Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

>>>> Sympozja PTE 2022 <<<<
Łukasz Przybyłowicz
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 21 września 2009, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Łukasz Przybyłowicz »

Witam Szanownych Forumowiczów,
Wzorem lat poprzednich zapraszam na kolejne spotkanie Sekcji Lepidopterologicznej PTE. Aby nie popadać w rutynę co do pory roku i regionu Polski, tym razem spotkanie odbędzie się w dniach 7-9 września 2018 roku w Bazie Edukacyjnej Wolińskiego Parku Narodowego „Biała Góra”. Szczegóły dotyczące spotkania zostaną rozesłane niebawem.
Krótka informacja na temat ośrodka dostępna jest na stronie parku:
http://www.wolinpn.pl/index.php?page=10&artykul=152

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Konto_usuniete »

pięknie tym sposobem wszyscy będą mieli sprawiedliwie bo daleko :jo:
Łukaszu czy termin nie ulegnie zmianie????ostateczny???
Łukasz Przybyłowicz
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 21 września 2009, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Łukasz Przybyłowicz »

Termin jest ostateczny. Taki został zaakceptowany przez WPN.

Przez ostatnie pięć lat aż cztery razy spotykaliśmy się na głębokim południowym-wschodzie: Kraków, Bochnia, Koniówka, Komańcza.
Pora przenieść się w zupełnie inne rejony kraju. Zapewne i na Wolinie wrześniową porą będzie co (motylarsko) robić - o czym już zapewniło mnie kilka osób.

Można też działać tak:
https://blog.artfido.com/costume-design ... oken-wing/ :okok:
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Konto_usuniete »

hehe... Już bilet na samolot kupiłem...:) będzie dobrze...
Łukasz Przybyłowicz
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 21 września 2009, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Łukasz Przybyłowicz »

Po ustaleniu szczegółów dotyczących zakwaterowania i wyżywienia przesyłam szczegółowy komunikat dotyczący naszego spotkania.
Zachęcam do przyjazdu i oczywiście dzielenia się swoimi motylarskimi dokonaniami. ;)
Załączniki
Sympozjum_LepPTE_2018_1_komunikat.pdf
(624.04 KiB) Pobrany 134 razy
Zgloszenie_Sympozjum_LepPTE_2018.pdf
(201.88 KiB) Pobrany 57 razy
Łukasz Przybyłowicz
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 21 września 2009, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Łukasz Przybyłowicz »

Przesyłam drugi, krótki komunikat na temat naszego spotkania w Wolińskim Parku Narodowym (dwa pliki w załącznikach). Kolejne szczegóły pod koniec czerwca.
Załączniki
Sympozjum_LepPTE_2018_2_komunikat.pdf
(273.42 KiB) Pobrany 82 razy
ZGŁOSZENIE Wolin 2018.doc
(29.5 KiB) Pobrany 41 razy
noctua
Posty: 113
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2007, 14:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: noctua »

Ja także się zgłosiłem i zapraszam wszystkich do uczestnictwa :D .
Na morzem już będzie luźno - "stonka" wyjedzie.
Ludziska zgłaszajcie się fajne motylki będę już nad Bałtykiem - np. z "mojej grupy" np. Agrotis cursoria.

Pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: PawełB »

Lata tam na wydmach statilinus?
noctua
Posty: 113
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2007, 14:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: noctua »

Lata lata - zapraszam na łowy. W terminie sympozjum zwykle go widywałem.
Roman
Łukasz Przybyłowicz
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 21 września 2009, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Łukasz Przybyłowicz »

Ponieważ od sympozjum dzieli nas zaledwie 6 tygodni przekazuję kilka istotnych informacji:

a) aktualnie zgłosiło się 21 osób (alfabetycznie, bez tytułów i afiliacji)
Grzegorz Banasiak
Marek Bąkowski
Grzegorz Bistuła-Prószyński
Jarosław Buszko
Paweł Domagała
Maciej Dudziak
Henryk Duszyński-Karabasz
Daniel Fajfer
Jörg Gelbrecht
Agnieszka Homan
Joanna Joachimiak-Prażanowska
Roman Kalinka
Manfred Klesse
Małgorzata Łochyńska
Sebastian Łuczkowski
Kamila Malik
Mariusz Mleczak
Łukasz Przybyłowicz
Anna Przystałkowska
Jakub Sternalski
Roman Wąsala
b) zachęcam do przesyłania kolejnych zgłoszeń
c) dotychczas zaplanowanych jest co najmniej 10 wystąpień oraz dwa postery, cały czas można zgłaszać chęć wygłoszenia referatu
d) formularz zgłoszeniowy jest do pobrania w jednym z wcześniejszych postów (jak również poprzednie komunikaty)
e) w ramach materiałów konferencyjnych każdy uczestnik otrzyma dokładną mapę turystyczną wyspy Wolin (1:50.000)
f) WAŻNE1 – wszelkie zgłoszenia proszę przesyłać z kopią do Anny Przystałkowskiej tak jak informowałem we wcześniejszych komunikatach. Istnieją jakieś problemy w odbiorze maili wysyłanych do parku i istnieje ryzyko, że zgłoszenia wysyłane tylko tam mogą „zniknąć”.
g) WAŻNE2 – bardzo proszę o nie zgłaszanie się bez noclegów. Miejsce spotkania zostało specjalnie wybrane tak abyśmy spędzili ten czas wspólnie. Koszt osobo-nocy nie jest może najniższy (w porównaniu z kwaterą), ale spotkanie obejmuje zaledwie dwa noclegi.
h) przypominam, że miejsce sympozjum leży na terenie WPN i obowiązuje tam zakaz odłowu motyli. Dogodne miejsca znajdują się jednak w niedalekiej odległości. Dotarcie do nich ułatwi mapa (pkt. e).

