Hyles

wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Hyles

Post autor: wojtas »

Widziałem w niedzielę latającego przy lilaku czyli potocznie nazywanym bzie przedstawiciela tego rodzaju jednaknie miałem możliwości złapania go i nie wiem teraz który to był zmrocznik . Ma ktoś może jakiś pomysł ? H.e. jest chyba trochę wcześniejszy czy tak . Tak poza tym to nie wiedziałem że zachowują się one tak jak fruczaki tzn zawisają w powietrzu .

pzdr.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Zamieszczam link do tej rodziny na stronie Motyle Europy . Niestety sam musisz go rozpoznać. Są tam podane okresy występowania, ale w tym roku wszystko jest wcześniejsze.
I oczywiście nazwa "zawisaki" zobowiązuje. Wszystkie one potrafią odżywiać się, zawisając nad kielichem kwiatu. Niektóre inne motyle zresztą też (choćby niektóre sówki np.).
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

A to link do strony motyle.com.pl :) Sphingidae - kilka zdjęć "zawisających" zawisaków...
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Dzięki bardzo ale w locie to się trudno oznacza .Tak poza tym to dla mnie dość podobne gatunki i nigdy nie zagłębiałem się w to żeby je rozpoznawac a to może dlatego że jeszcze galli nie mam w zbiorze . dzięki .
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Może ten motyl wyglądał jak te na zdjęciach ?
Załączniki
H. gallii
H. gallii
DSC_1696a(8x6).jpg (112.33 KiB) Przejrzano 2484 razy
H. gallii
H. gallii
DSC_1692a(8x6).jpg (100.81 KiB) Przejrzano 2485 razy
H. gallii
H. gallii
DSC_1685a(8x6).jpg (130.19 KiB) Przejrzano 2489 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz G
Posty: 388
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 19:31
Lokalizacja: Będzin-Grodziec

Post autor: Grzegorz G »

Galliego najłatwiej rozpoznać po takich białych kropkach na odwłoku, nawet w locie to widać :wink: właśnie tak wczoraj rozpoznałem tego zawisaczka w locie :) Jeśli jednak motyl jest zbyt wysoko, to jest jeszcze jeden sposób, H. galli jest ciemniejszy od H. euphorobiae*, poza tym euphorobiae jest jeszcze trochę różowy od spodu :wink:

I mam pytanko, co to za kwiatki na zdjęciach :?:



*nie wiem, czy dobrze napisałem, jeśli źle, to proszę poprawić, ale nie odrazu gadać, że jak się łaciny nie umie, to nie pisać. Ja się właśnie chcę nauczyć.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Pytasz Grzegorzu:
co to za kwiatki na zdjęciach
To różanecznik (Rhododendron).
Jeśli masz wątpliwości, czy dobrze piszesz nazwy (to normalne) to sprawdź na stronie Motyle Europy. Z rozpoznawaniem gatunków z rodzaju Hyles to nie takie proste jak piszesz. Już trzeci polski gatunek Hyles livornica ma również bardzo wyraźne białe plamy na odwłoku. Odcień (ciemny, różowy) to parametr zmienny, zależny od formy. Oczywiście doświadczony entomolog rozróżni te gatunki, po całokształcie desenia.
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

No nie wiem czy to był taki bo był już troche zlatany . Muszę kiedyś złapac kilka galli i będzie lepiej z tym rozpoznawaniem w terenie . dzięki za wypowiedzi .pzdr
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Dla niewprawionego obserwatora rozpoznawanie zawisaków o zmroku nie jest prostą sprawą, powiem szczerze, niekiedy sam się zastanawiam co widzę - dopiero utrwalenie na zdjęciu takiego obrazu daje niezwykłe mozliwości - możemy rozpoznać na 100 % co to za gatunek, a poza tym uwidacznia się technika lotu tych motyli...
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

W niedziele (20.05) widziałem latającego w lesie Hyles gallii w samo południe. :D
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Ten mój też latał w dzień , tak w okolicach 3 po południu . Czy ma to jakieś znaczenie ? Może któryś lata w dzien a ten kolejny tylko wieczorem ?
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Krzysiek Jonko »

Dla większości ludzi bardziej strawna jest lista miniaturek zamiast listy gatunków. Zajrzyj lepiej tutaj jeśli chcesz łatwiej zidentyfikować gatunek.
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

No to był to galii . Faktycznie lepiej jest porównać . Dzięki krzyśku .
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Antek Kwiczala pisze:Zamieszczam link do tej rodziny na stronie Motyle Europy
I oczywiście nazwa "zawisaki" zobowiązuje. Wszystkie one potrafią odżywiać się, zawisając nad kielichem kwiatu.
Czy aby na pewno wszystkie? A co np. z L. populi, L. amurensis, S. occelatus i M. tiliae - one chyba w ogóle nie pobierają pokarmu...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Hyles galli

Post autor: Antek Kwiczala † »

Masz rację Piotrku, wymienione przez Ciebie rodzaje (Laothoe, Smerinthus, Mimas), mają ssawki uwstecznione bądź zredukowane. A skoro tak, to się nie odżywiają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”