiB)
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (238.49 KiB)
9.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (315.32 KiB)
10.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (190.08 KiB)
11.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (165.72 KiB)
12.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (195.92 KiB)
13.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.69 KiB)
14.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (186.41 KiB)
15.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (193.07 KiB)
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Przestrojnik »

Ja w maju trafiłem na takie cudo nad Nidą :) naliczyłem łącznie 17 sztuk na malutkiej łączce - koszonej 2 razy w roku, okresowo zalewanej.
Załączniki
IMG_20230514_121923.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (222.18 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...z tymi różowymi mam zawsze problem ,wygląda mi to na kukułkę szerokolistną, ale trzeba by kogoś bardziej oblatanego ;)
:papa:
Rafał
Slavko
Posty: 559
Rejestracja: niedziela, 24 lipca 2016, 01:07

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Slavko »

Dobrze diagnozujesz Rafale - ten różowy storczykowaty to kukułka szerokolistna Dactylorhiza majalis
:papa:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”