Pozdrawiam,
Łukasz
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

Biednie to to wygląda, frekwencja spada. A gdzie debata amator-profesjonalista?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Rafał Celadyn »

...mógłbym sie nie odzywać ale co mi tam ;)
Debatę to mozna prowadzić na forum.
Pamiętam ,jak jeszcze bywałem na sympozjach motylarskich o propozycji Profesora Buszko, żeby spotkania odbywały się po sezonie, żeby nie latać przy ekranach każdy w swoim towarzystwie, tylko posiedzieć i pogadać wspólnie. Ok, tylko jakiego szarego człowieka stać na to, żeby wydać minimum 6 stów (mówię ze swojej perspektywy południowca) w dwa dni, gdzie 170 pln proponowane na (przymusowe) wyżywienie dla osoby, czasem musi wystarczyć na tydzień w tym chorym kraju...Sorry za porównanie ale to przypomina mi akcję ze śledzikiem do sety za komuny...
Na Grześku Bistule wieszano psy po niby-sympozjum w Mielniku, że czegoś tam brakowało. Mnie osobiście niczego tam nie brakowało - ale to tylko moje zdanie. Wszyscy siedzieli razem przy jednym stole. Postery pod wiatą w luźnej atmosferze, a nie w zamknięciu w dusznym pomieszczeniu, gdzie można czasem stracić przytomność ;) .
Byliśmy dwa lata temu z Łukaszem w Chorwacji, tam wydałem sumując wszystko 600 pln i byłem przez 7 dni cały czas w fajnym terenie ,to chyba jasne, że komuś komu koszty sie nie zwracają nie zdecyduje sie na 2 dni nad polskim morzem, właściwie po sezonie...
Wiem, że można się z tym nie zgodzić, ale podejrzewam ze u większej liczby osób nie zarabiających x tysięcy tak te rzeczy działają .
Może porozmawiać sobie o współdziałaniu, będzie łatwiej w gronie zawodowców, bo amatorowi i tak pozostaje tylko samofinansowanie i ganianie bez pozwoleń i wsparcia po parkach czy rezerwatach ...taka szara rzeczywistość, niestety PTE jako instytucja nie ma czasu na zajmowanie sie pierdołami jak pozwolenie na badania jakiemuś chłopkowi co gania od dziecka z siatką "na czarno" ;) .Tak to wygląda i długo sie nie zmieni...Na sympozjum w Pieninach Romek Wąsala załatwił glejt na 3 dni na odłowy ,podkreślam w Pieninach, a w parku nad morzem, po sezonie nie można odpalić lampy....trochę jaja nie ? ;)
W każdym razie udanego wypadu życzę :ok:
:papa:
Rafał
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: carabus1 »

Dobre! Mocne! :brawo:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

No cóż, w takim razie i ja dodam parę słów...

Nie da się oragnizować sympozjów tylko w centrum, żeby wszyscy mieli możliwie najbliżej. Kiedy sympozja odbywały się na południu - Ty miałeś blisko, reszta - kawał drogi, zawsze tak było, tym razem ludzie znad morza będą mieli blisko. Koszty - owszem, sprawa bardzo ważna no ale przemieszczanie na duże odległości niestety kosztuje.

To sympozjum w zasadzie odbywa się po sezonie więc będzie szansa na swobodne rozmowy. Jednak takie okazje w praktyce
wyglądają trochę inaczej niż chciałbyś je tu opisać. Zamiast tych wspólnych rozmów siedzą grupki rozproszone po różnych miejscach, w ręku sześciopaki, piją, palą i rozmawiają. Przypomnijcie sobie OWE w Łodzi, było bardzo tanio, praktycznie za darmo, nic z przymusu i jak się skończyło ? Tony porozrzucanych puszek po piwie, papierosy gaszone w doniczkach, śmieci wszędzie, większości nawet nie chciało się odnieść na miejsce materacy tylko zostawili tam gdzie spali. To była tania opcja, która ze względu na to co napisałem upadła po trzech sezonach. A jak było na sympozjum w Jeziorach k/Puszczykowa (było po sezonie) ? Niektórzy nie byli w stanie trafić "strumieniem" w sedes w takim byli stanie. W zastępstwie wyjścia w teren było picie. Czy tak mają wyglądać sympozja ? Mnie osobiście takie sympozja nie interesują i myślę, że większości też nie.

