Co to za owad?

Dla tych osób, którzy dysponują wyłącznie fotografiami i chcieliby je pooznaczać. Wszystkie motyle.
debiec8911
Posty: 6
Rejestracja: środa, 3 lipca 2019, 22:04

Co to za owad?

Post autor: debiec8911 »

Witam serdecznie,

Nie jestem znawca owadów. Chciałbym się po prostu dowiedzieć, jaki to owad staną na mojej drodze. Zdjęcie, które załączam nie jest może najwyższej jakości, jednak po powiększeniu być może ktoś z Was go rozpozna. Bliżej niestety nie byłem w stanie podejść :) z góry dziękuję za odpowiedź. Dodam, że owad był wielkości mojej dłoni ( na zdjęciu może tego nie widać)

PS. Nie jestem pewny czy załączyłem wątek w odpowiednim miejscu. Z góry przepraszam za błąd, jeśli takowy wystąpił.
Załączniki
IMG-20180607-WA0004.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.7 KiB)
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Co to za owad?

Post autor: AJW »

Z ułożenia skrzydeł sądzę, że to motyl zawisak (rodzinz Sphingidae). Więcej ze zdjęcia nie wywnioskuję...
Postaraj się następnym razem o lepsze ujęcie (bliższe) z podaniem lokalizacji (miejsca) znaleziska...
debiec8911
Posty: 6
Rejestracja: środa, 3 lipca 2019, 22:04

Re: Co to za owad?

Post autor: debiec8911 »

Niestety, na pewno nie jest to motyl zawisak. Owada tego spotkałem drugi raz w życiu i drugi raz w Holandii. Okolice miasta Tiel. Niestety nikt do tej pory nie był w stanie mi powiedzieć, co to dokładnie jest. Nawet holendrzy, którzy w tej okolicy mieszkają od lat. W internecie też odpowiedzi nie znalazłem.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Co to za owad?

Post autor: Leszek Matacz »

Mnie się widzi, że to musi batman - jako żyw. Popatrzcie na jego fizjonomye :D

Dębiec to co napiałem powyżej traktuj jako luźne skojarzenie. Masz zadanie bojowe - wykadruj i rozjaśnij zdjęcie. To może być wszystko, mi to np. na sówkę wygląda... (Plusia może?) Jak wykadrujesz i rozjaśnisz - obaczym, co to za gadzina.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co to za owad?

Post autor: Jacek Kurzawa »

To jest zawisak tawulec.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Co to za owad?

Post autor: Leszek Matacz »

Zazdroszczę oka :D Ja tam widzę punkt.
Dębiec - gratulacje fajnego dużego motylka (bo duże zawsze fajne jest) :brawo:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Co to za owad?

Post autor: Aneta »

Jak najbardziej tawulec.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Co to za owad?

Post autor: AJW »

He, he...
Dobre :-).
To popytaj proszę entomologów w Holandii. Tam ekipa jest super zorganizowana i bardzo aktywna albo złap, zakonserwuj w spircie i przywieź do Polski :-).
Wtedy to na tym forum na pewno dam radę... A tak na gorąco, to na pewno - to mogę wykluczyć komara i to nie tylko tygrysiego..
:hp: :hp: :hp: .
debiec8911
Posty: 6
Rejestracja: środa, 3 lipca 2019, 22:04

Re: Co to za owad?

Post autor: debiec8911 »

Obrobilem zdjęcie. Lepiej nie dam rady. Może ktoś coś rozpozna :) a jeśli chodzi o złapanie, to nie będzie łatwe zadanie. Widziałem tego owada dwa razy w ciągu dziesięciu lat.
Załączniki
IMG_20190704_001139.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.55 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co to za owad?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja się ostatnio naoglądałem tego motyla, dlatego może mam większą łatwość w jego rozpoznaniu
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f ... 64#p268364
debiec8911
Posty: 6
Rejestracja: środa, 3 lipca 2019, 22:04

Re: Co to za owad?

Post autor: debiec8911 »

Nie wykluczam, że może to być ten motyl, jednak mam kilka '' ale''. Ułożenie skrzydeł mi trochę nie pasuje. W przypadku mojego gada są bardziej złożone. Także cialo nie jest pokryte żadnym'' futerkiem'', jest gładkie, skrzydła również. Jednakże tak jak mówię, nie wykluczam, że może to być ten motyl, którego wskazales. Pozdrawiam
debiec8911
Posty: 6
Rejestracja: środa, 3 lipca 2019, 22:04

Re: Co to za owad?

