Prośba o oznaczenie pełzającej gąsienicy

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Andriej
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 18 lipca 2019, 17:13

Prośba o oznaczenie pełzającej gąsienicy

Post autor: Andriej »

Dzień dobry,

często do domu wpadają z dworu różnego rodzaju owady. Zajmowałem się przez jakiś czas hodowlą modliszek (oczywiście nie naszych chronionych) i od tamtej pory trochę się interesuję tym, co mi tam po suficie chodzi latem.

Dziś jednak spotkałem gościa niespotykanego. I jakkolwiek znane mi są pełzające gąsienice, tak nigdy żadnej nie widziałem w mieszkaniu. Stąd moje pytanie - czym to może być? Czy można to "zniewolić" i dokarmić jakoś w celu zaobserwowania dalszych stadiów rozwoju? Czy może lepiej wypuścić gdzieś na krzak pod balkonem?

Chodziło po suficie w charakterystyczny sposób, całą noc przewisiało to w jednym miejscu, czepiając się sufitu jednym końcem, a drugi swobodnie "dyndał".

Mam nadzieję, że zdjęcie jest czytelne - wrzucenie zdjęcia na to forum jest uciążliwe, musiałem mocno je skompresować, aby sprostało wszelkim wymaganiom... zrobiłem ich z 8, ale nie mam siły na dostosowanie tylu do tych wymagań.

Z góry dziękuję za identyfikację :)
Załączniki
gasienica1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (161.32 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o oznaczenie pełzającej gąsienicy

Post autor: Aneta »

Młoda gąsieniczka czegoś z Geometridae, być może Parectropis similaria. Hodować da się, żywi się różnymi liściastymi (dąb, brzoza, leszczyna) - jeśli trafiłam w gatunek, będzie zimować jako poczwarka.
Andriej pisze:Mam nadzieję, że zdjęcie jest czytelne - wrzucenie zdjęcia na to forum jest uciążliwe, musiałem mocno je skompresować, aby sprostało wszelkim wymaganiom... zrobiłem ich z 8, ale nie mam siły na dostosowanie tylu do tych wymagań.
Wymagania są dwa - format jpg i do 500 KB wagi, więc bez przesady z tą uciążliwością.
Andriej
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 18 lipca 2019, 17:13

Re: Prośba o oznaczenie pełzającej gąsienicy

Post autor: Andriej »

Dziękuję za szybką informację! :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”