Sympozjum musi być dość precyzyjnie zorganizowane i zaplanowane, chodzenie jak kto chce i gdzie chce - w mojej ocenie nie ma najmniejszego sensu, na takie wyjazdy można się umówić w grupach i robić co się chce. Poza tym sympozja mają również pewien cel naukowy do spełnienia i jest to jeden z najważniejszych celów.

PS. W Mielniku nie byłem więc się nie wypowiadam.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rafał, dobrze i mądrze napisałeś. Problem bierze się stąd, że mamy (my, Polacy-entomolodzy) spore różnice w podejściu do jednego zagadnienia. W tym kraju są zawodowcy (zatrudnieni z delegacjami, naukowcy badający, niekoniecznie zbierający motyle) i amatorzy. Ich finansowanie to jeszcze bardziej złożona materia. Dla jednych 600 zł to jest jakiś problem i bynajmniej nie uważam, że to nie jest problem, a dla innych są to sprawy marginalne. I teraz zorganizować imprezę tak, by wszystkim pasowało i odpowiadało to bardzo trudne zadanie. Może się nawet okazać, że jeśli nie będzie dużych kosztów to nie będzie po co jechać (pracownicy dobrze delegowani dorabiają sobie delegacjami więc im dalej i drożej tym lepiej - taki "MIŚ".). Tak się dzieje w wielu firmach, jest to tylko z uogólnienie z mojej strony.
Zarzut, że się nie da tam świecić to chyba nie jest jakiś problem. Sympozjum naukowe może łączyć zajęcia terenowe ale nie musi. Najważniejsze jest spotkanie i wymiana myśli (o ile taki jest zamysł Organizatorów). Na świecie organizuje się wiele imprez entomologicznych, na które przyjeżdżają osoby z całego świata (ostatnio taki odbył się w Pradze i zajęć terenowych w tym nie było).

W końcu można się zastanowić DLA KOGO są organizowane sympozja i odpowiedź też wcale nie będzie taka oczywista. Ale to już jest pytanie na dłuższą dyskusję. Na Forum już o tym kilka razy było.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Rafał Celadyn »

...ja tylko przedstawiłem swoje zdanie co do pytania Sebastiana z perspektywy amatora - terenowca, a reszta to dodatki.Jacek dobrze to ujął, że większy pożytek miałoby sympozjum pt."Dla kogo robic sympozja?" . A nie rozważania "Amator i profesjonalista – czyli jak współdziałać w badaniach motyli” . Bo każdy normalny wie, że naukowiec pisze do gościa maila ,spotykaja się ustalają "co łapiemy i gdzie" ,jest publikacja z nazwiskiem amatora w podziękowaniach, albo wpółautorstwem i po temacie...jak ktos ma jakąś wtyke -kumpla który rzadzi kasa , to może jeszcze uszczknie parę groszy za wysiłek,benzynę i tyle... Jak to w papierach wygląda, to wie ten kto się tym zajmuje.
Grzegorz Banasiak pisze:Przypomnijcie sobie OWE w Łodzi, było bardzo tanio, praktycznie za darmo, nic z przymusu i jak się skończyło ? Tony porozrzucanych puszek po piwie, papierosy gaszone w doniczkach, śmieci wszędzie, większości nawet nie chciało się odnieść na miejsce materacy tylko zostawili tam gdzie spali. To była tania opcja, która ze względu na to co napisałem upadła po trzech sezonach. A jak było na sympozjum w Jeziorach k/Puszczykowa (było po sezonie) ? Niektórzy nie byli w stanie trafić "strumieniem" w sedes w takim byli stanie. W zastępstwie wyjścia w teren było picie. Czy tak mają wyglądać sympozja ? Mnie osobiście takie sympozja nie interesują i myślę, że większości też nie.
Nie było mnie tam więc sie nie wypowiadam :mrgreen: .
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Rafał Celadyn »

Grzegorz Banasiak pisze: Koszty - owszem, sprawa bardzo ważna no ale przemiseszczanie na duże odległości niestety kosztuje.
koszty "przemieszczania" można pominąć, chodzi mi o przymus jedzenia :mrgreen:
Grzegorz Banasiak pisze:Sympozjum musi być dość precyzyjnie zorganizowane i zaplanowane,
ok ,więc podałem przykłady co uważam jako amator za "niedo-organizowane" :
-brak możliwości swobody odłowów + termin
-komunistyczne podejście do "spożywki" :mrgreen:
a dodam jeszcze to 6-8 dych za nocleg :mrgreen: , spałem naprawde w różnych miejscach i za 35-40 zeta mozna spać w komnacie na full wypasie :P
Tyle w temacie.
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rafał, ok, ja to rozumiem ale nie da się wszystkim dogodzić. To co jest to pewniem kompromis. W dobrym okresie większość gdzieś wyjeżdża z rodzinami i by nie przyjechali, część nie dostanie urlopów. Każdy podany termin będzie dla części osób nieodpowiedni.
W czasie sympozjum w Zatwarnicy chyba jeszcze obowiązywały stare przepisy i dało się załatwić zezwolenie na odłowy, teraz to już praktycznie nie do załatwienia. Poza granicami parku można będzie łapać jeśli ktoś będzie chciał.

Zresztą na sympozjach zawsze jest jakaś dyskusja o kolejnym sympozjum, sądzę, że można spróbować wziąć pod uwagę Twoje argumenty i znaleźć jakiś kompromis.