Post autor: debiec8911 »

Obejrzałem właśnie kilka innych zdjęć tego motyla i jestem co raz bardziej przekonany, że to to. Dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co to za owad?

Post autor: Jacek Kurzawa »

debiec8911 pisze:Nie wykluczam, że może to być ten motyl, jednak mam kilka '' ale''.
Mnie się takie podejście nie podoba. Logika nie ta.
Jeśli ktoś się nie zna i dostaje odpowiedź od kogoś kto zajmuje się owadami 40 lat to tworzenie przez niego jakiegoś "ale" jest zestawianiem opinii laika ze specjalistą na równych prawach. Wiem że to są takie czasy że teraz wszyscy mają równe racje bez względu na kompetencje, ale jeśli się nie znasz na owadach to przyjmij oznaczenia lub opinie za pewnik i nie próbuj ich weryfikować, bo nie masz do tego narzędzi w postaci wiedzy i doświadczenia.

"Nie wykluczam..." odebrałem, jakbyś to Ty weryfikował moje odpowiedzi a to nie tak powinno być. Jeśli jedna odpowiedź Ci nie wystarcza poczekaj na więcej i je ze sobą zestaw i na ich podstawie przyjmij prawdopodobieństwo prawidłowego wyniku na zasadach statystyki.
debiec8911
Posty: 6
Rejestracja: środa, 3 lipca 2019, 22:04

Re: Co to za owad?

Post autor: debiec8911 »

Przepraszam, że tak odebrałes mojego posta. To nie było moim zamiarem. Ja tylko porownalem moje i Twoje zdjęcie i lekko uwypuklilem małe różnice, które widziałem moim niedoswiadczonym okiem. Moja wiedza na temat owadów jest zerowa, jednak ten mnie zainteresował że względu na swoją wielkość i chciałem mieć pewność, że został przez Ciebie dobrze rozpoznany.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co to za owad?

Post autor: Jacek Kurzawa »

debiec8911 pisze:..... Ja tylko porownalem moje i Twoje zdjęcie ....chciałem mieć pewność, że został przez Ciebie dobrze rozpoznany.
No ale ja właśnie o tym piszę. Najpierw piszesz że nie znasz się kompletnie na owadach a po otrzymaniu odpowiedzi weryfikujesz moje opinię. I wyobraź sobie sytuację, że jednak nie zgadza Ci się coś (ma prawo) i wtedy samoistnie musi nastąpić: "Nie zgadzam się z Twoją opinią". Już sam algorytm jest śmieszny sam w sobie bo daje takie dwa wyniki: zgoda / brak zgody. I to jest nawet dość zabawne.
Dobrze, że porównujesz i weryfikujesz swój ogląd z otrzymaną odpowiedzią, ale jeśli Ci się coś nie zgodzi to po prostu spytaj o swoje wątpliwości, to uzyskasz kolejną odpowiedź. To mogą być pytania: "Czy nie za późno? a czy nie za duży? mój nie był taki owłosiony/jasny/ itd... czy jest możliwość wystąpienia tego gatunku w Holandii itd itd.... "
Twoje potwierdzenie poprawności uzyskanej odpowiedzi jest nie na miejscu. Ale nie bierz tego do siebie, bo to jest dość częsta sytuacja w dzisiejszych czasach i ja właściwie odnoszę się do pewnego modelu a ten temat jest tylko przykładem.

Na platformie iNaturalist jest taki model oznaczania poprzez głosowanie. Dość irytujące bywają wpisy osób, które dla statystyki, tworzą sobie wyższą rangę (bo odpowiadają) i wpisują gdzie się da taką samą odpowiedź jak poprzednicy. Zgadzają się! Po analizie widać, że nie są w stanie zweryfikować niektórych oznaczeń bo się nie danej grupie nie znają i oznaczenie jest poza ich zasięgiem. Poprzez 1000 wpisów można zostać specjalistą a oznaczenia zostają uprawdopodobnione ilością oznaczeń. W niedalekiej przyszłości może dojść nawet do tego, że jak ktoś na psa powie kot a tysiąc osób to powtórzy to wtedy ten pies staje się kotem a ten kto pisał, że to pies NIE MA RACJI, bo statystyka mówi inaczej. Takie idą czasy....
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Co to za owad?

Post autor: Antek Kwiczala † »

To absolutnie zawisak tawulec (Sphinx ligustri). Nie ma innego podobnego motyla w Europie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Motyle (bez gąsienic) [FOTO-oznaczanie]”