Odniosę się jeszcze do tematyki "Amator i profesjonalista – czyli jak współdziałać w badaniach motyli” - uważam, że to ciekawe. Nie wyobrażam sobie jakichkolwiek badań (nie mówię o zwykłym zbieraniu do gablot) bez współpracy z profesjonalistami, bez konsultacji, czasem potwierdzenia oznaczeń, przedyskutowania metodyki. Wszystkiego nie da się nauczyć z internetu i książek. Bardzo by mi brakowało możliwości zadzwonienia i pogadania o tym co aktualnie robię i wysłuchania opinii, bez napisania emaila, bez przedyskutowania tez i wyników.
Wcale nie musi być tak, że każde swoje wyniki musisz pisać z kimś, możesz to zrobić sam i firmować wyłącznie swoim nazwiskiem. Ktoś to zrecenzuje i jeśli będą uwagi to je poznasz. Poza tym przy wspólnym pisaniu kolejność autorów zależy od ilości włożonej pracy więc jeśli głównie Ty będziesz przygotowywał dane - powinieneś być pierwszym autorem. Oczywiście nie zawsze tak jest, jednak to kwestia ustaleń i dogadania.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Rafał Celadyn »

...gorąco :wine: ,Grzegorz ja mogę pisać sam, z kimś ,obok kogoś ,problemów z kontaktem ze specjalistami też nie mam ,wydaje mi się że to bicie piany ...Fakt jest taki, że dla amatora jak dla mnie ważne byłaby swoboda w badaniach i to jest dla mnie i pewnie dla wiekszosci problemem .Cała reszta jak finanse etc. jak cos sie lubi, to się zorganizuje .Na uczelniach są ludzie, którzy kochaja to co robią i tacy co robia bo musza -norma.Rzecz w tym ze nawet "znajomy spec" nie ma czasu na załatwienie dla Ciebie jakiegoś "pozwolenia na coś" bo ma 1000 swoich spraw ...a ty łazisz po tych górach i schylajac się , nie wiesz czy nie dostaniesz mandatu, że przewróciłeś kamień....i to jest ten ból ...a obok ciebie wycieczka z Niemiec rozjeżdża buciorami w drobny mak stanowisko...jak ktoś kiedyś napisał na plakacie "to boli" :mrgreen: .
;)
:papa:
Rafał
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: wojtas »

Wygląda na to że takie sympozjum zwyczajnie nie jest dla każdego. Tak jak pisze Rafał dla niektórych takie pieniądze są nieakceptowalne za tak krótki pobyt. Takie życie.
Grześku jeśli ktoś chciał to z takich warsztatów jak OWE także miał coś dla siebie choćby kontakty.
Można dyskutować które spotkania są lepsze "Sympozja" czy spotkania typu Mielnik i Kalwaria Pacławska.
Dla jednych zapewne jedne dla innych te drugie. Ale są też tacy ludzie jak Profesor Buszko który jest na obu rodzajach imprez.
Ciekawe z czego to wynika że jednym przeszkadza to że ktoś inny rozmawia z puszką piwa w ręku a dla innych nie jest to przeszkodą skoro ów ktoś ma coś ciekawego do powiedzenia.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

wojtas pisze:Wygląda na to że takie sympozjum zwyczajnie nie jest dla każdego. Tak jak pisze Rafał dla niektórych takie pieniądze są nieakceptowalne za tak krótki pobyt. Takie życie.
Grześku jeśli ktoś chciał to z takich warsztatów jak OWE także miał coś dla siebie choćby kontakty.
Można dyskutować które spotkania są lepsze "Sympozja" czy spotkania typu Mielnik i Kalwaria Pacławska.
Dla jednych zapewne jedne dla innych te drugie. Ale są też tacy ludzie jak Profesor Buszko który jest na obu rodzajach imprez.
Ciekawe z czego to wynika że jednym przeszkadza to że ktoś inny rozmawia z puszką piwa w ręku a dla innych nie jest to przeszkodą skoro ów ktoś ma coś ciekawego do powiedzenia.
No niestety, tak zorganizowany jest świat, że nie wszyscy mają jednakowo. Przykre ale prawdziwe. Nie twierdzę, że udział w sympozjach jest tani ale rozumiem też, że trzeba zapłacić za zakwaterowanie, salę, rzutnik, prąd, kawę, herbatę, ciastka, organizację, jedzenie. Tego nie da się zorganizować bezkosztowo, siedząc po turecku na trawie.
Należy też odróżnić "spotkania" od sympozjów. Sympozjum jest "prostą" konferencją naukową, gdzie spotykają się ludzie zainteresowani jakąś gałęzią nauki i ma cel stricte naukowy. Spotkania po części prezentacyjnej są miłym uzupełnieniem sympozjów. Wszyscy to znamy przecież. Rozmowy z puszką piwa w ręku są ok i nie mam nic przeciwko nim, jednak nie można się doprowadzać do stanu upojenia bo to wyzwala zachowania (o których pisałem), których na sympozjach organizatorzy (i większość uczestników) nie tolerują. Wśród uczestników sympozjów jest też młodzież, nie chcę tu moralizować, ale takie zachowania są wtedy szczególnie nie na miejscu.

Zjazdy PTE są jeszcze droższe, na ostatnich dwóch nie byłem nie dlatego, że mnie nie stać ale zwyczajnie stwierdziłem, że bilans zysków i strat jest niekorzystny, wolałem kupić sprzęt entomologiczny za tą kasę. Pamiętam swój pierwszy zjazd PTE w 1983 roku na SGGW w Warszawie. Był chyba darmowy, jakieś drobne kwoty kosztowała tylko wycieczka do magazynu zbiorów w Łomnej. Na sali było ze 300 osób. Czasy się zmieniają, jest coraz drożej i nic na to nie poradzimy.
Łukasz Przybyłowicz
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 21 września 2009, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Łukasz Przybyłowicz »

Jako organizator tegorocznego sympozjum a także szef sekcji czuję się nieco wywołany do tablicy. Chciałbym w związku z tym podzielić się z Wami (a może szczególnie z Rafałem) kilkoma moimi osobistymi a więc zapewne i subiektywnym przemyśleniami na temat poruszanych tu problemów. Zapewne powtórzę również głosy przedmówców ale…

1) Charakter spotkania. Sympozjum sekcji PTE nie może być tzw. „spotkaniem przy piwie” jakkolwiek pozytywnie by na to nie spojrzeć. Musi ono mieś pewien charakter naukowy i nie może ograniczać się jedynie do nieformalnych rozmów przy ognisku pomiędzy kilkoma kolegami czy podczas działań w terenie. Musi mieć również pewien aspekt formalno-naukowy. Wydaje mi się jednak, że spotkania sekcyjne zawsze organizowane były tak aby była zarówno część oficjalna jak i czas na mniej formalną wymianę myśli entomologicznych. I wcale nie musi być tak (i nie jest), że wszyscy zawsze wszystko robią razem. W ramach tych 2 wspólnych dni zawsze tworzą się grupki, które interesują się innymi aspektami „motylarstwa” tak, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

2) Miejsce. Nie da się zorganizować spotkania tak, aby każdy uczestnik miał blisko, by było w fajnym terenie, w odpowiednim dla każdego terminie. Dodatkowo część uczestników chciałaby aby połączyć ten wyjazd z rodzinnymi wakacjami, atrakcjami turystycznymi w okolicy, łatwym dojazdem środkami masowej komunikacji itp., itd. Rozumiejąc oczywiście wszystkie te argumenty jedyna odpowiedź brzmi – tak się nie da. Dlatego zawsze jest jakiś kompromis. Poprzednie 2 spotkania odbywały się głęboko na południowym-wschodzie kraju (Komańcza, Koniówka k. Czarnego Dunajca) a w ciągu ostatnich 5 lat jeszcze dwa były w tym rejonie kraju: Kraków i Bochnia. Dla wielu osób z innych, odległych rejonów Polski wiązało się to z długą i męczącą podróżą. Dlatego tym razem, również po wstępnych rozmowach i konsultacjach zdecydowałem się zorganizować sympozjum w Wolińskim PN. Tym razem bliżej mają Ci, którzy przez ostatnie lata mieli najdalej.

3) Termin. Z terminem jest tak jak z miejscem więc nie będę rozwijał tej kwestii: ilu pytanych tyle sugestii.

4) Koszty. Zdaję sobie sprawę, że koszty nie są porównywalne z noclegiem w agroturystyce za 30 zł od osoby. Zwracam jednak uwagę, że chodzi tu o miejsce na około 40 osób, z dostępem do sali audiowizualnej, z zapleczem w postaci rzutnika, zaciemnionymi oknami, wyżywieniem itp, itd. Biorąc pod uwagę ilość i różnorodność uczestników standard tych pokoi też powinien być odpowiedni. Raczej nie wchodzą w rachubę pokoje wieloosobowe z pojedynczą, wspólną łazienką na piętrze. To wszystko niestety generuje koszty. Zwrócę jeszcze tylko uwagę, że od kilku lat nie ma żadnego wpisowego a wszystko co uczestnicy dostają pokrywane jest z „innych” funduszy.
Tak to jest jak się organizuje imprezę dla większej liczby, zróżnicowanych pod względem oczekiwań osób.

Uwaga bardziej osobista :smiech: . Rafale przy całej sympatii dla Ciebie, krytykujesz odległość i koszty a nie było Cię na ostatnich spotkaniach, które były znacznie bliżej Twojego miejsca zamieszkania i były tańsze niż spotkanie na Wolinie.

5) Debata amator-profesjonalista. Pewne fragmenty tego wątku sugerują, że (piszę w dużej przenośni prosząc aby nikt nie czuł urazy) amator to osoba drugiej kategorii a profesjonalista to osoba, która wszystko ma i może. Osobiście, czuję wielki szacunek i poważanie za wiedzę dla wielu osób zajmujących się amatorsko lepidopterologią (Ty również Rafale). Wiem, że sam pod pewnymi względami jestem daleko mniej zaawansowany niż niejeden amator. Wiem, i nieraz tego doświadczyłem osobiście ile można się od „amatorów” nauczyć. Stąd też zastanawia mnie niekiedy fakt, że wielu z nich uważa jakoby profesjonaliści (tzn. osoby pracujące jako entomolodzy) traktowali ich „z góry”. Z drugiej strony chciałbym nieco polemizować z mitem wszechmogącego profesjonalisty np. w aspekcie pozwoleń na badania w parkach narodowych. Niestety czasy się zmieniają i teraz aby cokolwiek zrobić w PN trzeba mieć masę papierów, pisać sprawozdania i w ogóle często lepiej badać i zbierać na terenach niechronionych niż uruchamiać biurokrację. Tak, że wcale nie mamy łatwiej. Wiadomo, że nie da się tak sobie połapać w PN, jeśli jednak ktoś włączony jest w jakieś działania naukowo-ochroniarskie to otrzymanie zezwolenia jest możliwe niezależnie czy jest zawodowcem czy amatorem.

To tylko garść moich osobistych uwag na podnoszoną w wątku tematykę a smutna konkluzja jest niestety taka.
Dzisiejsze czasy ze wszystkimi możliwościami technicznymi ułatwiającymi stałą wymianę informacji, zdjęć, opinii (fora, komunikatory, portale internetowe, nawet telefony) nie sprzyja osobistym kontaktom. Każdy wybiera tylko to co go najbardziej interesuje nie wyłączając osób, z którymi chce utrzymywać bliższe kontakty, napływ informacji jest ogromny a ich przerób czasochłonny.

Minęły już czasy gdy człowiek czekał na list albo osobisty kontakt aby dowiedzieć się czegoś ciekawego, nowego. Dawno minęły czasy gdy przynależność do organizacji takiej jak np. PTE nosiła znamiona czegoś elitarnego, czegoś dla czego warto poświęcić trochę, czasu, pieniędzy, chęci… i godzić się na kompromisy dla ważniejszych dla siebie samego zysków. I to w mojej osobistej opinii jest powód, dla którego tak mało osób czuje potrzebę wspólnego spotkania się na Wolinie.

Ja sam jestem może trochę staromodny. Wiem jak bardzo zależało mi aby uczestniczyć w spotkaniach Oddziału Krakowskiego PTE będąc jeszcze w szkole średniej, pamiętam jak ważne było dla mnie pierwsze spotkanie z uczestnikami zjazdu SEL w Białowieży, na które namówił mnie prof. Buszko. Choć moja praca naukowa związana jest głównie z motylami tropikalnymi zawsze staram się uczestniczyć w zjazdach naszej sekcji, bo jest to dla mnie okazja aby choć raz w roku spotkać się z ludźmi, którzy dzielą tą samą pasję co ja. Co więcej przy każdej okazji podkreślam i zachęcam studentów aby uczestniczyli w takich wspólnych spotkaniach bo jest to coś bardzo wartościowego i zupełnie innego niż kontakty wirtualne.

Wiele można by jeszcze pisać… ale chyba na tym poprzestanę… :okok:
… i wierz mi Rafale, że ani pieniądze, ani odległość nie są tu najważniejsze.

Proszę również o wybaczenie ale jako osoba niezbyt intensywnie działająca na forum nie będę rozwijał tego co napisałem.

A na koniec, jak zwykle ponawiam zaproszenie do uczestnictwa w spotkaniu na Wolinie i serdecznie wszystkich pozdrawiam. :okok:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jako wieloletni organizator nazwijmy to: eventów entomologicznych w stylu WEST czy GWK rzeknę w tym wątku słów parę:

Zawsze (prawie zawsze) znajdą się malkontenci i grymaśnicy, którym coś tam nie odpowiada. Najczęściej jest to termin i miejsce nie przystające do ich planów, marzeń i wyobrażeń. Dla jednych "cześć nieformalna" jest najważniejsza w całej imprezie, a drugim wydaje się ona marginalna lub wręcz zbędna. Jedni nie piją i nie palą, i ci częstokroć patrzą krzywo na picie i palenie, a drudzy wręcz odwrotnie.

Praca z owadami jest piękna i przyjemna. Ale praca z gatunkiem Homo sapiens to najczęściej katorga, stres i załamka. ;-) Bo ludzie są tylko... ludźmi!
Jeden od roku zapewnia, że choćby się waliło i paliło, to weźmie udział. A gdy przychodzi co do czego, tradycyjnie coś tam staje mu na przeszkodzie i go nie ma. Drugi oferuje pomoc, z której w ostatnich chwili się wycofuje. Trzeci przyjeżdża z dziewczyną, która się nudzi. Czwarty jest nieprzygotowany lub hm, niedysponowany. A piąty... heh... :ap: A następny jest głęboko, a przy tym bezzasadnie przekonany, że jego udział w takim spotkaniu to Wielkie Wydarzenie i że wszystko powinno być ułożone pod jego potrzeby, aby czuł się maksymalnie komfortowo i mógł swą osobą uświetnić i nadać splendoru całej zabawie.

Najwięksi krytykanci i marudy należą zwykle do osób, które nigdy nie organizowały takiej imprezy i nie mają pojęcia, z czym to się wiąże.
I co z nimi począć?
Co z tym wszystkim począć?
Najłatwiej i najrozsądniej jest iść w ich ślady, zrezygnować z organizowania czegokolwiek, a zamiast tego wziąć się za krytykowanie i marudzenie.
... albo robić swoje biorąc pod uwagę, że czeka nas prawdziwa orka na ugorze!!! :tak:

Nie wybieram się do Białej Góry, ale w tym miejscu serdecznie pozdrawiam Autora wątku dobrze rozumiejąc jakiego piwa sobie nawarzył. :birra:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Rafał Celadyn »

Łukasz Przybyłowicz pisze:Rafale przy całej sympatii dla Ciebie, krytykujesz odległość i koszty a nie było Cię na ostatnich spotkaniach, które były znacznie bliżej Twojego miejsca zamieszkania i były tańsze niż spotkanie na Wolinie.
...żeby było jasne Łukasz ,ja nie krytykuję ,tylko zwracam uwagę na pewne kwestie które dla mnie(jako amatora) osobiście sa kluczowe ... Bardzo chętnie porozmawiałbym sobie z Profesorem Buszko,Markiem Bąkowskim ,z Tobą ;) , Grześkiem Bistułą ,Romkiem etc. , tylko trochę chwilowo poszedłem z zainteresowaniami w inna stronę ,ale czasem jeszcze sobie lubię poświecić ;) .
Ja czuje się związany z sekcją bardziej ze względów towarzyskich(mam troche znajomych motylarzy) i czasem bym się wybrał ,ale duże grono chłopaków przestało przyjeżdżać ...no to jakaś przyczyna tego jest....Pewnie każdy biorący udział w dyskusji ma trochę racji a prawda leży gdzies po środku...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Rafał Celadyn »

jeszcze ,co do odległości nie powiedziałem ani słowa ;) ,dla mnie każde fajne miejsce jest warte wysiłku, żeby do niego dojechać...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Konto_usuniete »

Tak z innej beczki z relacji amator - profesjonalista - przez wiele lat na Wilczej w Warszawie, w każdy drugi czwartek miesiąca o 17.30 było spotkanie entomologiczne. Przychodzili zarówno amatorzy jak i profesjonaliści - de facto pracownicy Instytutu - Były prelekcje,u Pani Kismanowskiej można było zapłacić składki, posłuchać Dziadka Burakowskiego, trafić na referat Szyszki czy prof. Szujeckiego. To tam powstawały i rodziły się pomysły wspólnych wyjazdów do Buska, do Turcji czy w inne miejsca. To tam Pan Jerzy Haintze pokazywał swoje oryginalne rysunki do atlasu motyli, a Marek Miłkowski po pracy gnał z Radomia.Zawsze był drugi czwartek miesiąca - czas i miejsce...Mogło Cię nie być i kilka lat ale wiedziałeś że jak przyjdziesz to będzie.
Gdy zabrakło Dziadka, Pana Jerzego, Pani Zosia już niedomagała to NIKT podkreslam NIKT z PTE mimo próśb nie zadbał o to by te spotkania mogły się odbywać - władze PTE miały to po prostu gdzieś...
Spotkania zaczęły być nieregularne...często stawaliśmy przed zamknietymi drzwiami...Za przyzwoleniem Zarządu PTE zarżnięto coś fajnego...
Było to ponad 15 lat temu...od tego czasu spotykaliśmy się regularnie co miesiąc u śp. Zbyszka Czerwińskiego a po jego śmierci spotykamy się u mnie, a w okresie letnim u Wujka Adasia na działce...może nie ma sadzenia się, wypasionego rzutnika, i możliwości rozliczenia delegacji, ale zawsze ktoś przyniesie jakiegoś owada, opowie co widział, gdzie był, wymyśla sie gdzie pojechać....idea trwa....
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Byłem na Wilczej wtedy kiedy było spotkanie z Heintze'm (pewnie jedno z wielu). Wtedy chyba miałem z 16 lat (liceum). Rzeczywiście atmosfera super, no i ta obrywająca się winda w IZ :-) dodawała dreszczyku. Spotkań nie ma, Heintze'go też nie ale wspomnień nikt nie zabierze.

Z drugiej strony, jak wszystko PTE dopadła też niemoc, brak czasu, organizacyjne wtopy, brak kasy. Nie chcę nikogo usprawiedliwiać ale przy funkcjach społecznych i prozie życia codziennego bywa trudno. Być może ktoś kto nie ma czasu nie powinien działać ? Szkoda tradycji PTE, organizacja trochę rozmieniła się na drobne, zjazdy są na tyle kosztowne, że odpowiednia liczba amatorów nie przyjedzie i nie da się przeforsować pewnych rozwiązań...

Wyobraźmy sobie sytuację, że tworzymy amatorską organizację lepidopterologiczną, np. wokół entomo.pl - zgłasza się 100 członków, 50% wpłaca składkę po 30 zł. - mamy 1500 zł. (rocznie), mamy prowadzić super stronę, często aktualizowaną, księgowość, sprawozdania, mieć lokal/siedzibę, wybrać zarząd, zrobić i wysłać legitymacje, wydawać czasopismo, mieć konto, rozliczać się, organizować zjazdy, sekcje, spotkania. Kto ma tyle czasu, żeby pracując się tym zająć ?
Musiała by tym zarządzać zgrana grupa osób mających dużo wolnego czasu.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Wujek Adam [†] »

Cały problem tkwi w ludziach.

Dlaczego Czesi potrafią organizować kilkanaście udanych giełd entomologicznych w roku, a my wciąż borykamy się z jedną, która frekwencyjnie nie dorasta do czeskich trzecioligowych imprez tego typu?

Co się stało z warszawskim oddziałem PTE? Czy on w ogóle jeszcze istnieje? A jeśli tak, to czym się zajmuje?

Możemy wiele pisać na ten temat, lecz to niczego nie zmieni.
Możemy też jeździć, bywać i uczestniczyć.
Motylarze mają ku temu piękną okazję zareklamowaną w tym wątku.
Czy z niej skorzystają? :mysl:
Andrzej J. Woźnica

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Wujek Adam pisze:Cały problem tkwi w ludziach.
no tak, bo większość Polaków to jedna rodzinka, starszy czy młodszy w kieszeni ma ... pytonka... :rotfl: .
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

Witam!
Trochę przespałem dyskusję, a poszła na całego. Każdy z Szanownych Kolegów ma rację i dziękuję, że zabrał głos. Może została nakreślona forma dyskusji, która ma nastąpić na sekcji "lepi", tylko czy to coś zmieni raczej nie a pogadać można i rozjechać się do domu. A ja jako kompletny amator tylko wyraziłem swój smutek z tak małej frekwencji, bo wreszcie po przerwie chyba czteroletniej udało mi się wyrwać na sympozjum, a i tak liczba osób które odwiedzą sympozjum będzie zależała od pogody bo północ Polski nie rozpieszcza (wyjątkiem obecna wiosna i lato). Liczę, też że część sympozjum tak jak w zawiadomieniu zostanie poświęcona mikrusom w sobotę, jak podaje Sz. Kolega Łukasz - ... ciekawe wystąpienia na temat swoich rodzin. Nie chodzi wyłącznie o dane faunistyczne, ale również (a może głównie) porady jak łapać, gdzie i kiedy szukać, jak hodować i jakiej literatury używać do oznaczania. Szczególnie cenne będą wszelkie informacje, które mogą zachęcić młodszych uczestników sympozjum do zajęcia się „mikrami”..., może do młodszych nie należę ale chętnie posłucham i popatrzę.
A i oby nie rozdeptać jakiegoś owada w drodze z parkingu do ośrodka bo to będzie tragedia :ap:
Pozdrawiam i do zobaczenia na sympozjum.
Seba
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Sebastian, dokładnie ma być jak piszesz. Sporo miejsca będzie poświęcone mikrusom. Nawet jeśli nie będzie to dla Ciebie wystarczające, to będzie parę osób zajmujących się mikrami, możemy pogadać. Myślę, że wrześniowy okres i ewentualnie gorsza pogoda będą sprzyjać rozmowom i rozważaniem co i jak poprawić w naszym entomologicznym życiu :-)

Będę się starał, żeby na sympozjum był już dostępny "Poradnik Mikrolepidopterologa" - zawierający syntetyczną wiedzę o zbieraniu, hodowli i preparowaniu mikrów. Do tego cała technika sporządzania preparatów genitalnych.
Efemerydion
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 3 września 2015, 15:51

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Efemerydion »

Dzień dobry!

Ponieważ na forum zapanowała cisza, chciałbym zapytać, czy sympozjum odbędzie się? Został niecały tydzień i warto byłoby poznać więcej szczegółów.

Łączę pozdrowienia,

Henryk Duszyński
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Właśnie Łukasz rozesłał e-maile do uczestników Sympozjum. Są tam wszystkie niezbędne informacje.
Awatar użytkownika
Wojciech Kubasik
Posty: 99
Rejestracja: środa, 8 lipca 2009, 14:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Wojciech Kubasik »

Drodzy Lepidopterolodzy!
W załączniku zdjęcie zbiorowe z Sympozjum na Wolinie.
Oby w przyszłym roku było nas więcej!
Awatar użytkownika
Wojciech Kubasik
Posty: 99
Rejestracja: środa, 8 lipca 2009, 14:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Wojciech Kubasik »

tu zdjęcie w kiepskiej rozdzielczości, lepsze wyślę do Łukasza i Nowego Przewodniczącego 8)
Załączniki
Sympozjum Lep 2018f.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (355.1 KiB)
Awatar użytkownika
Wojciech Kubasik
Posty: 99
Rejestracja: środa, 8 lipca 2009, 14:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Wojciech Kubasik »

i wersja ze mną....
Załączniki
Sympozjum Lep 2018bisf.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (365.77 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE 2018 – Biała Góra, 7-9 września 2018 r.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Gdyby ktoś nie wiedział, to nowym przewodniczącym został Mariusz Mleczak.
(na zdjęciu w górnym rzędzie, nieco na lewo od środka)
ODPOWIEDZ

Wróć do „PTE - Forum Polskiego Towarzystwa Entomologicznego”